Dr. Strangelove – Velká Británie, 1964
Režie – Stanley Kubrick
Na téma románu Bojový poplach Petera George
Stopáž – 93 min.
Žánr – Drama/Komedie/Pre-apokalypsa
Hrají:
Peter Sellers - plukovník Mandrake, prezident Muffley, doktor Divnoláska
Sterling Hayden - generál Jack D. Ripper
Slim Pickens - major T. J. "King" Kong
Kubrickův film Dr.Strangelove tak úplně nezapadá do naší kinematografie post-apokalypsy. Spíše by se dal označit za snímek pre-apokalyptický. Ovšem vzhledem k jeho zdrcující atmosféře blížící se nevyhnutelné zkázy, ale také díky použitému technickému vybavení, které mi neodbytně připomíná Falloutí interiéry a techniku, a ovšem také díky neodolatelně děsivému černému humoru, sem určitě patří.
Studená válka je v plném proudu a to je na psychiku některých, bohužel dosti vysoce postavených, „zelených mužíčků“ trochu moc. V chorém mozku generála Rippera se jednoho dne zrodí paranoidní podezření, že se Sověti pokoušejí ovládnout svět pomocí fluorizace vody. Pokud máte pod rukou vojenskou letku disponující příslušně výkonnou vodíkovou pumou, zdá se být řešení nasnadě. Generál vydá příkaz shodit atomovku na území SSSR a vůbec mu přitom nevadí, že území rusáků je hlídáno automatickým obranným systémem s příznačným názvem "Zbraň míru". Ta je schopna vyhladit v podstatě veškerý život na planetě – neměla být ostatně nikdy použita, ale plnit funkci jen jakéhosi strašáka.
Celou situaci se snaží zachránit (marně) Peter Sellers ve své životní troj-roli. Jako pobočník generála Rippera se pokouší zabránit mu v jeho šíleném plánu, ovšem jeho podřízenecká a v podstatě zbabělá povaha mu nedovolí jednat dostatečně
razantně. Jako další slaboch - prezident USA Muffley - marně a zbytečně žhaví červený telefon k sovětskému (tradičně věčně ožralému) prezidentovi. „Bývalý“ nacista a vědecký génius Dr. Merkwürdigeliebe pak poskytuje celému dění vědecké zázemí a zároveň nejsilnější černohumorný prvek. Morbidní fraška, kdy dr. Divnoláska, upoutaný na invalidní vozík, nevědomky hajluje svou zchromlou rukou, ta se zaplete do kola vozíku a pošle ho tak do vývrtky, je prostě nezapomenutelná. Čtvrtou hlavní postavou je major Kong, velící letadlu s atomovkou (původně jej rovněž měl hrát Sellers). Jde o válkou posedlou groteskní
postavičku, která se rozhodla dát rusákům pěkně za vyučenou, a to třeba i za cenu vlastního života nebo zániku celého světa. Právě jemu vděčíme za nezapomenutelnou scénu jízdy na bombě, kterou ostatně známe i z obrázků PIPBoye.
Film dokonale vystihl tehdejší paranoidní strach z hrozící 3. světové, která v té době (ale i teď) opravdu mohla přijít jen se stisknutím "špatného knoflíku" nebo také díky příslovečnému přeskočení kolečka v hlavě odpovědného činitele. Toto poselství je o to silnější díky formě, již film zvolil - groteskní parodie přetékající černým humorem, avšak i všeobecným pocitem bezmoci vůči systému, ovládanému několika zparchantělými zbabělci a válkou posedlými šílenci.
Hodnocení: 8/10