Vault šílené brahmíny - největší stránka o sérii Fallout v češtině i slovenčine | Fallout 1, Fallout 2, Fallout Tactics, Fallout 3, Fallout New Vegas, FOnline, Fallout 4
.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. kontakt .. poslat novinku .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..

Fallout: New Vegas

novinky
recenze
hráčské recenze
návod
spolubojovníci
screenshoty
videa
zbraně
download
wiki
fórum

FOnline

novinky
faq
fórum
FOnline: 2238
status
server-boy 2238
manuál
mapy
instalace
screenshoty
gang VŠB
wiki-boy 2000
download
The Life After
status
manuál

Fallout

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
vault-boyové
holodisky
konce
texty ze hry
vychytávky
archiv zvuků
screenshoty
demo
wiki
fórum
download

Fallout 2

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
předměty
zbraně
brnění
automobil
holodisky
karmické tituly
konce
texty ze hry
kulturní odkazy
zajímavé sejvy
vychytávky
screenshoty
archiv zvuků
mapper
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout Tactics

novinky
recenze
návod
charakter
mise
náhodné lokace
zbraně
brnění
vozidla
holodisky
drogy
screenshoty
multiplayer
hrajeme po netu
tipy a triky
editing
obličeje
modifikace
wiki
fórum
download

Společné

bible
časová osa
bestiář
pitevna
traity
perky
technologie
zbraně vs. realita
bugy
tajemná tajemství
technické problémy
licence

Fallout projekty

Fallout Online (V13)
Fallout 4
Fallout 3: Van Buren

Příbuzné hry

Arcanum
AshWorld
Fallout: BOS
Fallout 3
Fallout: PNP
Fallout: Warfare
Fallout Tycoon
Lionheart
STALKER
Borderlands

Hry naživo

Fallout LARP
Fallout RP
download

Soutěže

O brahmíní vemeno
screenshot měsíce
žebříček charakterů
žebříček kr. zásahů
masový hrob
rychlonožka

Zábava

povídky
poezie
knihy
komiksy
filmy
hudba
kvízy
humor

Různé

články
rozhovory
jak přežít
wallpapery
bannery
průzkum
srazy a setkání
IRC channel
odkazy

Vault šílené brahminy - největší stránka o sérii Fallout v češtině a slovenčine.
Prvních ochutnávka Fallout: New Vegas


Autor: SmejkiVezměme si na paškál prvních pár hodin hraní, kdy se dostatečně projeví některé klíčové prvky a jiné sotva stačí povystrčit růžky. S nevelikým klidem, ale přeci jen, lze pak extrapolovat dojmy na celou hru. Projděme to tedy od těch zjevných prvoplánových prvků až po aspekty plánu druhého.

Engine je... stejný - zoufale technologicky zastaralý. Ono ale celkem buřt, jestli je hra technologicky na výši. Je však důležité, jestli jsou zvolené technologie využité správným způsobem. Jistě, zamrzí absence dynamických stínů a textur s vysokým rozlišením, malé využití shaderových technologií atd., ale i takové věci jdou zabít hloupým a nedomyšleným designem. Design světa je v malém měřítku (interiéry, osady, města, jejich okolí a “funknčí“ prvky) na velmi vysoké úrovni. Oproti Falloutu 3 již nepozbývá logiky a citu pro detail (technická omezení však jsou velmi cítit). Lidé již nežijí z ničeho - mají farmy, zahrádky, ba i skleníky; mají základní zdroje produkce. Osady a lidská uskupení obecně nestojí na pseudovtipných premisách, nýbrž na pevných základech logiky, pubertální šaškárně nic nenasvědčuje.

Ve velkém měřítku je pak svět takřka dokonale funkční. Stádová zvířata se vyskytují v hejnech a konečně si někdo vzal k srdci význam slova pustina. Skutečně jsou momenty, když nikde nikoho a nic nepotkáte. V kombinaci s dalekým vytím kojotů se tak vaří atmosféra vskutku výrazných kvalit.

Další věcí, které si ani nemusíte zprvu všimnout, jsou kvalitně napsané dialogy. Nevšimnout si toho můžete právě proto, že jsou natolik přirozené, že vám ani nemusí dojít, že by mohly být horší. Pokud se vám v New Vegas něco nezdá, tak se vám něco nebude zdát zas až tak za hodinu; oproti Falloutu 3 zcela jiná dimenze, kde jsem spíš jednou za dvě hodiny narazil na dialog, který se dal považovat za dobrý. Hra je ukecaná až hrůza - překlad čítal téměř milion slov (přes 3000 normostran textu). Jen dialogy vydají na téměř 750 tisíc slov. Celý Fallout 2 měl něco přes 600 tisíc slov celkově (tedy včetně jmen, popisů questů v PipBoyi, obsahu holodisků). Téměř každá postava má své pozadí, motivace, psychologický profil a v rámci něho jedná. Ve FNV jde o práci těch nejvyšších kvalit, přesně jak to hoši z Obsidianu umí.

Změn (byť na první pohled kosmetických) dostál i soubojový systém. Co je prakticky nového? Moc ne, ale věřte, že těchto pár změn dodává soubojům zcela novu dynamiku.

HC mód je vůbec kapitola sama pro sebe. Neuvěřili byste, co nutnost pití, jídla a spánku v kombinaci s faktem hmotnosti munice dokáže udělat za bugr. Specializace je nutnost, strach o život je na denním pořádku.

Nový crafting systém umožňuje vyrobit desítky předmětů, tedy pokud jste dostatečně znalí oboru. Při zapnutém HC módu velice užitečná věc.

Poslední věc, kterou začnete vnímat, ale zato má na uvěřitelnost světa největší dopad je fakt, že ve hře neexistuje hlavní zloun. Ve světě FNV existuje několikero zájmových skupin (NCR, Legie, Mr. House a jeho Vegas, Vy jako entita snažící se všechny vyhnat a několik zdánlivě minoritních skupin) a všechny jsou více či méně morálně šedé. V mikroměřítku je morální šedost aplikovaná na různých řešeních questů. Vezměme si třeba tvůrci představené městečko Primm, které obsadili uprchlí vězni. Vaším úkolem je je vyhnat a poté najít pro město šerifa. Tento quest lze řešit mnoha způsoby a věřte, že můžete mít nejčistší úmysly, přesto se však lidé na vaše řešení mohou oprávněně ksichtit. Nikdy nevíte, jestli vaše řešení bude mít opravdu takový efekt, jaký jste zamýšleli. Na finální soudy je potřeba hru opravdu dobře projít, ale již po 2-4 hodinách hraní lze velmi snadno nabýt do jmu, že Fallout: New Vegas aspiruje na titul jedné z nejchytřejších a nejdospělejších her poslední dekády. Sejdeme se na Stripu a u plnohodnotné recenze za pár dní. ;-)
Miniaplikace


Staň se pomocníkem při tvorbě, nakrm Šílenou brahmínu!:)
Fallout Bible


Vývojářské memoáry

Fallout 3: Van Buren


Rychlé odkazy
České stránky
Templáři VŠB
ABCgamesZahraniční stránky
No Mutants Allowed
Duck and Cover
Planet Fallout
Fo3 ofic.stránky
Bethblog
The Vault
Trzynasty Schron
Falloup Online

Modifikace
Vault-Tec Labs
Killap.net
Last Hope
Fallout:Resurrection
Fallout:BGE
Mutants Rising
Fallout:Yurop

Pro autorizaci
pište na e-mail


Sponzoři VŠB

TOPlist