.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2014-11-19 13:19:31,

BV: Čtvrté místo

Další povídka a zase je v ní ghoul? Tahle soutěž smrdí! Ale užijte si to, je to pěkná minipovídka a já vám slibuji, že to je poslední ghoul v tomhle ročníku. Příběh napsal Mogh a já k němu dodám malou perličku: Dva týdny poté, co jsem tuto povídku přijal do soutěže, se mi stala právě taková příhoda s šutrákem, jaká je popsána i v ní. Naprostou náhodou - sice u toho byl Mogh, ale byl v tom nevinně, ten kámen mi dal UnderCage.

Noc pred bitkou

Tína: 5
Viky: 5
Cheky: 3
Dawen:
5
Aranelka: 4
Ssyx: 4


Chekotay:
Měli jsme letos v soutěži svět Fallout Online, svět Fallout: New Vegas, svět Fallout: Resurrection a nyní přišel čas na příběh ze světa Templářů VŠB, což je taková naše skupina provozující něco, čemu by v méně slušné společnosti možná i říkali LARP. V zásadě to funguje tak, že když se někdo zle zmíní o našem vaultu, tak se k němu pak v noci přikrade rozverný kněz Miroslav a narve mu jekorový tesák do náhodně zvoleného tělesného otvoru. Když zrovna nejsou děsně badass, dělají templáři i jiné věci, jako třeba umírají hlady, mrznou, hoří, bloudí, vlhnou, hrabou, krvácejí nebo se dusí. Tolik na úvod a k vysvětlení, že postavy této povídky jsou nám povědomé a , Viky, Tína a Dawen ty lidi známe osobně. Naštěstí jsou zde ještě Ssyx a Aranelka, jejichž recenze jsou nezaujaté.
Myslím si, že umístění příběhu do osobně známých reálií není na škodu a že si jej vychutná stejně dobře čtenář, který zná Moravsko-Slovenské pomezí, jako čtenář, který v životě nevystrčil nos z Böhmenu. (Docela by mě zajímalo, jak by působily naše povídky ze světa Falloutu na lidi, kteří bydlí támhle někde u Klamath Falls, Modocu, Rena či Bakersfieldu.)
Povídka je v rozsahu mikro a asi z jedné třetiny ji tvoří retrospektiva, pointa je jednoduchá, nenásilná a příjemná. Text je přiměřeně sporý, jazyk dostatečně bohatý, zkrátka, povídka se mi líbila, je to právě takový styl, jaký se mi líbí. Také jsem ji ze všech sudích hodnotil nejvýše. Tína a Viky se mnou hrubě nesouhlasily, ale já si jsem jistý, že pět odstavců vloženého příběhu není tak mnoho, aby si člověk nepamatoval těch osm předchozích.
Když je tak super, proč povídka neskončila na ohodnocených pozicích? Právě proto: Je mikro a má jednoduchou pointu. Jiné soutěže zavádějí oddělenou kategorii mikropovídek, ta naše zůstává literárně nekorektní a diskriminační, protože pořád věřím, že dokonale vybroušená mikropovídka se silnou pointou má šanci zvítězit nad „standardními“ povídkami i bez zavádění kvót. Navíc si myslím, že v tomto případě není autor „vytrestán“ zasláním mikropovídky, protože Mogh využil neexistenci početního stropu a do soutěže nasadil díla dvě.

P.S.: Pamětníkům možná tenhle příběh připomene klasickou brahmíní povídku Bitva u New Bendu.

Dawen:
Povídka která se svou atmosférou naprosto hodí k současnému mlžnému podzimnímu času. Jen mi trochu nesedí použití postav které znám v realitě a část ve které je popisována bitva v minulosti. Avšak mýtická atmosféra a věčný průvodce s cháronovskými prvky mě nutí umístit povídku na páté místo.

Aranelka:
Povedena povidka, svizna a kratka, velice dobre se cetla.

Ssyx:
Krátké melancholické nahlédnutí do vzpomínek starého ghoula. Povídka zasazená do kulis brahminího univerza byla řemeslně dobře napsána, avšak skončila dříve, než se stačila řádně rozjet.

Sdílet na Facebooku
Autor: MoghOdesláno: 21:45, 19.11.2014ID: 616878Nahlásit Vaultmasterům
Za možnosť potešiť sa z tohto dielka môžu čitatelia vďačiť len tomu, že si ho jeho postavy nemali možnosť užiť naživo.
Pôvodným zámerom bolo mať za nosnú časť práve tú retrospektívnu a to pred ňou len na navodenie atmosféry. Po napísaní som však zistil, že navodzovanie atmosféry som trochu natiahol a retrospektívna časť je kratšia, pretože písanie dynamickej akcie mi zas tak moc nejde (navyše to malo byť nostalgické rozprávanie) a vo výsledku mám dve nesúvislé časti, na konci splácnuté do hromady niečím, čo má pripomínať pointu.
Preto som rád, že napriek tomu sa dielko páči (minimálne porote), a že sa umiestnilo v súťaži oveľa vyššie, než som od neho očakával pri posielaní.
Autor: SybrakosOdesláno: 00:59, 20.11.2014ID: 6f9944Nahlásit Vaultmasterům
Palec hore, pane Moghu ;)
Autor: VikyOdesláno: 12:54, 20.11.2014ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Konečně jsem se dostala k sepsání kratičké recenze:
Zajímavý nápad, ale slabý, škodí mu příliš dlouhý úvod. Celá povídka působí jako dva spolu jen velmi lehce související příběhy a k tomu ten zajímavější, první, není dopovězený. Také se nemohu rozhodnout, zda zasazení do mně důvěrně známého univerza povídce škodí nebo ne. Stylisticky a gramaticky je povídka na výši, ale ta rozpolcenost hondocení sráží na tři.
Autor: ŘepaOdesláno: 15:13, 20.11.2014ID: 522378Nahlásit Vaultmasterům
Pěkné pane Moghu m^_^m . Taková ta povídka, při níž si člověk vybaví hlášku "jednoho dne v lese kvůli Moghovi postaví někdo kandelábr..." ^_^
Čtivé a sedne to do templuniverza. Ale šur tahat nebudu! ^_^
-------------------------------------------------
Ehm, ten můj paskvil prošel sítem na bednu? O_O
Autor: ChekyOdesláno: 17:28, 20.11.2014ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Cože, Řepa něco poslal?
Chekin' majl... oh, fakt že jo!
No nic, příště...
...
...
:-D
Ano, tvá povídka se nám líbila, očekávej zdrcující kritiku. :)
Autor: ŘepaOdesláno: 19:12, 20.11.2014ID: 522378Nahlásit Vaultmasterům
Znáš ten fór o smíšených pocitech? (tchýně, auto, propast) S tímhle jedu do Štatlu ^_^;
Autor: ChekotayOdesláno: 19:18, 20.11.2014ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Už teď?
Vítězné povídky budou vyhlášeny v průběhu víkendu. ;-)
Autor: ŘepaOdesláno: 20:22, 20.11.2014ID: 522378Nahlásit Vaultmasterům
Pochopitelně až 5.12., či jak to má být. Rýpeš do mne již teď jako příslovečná svině do otrub, z čehož plyne, že kritika bude epesní a na mojí maličkosti nezůstane toliko nit suchá. Bude to přímo literární BDSM ^_^
(však ono to mému egu jen prospěje, když slétne z oblačných výšin na zem) ^_^;
Autor: MoghOdesláno: 22:16, 20.11.2014ID: 7f9f9cNahlásit Vaultmasterům
Bude sa dúfam zas uverejňovať postupne, jedna denne?
Autor: ChekotayOdesláno: 11:33, 22.11.2014ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Bude se zveřejňovat jedna za dva dny. Dnešní půlnoční a ranní intermezza s protiradiační sirénou ze mne učinila trosku.
Autor: FirejsOdesláno: 10:22, 25.11.2014ID: 421fe0Nahlásit Vaultmasterům
Parta lidí se táhne na kopec, kde si vyslechnout tuctový příběh a je konec.

Nečetlo se mi to moc dobře, nebylo tam nic moc zajímavého ani originálního... Dokonce jsem v půlce první stránky přemýšlel jestli to mám vůbec číst až do konce.

Mno, tak jsem asi blázen, ale z toho co jsem četl bych toto dílo - nic proti autorovy - umístil někde na konec. :)


Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.