Vault šílené brahmíny - největší stránka o sérii Fallout v češtině i slovenčine | Fallout 1, Fallout 2, Fallout Tactics, Fallout 3, Fallout New Vegas, FOnline, Fallout 4
.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. kontakt .. poslat novinku .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..

Fallout: New Vegas

novinky
recenze
hráčské recenze
návod
spolubojovníci
screenshoty
videa
zbraně
download
wiki
fórum

FOnline

novinky
faq
fórum
FOnline: 2238
status
server-boy 2238
manuál
mapy
instalace
screenshoty
gang VŠB
wiki-boy 2000
download
The Life After
status
manuál

Fallout

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
vault-boyové
holodisky
konce
texty ze hry
vychytávky
archiv zvuků
screenshoty
demo
wiki
fórum
download

Fallout 2

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
předměty
zbraně
brnění
automobil
holodisky
karmické tituly
konce
texty ze hry
kulturní odkazy
zajímavé sejvy
vychytávky
screenshoty
archiv zvuků
mapper
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout Tactics

novinky
recenze
návod
charakter
mise
náhodné lokace
zbraně
brnění
vozidla
holodisky
drogy
screenshoty
multiplayer
hrajeme po netu
tipy a triky
editing
obličeje
modifikace
wiki
fórum
download

Společné

bible
časová osa
bestiář
pitevna
traity
perky
technologie
zbraně vs. realita
bugy
tajemná tajemství
technické problémy
licence

Fallout projekty

Fallout Online (V13)
Fallout 4
Fallout 3: Van Buren

Příbuzné hry

Arcanum
AshWorld
Fallout: BOS
Fallout 3
Fallout: PNP
Fallout: Warfare
Fallout Tycoon
Lionheart
STALKER
Borderlands

Hry naživo

Fallout LARP
Fallout RP
download

Soutěže

O brahmíní vemeno
screenshot měsíce
žebříček charakterů
žebříček kr. zásahů
masový hrob
rychlonožka

Zábava

povídky
poezie
knihy
komiksy
filmy
hudba
kvízy
humor

Různé

články
rozhovory
jak přežít
wallpapery
bannery
průzkum
srazy a setkání
IRC channel
odkazy

Vault šílené brahminy - největší stránka o sérii Fallout v češtině a slovenčine.


FOBOS FAQTak jsem se k tomu konečně dokopal a přeložil otázkovou sekci ze stránek FOBOSu. Vlastně jsem dosti váhal, zda se mám touhle parodií na Falout obtěžovat, ale nakonec mi mé podvědomí nedalo. Vždyť ta věc má přeci v názvu Fallout a jakkoliv jde spíše o masturbační fantazii pubescentního lamače joysticků než o opravdový černohumorný, drsný, zchátralý, krvavý, sprostý, odpadávajícím masem ghoulů vonící FALOUT, měli bychom se jím aspoň kapku zabývat. Takže pokud vás to zajímá – s nechutí do toho a s chutí zase zpět ke 100x ohranému a 100x novému Falloutu 1&2...

Je helma oddělena od zbytku brnění, podobně jako v Baldurs Gate: Dark Alliance nebo to bude komplet?

Brnění je rozděleno na části jako v BG:DA. Hráč bude v průběhu hry nacházet lepší součásti pro své brnění a může je různě kombinovat a zaměňovat.

Bude nějaký rozdíl mezi verzí na PS2 a Xbos?

Žádné zvláštní rozdíly nebudou. Ovšem rozšířené grafické možnosti Xboxu umožňují vylepšení grafiky. Jinak půjde o identické hry.

Kolik postav budeme mít k dispozici na začátku a kolik půjde “odemknout” později?

Na začátku máte výběr ze tří postav. Skryté postavy ještě nejsou určeny napevno, ale můj odhad je asi 3.

Bude soundtrack laděný do retro stylu?

Soundtrack bude kombinací retro hudby a současných kousků. Části jako menu, klidné lokace atd. budou mít retro hudbu. Bude to kolísat od jazzových kousků hraných jakoby z poškrábaných desek po variace na hudbu z původních Falloutů. Při bitkách je hudba intenzivnější a také současnější – sahá od hardcore metalu až po techno.

Postavy mají být upravitelné. Budou tyto hráčské zásahy stejně intenzivní jako v původním falloutu nebo půjde jen o změny v průběhu hry?

Hráč si na začátku vybírá ze tří přednastavených postav, které pak může upravovat přidělováním bodů do skillů a vyzbrojováním.

Bude ve hře Energo zbroj Mk2?

Ne, jen základní Energo zbroj, která bude ovšem sama o sobě dost drsná.

Ve hře nebudou akční body, že?

Ne. Hra se odehrává v reálném čase, takže akční body jsou nahrazeny rychlostí postavy a schopností hráče mačkat tlačítka ovladače.

Znamená chystaný FOBOS konec nadějím na Fallout 3?

Ne. FOBOS je vyvíjen konzolovou částí Interplaye. BIS – s nímž spolupracujeme – má své vlastní plány s Fallout sérií pro PC. FOBOS nemůže nijak ovlivnit zdroje, které by BIS mohlo uvolnit na možný příští Fallout. O F3 nebylo zatím řečeno nic oficiálního, takže se k tomu nemůžeme blíže vyjadřovat.

Je už určeno nějaké datum pro vydání FOBOS?

Velmi zhruba by to mohl být 4. kvartál tohoto roku. Přesnější datum bude řečeno v průběhu několika měsíců.

Low_Post42:

Jsem zvědavý jak bude vypadat hra. Bude tam volně zavěšená kamera jako v Tomb Raiderovi nebo Metal Gear Solid nebo fixovaný pohled jako v Metal Gear 2 a Syphon Filteru? Nebo něco úplně jiného?

Spíše isometrická 3D kamera – vysoko nad hlavou se zaměřením na prováděnou akci (tento pohled byl užíván v některých částech Metal Gearu a v celém Baldurs Gate: Dark Alliance). Hráč může do určité míry ovládat rotaci, výšku a polohu kamery.

Je vě hře nějak zastoupen vývojový systém SPECIAL z původních Falloutů? Ne že bych viděl v akční hře přílišné použití třeba pro Charisma.

Ano, používáme modifikovanou verzi SPECIALu. Modifikátory statistik (Síla, Obratnost...) jsou u každé postavy pevně dané, ale lze navyšovat schopnosti jako – první pomoc, obchod, chladné zbraně atd... Nicméně ve hře nejsou všechny schopnosti z původního Falloutu (např. řeč, opravy...). Byly však přidány nějaké nové – třeba se můžete naučit lépe ovládat energetické zbraně a tím získat schopnost zbraň před výstřelem pořádně rozfajrovat. Výstřel pak bude mnohem účinnější, ale nabíjení déle trvá.

Do jaké míry bude možno komunikovat s NPCíčky? Četl jsem v nějakém rozhovoru, že budete moci naštvat starostu města a vyspat se s kurvou, ale nevím, jestli jde o předem dané události nebo to budu moci sám jako hráč nějak ovlivnit.

Tebou zmíněné události jsou součástí vedlejšího questu a můžeš si vybrat, jestli ho budeš dělat nebo ne. Ve hře je podobných událostí více pro každou postavu s níž je možno nějak navázat kontakt. Ve hře je komunikujících postav 15 a kontakt s některými z nich je jen kratičký (např. můžete zkusit vymáčknout info z nepřítele před bojem), jiné hovory jsou rozsáhlejší (třeba rozhovor s postavou, která vám poskytne info o městě, v němž se nacházíte a o jeho obyvatelích). Většina NPCíček má pro hráče nějaký ten quest a v dialogu několik možností, jejichž volba bude mít určité následky. Např. v hovoru s kurvou budete mít možnost koupit si ji. Později ji najdete rozčílenou, protože ji někdo okradl, a když se ji pokusíte ojet v tomto okamžiku, dost se naštve. Jestliže jí ukradenou věc vrátíte, bude vaše odměna jiná, než kdyby jste se nesnažili dostat se jí předtím pod sukni.

Kolik bude ve hře levelů? Jak se bude vyvíjet v průběhu hry hráč i hra samotná? Jak dobrá je podle vás nepřátelská AI? A konečně – bude si moci hráč určovat obtížnost – např. lehká, střední, těžká, peklo?

Zatím máme 60lvl, každý s jinou hloubkou i velikostí. V některých si jen popovídáte s několika NPC, některé jsou koncipovány jako arény pro boj s několika málo opravdu tuhými protivníky, ale většina je dělána jako akční dobrodružství s mixem boje, interakce s okolím a objevováním nového...

Vývoj hry se odvíjí od herního systému. Začínáš s několika základními zbraněmi, dovednostmi na minimu a pitomoučkými a slabými nepřáteli. Např. Asi ve Ľ hry uvedem na scénu výbušniny. Jejich užívání vyžaduje kapku více než pouhé mačkání knoflíku Fire. Nejdříve musíte zaměřit cíl, držet knoflík k určení vzdálenosti a teprve pak hodit. Později se můžete naučit vyrábět výbušné pasti, které lze použít ve strategickém boji. I nepřátelé se vyvíjejí kapku víc, než jen že potvory v pozdější části mají větší výdrž a sílu. Později narazíte na stvůry s větší inteligencí, které se umí třeba skrčit za překážky, uhýbají nebo jsou chráněny proti určitému typu zbraní...

AI a úroveň obtížnosti jsou dvě různé věci. Máme několik velmi dobrých AI systémů ještě podpořených skriptováním – takže potvory mají dostatečné AI, aby dokázaly provádět různé činnosti a díky skriptům se pak na určitých místech stanou určité události. A ano – hra má několik úrovní obtížnosti.

Mírně mimo téma – mají naše otázky a připomínky uveřejněné na forech nějaký vliv na vývoj hry?

Něco z toho určitě hru ovlivnilo. Opravdu se snažíme probrat si vaše příspěvky a hledáme příspěvky, které by mohly hře pomoci.

Shrestha:

Užíváte mírně upravený engine Snowblindu použitý v BG:Dark Alliance. Co jste v něm změnili? Jaké nové možnosti jste pro hráče otevřeli?

Změnili jsme toho opravdu hodně. Vývoj postavy je nyní založen jen na skillech. Zbraně jsou mnohem rozmanitější – střelné, chladné, výbušniny. Hra se více odvíjí od situací – levely jsou koncipovány jako místa, na nichž se odehrávají různé události a nejde jen o to, zaplnit určitý prostor potvorami k vybití. I malé změny jsou ve hře hodně znát. Třeba skrčení se. Nepřítel se může skrčit, a pak se postavit a odprásknout vás skrz otevřené okno nebo trosky budov. Stejně tak vy se můžete schovávat za překážky. Nebo pokud se rozhodnete hodit fragový granát v uzavřeném prostoru, měli byste buďto rychle zmizet nebo se skrčit, aby vás nezasáhl šrapnel. A možnost skrčit se byl jen malý příklad.

Jak bude vypadat boj se střelnými zbraněmi? Budete používat automatické zaměřování jako v BG:DA?

Boj střelnými zbraněmi hraje ve FOBOS větší roli než v BG:DA, a tak jsme vyvinuli mnohem uživatelsky příjemnější zaměřovací systém. Hráč může nepřítele zaměřit a “uzamknout” na něm svou mušku, ale to ještě neznamená automatický úspěch (zbraň kope, cíl se pohne....) Musíte nejprve zamířit ve směru vašeho cíle, abyste na něm mohli uzamknout mušku (dosah, na který ještě jde střílet lze zvýšit navýšením vaší schopnosti střelby). Váš pohyb je v okamžiku zaměření omezen – jste pomalejší. Lze ovšem také střílet bez uzamknutí mušky – je to jen možnost, která je také vykoupena vaší sníženou pohyblivostí.

Jak se bude lišit FOBOS od her BG:DA 2 nebo Alien Breed 2k4, s nimiž sdílí některé prvky?

Vidím určitou podobnost s AB 2k4, která je ale mnohem více sci-fi – nemůžu o tom říct o moc víc, protože tato hra je zatím v plenkách. Jsou zde ovšem také podobnosti s BG:DA 2, s níž sdílí částečně vývoj postavy a např. úhel kamery, visuální stránku atd. Hlavní aspekty, které FOBOS odlišují od BG:DA je zaměření na střelné zbraně, míření a design levelů, který se odvíjí od předskriptovaných událostí.

Co je důležitějíš – grafika nebo framerate? A jaký minimální framerate bude hra mít?

Standardní odpověď je, že důležité jsou oba prvky. Rozvedu to. Hra je celkem jasně rozdělena na bitevní a nebitevní část. Framerate je důležitý v částech, kde hraje roli plynulost a rychlost hry jako v boji nebo u puzzlů závislých na čase. Náš framerate bude 60fps a ve větší části hry se tomu budeme snažit přizpůsobit i grafiku. Na druhou stranu je zde mnoho grafických efektů, s nimiž bychom si rádi pohráli – ve většině případu budou tyto efekty umístěny tak, aby nemohly negativně ovlivnit framerate a hru samotnou.

Kolik postav může být v jednu chvíli na obrazovce?

To záleží na tom, co všechno se děje kolem. Dělali jsme testy s téměř prázdnými levely a došli jsme k číslu asi 100 postav. Ovšem nebylo puštěno nic jiného – zvuky, efekty atd. A hráč si neměl pomalu kam stoupnout. V relativně nekomplikovaných částech finální hry bude moci být na obrazovce asi 20 postav. Snažíme se, aby měl hráč vždy dost prostoru k manévrování a k rozvinutí svých schopností při použití různých strategií na různé nepřátele.

Jak dlouho asi mi hra vydrží?

20-25 hodin.

Jakým způsobem zatraktivníte znovupřehrání hry po dokončení?

Novými herními postavami, které se po dohrání odemknou, těžší hrací úrovní, předtím nepřístupnými lokacemi, easter eggy a samozřejmě kooperativním multiplayerem.

Fang-Jei:

Podle toho co jsem četl ve Fallout Bibli a ze hraní Falloutu bylo Bratrstvo Oceli vždycky velmi přísné při přijímání rekrutů. Ovšem podle jedoho rozhovoru s Chuckem Cuevasem se zdá, jakoby Cyrus a Nadia (herní postavy) byli do BOS přijati raz dva.

Přísné přjímací metody BOSu jsou pro příběh hry dosti podstatné a Bratrsvo samo zůstalo izolacionistické. Nadia a Cyrus nebyli přijati jen tak. Jejich přijetí se podobalo vašim zkušenostem ze Záře ve Falloutu 1 – Bratrstvo prostě řeklo: Jdi a splň tuhle sebevražednou misi a pak uvidíme.

Jak vysvětlí Bratrstvo Oceli jejich téměř “východňácké” (myšleno Východní Bratrstvo z Tacticsu a jeho ochraňování vesničanů apod.) chování k okolnímu světu?

Jak jsem řekl výše – příběh hry jen podpoří celkový izolovaný dojem, který má BOS vzbuzovat a jejich chladný vztah k okolním událostem a útrapam jednotlivců odsouzeným k soužení v pustinách.

TentamusDarkblade:

Kolik informací k z Fallout Bible jste použili při tvoření herního příběhu?

Četli jsme F-Bibli, pracovali s lidmi z BIS na konceptu hry a rozhodli se, že sice zůstaneme v rámci Fallout světa, ale zároveň si je třeba uvědomit, že jde o odlišný typ hry pro odlišné publikum. FOBOS má své vlastní prostředí, postavy a události, které dobře zapadnou do velkého univerza Falloutu. Nic ve hře není v rozporu s událostmi F1 a 2.

Retro styl padesátých let byl velkou součástí původních falloutů. Jak jste toto zapracovali do vaší hry?

Navzdory obecnému mínění jsme opravdu použili obrázky z 50ých let, abychom tak vytvořili osobitou estetiku FOBOSu. Nejde ovšem o čistá padesátá léta – bomby spadly před téměř 100 lety, a tak se i móda kapku posunula a vyvinula. V postapokalyptickém prostředí asi spíš zdegenerovala.

Jak jste se vypořádali s obecnými klišé herních postav?

Jak to asi dělají všude – ve hrách, filmech i knihách. Snažili jsme se vytvořit osobité postavy a nechali je komunikovat s prostředím.

Jednou z největších stížností fandů původního Falloutu je přílišná orientace na akci. Jak vysvětlíte tuhle hyperaktivitu BOS a následné navrácení do klidného stadia ve F2?

Uzavřenost BOS je jedním z pilířů příběhu FOBOS. Stejně jako ve Falloutu je hráč vyslán na misi, v níž se má osvědčit. Stejně jako ve Falloutu BOS podceňuje nebezpečí, které jej obklopuje. BOS užívá takovéto sebevraždené přijímací mise jako metodu, jak se zbavit nechtěných rekrutů. V příběhu je několik zvratů, ale celkově se držíme pojetí Bratrstva jaké bylo ve F1.

Jak to vypadá s tangáčema? Jsou pořád ve hře?

Ano a tady máte zdůvodnění – postava ženy v tangách je založena na fotkách Betty Page, což byla modelka z 50ých let, která se specializovala na fotky v černé kůži, bondáž a vyzývavé oblečení. Vypadalo to jako dobrý nápad připodobnit nějaký sadistický ženský charakter postavě Betty.

Matthew:

Nepočítáte se zařazením generátoru postav? I kdyby se mělo jednat jen o pozměnění vzhledu postavy, myslím, že by to napomohlo k většímu hernímu zážitku.

Rozhodli jsme se tuto možnost nezařadit, aby byla každá postava jasně odlišená. Přednastavené postavy jsou v konzolových hrách prakticky zákon.

Bude munice nekonečná nebo ji bude muset hráč nacházet a kupovat? Budou odlišné zbraně uživat různé náboje?

Munice nebude nekonečná a bude rozdílná pro různé typy zbraní, ovšem jen do určité rozumné míry. Jsme v tomto dosti svobodomyslní – pistole užívá munici pro pušku nebo samopal. Odlišná munice je pro těžké zbraně, brokovnice, plamenomety, energo-zbraně, raketomety atd.

Bude muset hráč v kooperativním módu vyhodit všechny předměty na zem, pokud bude chtít obchodovat?

Užíváme systém BG:DA, který má tento otravný systém obchodu, takže to tak funguje i ve FOBOSu, ale v současnosti uvažujeme o předělání na něco pohodlnějšího.

Budou hráčská rozhodnutí ovlivňovat dění ve hře?

Základní kostra příběhu je pevná, ale na cestě za svým cílem čeká na hráče dost úkolů, které může svým rozhodnutím ovlivnit. Např. jestliže se zůčastníte střeleckého souboje se starostou města, dostanete slevu v místním obchodě. Podobná rozhodnutí na vás čekají po celé hře.

Miniaplikace


Staň se pomocníkem při tvorbě, nakrm Šílenou brahmínu!:)
Fallout Bible


Vývojářské memoáry

Fallout 3: Van Buren


Rychlé odkazy
České stránky
Templáři VŠB
ABCgamesZahraniční stránky
No Mutants Allowed
Duck and Cover
Planet Fallout
Fo3 ofic.stránky
Bethblog
The Vault
Trzynasty Schron
Falloup Online

Modifikace
Vault-Tec Labs
Killap.net
Last Hope
Fallout:Resurrection
Fallout:BGE
Mutants Rising
Fallout:Yurop

Pro autorizaci
pište na e-mail


Sponzoři VŠB

TOPlist