Vault šílené brahmíny - největší stránka o sérii Fallout v češtině i slovenčine | Fallout 1, Fallout 2, Fallout Tactics, Fallout 3, Fallout New Vegas, FOnline, Fallout 4
... vstup do vaultu ... orientace ... vaultmasteři ... kontakt ... poslat novinku ... fórum ... archiv ..

Fallout

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
vault-boyové
holodisky
konce
texty ze hry
vychytávky
archiv zvuků
screenshoty
demo
wiki
fórum
download

Fallout 2

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
předměty
zbraně
brnění
automobil
holodisky
karmické tituly
konce
texty ze hry
kulturní odkazy
zajímavé sejvy
vychytávky
screenshoty
archiv zvuků
mapper
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout Tactics

novinky
recenze
návod
charakter
mise
náhodné lokace
zbraně
brnění
vozidla
holodisky
drogy
screenshoty
multiplayer
hrajeme po netu
tipy a triky
editing
obličeje
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout: New Vegas

novinky
recenze
hráčské recenze
návod
spolubojovníci
screenshoty
videa
zbraně
download
wiki
fórum

FOnline

novinky
faq
fórum
FOnline: 2238
status
server-boy 2238
manuál
mapy
instalace
screenshoty
gang VŠB
wiki-boy 2000
download
The Life After
status
manuál

Společné

bible
časová osa
bestiář
pitevna
traity
perky
technologie
zbraně vs. realita
bugy
tajemná tajemství
technické problémy
licence

Fallout projekty

Fallout Online (V13)
Fallout 4
Fallout 3: Van Buren

Příbuzné hry

Arcanum
AshWorld
Fallout: BOS
Fallout 3
Fallout: PNP
Fallout: Warfare
Fallout Tycoon
Lionheart
STALKER
Borderlands

Hry naživo

Fallout LARP
Fallout RP
download

Soutěže

O brahmíní vemeno
screenshot měsíce
žebříček charakterů
žebříček kr. zásahů
masový hrob
rychlonožka

Zábava

povídky
poezie
knihy
komiksy
filmy
hudba
kvízy
humor

Různé

články
rozhovory
jak přežít
wallpapery
bannery
průzkum
srazy a setkání
IRC channel
odkazy

Vault šílené brahminy - největší stránka o sérii Fallout v češtině a slovenčine.


< Předchozí Obsah Další >

4. Samopaly

Ke konci 1. světové války vznikla potřeba nové zbraně pro jednotlivce, malé, automatické a rozměrově spíše bližší pistoli než pušce, se zásobníkem velké kapacity. Samopal byl vlastně miniaturní kulomet používající pistolovou munici. Drtivá většina samopalů používá dynamický závěr, kdy se závěr udržuje v uzavřené poloze pouze silou vratné pružiny, při výstřelu zůstává uzavřen jen do té doby, než tlak plynů na dno nábojové komory překoná sílu vratné pružiny. Pak se závěr pohybuje směrem dozadu a obsluhuje celý funkční cyklus zbraně (vyhození prázdně nábojnice, podání nového náboje...). V armádě, od 80. let, samopal s nástupem nových mikrorážových útočných pušek (M4 - 5.56mm NATO, AKS-74U - 5.45mm sovětský atd.) prakticky ztratil význam. Samopal je však ideální zbraní policejních sil nebo protiteroristických jednotek, protože nemá takový ničivý efekt jako armádní pušky.


10mm samopal:


"Samopal H&K MP9 (10mm verze). Automatická zbraň střední velikosti schopná střelby jednotlivými ranami nebo dávkou."

Ráže: 10mm
Zásobník: 30 náb.
Váha: 7 lbs. (asi 3,2 kg)
Výskyt: F1, F2

10mm munice je v celku vzácná, a ještě k tomu používaná pouze v pistolích. Autoři si nejspíše vzali inspiraci z Heckler & Koch MP5K


HK P90c (FN P90c - FOT):


"Samopal Heckler & Koch P90c byl do výzbroje zařazen až během války. Robustní a kompaktní design zbraně ji činí velice lehce ovladatelnou. HK P90c byl vždy ceněn především pro svou trvanlivost, spolehlivost a vysokou palebnou sílu."

Ráže: 10mm F2, 9mm FOT
Zásobník: 24 náb. F2, 50 náb. FOT
Váha: 9 lbs (asi 4,1 kg) F2, 8 lbs (asi 3,6 kg) FOT
Výskyt: F2, FOT

Takže zaprvé: samopal nevyrábí firma Heckler & Koch, ale Fabrique Nationale (FN Herstal). Zadruhé nepoužívá munici 10mm nebo 9mm, ale munici 5.7x28mm (SS190) speciálně vytvořenou pro FN P90 a pistoli FN Five-seveN, s větším účinkem a průrazností než standardní munice 9x19mm Parabellum při dvoutřetinovém zpětném rázu, vytvořenou z bezolovnatých materiálů zabraňujících kontaminaci okolí. Zatřetí není žádný model P90c, ale jenom P90 (Projekt 1990). Začtvrté používá velkokapacitní zásobník na 50 nábojů, ne na 24 (F2). Zapáté nabitá zbraň váží asi 3 kg. Samopal P90 byl vyvinut počátkem 90. let. Je konstrukce typu "bull-pup", kdy je závěr umístěn daleko za spoušťovým ústrojím, což umožňuje při stejné délce hlavně značně snížit délku celé zbraně. Místo obvyklých mířidel má laserový zaměřovač a optická mířidla bez zvětšení pro míření za zhoršených světelných podmínek. Dosahuje kadence 900 ran za minutu a zkušený střelec při střelbě na 50 m umístí všechny zásahy dávky o 10 ranách do kruhu o průměru 20 cm. Taková přesnost byla u všech ostatních samopalů nemyslitelná. Zbraň je téměř symetrická, takže se dá bez úprav použít jak levákem, tak pravákem. Cena je asi 1350$, ale zbraň není určena pro civilní trh.


Tomík:


"Samopal Thompson M1928 alias "Tomík" je zlověstně vyhlížející zbraň. Kdykoliv ho držíš v ruce, cítíš najednou nutkání nasadit si klobouk s měkkou krempou a své záprstní klouby ochladit dotekem věrného boxera. V boji je "Tomík" dobře krmen z 50ranného bubínkového zásobníku."

Ráže: .45 ACP
Zásobník: 50 náb.
Váha: 11 lbs (asi 5 kg)
Výskyt: F2, FOT

No nevím, jestli "crack your knuckles" není křupnout klouby, ale když už to bylo ve F2...Thompson M1928A1 "Tommy Gun" byl samopal určený pro obrněné a průzkumné jednotky. Přestože nebyl příliš praktický, byl velmi oblíbený. Byl vytvořen brigádním generálem Johnem T. Thompsonem. K jeho oblibě přispěla i pověst gangsterské zbraně. Měl možnost poloautomatické nebo plně automatické střelby. Používal buď 100 nebo 50-ti ranný bubnový zásobník nebo 20 či 30-ti ranný řadový zásobník. Měl odepínací pažbu, některé modely měly vepředu pistolovou rukojeť, některé klasické předpažbí. Byl relativně náročný na výrobu, materiál i nástroje. To vedlo k jeho zjednodušení. Zjednodušená varianta se vyráběla jako M1, později M1A1, s pevnou pažbou, bez přední pistolové rukojeti, se zjednodušeným závěrem, pouze s řadovým zásobníkem a zjednodušenými mířidly. Verze M1A1 se lišila pouze umístěním úderníku. Celkem bylo vyrobeno asi 563 000 samopalů M1928, 285 000 kusů M1 a 540 000 kusů M1A1. V roce 1939 zaplatila Americká vláda za kus 239$. V roce 1945, po zavedení zákonného opatření na kontrolu cen a zisku, klesla cena i s příslušenstvím na 44,85$. Byl základním samopalem Americké armády a námořní pěchoty než byl ke konci roku 1942 nahrazen samopalem M3 "Grease Gun". Na obrázcích je model M1 nebo M1A1 a klasická gangsterská varianta M1927.




M3A1 "Vymazávač":


"Poté co armáda přezbrojila na novější druhy zbraní, naplnil tento samopal arzenály Národní Gardy. Nicméně "Vymazávač" byla natolik jednoduchá, spolehlivá a levná zbraň, že se jich několik dosud používá."

Ráže: .45 ACP
Zásobník: 30 náb.
Váha: 10 lbs (asi 4,5 kg)
Výskyt: F2

Samopal M3 "Grease Gun" byl navržen jako levná náhrada Thompsonu, byl navržen tak, aby se výroba co nejvíce zlevnila použitím lisovaných součástí. Měl 30ti ranný řadový zásobník a lehkou výsuvnou kovovou pažbu. Vyráběl se tempem 35 000 kusů měsíčně při ceně asi 30$ za jeden. M3 z roku 1942 měl však mnoho chyb, které odstranila až varianta M3A1 z roku 1944. Ta měla větší otvor pro vyhození nábojnic a silnější vratnou pružinu. Varianty M3A1 se vyrábělo za cenu asi 22$ za kus. Sloužil ještě v době korejské války. Byl exportován do mnoha zemí.


MP38:


"Schmeisser MP-38 9mm automatická zbraň byla představena jako standardní samopal Německé armády v roce 1938. Levný a spolehlivý."

Ráže: 9x19mm Para
Zásobník: 30 náb.
Váha: 7 lbs (asi 3,2 kg)
Výskyt: FOT

Na této německé zbrani z 2. světové války se autoři hry dopustili hned několika chyb. Samopal MP38 byl spolehlivý, ale nebyl levný, protože se vyráběl obráběním, a ne lisováním součástí. Tak se vyráběl až samopal MP40, což byla modernizovaná varianta MP38. Stavebně byl MP40 téměř přesná kopie MP38, jeho spolehlivost však byla nižší. Oba samopaly používaly řadový zásobník na 32 nábojů, který byl častou příčinou poruch. Měly lehkou kovovou sklopnou pažbu, jako přední rukojeť sloužil zásobník. Samopal nemohl střílet čistě jednotlivými ranami, ale zkušený střelec dokázal uvolnit spoušť tak rychle, že vyšla jenom jedna rána. Váha nabité zbraně byla asi 5 kg (11 lbs). I když se samopaly MP38 a MP40 lidově nazývají "Schmeissery", ani jeden z konstruktérů tohoto jména s nimi nemá nic společného. Zde mám trochu nejasnosti, ale vypadá to, že samopal MP38 vycházel ze samopalu ERMA Machinenpistole (nebo EMP:) jiného německého konstruktéra H. Vollmera. Odhaduje se, že bylo vyrobeno přes milion kusů MP40, prvního "moderního" samopalu, konstruovaného s ohledem na masovou výrobu.


H&K MP5:


"MP5 H&K. Asi nejrozšířenější a nejspolehlivější lehký kulomet posledních desetiletí dvacátého století."

Ráže: 9x19mm Para
Zásobník: 30 náb.
Váha: 6 lbs (asi 2,7kg)
Výskyt: FOT

Zde se chyby dopustili překladatelé, neboť MP5 není "lehký kulomet", ale SMG = sub-machine gun = samopal. Heckler & Koch MP5 byl vyvinut v Německu v 60tých letech. Používá přepracovaný závěr útočné pušky H&K G3. Samopal je mnohem přesnější, než jiné zbraně, především v režimu jednotlivých ran, a proto se stal oblíbeným u policejních sil. Používá zásobník na 30 ran. Existuje mnoho variant, lišících se navzájem pažbou, předpažbím, vznikla i verze s integrovaným tlumičem (MP5SD, ta je na obrázku ve hře) a krátká verze (MP5K - kurz = krátký, se zásobníkem na 15 ran), také je množství různých voličů režimu palby (1, 2, 3, 4 rány nebo automat). Vznikla i speciální verze MP5-N pro americké námořnictvo. MP5 je velmi často používán u protiteroristických jednotek, v současné době se používá jako hlavní zbraň pro boje v omezeném prostoru. Svou kvalitou, spolehlivostí a účinností se stal pravděpodobně nejznámějším a nejpoužívanějším samopalem na světě. Na obrázcích MP5A2, MP5SD3, MP5KA4 a MP5K ve speciálním kufříku, ze kterého lze střílet.




Škorpion:


"VZ61 Škorpion. Běžný samopal mafie." Ráže: 9x19mm Para Zásobník: 32 náb. Váha: 7 lbs (asi 3,2 kg) Výskyt: FOT Zde je opět plno chyb. V originále v popisu stálo, že byl používán příslušníky Spetsnaz (ruské speciální jednotky). Váha nenabité zbraně je asi 1,3 kg. Dostane se s 10ti nebo 20ti ranným zásobníkem. Existuje několik druhů používané munice, vzor 61 nepoužívá munici 9x19mm Parabellum.

Typ Munice
Vz. 61 7.65 Browning (.32 Automatic)
Vz. 64 9mm Short
Vz. 65 9mm Makarov
Vz. 68 9x19mm Parabellum

Škorpion je malý samopal, původně nejspíš vyvinut jako zbraň pro osádky vozidel. Pochází z dílny konstruktéra Ing. Miroslava Rybáře, prototyp vznikl roku 1959. Samopal se velmi rychle stal oblíbenou zbraní teroristů, už se asi nikdy nedozvíme, kolik politiků tento "atentátník" zabil. Škorpion založil novou kategorii "minisamopalů" do které patří např. Walther MP-K, Ingram MAC-10 a MAC-11 nebo Mini-Uzi.


Sten Gun:


"9mm Sten Gun byl vyvinut Brity během druhé světové války jako levnější varianta amerického samopalu Thompson SMG. Sten se ukázal být velmi spolehlivou zbraní s vysokou přesností střelby, čímž se často stával v polních podmínkách daleko lepší zbraní než zdánlivě pokročilejší a novější samopaly."

Ráže: 9x19mm Para
Zásobník: 32 náb.
Váha: 8 lbs (asi 3,6 kg)
Výskyt: FOT

Sten, název vznikl z iniciál tvůrců R.V. Shepparda a H. J. Turpina, "en" znamená Enfield, byl standardní zbraní britských sil v průběhu 2. světové války i řadu let po ní. Přesto nebyl mezi vojáky oblíben. Bylo to snahou o co největší úsporu materiálu a času k výrobě. Sten napodoboval německý MP40, při výrobě se uplatňoval podobný postup, kdy se jednotlivé části vyráběly na různých místech a potom odesílány do hlavních montážních středisek. Zbraň byla téměř celá vyrobena lisováním z plechu (1 kus jiného britského samopalu Lanchester, vyráběného obráběním kovů, měl hodnotu celé bedny Stenů), měla jednoduchý přepínač střelby umožňoval střelbu jednotlivými ranami, nebo dávkou. Vyráběl se v ohromných množstvích, měsíčně asi 20 000 kusů, výroba trvala od roku 1940 až do konce války. Vzniklo nejméně 11 variant, některé však neopustily pokusné stádium. Nejrozšířenější byla verze MkII - na obrázku ve hře (němci tajně vyrobili asi 25 000 přesných kopií Stenu MkII, jen stěží rozeznatelných od originálu, není však známo, pro jaký účel měly být použity), ke konci války však vznikla mnohem dokonalejší varianta MkV s dřevěnou pažbou a přední pistolovou rukojetí. V omezeném množství se vyráběly i varianty s tlumičem zvuku, nejlepší v té době byl Mk IIS. Na obrázcích verze Mk. I spolu s Mk. II a pozdější verze Mk. V.


Uzi:


"UZI 9mm, klasa mezi pašeráky drog a postarších lidí na začátku 21. století. UZIna je levná, lehká a zasekne se jen občas."

Ráže: 9x19mm Para
Zásobník: 25 náb.
Váha: 8 lbs (asi 3,6 kg)
Výskyt: FOT

Ehm...překlad mi trošku nedává smysl (pašeráci postarších lidí???), ale budiž. Uzi, jeden z nejznámějších samopalů světa, vznikl v roce 1951 a má ho na svědomí izraelský důstojník Uziel Gal. Název samopalu vznikl ze zdrobněliny konstruktérova jména. Byl z velké části inspirován českým samopalem vz. 23 - 26 konstruktéra Václava Holka, hlavně co se týká tvaru závěru. Spoušťové ústrojí bylo posunuto více dopředu a zásobníková šachta byla umístěna do pistolové rukojeti. Díky tomu je těžiště zbraně přesunuto do středu a zbraň je tak snadněji ovladatelná. Stal se brzy oblíbený nejen v Izraeli, ale i v zahraničí. Původně ho vyráběla firma Israeli Military Industries, ale brzo měla problémy s uspokojením poptávky. Během 60. let získala licenci na výrobu belgická firma FN, která vyrobila značné množství samopalů. Uzi má možnost 20, 25 nebo 32 ranného zásobníku. Ke konci 60. let vznikla zmenšená verze Mini-Uzi, která se dala ovládat pohodlně jednou rukou, ale stejně jako jiné malé samopaly byla velmi nepřesná kvůli vysoké kadenci a krátké hlavni. Samopaly Uzi se staly oblíbenou zbraní nejen v armádách a v policejních složkách, ale i u nejrůznějších teroristů a mafiánů.


Walther MPL:


"Walther MPL, častá volba pohraničních a jiných hlídkujících oficírů. Možno sklopit rukojeť."

Ráže: 9x19mm Para
Zásobník: 32 náb.
Váha: 7 lbs (asi 3,2 kg)
Výskyt: FOT

Překladatelé měli nejspíš namysli "možno sklopit pažbu", za co by pak samopal drželi, kdyby sklopili rukojeť? Samopalu Walther MP existuje ve dvou variantách, a to varianta MPL a varianta MPK (L jako lang = dlouhý, K jako kurz = krátký), lišící se pouze délkou hlavně. Samopal byl vyvinut v šedesátých letech firmou Carl Walther Waffenfabrik a byl vyráběn až do roku 1985. Walther MP nebyl nikdy přijat jako armádní zbraň, používaly jej však některé policejní a speciální jednotky. Na obrázcích je varianta MPL, MPL a MPK.

< Předchozí Obsah Další >

Staň se pomocníkem při tvorbě, nakrm Šílenou brahmínu!:)




Stránky v EN

No Mutants Allowed
Fallout Wiki
Fallout Database

Modifikace v CZ

Fallout:Resurrection
Fallout et tu
Fallout 2 Restoration Project a neof.patch
Fallout:BGE (dead)
Fallout:Yurop (dead)

Modifikace v EN

Vault-Tec Labs
Fallout 2 Restoration Project a neof.patch
Fallout of Nevada
MIB88: Megamod
Last Hope
Fallout et tu



Sponzoři VŠB

TOPlist





.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. irc channel .. kniha hostí .. fórum .. archiv..