.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2014-11-16 20:41:00,

BV: Druhé kolo, první padlý

Dobré ráno, pokud právě obědváte, naše literární soutěž postoupila do druhého kola. Šest povídek, které postoupily z kola prvního, bylo zhodnoceno znovu a každý soudce je seřadil od nejlepší po nejhorší, já jsem každé posici přidělil body, sečetl, vydělil počtem soudců a vznikl žebříček, se kterým nesouhlasí všichni stejně. :o) (Mimochodem, děsně se mi pletou slova "žebříček" a "řebříček", tak jsem se mrkl do jakési příručky a prý je možno obojí.) Změna ve způsobu hodnocení umožňuje lépe vychytatjemné subjektivní rozdíly mezi povídkami, které prošly hrubým sítem prvního kola a jsou po řemeslné stránce v pořádku, respektive neobsahují zásadní nedostatky. Tak se nedivte, že se tady objevují nějaké pětky, šestky. Viky opět provedla korekturu povídky, její poznámky jsou k přečtení v revizní verzi.
Na šestém místě je tedy Sybrakova povídka
Nemusíš myslet na minulost

Tína: 6
Viky: 4
Cheky: 5
Dawen:
6
Aranelka: 6
Ssyx: 6


Tina:
Povídka nebyla špatná, i když samozřejmě ne bezchybná - některé chyby, především gramatické a stylistické, byly zbytečné, opakovaly se a rušily mě pokaždé, když jsem na ně narazila (typicky dvojtečka, případně problémy s ji/jí, shodou podmětu s přísudkem, což je častý problém povídek, atd.). Čtení mě nicméně bavilo, povídka byla rychlá a přiměřeně dlouhá, vadilo jen občasné (na mě až přílišné) melodrama a ne zcela uspokojivé zakončení, nicméně kladně hodnotím atmosféru i plynulost a "svěžest" dialogů.

Cheky:
Ozvěny kroků ve stokách města, v němž nikdo nebydlí. Skučení větru mezi plechy Highwaymana kdesi uprostřed pouště. Špaček cigarety kutálející se mezi kameny na temeni hory, která nepotkala lidskou bytost již celá staletí. Monotónní mumlání modliteb starce, jenž jediný z celé vsi přežil morovou epidemii. Jednoduchý rytmus. Monotónní balada vyprávějící příběh, který nikoho nezajímá. Nic neznamená. Nic nezmění. A přesto, přesto je zde někdo, pro koho ty střepy rozsypané v koutech rozpadlé duše mají význam.
Kdo je na tom hůře, ten, který nikdy neměl, nebo ten, kdo měl, a ztratil?
Tahle věc se mi četla tak dobře, že jsem ani při opakovaném čtení nevnímal pravopisné chyby (kterých taky není zas tak mnoho). Hodně se mi líbí svět, v němž se odehrává: Fallout 1,5 Resurrection. Autor tak mohl pracovat s prázdnotou, s pustinou světa i mysli.
Technicky řečeno jde o jednoduché vyprávění s retrospektivními prostřihy, obě časové linie jsou spojeny nevyjádřeným odkazem na Fallout 1. Tématem jsou úvahy muže, jenž se snaží vyrovnat s traumaty tak dávnými a tak osobními, že je opravdu jediný, komu na nich sejde. Tenhle typ povídek mnohdy trpí na přebujelost a bolestínské hnípání a právě proto se mi velmi líbí, jak to tentokrát pěkně běží. Je to prostě jednoduchá věc, a je dobře zvládnutá a já ji mám rád, protože mi připomíná ticho panující v rozvalinách dávno opuštěných budov, rezavé předměty denní potřeby pohozené v prachu uplynulých desetiletí a všechny ty myšlenky, které člověka napadají, když opatrně prochází kolem.
Jen se nemůžu rozhodnout, jestli douška za koncem povídky je vtipná, anebo rušivá.

Viky:
Překvapivě dobrá povídka. Velmi se mi líbilo střídání retrospektivy s dějem, které se s čtenářem nemazlilo. Bylo jasné, ale ne do očí bijící. Opravdu velmi povedené, jinak obyčejnému příběhu dodalo jiskru, která mne držela u čtení až do konce. Teda konců. Autor bohužel neodolal touze příběh dopovědět a pak ještě jednou dopovědět. Kdyby skončil s posledním otazníkem, povídka by vyzněla mnohem lépe a silněji. Po stylistické stránce také není špatná, snad jen že by si autor měl ujasnit psaní ji/jí, ještě jednou zkontrolovat shody podmětů s přísudky a vystříhat se všech přechodníků, protože ten jeden, co je dobře, je takový nejspíš jen náhodou. Slabší dvojka. P.S. Je-li autorem ten, co si myslím, tak by měl dostat pochvalu před nastoupenou jednotkou, je to to nejlepší, co jsem od něj kdy četla.
Revize

Dawen:
Kdyby se z povídky udělaly dvě bylo by to mnohem lepší. Prohnilá romantika retrospektivy s nádechem šedesátých let v Americe se mi velmi líbila. Horší je to ovšem s druhou rovinou povídky, která notně skřípe vklíněná do mantinelů beznaděje a opovržení, kterými hlavní postava překypuje. Co ovšem povídku sráží do kolen je její závěr, který je prostě hrozný. I tak ale povídka patří to druhého kola, zejména pro část odehrávající se v minulosti. Šesté místo.

Aranelka:
Ta retrospektiva se snazila zahrat na city a povidce dost uskodila. Kdyby autor zustal jen u ghula v apokalytickem svete, udelal by lip.

Ssyx:
Příjemná povídka pro čekání u doktora nebo ve vlaku. Příliš časté střihy retrospektiv ji jako náročnou na pozornost poslaly o pomyslnou příčku níže.

           
           

Sdílet na Facebooku
Autor: MerlinOdesláno: 22:13, 16.11.2014ID: 618cc6Nahlásit Vaultmasterům
Ta pasáž s whisky opravdu stála za to, ve zbytku byla retrospektiva dost navíc, stejně tak navíc mi přišla místy u kolegy ghůla přehnaná přecitlivělost: Vždyť jestli se po pustině už prohání karavany, musel mít už hezkých pár desítek let na to, aby se se svým osudem srovnal.

A ano, konec to opravdu zabil, jenže v tom špatném smyslu.
Autor: ŘepaOdesláno: 23:17, 16.11.2014ID: 522378Nahlásit Vaultmasterům
Dobré je to. Ta povídka končí nápisem KONEC a to další je jen něco, co tam bylo připsáno omylem. Ignoruji to, aby mi to nezkazilo dojem. Jinak príma ponor do hloubi študákovy duše ^_^
Autor: MoghOdesláno: 14:07, 17.11.2014ID: 616878Nahlásit Vaultmasterům
Pekná poviedka, s výbornou atmosférou. Narozdiel od porotcov mi retrospektívne pasáže nevadili. Kvôli zvláštnemu členeniu textu (alebo tým, že som čítal unavený) mi celkom dlho trvalo, kým som pochopil o ktorej časovej línii je reč, čo mi k ghoulej psychike veľmi sadlo.

Každopádne Sybrakos nastavil latku vysoko a druhé kolo bude buď veľmi vyrovnané, alebo víťazná poviedka kvalitou fakt utrhne hlavu.
Autor: ChekotayOdesláno: 14:46, 17.11.2014ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Merlin: Já jsem tu povídku chápal právě tak, že ten člověk (ghoul) měl celé desítky let na to, aby se utrápil až do totálního šílenství. Proto se mi líbí, že to není rozebírané hlouběji, je to takové očesané na dřeň, protože všechny zbytečnosti už opadaly. Takový očistec. Ve vlastní hlavě.
Autor: MerlinOdesláno: 16:04, 17.11.2014ID: 618cc6Nahlásit Vaultmasterům
To Chekotay: Zjevně si to budu muset znovu přečíst. Pokud tomu tak je, pak jsem zjevně špatným čtenářem a špatný čtenář je o to horší spisovatel...
Autor: ChekotayOdesláno: 17:11, 17.11.2014ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
No, anebo to opravdu vidíš jinak. Proto je nás v porotě šest. :)
Autor: meehailOdesláno: 14:33, 20.11.2014ID: 4296a2Nahlásit Vaultmasterům
Škoda toho konca. A nemyslím len toho druhého. Ten druhý by som najradšej prehliadol a vymazal z pamäte. Ten prvý si zasa už pár hodín po dočítaní nepamätám, pretože od niektorých veľmi dobrých pasáži poviedky bol nepodarený.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.