.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2015-01-03 00:02:10,

Protijaderný kryt do každé rodiny

Jak praví příručka pro budování improvizovaných úkrytů: Kdo má sklep, zbuduje IÚ ve sklepě, kdo nemá sklep, zakope si na zahradě úkryt prefabrikovaný. Začneme od konce: V Americe prý prodávají tuhle strandu obsahující vše, co postapák ke svému životu potřebuje, tzn. koberečky, gauč, televisi, video a nevyčerpatelnou zásobu bramborových lupínků. Ještě by bylo záhodno přihodit "pár kvérů" po vzoru Grega z Vyhlídky na věčnost... ale to už bych odbíhal k myšlenkám na co vám je kryt, když vás klipsna chytí za záchodě.
Je určitě zajímavé, že u nás se tyhle srandy do země zakopávaly v 60. letech. Říkalo se jim ÚŽ (úkryt ženijní) a měly podobu plechové roury nebo stavby ze standardních betonových rámů. Nebylo to jen naše specifikum, Rusové vesele zakopávali obdobné objekty. Ty ocelové poněkud trpěly kondenzací vody a nadměrnou vlhkostí, betonové se celkem osvědčily (jako plus mínus, že jo, atomovkama to do nich nikdo naostro nepral, takže těžko říct). Právě tyhle betonové prefabrikáty souvisí s jinou zajímavostí, a totiž Teritoriální radiační hlásnou sítí. Jejím základním terénním prvkem bylo družstvo vojáků obsazující v případě napadení právě takovéto malé předpřipravené kryty a pozorující strategické instalace a velká sídla, jestli nad nima náhodou nevybuchuje atomovka. Pokud ano, pozorovatel venku v okopu změřil pár veličin (hlavně čas; pokud víte, kolik sekund uběhlo od začátku výbuchu, a změříte průměr rodícího se atomového hřibu, můžete odhadnout ráži pumy), předal je telefonicky veliteli uvnitř úkrytu a ten po jejich zpracování předával zprávu dál. Pro toho vojáčka venku to musela být bohovská robota. Protože úkolem TRHS bylo dohlížet na velká města, její úkryty spousta lidí zná, aniž by tušila, oč jde, maximálně si říkají, safra, divný bunkr, střílny nemá, nic nechrání... V Brně máme jeden na kopci za Medláneckým letištěm (bohužel tam lozily fetky, tak to armáda uzamkla). Můžete porovnat jeho konstrukci a koncepci s obdobnou hláskou v Adamově nad pilou, ta je snad ještě předválečná a sloužila ke sledování konvenčního bombardování místních oceláren. Je otevřená, ale chodí tam puboši chlastat, tak je tam brajgl (a ještě jeden podzemní objekt byl v údolí pod touhle hláskou, ale tam chodily fetky v takové míře, až lesáci zavezli vchod hlušinou, škoda).
Každý úkryt potřebuje filtrventilační jednotku a jak jsem tady nedávno sestavoval ten přehled trhu s maskami a filtry, tak dokonce i FVKP si dneska můžete pořídit. A vůbec na těchle bazarech najdete věcí... třeba masku vz. 52 do sbírky, anebo součástky výstroje sloužící k ošetření vojáka v poli. To je taky historické, dneska už armáda tyhle věci nefasuje vůbec (Dikacid byl pro jednotky v Afghanistánu nahrazen AquaSterilem, zbytek byl zamlčen). Zajímavé pro nás jsou hlavně ty autoinjektory, GAI, je ovšem otázka, jak dlouhou trvanlivost ta antidota vůči nervově paralytickým BOL mají.

Sdílet na Facebooku
Autor: GreenBrainOdesláno: 06:47, 5.1.2015ID: 6f981eNahlásit Vaultmasterům
Pro paranoidní milionáře nic lepšího vymyslet už nejde :D ještě chvíli se budou amíci handrkovat s rusem a bude i skvělý promo v podobě druhý studený... no udělalo mi to radost takhle poránu :)
Autor: BystroushaakOdesláno: 10:46, 5.1.2015ID: 524bb4Nahlásit Vaultmasterům
Už jsem na to narazil dřív, někde byla dokonce společnost, co to byla ochotná dodat i do Čech a měli i luxusnější kryty, kde si člověk mohl vybrat z různých modulů a jak je naskládat dohromady. Nejspíš to bylo tohle; http://www.atlassurvivalshelters.com/

Když se tak na to koukám, tak mě nutně napadá otázka, jak těžké tohle může být vyrobit svépomocí z několika cisteren. Taky by to mohl být docela fajn business, v Evropě je imho volno na tomhle trhu :)
Autor: GreenBrainOdesláno: 16:52, 5.1.2015ID: 6f981eNahlásit Vaultmasterům
No v evropě si myslim nebude tolik pošuků co by do toho šli... USA je přecejen odlišnej trh než ten evropskej.
Autor: BystroushaakOdesláno: 20:54, 5.1.2015ID: 524bb4Nahlásit Vaultmasterům
> USA je přecejen odlišnej trh než ten evropskej.

Tak ne že ne, ale imho by se našlo dost lidí, co si to koupí a například německo by mohlo být fajn trh. Ty ceny okolo 40k$ mi přijdou docela adekvátní, to je jak chata. Podobně jako oni by mohl člověk nabízet několik verzí, od vůbec neosazených, až po verzi deluxe i s televizí. Konstrukčně to nic náročného není, jen nařený svařený vlnitý plech.

Dneska jsem to počítal a nejdražší by na tom byl ten výkop, kde si firmy za m^3 účtují klidně 700, což by u předpokládaného výkopu 4x4x10 vyšlo na 100k.
Autor: chekotayOdesláno: 15:43, 8.1.2015ID: 7feb68Nahlásit Vaultmasterům
Tak když člověk koupí vyřazené silo z JZD za pár kaček, je šikovný s rozbuškou a svářečkou a za pár flašek najme pár cigánů, aby mu helfli z výkopem, může si udělat kryt i za nepodsklepeným řadovým domkem. Je to zajímavá cesta, mimochodem, zcela naruby jí využila NASA, když potřebovala postavit vesmírnou stanici Skylab: Bylo by to příliš drahé, tak se jen vzal trup rakety Saturn V (=velká utěsněná trubka), naházela se do toho izolace, vše ostatní už byly moduly, které se mohly nastěhovat kdykoliv... :-)
Jinak u nás, co jsem takhle zaslechl, čeští milonáři neplánují v případě krize zalézt pod zem, ale ztratit se na venkov - kde si kupují odlehlá sídla včetně hospodářských provozů a lidí, kteří se jim o ty provozy starají a v případě klipsy je budou živit. Prostě komplexní služby. :o)
Autor: SalámOdesláno: 08:15, 12.1.2015ID: 700ed8Nahlásit Vaultmasterům
Salám je nenechá žít, pustina si vezme, co jí náleží a vezme i kdejakého ňoumu s komplexníma službama. Zelí přileze jako stvůra nejvyššího rázu a bude doufat, že její mezoderm není zregenerovaný ze zpoceného čela Gizma a jeho junkovských pohunků. Je důležité skákat ze skály. *fanšmejkrsmích*
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.