.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2017-01-24 21:12:13,

Poslední tango v Paříži

Dnešní pošmourný den je přímo stvořený pro dnešní pošmournou povídku. Nízká oblaka sugestivně připomínají všeničící příkrov zbraně hromadného ničení, lezavě chladný vítr krade teplo údúm a křehnou v něm prsty naposledy pobíhající po klaviatuře posledního klavíru ve městě. Dnešní den byl stvořen pro povídku Mária Lukáča Posledný prstoklad.
Hodnocení prvního kola:

Cheky: 1
Meehail: 3
Ssyx: 3
Tína: 2
Viky: 1
Průměr: 2
Hodnocení druhého kola:
Cheky: 7
Meehail: 7
Ssyx: 9
Tína: 8
Viky: 6
Celkem: 37
Chekyho hodnocení:
Pamatuji se dobře na loňský autorův pokus; tehdy to byla fraška, dnes to je plnohodnotné dílo. Zdá se, že autor své schopnosti rozvinul, anebo mu letos zvolené téma, forma a rozsah lépe vyhověly. Posledný prstoklad je po Kryse na ostrově další především lyrické dílo, zápletka je zde pouze naznačena, podstatným prvkem je bezčasost, rozměrová plochost přežívání člověka, jenž přežít neměl a nechtěl. S jeho emocemi je čtenář seznámen prostým popisem. Jako rubín v popelu pak září jediná příhoda v celém rozsahu díla. Sama o sobě není tato příhoda nijak zvláštní, avšak v kontextu mizejících rozměrů a postupné dekonstrukce oikumeny vrací do hry paradigma plnohodnotného, reálného života a ilustruje dokonale, že hrdinovo podvědomé rozhodnutí již bylo učiněno: Sám se již vyčlenil ze společenství živých, stal se tvorem Krvavého pútnika, stal se ghoulem, tím, kdo žije vypůjčený čas.
Závěr povídky je pak přirozeným vyvanutím. Osobně mi při prvním čtení vadila faktická absence pointy, avšak při opakovaném prožití povídky jsem pochopil, že není důležitý závěr, nýbrž "leitmotiv".
Tolik tedy k záměrům autora, k jeho plánu; otázkou zůstává, zdali se mu jej podařilo naplnit. Zde je patrná autorova přeci jen poněkud kostrbatá práce s textem, projevující se pravopisnými chybami a místy, v nichž čtení "drhne", abych tak laicky řekl; jako když různé hudební motivy vzájemně se prolínající neutvoří melodickou skladbu, ale ruší svou vzájemnou disproporcí.
Myslím si, že by pan Lukáč mohl využít tohoto textu k literárnímu experimentu, totiž ke zkrácení třeba o jednu třetinu. Nebo na jednu třetinu. Ani ne tak pro publikování (byť dáno na fórum, jistě by bylo čteno), jako pro zkoumání, jak se bude text chovat, když jej forma přinutí být sevřenější a úspornější.
Povídka je dobrá a jsem rád, že jsem si ji přečetl, určitě by však zasloužila vyladit.

Meehailovo hodnotenie:
Smutný komorný príbeh človeka, ktorý prežije, zatiaľ čo iní zomreli. Znie to povedome, však? Musím povedať to isté, čo píšem pri niekoľkých ďalších poviedkach, toto dielo ponúka len základ, ktorý prináša väčšina poviedok na takúto tému. Na to, aby poviedka vyčnievala, potrebuje viac. Buď viac atmosféry, alebo viac interakcie medzi postavami, viac uveriteľnej psychológie postáv, ako napríklad zaujímavá epizóda v obchode, kde sa vieme presne stotožniť s hlavnou postavou a jej konaním, resp. nekonaním a zároveň sme zvedaví, koho stretáva a koho ďalšieho by mohla stretnúť, keby konala inak. Alebo musí byť jednoducho lepšie napísaná vrátane správneho používania jazyka.
Minuloročnú poviedku zo sveta Krvavého pútnika si pamätám veľmi dobre a táto poviedka mi prišla oveľa lepšia a uveriteľnejšia. Autor však musí stále popracovať na jazyku, ktorý ho občas neposlúcha. Veľmi často vôbec nezvláda čiarky a znova ich používa niekde nadmerne (ak si dobre pamätám, bolo to tak aj minulý rok), chýbajú dĺžne, text obsahuje hrúbky, dopletené výrazy, neprirodzené konštrukcie, slová s iným než zamýšľaným významom. A potom sú tam aj pre bežného človeka vtipné momenty, ako napríklad „zahmlilo sa mu pod očami“ alebo „konzerva plnej farby“, čo je výraz, ktorý ma kvôli jednoduchému použitiu nesprávneho pádu prídavného mena na chvíľku prinútil zamyslieť sa, aká je to plná farba. Jazyk tak poviedku škaredo zráža a spolu s nedostatočne naplneným cieľom vykresliť beznádej a smútok znamená, že poviedka sa stráca v hromade jej podobných.

Ssyxovo hodnocení:
Pěkně napsané i zpracované melodrama, ale až příliš klišovitě truchlivé a utápějící se v depresi jen s drobnými pokusy o oživení.

Tínino hodnocení:
Tato povídka si místo ve druhém kole zaslouží a v konečném hodnocení jí u mě uškodila přemíra (poněkud samoúčelného) patosu, který nemám ráda. Láska je častý hnací motor jednání, ale truchlení za milovanou osobou, která nepřežila apokalypsu, je i proto – bez servítek – dost ohrané. Depresivní marnost hrdiny, neutěšenost jeho života, „velká slova“ (ztratil svoje srdce, chodící schránka jeho zlomené duše… nevím, možná jsem jen cynik), jako by se tu už na pilu tlačilo moc. Autorsky používám „dojemnou smrt“ jako konec, když nevím, jak skončit; netvrdím, že to tak dělá i autor povídky, to jen u mě je to známka bezradnosti, a vlastně pak nejsem ani sama spokojená, možná proto mě Prstoklad tak neoslovil. Na druhou stranu se jedná o povídku kvalitně napsanou, s dobře vykresleným světem po katastrofě, s atmosférickou scénou „setkání“ Oskara s možným zachráncem (líbilo by se mi, pokud by se příběh zaměřil spíše tímto směrem a stesk po ženě trochu upozadil – část v obchodě se mi četla nejlépe a napětím jsem opravdu nedýchala). Autor odvedl dobrou práci, takže kdo má rád smutné příběhy, směle do Prstokladu. Jako čtenář si myslím, že si dobře napsaná ústřední postava v dobře popsaném světě zasloužila příběh, který by stál i na něčem jiném, než je zlomené srdce.

Sdílet na Facebooku
Autor: EjwOdesláno: 16:41, 25.1.2017ID: 51892cNahlásit Vaultmasterům
Za mě asi nejlepší zatím zveřejněná povídka. Ač se mi občas slovenské povídky nečtou dobře, u téhle mi to vůbec nevadilo. Styl příjemný a vyrovnaný, až na pár míst dobře zvolené slovní obraty i práce s nimi. Já jako čtenář jsem byla nadmíru spokojená.

Asi né každému by se bude líbit "nepřítomnost děje", ale o ten autorovi nešlo. Povídka si dobře udržuje depresivní, tísnivou atmosféru, která se k situaci v povídce hodí.

Osobně mi přišel jen ten konec moc utnutý. Hlavní hrdina mohl umírat déle (z humánního hlediska to asi není nejvhodnější výrok :D). Bylo by zajímavé, kdyby místo "rychlé smrti" hrdina umíral pomaleji a byl vykreslen jako jeho fyzický, tak psychický rozklad. Tak třeba se něčeho takového ještě dočkám :D
Autor: PsychoticOdesláno: 16:55, 25.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Ejw: Tak něco takového napiš do příštího ročníku.
Autor: EjwOdesláno: 16:57, 25.1.2017ID: 51892cNahlásit Vaultmasterům
Psychotic: Joo, to by mě bavilo, jen do té doby na to zapomenu :D
Autor: PsychoticOdesláno: 16:59, 25.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Ha, tak já to řeším tím, že příspěvek do příštího ročníku píšu už teď :-)
Autor: EjwOdesláno: 17:04, 25.1.2017ID: 51892cNahlásit Vaultmasterům
Tak to máš můj hluboký respekt! :) Já si na takové věci většinou vzpomenu tak tejden před uzávěrkou a pak to nestihnu :D Ale je pravda, že jak tady ty povídky pročítám, tak nápadů by byly spousty. Jen si nad to sednout... A tady nastává problém :D
Autor: PsychoticOdesláno: 17:09, 25.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
S psaním pár dní před uzávěrkou mám taky problém, letos jsem to dokonce o pár hodin nestihl. A již tradičně jsem ihned přísahal, že příště už se to nestane. Kolikrát ještě budu přísahat? :-)

No, holt z nás asi profesionální spisovatelé nebudou. U těch je totiž trochu problém, když se jim nechce do práce.
Autor: EjwOdesláno: 17:23, 25.1.2017ID: 51892cNahlásit Vaultmasterům
To máš asi pravdu :D
Já teda taky výjimečně odeslala, asi dvě minutu před půlnocí. :) (zvyk ze školy, co je po půlnoci, to jako by nebylo :D) A taky jsem si říkala, příště to už neudělám, příště to odešlu týden předem, co týden, dva! :D Stejně to zas budu smolit v jedenáct večer :D
Jsem si to po sobě ani pořádně nepřečetla, to mě mrzí nejvíc, našla jsem si tam nějaký chyby a zmatený formulace. Mět o hoďku víc, vypadalo by to líp. Mno co už, vytrestala jsem se sama, doteď mě to straší ve snech :/ :D
Autor: PsychoticOdesláno: 17:43, 25.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Mně tedy určitě straší, už jsem kvůli téhle své blbosti přišel o místo ve sborníku Dračího řádu. To mě krapet nakrklo, to musím uznat. Ale ani tahle zkušenost na vyléčení nestačila.

(Jestli to není tajemství) Naskytl se ti letos při psaní nějaký problém? Já třeba dva dny před uzávěrkou objevil obří logickou díru v příběhu a už jsem myslel, že nic nepošlu, protože se mi ji nedařilo opravit, aniž bych musel přepsat celou věc z gruntu. Nakonec jsem musel vystřihnout docela originální akční scénu. Budu ji muset použít někde jinde...
Autor: EjwOdesláno: 22:35, 25.1.2017ID: 51892cNahlásit Vaultmasterům
Ve Dračím řádu? Tak to se ti nedivím :/ :D To musí pořádně ..ehm.. naštvat :D

Není to tajemství :)
Já se přiznám, já jsem teď hrozně dlouho nepsala. Nastoupila jsem na výšku, dvojobor, všechen čas šel do háje a já jsem teď tři roky nenapsala ani čárku. A teď mě to zas chytlo, povzpomínala jsem, kde se dělo... A pak jsem nevěděla, co dál. A pak mi ve dvě ráno nedal spát jeden (docela blbej) nápad, tak jsem to "dílo", co jsem poslala sem, splácala za tři večery a ani si to nestihla po sobě opravit. :D

Jako psalo se mi, i po té době, docela dobře. Až na to, že jsem si dodatečně vymyslela docela dobru scénu, dokonce i napsaná vypadala dobře, ale pak jsem nevěděla, co dál. Po ní, asi v půlce povídky, jsem se zasekla a prostě dál to nešlo. Postavy, které už tak jednaly docela plytce, se prostě nemohly dostat do koce, aby to bylo uvěřitelné. Prostě jsem přepisovala scénu potom, pak jsem přepisovala tu samotnou scénu, sežralo mi to celej jeden den, až jsem to vzdala a prostě jsem to smázla. Docela mě to mrzí, ale třeba ji použiju jinde. A pak teda jsem měla problém s časem :D Nestíhala jsem a konec jsem psala narychlo a je tam kvalitativní pokles :/ A pár chyb a překlepů :D
Autor: TinaOdesláno: 23:45, 25.1.2017ID: 430a3eNahlásit Vaultmasterům
Tou inkriminovanou povidkou jsem si uz celkem jista a jsem zvedava na pripadne reakce na nase hodnoceni. Mam rada zpetnou vazbu i smerem k nam a autory, kteri diskutuji :)
Autor: ChekyOdesláno: 08:39, 26.1.2017ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Copak, Tino, sázíš se sama se sebou, jestli poznáš autorku od autora? Nebo povídku, která byla dopsána dvě minuty před termínem? :-D
Autor: TinaOdesláno: 09:10, 26.1.2017ID: 430a3eNahlásit Vaultmasterům
Rozpoznavam charakteristicke znamky rukopisu v komentarich autoru! Je to dulezita detektivni prace :-P
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.