.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2016-01-19 18:25:39,

Herbert

Vítězem literární soutěže O brahmíní vemeno se stal Peter Rúfus s příběhem o stalkerovi jménem Herbert. Autor bere povídkování zodpovědně a odevzdal kvalitní práci, jak jsme se shodli při debatě nad cenami, povídce uškodil hlavně názorový střet, kdy nikdo z poroty nebyl spokojen  s jistou snad až formální stránkou věci, což je samozřejmě jen ztěží chybou povídky, potažmo autora. Nicméně je tomu tak. Bohužel neumíme hodnotit umělecké dílo jinak, než subjektivně a chceme-li být co nejvíce spravedliví, nezbývá, než subjektivnímu rozhodování přikládat ve všech případech stejnou váhu.
O profesionalitě svědčí i skutečnost, že Peter dodal i verzi své povídky po jazykové korektuře. Najdete ji ve formátu PDF zde a ve formátu DOCX zde.

Na každý pád doufám, že se brzy vydám na procházku po Blavě, po stopách této povídky.
V létě.
Za jasného dne.
A hodně potichu.

Vlevo Peter Rúfus

Zleva: Peter Rúfus, v pozadí Sybrakos, Firejs, s pivem v ruce Chekotay, vedle kočárku kousek Necra.

Sdílet na Facebooku
Autor: meehailOdesláno: 22:20, 19.1.2016ID: 700c84Nahlásit Vaultmasterům
moje hodnotenie: 2 (hodnotil som verziu pred jazykovou korektúrou)

Rovnako ako v prípade Druhej strany som najprv hodnotil známkou 3 a následne 2, aj keď neviem, či si dvojku zaslúži.
Bratislavu síce nepoznám, ale zasadenie do nej napriek tomu dodalo príbehu vierohodnosť. Štýl písania patrí podľa mňa medzi dva najlepšie v tomto ročníku, aj keď sa ani táto poviedka neobišla bez chýbajúcich čiarok, čiarok navyše, nespisovných výrazov (cop, madlo - aj keď je pravda, že tieto výrazy ľudia bežne používajú), zlého skloňovania a občasného nezvládnutia zachovania pádu podmetov súvetiach. Miestami by bolo čo štylisticky pristrihnúť, ale poviedka má atmosféru a napätie. Občas trošku dojem kazia nie príliš ladné opisy, zbytočné prídavné mená („Bez ďalšieho premýšľania vybehol. Pohyboval sa ako tieň. Veľmi tichý tieň.“ - existujú aj hlučné alebo len stredne tiché tiene?), ale v tohtoročnej konkurencii je to celkom fajn.
Okrem toho by som odporučil zjednotiť odkazovanie na mrchožrútov - raz je to "to", inokedy "ten".
Čo ma rušilo najviac, bola krivkajúca logika príbehu. Ak to chápem správne, Herbert už dlho hľadá nejaký predmet. Systematicky navštevuje rôzne miesta, kde by sa mohol nachádzať. Lenže dnes sa vyberie na hlavnú stanicu a čitateľ sa dozvedá: „Bola dlhodobo vyrabovaná, nebezpečne ďaleko a nikto presne nevedel, kto okupuje množstvo navždy znehybnených vagónov, no on vedel o podzemných priestoroch pod ňou a čo v skutočnosti ukrývajú. Cestu musel voliť veľmi opatrne.“ To vytvára dojem, že Herbert presne vie, že tam niečo je, aj čo to niečo je. To podporuje text niekoľkokrát v poviedke a ja sa v duchu pýtam, prečo na stanicu nešiel už skôr? Prečo každý večer riskuje život niekde inde.

Druhá vec je veľkosť a váha hľadaného predmetu. Zabaliť si predmet veľkosti zväčšenej futbalovej lopty s nesmiernou váhou asi nebude sranda, rovnako, ako si ho prehadzovať na hruď. Ale dajme tomu. Chýba mi však vernejší popis toho, ako tento predmet fyzikálne Herberta pri úteku ovplyvňuje, a okrem stiahnutia nadol tu niečo také absentuje.

To najdôležitejšie na záver. Záver. Nepochopil som ho. Možno moja chyba. Pre mňa však predstavuje zahodený koniec poviedky. Neviem, o aký predmet šlo, neviem, čo sa stalo s Herbertom a Emou. Neviem nič.
Autor: SybrakosOdesláno: 22:42, 19.1.2016ID: 616876Nahlásit Vaultmasterům
Souhlas s Meehailem.
U povidky jsem skutecne citil strach, jako u maloktereho dila, co jsem kdy cetl. Emoce mi proplouvali mozkem, kdyz hrdina odemykal tajnou mistnost, klic nepasoval a sli po nem sileni zabijaci, kteri jsou v tomto svete vsemocni a vsevedouci. Ema byla podle meho jen pokriveny prizrak Herbertovi osamele mysli.
Autor: ChekotayOdesláno: 00:53, 20.1.2016ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Autor schválně nechal otevřený konec, abychom si užili přemýšlení. Což ovšem mne moc nebaví. Nejlepší konec vymyslel asi Livjatán: Díka ani vzácný předmět neexistují. Herbert prostě strašně rád riskuje život v šílených, krkolomných stalkerských akcích a sám sebe přesvědčuje, že "tahle už je poslední, hned po ní s tím budu moci přestat", stále znovu a znovu. A když konečně fyzicky získá něco, co mu umožní odejít, jeho mysl jej zradí a dá mu nový důvod, proč zůstat v nebezpečných ruinách Blavy plné Nepřátel a dál hledat a pátrat...

A pak chybí už jen zjištění, že ani ta Blava není nebezpečná, ani rozvrácená, je normální den jako každý jiný a divný přízrak s nepřítomným pohledem si to šine po chodníku mezi davy chodců. :-D
Autor: meehailOdesláno: 08:36, 20.1.2016ID: 4296a2Nahlásit Vaultmasterům
Aha, ale otvorený koniec funguje, len keď necháva konkrétne otázky. A nemyslím tým otázky, či mám finálnu verziu dokumentu a kde je zvyšok. Otvorený koniec treba pripraviť, naviesť naň čitateľa.

Autor: RuFiKOdesláno: 09:22, 20.1.2016ID: 7eb476Nahlásit Vaultmasterům
"povídce uškodil hlavně názorový střet, kdy nikdo z poroty nebyl spokojen s jistou snad až formální stránkou věci, což je samozřejmě jen ztěží chybou povídky, potažmo autora"

toto mi vysvetlite, lebo netuším, k čomu sa to vzťahuje :)
Autor: chekotayOdesláno: 10:35, 20.1.2016ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
K otevřenému konci.
Ale nechtěl jsem to v aktuálce říct naplno, aby pak lidi byli překvapení. :-D
Autor: sXeOdesláno: 16:51, 20.1.2016ID: 7f9da8Nahlásit Vaultmasterům
To nie je ten Peter Rúfus co napsal ticho? :)
Autor: sXeOdesláno: 18:52, 20.1.2016ID: 7f9da8Nahlásit Vaultmasterům
Tak veru že je to on :) gratulujem teda k prvému miestu !
Autor: RuFiKOdesláno: 15:39, 23.1.2016ID: 33063aNahlásit Vaultmasterům
Ďakujem pekne :)
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.