.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv .. |
V článku o krymské jaderné elektrárně jsem už nakousl téma urban exploration - průzkumu moderních ruin - a dnes se k němu chci vrátit. Různých rozvalin a zřícenin si lidé po kraji nadrobili za ty věky spoustu, leč budova opuštěná, zanechána svému osudu, působí mnohem silněji, než pečlivě naaranžované výstavky státních památek, hradů a zámků. Můžete přemýšlet o Cílkových krajinářských esejích, můžete dumat nad Havlovou myšlenkou "trvale udržitelného ústupu", ale jakmile vkročíte do baráku, v němž se před dávnými lety ze dne na den zastavil život, všechno tohle necháte na prahu a zůstává už jen úžas, pocit jakéhosi genetického vzpomínání, snaha uchopit stopy života, poslední nitky ducha tothoto místa... (a strach, že se pod váma propadne podlaha do zaplaveného sklepa a vy se trapně utopíte v břečce plné rozkládajících se krysích těl, což byste rozhodně nebyli první takoví).
Některé lokality jsou veliké, kvůli některým nemusíte opustit centrum města (průnikem těchto dvou množin a Brna je třeba známý stadión v Lužánkách), jiné stavby jsou malé a sotva si jich všimnete, ale když se člověk trochu zajímá o svět, ve kterém žije, o svou vlast, potom každá položená cihla dokáže vyprávět svůj příběh. (A to doslova - někteří stalkeři se vyznají ve značkách na cihlách a sbírají je.)
Minulý měsíc se čeští stalkeři dočkali završení projektu, o němž se šeptalo už pár let: Vyšla kniha fotografií moderních ruin. Ochutnávku fotografií najdete na webu Opuštěná místa. Dále si můžete počíst zamyšlení na Lidovkách a pokochat se dalšími fotkami Nejzajímavějších opuštěných objektů v ČR.
Taková místa jsou ideální k odehrání postapo LARPů, takže když se mrknete na galerii Templářů VŠB, nepřekvapí, že prakticky každá naše akce by se dala alespoň částečně zařadit do kategorie urban exploration.
Zima je perfektní čas, kdy zpod listí a větví vykukují rozvaliny dávného světa, po zbytek roku ukryté. Tak do práce, stalkeři!