Vault šílené brahmíny - největší stránka o sérii Fallout v češtině i slovenčine | Fallout 1, Fallout 2, Fallout Tactics, Fallout 3, Fallout New Vegas, FOnline, Fallout 4
... vstup do vaultu ... orientace ... vaultmasteři ... kontakt ... poslat novinku ... fórum ... archiv ..

Fallout

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
vault-boyové
holodisky
konce
texty ze hry
vychytávky
archiv zvuků
screenshoty
demo
wiki
fórum
download

Fallout 2

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
předměty
zbraně
brnění
automobil
holodisky
karmické tituly
konce
texty ze hry
kulturní odkazy
zajímavé sejvy
vychytávky
screenshoty
archiv zvuků
mapper
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout Tactics

novinky
recenze
návod
charakter
mise
náhodné lokace
zbraně
brnění
vozidla
holodisky
drogy
screenshoty
multiplayer
hrajeme po netu
tipy a triky
editing
obličeje
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout: New Vegas

novinky
recenze
hráčské recenze
návod
spolubojovníci
screenshoty
videa
zbraně
download
wiki
fórum

FOnline

novinky
faq
fórum
FOnline: 2238
status
server-boy 2238
manuál
mapy
instalace
screenshoty
gang VŠB
wiki-boy 2000
download
The Life After
status
manuál

Společné

bible
časová osa
bestiář
pitevna
traity
perky
technologie
zbraně vs. realita
bugy
tajemná tajemství
technické problémy
licence

Fallout projekty

Fallout Online (V13)
Fallout 4
Fallout 3: Van Buren

Příbuzné hry

Arcanum
AshWorld
Fallout: BOS
Fallout 3
Fallout: PNP
Fallout: Warfare
Fallout Tycoon
Lionheart
STALKER
Borderlands

Hry naživo

Fallout LARP
Fallout RP
download

Soutěže

O brahmíní vemeno
screenshot měsíce
žebříček charakterů
žebříček kr. zásahů
masový hrob
rychlonožka

Zábava

povídky
poezie
knihy
komiksy
filmy
hudba
kvízy
humor

Různé

články
rozhovory
jak přežít
wallpapery
bannery
průzkum
srazy a setkání
IRC channel
odkazy

Vault šílené brahminy - největší stránka o sérii Fallout v češtině a slovenčine.


Novinky ve vaultu
22.09.  Překlad FOnline: Parareal do češtiny
10.03.  Bayraktar Song CZ Madbrahmin Edice
21.12.  Zemřel Ssyx
18.10.  Překlad Fallout Nevada do češtiny
09.10.  Překlad Fallout et tu do češtiny hot...

Očekávané kulturní události

Nechceš si prohodit ženy? Půjčím ti svoji, jenom co si nějakou najdu / Myron


12.12.2014 . . .

Kde pořídit ochrannou masku? (díl 2.)


Autor: Chekotay |  Komentuj novinku (8) |  Tagy: Civilní ochrana | Sdílet na Facebooku

Takže co jste si odnesli z minulého článku? (Jaká je tejkhoum mesidž?) Že není maska jako maska, že gasmasky prošly významným vývojem a že cena tohohle zboží není tak úplně tržní a lítá klidně o 70% nahoru dolů, takže máte-li hluboko do kapsy, vyplatí se chvíli hledat nejlepší cenu. A hlavně: Armyshopy prodávají gasmasky jako dekorace. Co to znamená? Že když v té masce umřete, tak prodejce to nepálí. Nikde přece nepíše, že nabízí funkční ochrannou masku, se všemi součástkami a správně skladovanou (s gumou lícnice, která se nedrolí, s popruhy, které se neutrhnou) - nabízejí jen dekorace. Jaká je šance, že dostanete šmejd? Věřím, že minimální. V tomhle armáčovém byznysu to mnohdy funguje tak, že v roce 1980 někdo zabalí fungl nový výrobek do bedny a v roce 2010 přijde koncovému uživateli stále ještě v té původní bedně, třicet let to leželo ve skladu a nic tomu není. Na druhou stranu, takhle kolem přelomu milénií byla spousta masek na trhu kradených.

Selský rozum říká, že na gumové lícnici a plexisklovém zorníku se nemá co pokazit, ale selský rozum už zabil spoustu lidí. Jak to tedy je?

Masky, (stejně jako výtahy, plynové sporáky a podobně) mají od výrobce potvrzení o tom, že splňují příslušnou normu a poskytují míru ochrany v normě definovanou. K tomu je podle způsobu použití předepsaný interval kontrol certifikovaným revizním technikem. Díky tomu víme, že i staré masky ve skladech IZS jsou stále funkční. Dokonce i ty, které zůstaly v kumbálech pod schodišti na základních školách. (Na Slovensku se stejná kontrola provádí v Slovenskej Ľupči .) Masky pořízené z armyshopů žádný takový atest nemají a vy nevíte, jestli jsou prodávány, protože na ně už ve skladech členů IZS nezbylo místo nebo protože neprošly kontrolou. Samozřejmě můžete pořídit pět kousků, otestovat je slzným sprejem (tak to dělá i armáda za pomocí přenosné zkušební komory PZK M-10) a ty méně vyhovující obratem ruky střelit na Aukru po třech stovkách za kus. Pokud však nemíníte ve své ochraně činit žádné kompromisy, pak je nejlepším řešením obrátit se přímo na specialisované obchody a pořídit ochrannou masku novou, certifikovanou. 

Masky u nás tradičně vyráběly Gumárny Zubří, které se dlouhá léta chlubily, že mají podnikovou prodejnu, než konečně spustily vlastní e-shop. Zelená položka "Skladem" se v něm však vyskytuje dost sporadicky a v nabídce ochranných masek u jediné, totiž u nám již známé CM-4. Přečteme si u ní, že stojí 450 Kč - to není zas až tak mnoho, uvážíte-li, že jsem v minulém článku našel CM-3 za sto padesát - nabízená je jen ve velikosti 3 (104 - 112 mm) a závit má 40x4. 

Čímž se dostáváme k asi největšímu problému při výběru ochranných masek, a tím je kompatibilita s ochrannými filtry. Od jaktěživa se u nás používaly závity OZ (40x4), tedy průměr 40 mm a stoupání 4 mm (ruská norma GOST). Koncem dvacátého století jsme však přešli na evropskou normu STN EN 148, a ta vyžaduje závit Rd (40x1/7“), tedy stejný průměr a stoupání jen o necelé čtyři desetiny milimetru menší. Všechny masky zmíněné v předchozím článku jsou vybaveny závitem OZ a filtry pro ně se stále ještě dají sehnat, avšak jejich nabídka je výrazně nižší a předpokládám, že v budoucnosti se bude ještě snižovat. Maska CM-4 byla vyráběna dost dlouho na to, aby "zažila" změnu normy a je tedy na trhu dostupná jak se starým závitem OZ, tak i novým závitem Rd. Sem tam jsem narazil na zmínku o tom, že závity jsou navzájem zaměnitelné; nemyslím si, že by to byla pravda. Samozřejmě, s troškou síly závit OZ na Rd nasadíte a on drží, ale já nevěřím, že takový spoj je dostatečně těsný. Nejsem strojař, ale když už kupuji masku a filtr, raději obětuji trošku té námahy a ověřím si, že k sobě budou pasovat tak, jak to vývojáři zamýšleli, než abych vyhodil peníze a pak si dáchnul sarinu skrz jakousi skulinku. Máte-li již svopu oblíbenou masku (filtr, dýchací soupravu), je situace řešitelná pomocí redukce. Teoreticky by mělo platit, že maska se závitem Rd má závit označen, zatímco maska se závitem OZ značená není. Stejně tak by teoreticky měl být označen každý filtr, jenže, jak známo, teoreticky funguje i komunismus. Západoevropské firmy vůbec nepřemýšlejí nad existencí jiných norem, pro ně je samozřejmý závit Rd a není třeba to zbytečně omílat; československé firmy žily ve stejném sebeklamu se závitem OZ a dospěly ke stejnému závěru.
Kromě těchto dvou závitů existují i další systémy, například i u nás prodávané požární únikové kukly používají jakýsi bajonetový zámek, ale ten jsem ještě v ruce neměl a nabídka filtrů také není nijak široká.

V roce 1997 vystřídala masku CM-4 nová generace, CM-5. Hlavním rozdílem je široký panoramatický zorník, v pozdějších verzích z odolného polykarbonátu, navíc vyměnitelný. Stejně jako čtyřka i pětka ve variantě M obsahuje nástavec pro příjem tekutin. Nosí se dobře, popruhy rozkládají váhu rovnoměrně, takže maska "netahá". Díky své šíři odbourává psychické potíže s nošením (lehkou klaustrofobii). U jedné z prvních variant se mi podařilo utrhnout celogumový popruh, ale věřím, že poslední verze, D (pro ochlasty DM), již tento problém překonala. Tahle maska je na dnešním ilustračním obrázku (na minulém byla čtyřka) a já ji doporučuji.
Nabízí ji firma Klimafil se starým závitem OZ a jen ve velikosti 4 (104 - 122 mm) za 2 172 Kč (včetně DPH). To je už docela nárůst od šedesáti korun, co? A bude hůř, cenový strop je až někde u pěti a půl tisíce korun (za žáruvzdornou masku). 

Ovšem i CM-5D již odchází na smetiště dějin. Byla nahrazena maskou CM-6. Ta má ještě větší zorník, než pětka a umožňuje namontovat filtr doleva nebo doprava, takže vám nezavází pod nosem a vy se můžete sehnout až k vodníku čipu, anebo zalícit zbraň a podobně. Tahle maska už je "samozřejmě" vyráběna s novým závitem Rd 40x1/7“ (takže už nikdo necítí nutnost to zmiňovat) a co je zajímavé, její "střih" je řešen tak, že přiléhá na všech velikostech (dospělých) obličejů. Víc k ní neřeknu, neboť ji ještě nemám. Je to horká současnost, takže v muzeu nemá co dělat.::) Vyrábí se i variantě S jako silikon, kdy je vnitřní maska (která musí stále přiléhat na ústa a po pár desítkách minut to je většinou na ekzém) vyrobena z hypoalergenního materiálu a nabízí ji opět Klimafil za 2 495 Kč. O facku levněji ji nabízí AVEC, za 2 456 (ovšem ne variantu S). Žíznivci si za variantu s pitítkem, CM-6M, u Klimafilu ještě připlatí, stojí 2 604 Kč. 

Tak a to je vše, co mohu říct k domácím zdrojům OM. Armáda samozřejmě už dávno poslala OM-10M k "druhosledovým" jednotkám (výcvik, studenti, AZ) a nahradila ji domácí OM-90, která má malé kulaté zorníky z tverzeného skla (= mnohem odolnější proti nárazu; CM-5 ráně násadou od krumpáče neodolá, zkoušel jsem), nástavec pro pití, filtry zboku, umožňuje nošení noktovizoru, et cetera, ad absurdum, stojí 4 404 Kč u Klimafilu a 4 300 Kč u AVECu. Na Slovensku je od roku 2001 zaváděna maska OM-99, která je občas prodávána na bazarech v cenových hladinách 40 - 90 € (cca 1 100 - 2 500 Kč; kdo ji vyrábí jsem nezjistil). Konečně, ve stejné hladině jsou nabízeny OM-90 i na českých burzách.

Na stránkách obou zmíněných firem (chtěl jsem zmínit více e-shopů, ale ostatní jsou méně vybavené) najdete několik dalších masek, jde v zásadě o variace na CM-6, lišící se jen nějakou drobností. Někdy je ovšem tou "drobností" systém uchycení filtrů (3M), což není problém v průmyslovém použití, ale může to být nepříjemné pro nás v případě mimořádné události. Každá maska je samozřejmě dobrá jen natolik, nakolik je dobrý filtr k ní připojený, a o filtrech bude třetí díl tohoto miniseriálu.





... ARCHIV ...


Vault šílené brahmíny vytvářejí a spravují vaultmasteři JaW, Ratman, chekotay a smejki za přispění návštěvníků.
© JaW & Ratman & petruschka & Chekotay & Jay Kowalski & Daemon & Harley & Ještěr & Deimos & smejki 2001-2077
V grafickém zpracování jsou použity materiály z her: Fallout, Fallout 2 a Fallout Tactics © Interplay, Fallout 3 © Bethesda,
Přebírání materiálů z těchto stránek bez souhlasu autora je výslovně zakázáno
a trestáno celoživotně se vracejícími záchvaty úzkosti a provinilosti!

Staň se pomocníkem při tvorbě, nakrm Šílenou brahmínu!:)




Druhá šance

Stránky v EN

No Mutants Allowed
Fallout Wiki
Fallout Database

Modifikace v CZ

Fallout:Resurrection
Fallout et tu
Fallout 2 Restoration Project a neof.patch
Fallout:BGE (dead)
Fallout:Yurop (dead)

Modifikace v EN

Vault-Tec Labs
Fallout 2 Restoration Project a neof.patch
Fallout of Nevada
MIB88: Megamod
Last Hope
Fallout et tu



Sponzoři VŠB

TOPlist



TOPlist

.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. irc channel .. kniha hostí .. fórum .. archiv..