Vault šílené brahmíny - největší stránka o sérii Fallout v češtině i slovenčine | Fallout 1, Fallout 2, Fallout Tactics, Fallout 3, Fallout New Vegas, FOnline, Fallout 4
... vstup do vaultu ... orientace ... vaultmasteři ... kontakt ... poslat novinku ... fórum ... archiv ..

Fallout

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
vault-boyové
holodisky
konce
texty ze hry
vychytávky
archiv zvuků
screenshoty
demo
wiki
fórum
download

Fallout 2

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
předměty
zbraně
brnění
automobil
holodisky
karmické tituly
konce
texty ze hry
kulturní odkazy
zajímavé sejvy
vychytávky
screenshoty
archiv zvuků
mapper
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout Tactics

novinky
recenze
návod
charakter
mise
náhodné lokace
zbraně
brnění
vozidla
holodisky
drogy
screenshoty
multiplayer
hrajeme po netu
tipy a triky
editing
obličeje
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout: New Vegas

novinky
recenze
hráčské recenze
návod
spolubojovníci
screenshoty
videa
zbraně
download
wiki
fórum

FOnline

novinky
faq
fórum
FOnline: 2238
status
server-boy 2238
manuál
mapy
instalace
screenshoty
gang VŠB
wiki-boy 2000
download
The Life After
status
manuál

Společné

bible
časová osa
bestiář
pitevna
traity
perky
technologie
zbraně vs. realita
bugy
tajemná tajemství
technické problémy
licence

Fallout projekty

Fallout Online (V13)
Fallout 4
Fallout 3: Van Buren

Příbuzné hry

Arcanum
AshWorld
Fallout: BOS
Fallout 3
Fallout: PNP
Fallout: Warfare
Fallout Tycoon
Lionheart
STALKER
Borderlands

Hry naživo

Fallout LARP
Fallout RP
download

Soutěže

O brahmíní vemeno
screenshot měsíce
žebříček charakterů
žebříček kr. zásahů
masový hrob
rychlonožka

Zábava

povídky
poezie
knihy
komiksy
filmy
hudba
kvízy
humor

Různé

články
rozhovory
jak přežít
wallpapery
bannery
průzkum
srazy a setkání
IRC channel
odkazy

Vault šílené brahminy - největší stránka o sérii Fallout v češtině a slovenčine.


Novinky ve vaultu
22.09.  Překlad FOnline: Parareal do češtiny
10.03.  Bayraktar Song CZ Madbrahmin Edice
21.12.  Zemřel Ssyx
18.10.  Překlad Fallout Nevada do češtiny
09.10.  Překlad Fallout et tu do češtiny hot...

Očekávané kulturní události

Já jsem taky jednou zachránil svět. Možná, byl jsem sjetej jako prase / Nepojmenovaný feťák


10.12.2014 . . .

Kaj splašit gasmasku? (díl 1.)


Autor: Chekotay |  Komentuj novinku (7) |  Tagy: Civilní ochrana | Sdílet na Facebooku

Plynová maska (lépe řečeno ochranná maska) je ikonou postapo fetiše. I stylizovanou kresbu každý snadno pozná (na rozdíl od jaderného hřibu) a vypadá výhružně. Na Vemeni se na mne obrátil Ratman s dotazem, kde nějakou pořídit a já si najednou uvědomil, že nákup gasmasky není úplně triviální. Nuže, přáli byste si pod stromeček k oslavě narození Páně ochrannou masku a vaše partnerka (ještě před pár lety bych psal "rodiče" :D ) bezradně tápe? Odkažte ji rovnou na tento příspěvek! (Kdo neví, jak získat directlink, tak je to ten puntík nalevo od data v nadpisu aktuálky.)

Dnes již není nutné jezdit od armyshopu k armyshopu a zjišťovat na místě úroveň nabídky, která odvisela od toho, čí bratranec byl právě na vojně a rozkrádal majetek v čerstvě-už-ne-socialistickém vlastnictví. Stačí naklikat formulář v e-shopu, jenž se od toho se šminkami liší toliko maskáčovým pozadím, mávnout kouzelnou platební kartou a fertig. Nabídka je poměrně bohatá, takže jsem více či méně náhodně vybral několik příkladů, na nichž chci nákup gasmasky demonstrovat.

Pokud vás plynový fetiš uchvátí a začnete si budovat sbírku, určitě budete nakupovat na Army Surplus, kde mají skutečně velmi širokou nabídku historických masek snad všech zemí světa. Obdobně může zkusit štěstí na e-bayi, tam sichr něco bude. Nabídka zahraničních masek však závisí na dovozu, jehož podmínky se mohou měnit - proto jsem vybral nabídku masek českých. Přitom mě překvapila firma Excalibur Army: Zamlada jsme u nich kupovali laciné krámy na airsoft, dneska dodávají granáty pro samohybné houfnice vz. 77 DANA. Tomu říkám růst!
Tak a teď už k maskám.

E-army nabízí masku M-41 za antibaťovských 201 Kč. Tenhle kondom na kebuli vychází ze sovětských druhoválečných masek a používala ho celá Varšavská smlouva v prvních dekádách své existence. Je nejvíce ikonická a velmi oblíbená při erotických hrách blízkých gumovému fetiši. Mimo jiné i proto, že postrádá ozvučnou membránu, takže funguje současně i jako roubík. Má jednu výhodu a jednu nevýhodu: Kryje celou hlavu. Možná to líp těsní, ale moc příjemné to není. Představuje však první krok ve výstavbě sbírky československých OM po Druhé světové válce.

V civilní sféře jste se jistě všichni setkali s maskou CM-3. Měli je snad na každé základní škole a občas k nim byla dodávána i gumová vrapová trubice, aby dětem neklimbal filtr pod bradou, ale mohly jej nést pohodlně v brašně přes rameno. I tato maska je svým způsobem ikonou, i tato maska se k ničemu jinému nehodí. Excalibur Army ji nabízí za Kč 91, Military Range za 150. MR udává nesprávně jako výrobce AČR, která s těmito maskami nemá vůbec nic společného, ale kromě toho uvádí ještě jednu věc, a tou je velikost, konkrétně 5. To je takové zajímavé číslo, které se měřít tzv. faciometrem (určitě pamatujete ze ZŠ) a určuje podle tabulek, které jsou pro každou masku jiné. Civilní maska 3 byla určena i pro starší děti, takže její číselná řada je dlouhá a pětka označuje celkem velkohubého politika. (Moje CM-3 má velikost 4.) Povšimněte si, že ne každý armáč toto číslo udává, takže z vaší strany je tak trochu o loterii, v níž můžete "vyhrát" i masku velikosti 1, do které se při nejlepší vůli nenacpete. Ze strany armáčů to loterie není, ony přeci vždy píší, že masky jsou určeny jen jako dekorace.

Armáda podléhá módním trendům stejně jako každá oblast lidského života a za Vietnamské války byly "in" ochranné masky s filtry schovanými v lícnicích. Přišli s tím Američané a Čechoslováci je okopírovali maskou M-10. (Po Sametové revoluci přejmenované na OM, ochranná maska.) Ta vypadá úžasně. S trochou sanitárního silikonu a montážní pěny s ní můžete vyrobit skvělou masku emzáka a strašit děcka po parcích. Pokud děláte re-enactment ČSLA a nestýská se vám po "kopřiváčích", máte raději "jehličí", pak tuhle masku dobře znáte. Fasovali ji záklaďáci a ti také přinesli spoustu zaručených informací, jako že maska je odolná vůči všemu, filtry vydrží nekonečně dlouho a přídavné zorníky jsou neprůstřelné. Realita je trošku přízemnější.
E-armyshop ji nabízí za 299 Kč, což není úplně málo za třicet let starý krám, zvláště, když neudává velikost. Na druhou stranu, masky M-10 byly určeny pro dospělé, takže jejich číselná řada 1-2-3 nepokrývá děti a jinochy, takže se do ní nejspíš vlezete - přinejhorším vám to otlačí kořen nosu (zkoušel jsem to na velikosti 1). Em desítka přináší revoluci: Průzvučnou membránu. Takže už si můžete poklábosit. Marines Shop ji nabízí za 175 Kč a má skladem všechny tři velikosti. Military Range ji má nejlevnější, jen za 150 Kč, avšak jen ve velikosti 1.

M-10 ješte za komančů prošla modernizaci a jako M-10M přinesla další novinku: Pitítko ("zařízení pro příjem tekutin"), kde na jedné straně je cuplík na masce, na druhé straně je tlakový ventil na špuntu od polní láhve. Když je flaška plná a držíte ji nad hlavou, občas z ní něco vydolujete. Na jednu stranu je to lepší než nic, na stranu druhou máte v masce další díru skrz a manipulace s picím nástavcem skrytém ve slepém úhlu "pod nosem", v rukavicích od JP-75, je prostě něco, co vám dá správnou perspektivu k tématu "Peklo". (A to ještě počkejte, až budete zakládat filtry.) Jinak je to jedna z nejčastějších masek na trhu, je hezká, na pohled zaujme, nevisí z ní žádný filtr a když si odmyslíte picí nástavec s tenkou gumovou hadičkou, není na ní co utrhnout. Nabízí ji třeba General Army za celkem snesitelných sto padesát korun ve velikostech 1 a 2. (Tenhle armáč má v nabídce taky docela dost různých gasmasek z ciziny.)

Maska CM-3, konstrukčně odpovídající předvalečným maskám Fatra (jen namísto gumotextilu je použita mnohem pokročilejší gumárenská směs), byla zastaralá již v době vzniku, a tak se všem oddechlo, když se do civilních skladů dostala maska CM-4. To je už konečně maska, která se dá reálně použít. Na rozdíl od trojky (a stejně jako em desítka) má čtyřka zorníky plexisklové, nikoliv skleněné, popruhy ji lépe drží i utěsňují, má průzvučnou membránu a hlavně je uvniř vybavena vnitřní polomaskou, díky čemuž se jí nezamlžují zorníky. (Taková zásadní vychytávka přišla až sedm desetiletí od Ypres!) Varianta CM-4M je také vybavena pitítkem. Koupíte ji na E-Army i s filtrem za 219 Kč, na Military Range za 150 Kč ve velikosti 4, anebo u General Army bez filtru za 60. Také bez čísla, ale u CM-4 je dobrá šance, že se do ní vejdete (je určena pro dospělé).

Teď se možná ptáte, proč jsem se tak rozepisoval, když stačilo napsat "Hééj, u GA mají cé em čtyřku za cenu trapných tří piv!" - Já totiž věřím, že mít tip na kauf je dobré, mít přehled je lepší. Vybral jsem pár armáčů, u nektrých jsem zákazníkem dlouholetým, u některých jsem zákazníkem spokojeným, u některých se ty dvě vlastnosti sejdou, ale nabídka je obecně velmi široká a ceny často lítají nahoru dolů, protože se řídí trochu jinou ekonomikou, než je běžné. Nerozepisoval jsem se s charakteristikou jednotlivých typů, protože to za mne udělali jiní a Inetrnet je plný podrobných článků. (Možná se k nim časem vrátím.) Chtěl jsem jen vypíchnout zásadní věci a upozornit vás na existenci nenápadných čísilek, polomasek, membrán a podobně. Stejně tak jsem minul filtry, jimž bude určený třetí díl tohohle mikroseriálu.
Příště zavítáme do trochu jiných dimenzí. Těch profesionálních.



... ARCHIV ...


Vault šílené brahmíny vytvářejí a spravují vaultmasteři JaW, Ratman, chekotay a smejki za přispění návštěvníků.
© JaW & Ratman & petruschka & Chekotay & Jay Kowalski & Daemon & Harley & Ještěr & Deimos & smejki 2001-2077
V grafickém zpracování jsou použity materiály z her: Fallout, Fallout 2 a Fallout Tactics © Interplay, Fallout 3 © Bethesda,
Přebírání materiálů z těchto stránek bez souhlasu autora je výslovně zakázáno
a trestáno celoživotně se vracejícími záchvaty úzkosti a provinilosti!

Staň se pomocníkem při tvorbě, nakrm Šílenou brahmínu!:)




Jonnyho putování za bájným vaultem

Stránky v EN

No Mutants Allowed
Fallout Wiki
Fallout Database

Modifikace v CZ

Fallout:Resurrection
Fallout et tu
Fallout 2 Restoration Project a neof.patch
Fallout:BGE (dead)
Fallout:Yurop (dead)

Modifikace v EN

Vault-Tec Labs
Fallout 2 Restoration Project a neof.patch
Fallout of Nevada
MIB88: Megamod
Last Hope
Fallout et tu



Sponzoři VŠB

TOPlist



TOPlist

.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. irc channel .. kniha hostí .. fórum .. archiv..