.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Smejki, 2010-08-08 14:29:50, smejki for VŠB

Cenega odpovídá, Bethesda trucuje a Smejki pracuje

Po dlouhých týdnech konečně tají ledy a všechno driftuje směrem k New Vegas, které má vyjít v říjnu. Dotazy komunity byly odeslány před cca třemi týdny v této podobě. Jak vidno, byly rozděleny na část pro Cenegu a část pro vývojáře samé. S dotazy pro vývojáře byla ta potíž, že malý československý tržíček sotva někoho zajímá, takže bylo přislíbeno, že odpovědi budou sdíleny se světovou komunitou prostřednictvím NMA. Při vyžádání stavu věci asi před týdnem jsem se dozvěděl, že nás Bethesda nepodpoří, protože jsme na banlistu, že vraj za negativní kampaně. Později se vysvětlilo, že to bylo díky sdílením informací s NMA, ale hezky to ukazuje, jak si Bethesda snaží manipulovat s míněním a absolutně odmítá komunikovat s komunitou, která nejde slepě po jimi plozeném uhrovitém vřískání nad létajícími hlavami a končetinami. Zvláště je to nepochopitelné v momentě, kdy téměř celá komunita čeká na New Vegas jako na smilování boží a jen málokdo je proti tomuto projektu apriori zatrvzele negativní. Zde i na NMA byly několikrát zmíněny i kvality Falloutu 3, ale běda vám, pokud se pokusíte věcně kritizovat. Zajímalo by mě, zda je na banlistu i The Escapist, který několikrát nelichotivě psal o úrovni příběhu a debilitě některých questů. VŠB i NMA jsou otevřené komunitní servery a nachází se na nich pestrá směsice názorů, které jsou zde i presentovány. Nacházejí se tu blbci, kteří tvrdí, že Fallout 3 je nejhorší hra historie, i blbci, kteří tvrdí, že hra nemá nejmenší chyby v oblasti RPG a je téměř dokonalá. Radím tedy zdejším fandům F3, aby založili vlastní web, kde budou všechny bethesdí hry bezhlavě chválit, a dostane se jim plné podpory a možná dostanou i figurku esesáčka zdarma. Toliko tedy ke komunitnímu PR Bethesdy. V jednom rozhovoru se Avellone i Sawyer zařekli, že se na ně může kdykoliv kdokoliv obrátit, a to i věční remcalové, protože filtrováním negativní vaty lze v jejich poznámkách většinou najít i věcná fakta. Zkusím tedy kontaktovat i tyto pány, i když je mi jasné, že jsou hodně vytížení. Cenega, ač zde byla několikrát kritizována, a ač, pokud bude vymýšlet blbost, bude zaslouženě kritizována i dále, má ve vedení zjevně rozumné lidi bez totalitních manýrů, takže komunitě vychází vstříc (čemuž ani sám JaW nevěřil, že se stane). Tímto tedy Ceneze vřele děkuji. Dotazy komunity následují:

1) Bude v ČR dostupná sběratelská edice?
Doufám, že ano. Pro náš trh jsme u Bethesdy objednali dostatečné množství, které by mělo uspokojit všechny místní fanoušky. Nicméně u podobných věcí nemáme nikdy jistotu, jak to dopadne. Česko a Slovensko jsou bohužel stále pro velkou část vydavatelů zanedbatelnými trhy. A tomu následně uzpůsobují i své priority.

2) Bude možné si v české distribuci vybrat angličtinu?
Tuto variantu se vždy snažíme prosadit, ale naneštěstí jenom někdy se to podaří. Zahraniční vydavatelé zpravidla preferují buďto tituly, jež jsou kompletně v angličtině (za vyšší cenu), nebo plně lokalizované verze. Vzhledem k volnému pohybu zboží v EU tímto chtějí zamezit finančním ztrátám v rámci jednotlivých států. U FNV bohužel v tuto chvíli není jisté, jak to přesně bude.

3) Budou přeloženy i konzolové verze hry?
Konzolové verze lokalizované nebudou, protože jsme nedosáhli na minimální množství kusů, které Bethesda pro zahájení lokalizace vyžaduje. Podařilo se nám to například v případě Mafie II, ale to bylo opravdu pouze po velmi dlouhých vyjednáváních a pochopitelně také díky enormnímu závazku, jenž jsme museli učinit.

4) Chystá se ke hře nějaký zajímavý obsah navíc, podobně jako CD Projekt obohatil balení Zaklínače?
Toto bych si osobně velmi přál. Ostatně jsem, tehdy ještě v CD Projektu, stál za marketingem a uvedením hry Zaklínač u nás a mimo jiné plánoval obsah jednotlivých verzí a propočítával zisky a náklady. Zaklínač byl ovšem specifickým produktem. Je třeba si uvědomit, že vývojářem a vydavatelem byla tatáž společnost, díky čemuž bylo veškeré schvalování podobného typu daleko pružnější a měli jsme v podstatě volné ruce. U velkých zahraničních firem typu Bethesda nejsou vždy brána v potaz specifika lokálních trhů, zvláště když jsou malé jako ten náš. Určitě se pokusíme něco podobného udělat, ale osobně tomu příliš nevěřím.

5) Jaký druh ochrany bude použit v Pc verzi?
Na tuto otázku nedokážu zatím odpovědět.

6) Kdy začnou/začaly práce na lokalizaci?
Lokalizace Falloutu New Vegas již zhruba měsíc a půl běží. Rozhodování v tomto případě bylo ale opravdu náročné, protože je svým rozsahem vskutku extrémní. Pro představu, lokalizace Mafie II (včetně dabingu) byla velmi nákladná, ale FVN nás vyjde cca na dvojnásobek! Za tu dobu, co se pohybuji v herním oboru, jsem nákladnější lokalizační projekt ještě neviděl.

7) Jak veliký tým na lokalizaci pracuje?
Lokalizaci hry pro nás zajišťuje Softloc, což je stejný tým, který stál za překladem Falloutu 3. Podle informací, které mám k dispozici, na tuto hru soustředí veškeré své zdroje. Zvláště překlad, jenž probíhá právě nyní, je totiž svým rozsahem opravdu monstrózní.

Chalid Himmat

Smejki dodává:
Jistě jste si všimli, že na VŠB již několik týdnů nemám čas a velice mě to mrzí. Velice mě však těší důvody. Spolu s dvěma brahmíňany jsme totiž součástí lokalizačního týmu New Vegas a protože je celý projekt větší než Fallout3, jsme časově vytížení na maximum. Vzhledem k odpozorované kvalitě lidí v týmu a rozumnému vedení si troufám tvrdit, že překlad New Vegas bude kvalitnější než u F3 (i když ne všechny domluvené záležitosti jsou mi po chuti). Navíc vás čekají i (dle mého názoru) kvalitnější dialogy.

Sdílet na Facebooku
Autor: toudiOdesláno: 16:32, 8.8.2010ID: 3290acNahlásit Vaultmasterům
Citace: lokalizace FVN nás vyjde cca na dvojnásobek Mafie!

a běda nám, jestli to nevyjde ::vymítám::
Autor: smejkiOdesláno: 16:44, 8.8.2010ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
pokud se nepletu, tak je Mafie 2 navíc dabovaná, jen tak pro oředstavu
Autor: CarlosOdesláno: 17:22, 8.8.2010ID: 7eb478Nahlásit Vaultmasterům
Co se týká (mé) otázky o obohaceném balení - Alespoň soundtrack a plakát by snad být mohl, ne? Jestli se mi něco na F3 líbilo, byl to určitě soundtrack a mrzí mě, že vyjma warezu či zahraničního (tzn. těžko dostupného a drahého) trhu na placku nedosáhnu.
Autor: CarlosOdesláno: 17:24, 8.8.2010ID: 7eb478Nahlásit Vaultmasterům
Smejki: Co znamená kvalitnější? 'Méně blbé' nebo 'kvalitní'?
Autor: smejkiOdesláno: 17:40, 8.8.2010ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
Dle mě přirozené a hlubší. A kde mají být vtipné taky vtipné jsou.
Autor: HEXOdesláno: 18:04, 8.8.2010ID: 426e62Nahlásit Vaultmasterům
Tak pánové nebudou odpovídat?!? Jen ať se Bethesda těší co jí čeká, až ohlásí Fallout 4.
Autor: Hihi789Odesláno: 01:31, 9.8.2010ID: 618df2Nahlásit Vaultmasterům
No toto! Bethesda je ještě horší než jejich hry?
Autor: CarlosOdesláno: 10:03, 9.8.2010ID: 7eb478Nahlásit Vaultmasterům
Hihi: Mnohem horší. Slyšel jsem, že mají plný suterén tlejících těl novinářů, kteří se vzepřeli a odmítli ohodnotit Fallout 3 či Oblivion známkou nad 90%.

Je to nechutná manipulace, skoro jak z nějakého cyberpunku - všemocná korporace si diktuje pravidla. Kdopak se jí postaví?
Autor: TemplayerOdesláno: 11:27, 9.8.2010ID: 705d5cNahlásit Vaultmasterům
Lepší dialogy?? LEPŠÍ DIALOGY!!!!!!! JAJ hurá to znamená lepší než u F3 odpovědi hráče, které bych přirovnal k malému děcku. A to je mám v ENG. Např. v Dungeons And Dragons Online mají dobré odpovědi v dialozích... ikdyž většina je tam zbytečných. ;)
Autor: JaWOdesláno: 12:04, 9.8.2010ID: 7eb3aaNahlásit Vaultmasterům
Otázka na Smejkiho. Pokud to není tajemství, o kolik je tam víc textu než ve Fo3? A doufám, že do toho budeš moct trochu mluvit a nedočkáme se dalších "Jožinů zbažinů".
Autor: chekotayOdesláno: 13:33, 9.8.2010ID: 700d4aNahlásit Vaultmasterům
Ten Chalid, to je ten co kdysi dělal u Score?
Autor: smejkiOdesláno: 13:33, 9.8.2010ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
Jsem vázán mlčenlivostí, takže si pod kvalitou představ už mnohem lepší základ od tvůrců a střídmější překlad. Bohužel jsem nedostal odpověď na to, zda mohu říci, jaké množství textu tam je. Nicméně nejde o poměr v řádu jednotek procent ;-)

Mluvit můžu do všeho, ale pokud se většina shodne na opaku, nic s tím neudělám. Jak jsem psal, ne všechno je mi po chuti, ale taky ne všechno, co mi není po chuti je definitivní.
Autor: smejkiOdesláno: 13:40, 9.8.2010ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
ha! tak už mám povolení - řádově se překlad pohybuje okolo jednoho milionu slov. hezké, že?
Autor: JaWOdesláno: 14:10, 9.8.2010ID: 7eb3aaNahlásit Vaultmasterům
chekotay - Jo

smejki - jsi si jistý, že se mlčenlivost vztahuje i na takové obecné otázky jako je velikost překladu? 8-))

Škoda, že nekonzultujete některé sporné věci u nás na fóru, mezi lidmi, kteří rozumí Falloutu nejlépe.

Ve Falloutu 2 je 648,279 slov a 4,003,673 znaků. Nepopletl jsi slova a znaky? Nezapomeň, že se všechny ty texty musí namluvit.
Autor: smejkiOdesláno: 14:39, 9.8.2010ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
já to nepočítal ;-)

"jsi si jistý" nejsem, právě proto
Autor: JaWOdesláno: 14:45, 9.8.2010ID: 7eb3aaNahlásit Vaultmasterům
Ty už mlžíš jak Todd Hownard 8-)))
Autor: smejkiOdesláno: 14:49, 9.8.2010ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
a nezapomeň, že ne všechny texty se namlouvají.... holodisky, reporty v počítačí a myslím, že Obsidiani říkali, že budou i popisky zbraní v pipboyi
Autor: JaWOdesláno: 14:59, 9.8.2010ID: 7eb3aaNahlásit Vaultmasterům
šak nezapomínám, to samé je i ve Falloutu 2. Oproti dialogům je těchto textů čtvrtina a to je ve Fo2 popsán každý šutr.
Autor: KharkowOdesláno: 21:45, 9.8.2010ID: 50ebbeNahlásit Vaultmasterům
Vstřícné gesto cenegy, jež pro mne zvoraný COP rozhodně nevyváží... nu což jdu dál stavět hranici na čarodějnice.
Autor: JeštěrOdesláno: 10:13, 10.8.2010ID: 430b0aNahlásit Vaultmasterům
Ten Blacklist je za ty stare uverejnene scany z neceho jako Game Informer, co jsem pritah. Dodnes jsem na to pysny:-)

Jinak Bethesda & Cenega, to podle me opravdu nevesti nic dobreho. To by bylo opravdu prekvapeni, kdyby se neco cestou nepodelalo. Dost podezrela dvojosa.

Pokud jsou terminy rozumny, tak 1m slov urcite neni moc. Ne na Fallouti RPG. Ja si myslim, ze BGE ma uz ted vice textu. Nechtel bych ho ovsem deabovat:-)
Autor: MescalambaOdesláno: 13:36, 11.8.2010ID: 7035e6Nahlásit Vaultmasterům
Budu zlej, ale jako hráči F1 a F2 mi po vyzkoušení F3 u kamaráda ta hra nepřišla jako něco co bych vůbec někdy chtěl hrát. Možná tomu někdy dam šanci, ale pořád mi to přijde jak urážka původních dílů.

Bethesdu nemusim už od Oblivionu, kdy se jim povedlo udělat slušné množství lorekillu i ve vlastním univerzu ve jménu mainstreamu, navíc vyprodukovat hru, kde hlavní quest line je naprostej shit (naštěstí to cech zlodějů a vrahů trošku napravil). A díky F3 si u mě udělali fakt velkej vroubek. 90% by ode mne nedostali ani ve snu, i kdybych to hodnotil jako hru nezaujatě..
Autor: moonfearOdesláno: 16:25, 11.8.2010ID: 430b66Nahlásit Vaultmasterům
smejki... nechci se tě dotknout, ale Fallout 3 JE nejhorší hra ze všech originálek co se tady kolem mě válí (200+ her), znám sice i horší, ale žádnou z nich nevlastním :)
Autor: smejki - moonOdesláno: 17:43, 11.8.2010ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
to ti nikdo nebere. asi bych taky dokázal vyjmenovat desítky lepších her
Autor: chekotayOdesláno: 20:50, 11.8.2010ID: 3379deNahlásit Vaultmasterům
Moonfear: My to tady všichni víme, ale Smejki se pokusil vyplodit článek, který by snad smyl pověst Madbrahmíny jakožto hnízda herních nesnášenlivců, zpátečnických ignorantů moderních herních trendů a závistivých hlupáků, kteří stavějí herní zážitek nad herní technologii. ;-)
Autor: moonfearOdesláno: 21:20, 11.8.2010ID: 430b66Nahlásit Vaultmasterům
tss... taková indivitua?? a na brahmíně ?? já tady chodím ty roky protože všichni uznávají jen herně technologické paskvily ehm, chtěl jsem říci skvosty.
Autor: makrela4Odesláno: 03:57, 12.8.2010ID: 51ae46Nahlásit Vaultmasterům
Takze bude lokalizase i u CE edice ? nebo jen edice bude, ale nebude lokalizace v ni? :)
Autor: SantaOdesláno: 16:09, 13.8.2010ID: 50ec26Nahlásit Vaultmasterům
Jsem nějakej zmatenej z té odpovědi ohledně ochrany. Měl jsem zato, že F:NV bude mít Steamworks. To bude verze prodávaná v ČR mít extra řešení ochrany?
Autor: smejkiOdesláno: 16:55, 13.8.2010ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
asi se to vždy řeší separé. taky jsem čekal, že odpoví, že očekává Steamworks jako jinde ve světě. Otázka asi je, jestli na steam vpašují čestinu i pro digitální distribuci.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.