Námět, scénář a režie - Kryštof Hanzlík
Žánr – Drama/Sci-Fi/Post-apokalypsa
Hrají:
Starej – Ladislav Mrkvička
Mladej – Zbyněk Fric
Plesnivec – Jiří Bartoška
Je to už nějaká doba, co jsem naobrazovce české televize shlédl český film s českými herci s českou
post-apokalypsou. Proto se na mě nezlobte, když snad některé dojmy a vzpomínky nebudou zcela čerstvé.
Celou Zemi postihla jakási tajemná pohroma a většina lidí opustila planetu patrně na orbit, zbytek se
změnil v divoká stvoření požírající se navzájem. O trochu šťastnější hrstka ostatních přežívá ve starých fabrikách, armádních komplexech a přilehlých podzemních prostorách. Právě o takovéhle skupince vypráví film Poslední zásu...erhm... přesun. Tlupa je tvořena Mladým, Starým a Plesnivcem. Starej se celé dny utápí v depresích a svými vzpomínkami na dobu před katastrofou oblbuje Mladýho. Ten díky jeho historkám také touží po tom „něco“ zažít a vydává se často na průzkumné výpravy na pláně. Trojku uzavírá Plesnivec – patrně předválečný vědec nebo inženýr – kterého díky jeho trikům se střelným prachem považuje Mladej za jakéhosi kouzelníka.
Při jedné z průzkumných cest na pláně objevuje Mladej pro něj tajemný a úžasný billboard nejmenované firmy, která vydělala miliony dolarů prodejem vlažných sladkých žemlí s čímsi mletým veprostřed, ovšem začne jej pronásledovat banda lidožroutů. Mladej uprchne, nicméně kanibalové jej vystopují do podzemního úkrytu a vnoci naše tři hrdiny přepadnou. Plesnivec je sice několika granáty zažene, ale Starej je zraněn a trojka je nucena stáhnout se hlouběji do spletitého podzemí. Později se utáboří na noc, ale Mladýho probudí jasné světlo – následuje je a narazí (si) na mladou dívku, která jej k sobě přilákala baterkou. Chtěla od něj získat pomoc pro svého umírajícího pěstouna Dědu. Ten ovšem vzápětí natahuje bačkory.
Skupina se stahuje do dívčina úkrytu, kde poznávají dosud nepoznaný komfort (sprcha, hajzl... atd). Prostě Vault jak má být. Jejich štěstí ale netrvá dlouho – Plesnivec zjišťuje, že generátor, který poskytoval Vaultu energii, se přehřívá a brzy vybuchne. Při hledání východu (cesta, kterou přišli je blokována lidojedy) nalézá i vojenské plány, podle nichž je právě v místě hamburgřího billboardu ukrytý přemísťovací modul do světa nahoře. Skupinka se vystrojí zásobami z Vaultu a hledají nějakou díru ven.
Najdou ovšem jen erozí narušenou stěnu, kterou sice Plesnivec vyhodí do povětří, ale sám zůstává zasypán troskami. Starej s ním zůstává – Mladej s holčinou utíkají k modulu, kde čekají na vytoužený poslední přesun. Závěrečný doják – mladí se
objímají a bulí, Starej spolu s Plesnivcem, který se zázračně vysvobodil zpod závalu, chlastají jak o dušu... titulky, Kollerova hudba Do smrti dobrý, do smrti zlý...
No, na televizní film z dob někdy po revoluci dobrý. Nejsilnější dojem, který ve mě snímek zanechal, bylo nutkání nakopat tu uvřískanou hysterickou holku do prdele. Interiéry i ohozy hrdinů byly přiměřeně postkatastrofické, za což přihazuju nějaký ten bodík. Snad by mohlo být mé hodnocení vyšší nebo naopak nižší, to bych si ovšem musel vzpomenout trochu jasněji. Nicméně vzhledem k tomu, že zrovna často opakovaný ten film není, zas taková kvalita to asi nebude.
Hodnocení: 6/10