Vault šílené brahmíny - největší stránka o sérii Fallout v češtině i slovenčine | Fallout 1, Fallout 2, Fallout Tactics, Fallout 3, Fallout New Vegas, FOnline, Fallout 4
... vstup do vaultu ... orientace ... vaultmasteři ... kontakt ... poslat novinku ... fórum ... archiv ..

Fallout

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
vault-boyové
holodisky
konce
texty ze hry
vychytávky
archiv zvuků
screenshoty
demo
wiki
fórum
download

Fallout 2

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
předměty
zbraně
brnění
automobil
holodisky
karmické tituly
konce
texty ze hry
kulturní odkazy
zajímavé sejvy
vychytávky
screenshoty
archiv zvuků
mapper
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout Tactics

novinky
recenze
návod
charakter
mise
náhodné lokace
zbraně
brnění
vozidla
holodisky
drogy
screenshoty
multiplayer
hrajeme po netu
tipy a triky
editing
obličeje
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout: New Vegas

novinky
recenze
hráčské recenze
návod
spolubojovníci
screenshoty
videa
zbraně
download
wiki
fórum

FOnline

novinky
faq
fórum
FOnline: 2238
status
server-boy 2238
manuál
mapy
instalace
screenshoty
gang VŠB
wiki-boy 2000
download
The Life After
status
manuál

Společné

bible
časová osa
bestiář
pitevna
traity
perky
technologie
zbraně vs. realita
bugy
tajemná tajemství
technické problémy
licence

Fallout projekty

Fallout Online (V13)
Fallout 4
Fallout 3: Van Buren

Příbuzné hry

Arcanum
AshWorld
Fallout: BOS
Fallout 3
Fallout: PNP
Fallout: Warfare
Fallout Tycoon
Lionheart
STALKER
Borderlands

Hry naživo

Fallout LARP
Fallout RP
download

Soutěže

O brahmíní vemeno
screenshot měsíce
žebříček charakterů
žebříček kr. zásahů
masový hrob
rychlonožka

Zábava

povídky
poezie
knihy
komiksy
filmy
hudba
kvízy
humor

Různé

články
rozhovory
jak přežít
wallpapery
bannery
průzkum
srazy a setkání
IRC channel
odkazy

Vault šílené brahminy - největší stránka o sérii Fallout v češtině a slovenčine.


Novinky ve vaultu
22.09.  Překlad FOnline: Parareal do češtiny
10.03.  Bayraktar Song CZ Madbrahmin Edice
21.12.  Zemřel Ssyx
18.10.  Překlad Fallout Nevada do češtiny
09.10.  Překlad Fallout et tu do češtiny hot...

Očekávané kulturní události

Vidíš DataPlex 2000 SmarTerminál, s 64k RAM paměti, poslední výkřik
počítačové technologie - škoda, že právě teď nefunguje. / Počítačový terminál


2.3.2009 . . .

Mistr předčasné ejakulace opět zasahuje


Autor: Chekotay |  Komentuj novinku (13) |  Tagy: Kultura | Sdílet na Facebooku

V brněnské Arrakis se konala antikvariátní akce, kde jsem samozřejmě jakožto nadšený čtenář levné sovětské sci-fi ze 70. let nemohl chybět, a tak nějak bokem mi přitom za drápem zůstalo pokračování Strážců ticha, knížky, kterou jsem si svého času pořídil jen ze svatého nadšení kolektovat všechna postapo díla. Mít doma z dvojice knih jen první díl je k ničemu, neboť si tak nemůžete podložit ani židličku, i šel jsme tedy do dvojky. Přečetl jsem ji za necelé dvě hodiny a teď se s vámi podělím o své dojmy. Na rovinu, dělám to jen ze svatého nadšení mít na VŠB recenze na všechna postapo díla (a že jich není málo!), protože to jsou děsné zvratky. Recenzi na první díl (Strážci ticha) sepsal tuším Ratman (usuzuji tak ze stylu psaní a faktu, že dotyčný holodisk je pokryt vrstvou krysích chlupů) a přiklepl mu celých 7/10, což je nehorázné a svádí mne to k myšlence napsat kontrarecenzi, ovšem ještě než se k tomu dostanu, zchladím si žáhu na pokračování, jež zove Tmavý odštěpek. V originálu La sombre éclat, což by se snad dalo přeložit i jako "pochmurná záře" nebo "šerá jiskra". Každopádně v celé knize se žádný tmavý odštěpek nevyskytuje, a podivný "kalný blýskot" je tam zmíněn jen dvakrát, pokaždé v pár větách. Což je také znakem této knihy. Na stosedmdesáti stranách se ve dvou částech v jednadvaceti kapitolách (ano, vychází to kolem 8 stran na kapitolu) dozvíte dopodrobna, jakou zbraň má, a mnohem častěji, jakou zbraň nemá hlavní hrdina, co na sobě má, nebo ještě častěji, co na sobě nemá hlavní hrdinka, a jak by byli rádi, kdyby měli to či ono, ale zákonitosti světa, příběhové zvraty a pointa jsou zmíněny kdesi bokem v několika šroubovaných souvětích.
Ale mělo mne varovat již jméno autora: Michel Jeury. Měla mě varovat obálka, kde na pozadí nukleárních kráterů postává vyfintěná namalovaná čůza s měděnými vlasy, broží a chlupatou podprsenkou (zcela očividně zoufalá uprchlice zmírající v Pustině). Leč nevarovala, a já se pustil do čtení. V úvodu byl shrnut děj minulé knihy, a to dostatečně podrobně, aby to stačilo i těm, kdož Strážce ticha nečetli, navíc také dynamicky a plynule, což naznačuje, že milý Michel by mohl udělat kariéru na krátkých povídkách, leč vybral si cestu románového břídila. Tak do toho: Na začátku máme důstojníka Strážců ticha s přihřátým jménem Juo (což by se španělsky nejspíš četlo "Chujo", a já mu to přeju!), který třicet let nedělal nic a pak se rozhodl dezertovat. Nemá žádnou minulost, co má, je plamenomet (což je v celém příběhu nejlepší, nejúčinnější a nejžádanější zbraň; už víme, proč šnekožrouti prohráli všechny moderní války) a autonomní obranný program, který ve chvílích krize převezme ovládání jeho těla a vytáhne ho z průseru. Popisem vedlejších efektů autor nahání stránky, kde se dá. Dále zde máme Ushaiu, což je ta čůza z obálky, mimo jiné zcela neschopná, nadutá, pyšná a sebestředná starostka jakéhosi zapadákova, kolem kterého se celý děj točí. Pak tady jsou ještě nějací ti nájezdníci, vesmířané, zmutovaní psy a zmutované kočky. Děj je zhruba o tom, že ústřední dvojice odněkud někam utíká, aby pak dlouze uvažovala, zda se nemá vrátit, což také obvykle udělá. Nebezpečí, která jim hrozí, ilustruje likvidace jejich stoupenců, nad jejich hroby si občas zafňukají, ale co, pro NPC se nebrečí. ("Vyšlo nás dvanáct a došli jsme jen my tři.. chtěla jsem být s tebou! Jsem tak šťastná!) Celá zápletka, a současně i rozuzlení, je Juovi i čtenáři odkryta ve dvou rozsáhlých monolozích (dobře, jsou to dialogy, asi takovéto: -"Odkrývám ti velká tajemství vesmíru!" -"Mohu si dát kafe?" -"Jo. A nyní pokračujeme ve velkých tajemstvích...") kdesi lehce za půlkou knihy.
Hlavní hrdina je hlupák, který umí akorát nechat se nahánět kdejakým zlounem a nechat se ojíždět kdejakou ženskou, looser, jenž se neumí pořádně rozhodnout sám za sebe, a ostatní postavy jsou na tom ještě hůře. Chování všech osob je postavené na hlavu (Nájezdníci dva týdny tahají sebou zajatou ženskou a krmí ji ze svých skromných zásob, a až když je zubožená, vysílená, špinavá, smradlavá a nemocná, rozhodnou se, že ji znásilní a zabijí.) a ani svět nedává smysl (Všude jsou samí dravci - konzumenti, a žádní producenti. Celé lidstvo je vyživováno z pár skomírajících továren, které každou chvílí skončí, a nikoho to netrápí. Telepatie je něco jako krátkovlnná vysílačka, alespoň co se dosahu týče. A nájezdníci si ty své pušky vyrábějí asi nad táborovými ohni.). Postupem času se autor snaží i o nějaké moralizování a konečně přichází jediná Myšlenka, v této knize obsažená: Hibernovat všechny lidi nebylo možné, a proto se zachovala jen jejich DNA a osobnost, a připravily se přístroje, které je znovu sestaví. Zdá se vám to logické? Juovi ne, ten to považuje za genocidu, dědičný hřích, totální zlo a kdoví co ještě a raději všechny ty lidi opravdu zabije (tím, že je odmítne znovu sestavit), než aby se na tom podílel - přičemž on sám je replikovaný člověk z doby před Moratoriem. Jo... bacha, předchozí věta byla spoiler.
Kniha končí zase jednou sexem, kdy si třísetletý dědek Juo nabalí jakousi patnáctku, ta k němu přijde a - zatmívačka. Jiné akty vášně jsou popsány podobně zkratkovitě, popřípadě s přehnanou komorní poezií obvyklou u spisovatelů - paniců. Knize jinak zcela chybí jakékoliv pořádné rozuzlení - v příběhu, kde se jedná o osud lidstva, nepovažuji osobní happy end stylu "žrádla a děvčat mám dost, děkuji" za rozuzlení. V průběhu čtení jsem často vzpomínal na nedávný prožitek trhání zubu, kterýžto byl zábavnější. Na druhou stranu, vzpomněl jsem si také na pamflet Mrak, a vlastně i náš pan prezident má literární sklony, takže spodní hranice hodnocení jsou vymezeny docela přesně. Když téhle knížce dám 3/10, tak je to proto, že obsahuje pár zajímavých okamžiků či nápadů, většinou jen nastřelených jaksi mimochodem v jedné větě, a že kdyby byla kondenzovaná na jednu třetinu, dala by se číst. Doporučená cena je 52 korun, skutečnou hodnotu odhaduji tak na pětinu. Tož asi tak. Ještě že jsem si pak mohl spravit chuť Nadací! :o)






... ARCHIV ...


Vault šílené brahmíny vytvářejí a spravují vaultmasteři JaW, Ratman, chekotay a smejki za přispění návštěvníků.
© JaW & Ratman & petruschka & Chekotay & Jay Kowalski & Daemon & Harley & Ještěr & Deimos & smejki 2001-2077
V grafickém zpracování jsou použity materiály z her: Fallout, Fallout 2 a Fallout Tactics © Interplay, Fallout 3 © Bethesda,
Přebírání materiálů z těchto stránek bez souhlasu autora je výslovně zakázáno
a trestáno celoživotně se vracejícími záchvaty úzkosti a provinilosti!

Staň se pomocníkem při tvorbě, nakrm Šílenou brahmínu!:)




Druhá šance

Stránky v EN

No Mutants Allowed
Fallout Wiki
Fallout Database

Modifikace v CZ

Fallout:Resurrection
Fallout et tu
Fallout 2 Restoration Project a neof.patch
Fallout:BGE (dead)
Fallout:Yurop (dead)

Modifikace v EN

Vault-Tec Labs
Fallout 2 Restoration Project a neof.patch
Fallout of Nevada
MIB88: Megamod
Last Hope
Fallout et tu



Sponzoři VŠB

TOPlist



TOPlist

.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. irc channel .. kniha hostí .. fórum .. archiv..