.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2015-06-16 22:03:19,

Kruteček a Apokalypsa

Pamatujete si Leeroyovu stránku Stopařův průvodce Falloutem? Dnes již neexistuje, ale pár let zpátky představovala hlavní zdroj informací o Falloutu 2 na českém Internetu. Je snad někdo takový, kdo nikdy nehledal Elvise, nesnažil se v Broken Hills rafinovat uranovou rudu na sestrojení atomové pumy nebo neprohlížel pixel po pixelu celé Arroyo kvůli výtisku sbírky Vogonské poezie? Není. Mě teda přišel hned zkraje trochu divný poručík Data, ale ještě v BFG jsem věřil. Na první pohled fake byl ovšem Krteček v Kavárně u ztracených snů, ta montáž prostě byla nepovedená.
No vidíte, a zrovna tahle jediná položka z celého seznamu byla pravdivá.
Ačkoliv tedy trochu obráceně, nepřišel vlastně Krtek do Falloutu, ale Fallout do Krtečka. Jasně, stalo se tak v roce 1984, takže já tady objevuju Ameriku - mějte se mnou prosím strpení, prostě jsem se na potomstvo zmohl až v pokročilém věku. (Sám bych se na Krtka nikdy nedíval, protože mám trauma z dílu Ve městě.)
Takže co od krátkého filmu s nic neříkajícím jménem Krtek ve snu čekat? Krtečka, žabičku a myšičku tancující kolem kytičky? Nikoliv. Energetickou krizi, kolaps civilisace a automobily tažené krávami? Ano! Krtečka trhajícího parkety a štípajícího nábytek, aby přežil tuhou zimu (ne nutně nukleární, ale tři metry sněhu stačí)? Ano! Dále také výrobu improvizovaného oblečení i zbraně (asi jediný případ, kdy se v tomto seriálu objevuje zbraň), zařizování hospodářství, lov (který dopadne šťastně i pro kořist) a boj s litými šelmami (lev v české přírodě působí úsměvně, ale třeba v Tbilisi by tenhle vtip dneska asi nepřišel k chuti). No a závěr musí malým dětem přijít už jako totální mindfuck. Nuže, vzhůru do retrofuturistické budoucnosti, která má právě načase poznat, zač je toho apokalypsa - následující dva týdny bude Krtek ve snu ke shlédnutí na Streamu.
Na ČSFD má tahle epizoda hodnocení 86%, což je sice méně, než Jak krtek ke kalhotkám přišel (94%), ale podstatně více, než The Book of Eli (64%), Mad Max a Dóm hromu (57%), Útěk z L.A. (52%) či Den trifidů (46%). Takže to prostě musíte vidět.

- Další Krtečkův zběsilý trip. Ve snu sice není tak epochální zářez do dějin kinematografie jako Ve městě, ale je to nášup.
- Krtečka v této sci-fi poloze jsem objevil až po třicítce.
- Tady někdo s tím crackem trochu přepálil? Do toho všeho asi hašiš na trávě a šlo se na věc???
- Jeden velký, obrovský nesmysl... a nudista k tomu... tohle má být pohádka pro děti?

(Co za podivné lidi chodí na ČSFD, že mají potřebu řešit nahatou postavičku v kreslené pohádce? Sper to čert, kdybyste chtěli stahovat, tak dobře se tahá přes tuhle on-line utilitku.)

U děcek a jejich výchovy ještě chvíli zůstanu. Madbrahmíní jesle přerůstájí pomaličku ve školku a je načase rozvážit, jaké experimenty na detech vykonat hry budou děti hrát, až přestanou zalévat počítač vodou a krmit lipánkem (bez škrobu a glukózo-fruktózového sirupu). Článek o pedagogickém vzoru jsem našel na Anuswebu. Nejlepší výchova je příkladem a už se těším, až toho malého n00ba roznesu na granáty v QII. ::cool (A jestli nedohraje Fallouta bez zabití, nedostane večeři.) V diskusi pod článkem začali lidé řešit, proč jsou staré hry tak mnohem lepší, než ty současné, což mi připomíná některé návštěvníky tady v komentech. "Lol, vi si myslite, ze ty vase vikopavky sou lepsi jen proto, ze maji hluboky pribeh, rozvetveny dej, vikreslene postavy, zabavne dialogi, fungujici svet a vivazeny levelling? Probudte se, dnes se hri delaji jinak!!!!" - a variace, kdybyste nevěděli, o čem točím. I na toto téma má náš bývalý přechodný přístav článek: Hry jsou lepší než dříve, ale zapomněli jsme si je užívat. Jak komentoval valcik: Dospělý člověk už nemá takovou radost z pouhého plýtvání volným časem. Takže třeba i my se za dvacet let dočkáme hlášek jako "Nejlepší fallout byla trojka, Bethesda tu patnáctku totálně odflákla". A potlesku, když se ukáže, že Fallout 16 půjde hrát za ženu.
Samozřejmě, něco jsou vzpomínky přikrášlené nostalgií a něco jiného jsou skutečné nadčasové klenoty. Literatura to zná - taková Iliada nebo Bible jsou pořád parádní počtení, a to od jejich "uvedení na trh" už nějaký ten pátek uběhl. Je velkou otázkou, zdali podobné skvosty žánru vzniknou i v oblasti počítačových her, které to mají těžší už jenom kvůli změnám hardware v čase. Pakliže ano, budeme moci definitivně uzavřít tolikrát omílanou otázku, zdali mohou být počítačové hry skutečným uměním. Odpověď bude kladná.

Sdílet na Facebooku
Autor: ŘepaOdesláno: 09:54, 17.6.2015ID: 328d86Nahlásit Vaultmasterům
Perfektní článek! A jdu si zopakovat Krutečka, tenhle díl jsem nevnímal jinak, než jsi o něm napsal (a že jsem ho viděl jako malý několikrát ^_^)
Autor: DaemonOdesláno: 11:06, 17.6.2015ID: 6f71d4Nahlásit Vaultmasterům
Kdyby někdo Leeroyova průvodce nepamatoval, může zkouknout na web archivu :)
http://web.archive.org/web/20081112070209/http://www.mujweb.cz/www/leeroy/fallout2/

Myslím, že největší hledači předmětů a charakterů z Leeroyovi stránky museli být především hráči, kteří tu stránky nikdy neviděli a jen se od "kamaráda" dozvěděli, že to hra zaručeně obsahuje, jen je potřeba při hledání vytrvat! :-D
Autor: SarumanOdesláno: 14:12, 17.6.2015ID: 4309dcNahlásit Vaultmasterům
Ten díl Krtečka je naprosto famózní. Nejvíce si mě získala scéna, kde Krtek člověku podá vlastnoručně zhotovený ošťep a s lakonickým "Pojď, pojď" ho posílá usmrtit kozu.

Leeroy především umně využil důvěřivosti náctiletých nováčků, kteří se tehdy okolo Falloutu poflakovali. Jeho mazácký tón a samozřejmost, s níž svá "zjištění" předkládal, nemohla nezabrat na jejich křehkou psýchu. Nikdy nezapomenu na jednoho týpka, který mně týdny sliboval poslat save s poručíkem Datou (nebo to byl jetpack), aby mi dokázal, že ve hře opravdu je. To jeho přesvědčení bylo neodolatelné. :-)
Autor: JaWOdesláno: 17:16, 17.6.2015ID: 513aa8Nahlásit Vaultmasterům
Ze všech krtečků mě nejvíce šokoval Krtek a maminka http://www.dailymotion.com/video/x2frn2w
Když jsem poprvé viděl jak ze zaječice vyskakují miminka jak z autobusu, tak mi spadla čelist.
Autor: toudi_skOdesláno: 14:41, 18.6.2015ID: 421f7cNahlásit Vaultmasterům
kruteček made in china strikes back http://kultura.idnes.cz/panda-a-krtek-c9h-/filmvideo.aspx?c=A150617_110150_filmvideo_ts
Autor: TinaOdesláno: 09:55, 29.6.2015ID: 60f086Nahlásit Vaultmasterům
JaW: Děkuji za odkaz a spoustu bezesných nocí :-D Paní Zaječice, která otěhotněla po polibku, a Krtek používající kontroverzní naléhání na břicho mě budou strašit dlouho...
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.