.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chcete opravdu nahlásit tento příspěvek?
Autor: Tina
Text: Ad otázka do pranice - pravopisnou korekturu bychom jako hodnotící byli schopni provést (téměř) všichni, problém Habíkova návrhu vidím jinde. Vemeno je naprosto nezisková záležitost, naopak stojí porotce čas a sílu (baví nás to, aspoň většinou, a děláme to dobrovolně), ale nemají z něho nic, jen občas zajímavé počtení. Připadá mi smysluplné a správné, aby čtenáři na Brahmíně "dostali" povídky tak, jak k nám dorazily, a pochopili, proč jsme hodnotili, jak jsme hodnotili. Pravopis je nezbytnou součásti spisovatelského řemesla, a pokud dostanu povídku s hrubými chybami, dobré hodnocení ode mě nedostane. A chyby, na které narážíme v soutěži, jsou většinou ne překlepy nebo nepozornost, ale mnohem hlubší nepochopení gramatických jevů a základního pravopisu. Když nebudu umět bruslit, nestanu se krasobruslařkou, i když jinak budu pohybově nadaná a bude mě bavit plácat se od mantinelu k mantinelu. To samé platí pro cokoliv jiného, včetně psaní. Pokud chci psát (a budu chtít, aby mě někdo četl a bral vážně), pak musím psát, psát, psát a především číst, zlepšovat se. Chyby dělá každý, samozřejmě, ale ve Vemeni se opakují chyby, které lze velmi snadno odstranit (např. neustále opakovaná nesprávná shoda podmětu s přísudkem, na kterou IMHO není tak těžké dát si pozor). Občas - neříkám, že u všech autorů - mám pocit, že lidé, kteří soutěží pravidelně, dělají stále stejné chyby, a pokud se vůbec snaží o posun, pak není vidět. V takovém případě je pro mě ztrátou času jejich chyby opravovat. Samozřejmě pokud by autor napsal "Prosím, ukažte, co je špatně.", řekla bych mu to, to ostatně, mám pocit, nabízíme často (přinejmenším Chekotay, Viky a já). Pokud by Habík tím znalcem pravopisu nemyslel nikoho z hodnotících, ale nějakého (profesionálního) externího korektora, neumím si představit, jak by to fungovalo - buď by musel mít spoustu volného času, nebo bychom mu museli zaplatit, nebo bychom ho museli přesvědčit, že bude naprosté terno, pokud si korektury povídek no name autorů v neznámé postapo soutěži přidá do CV. Korektury povídek a novel, které se prosoutěží až do tištěného sborníku, za který čtenář zaplatí v řádu stokorun, mají smysl (o samostatných románech známých autorů ani nemluvě), v našem případě ho ale nevidím. To je můj názor :-)
Kontaktní údaje