.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2017-02-11 11:11:03,

Koukejte z okna!

Je tam snad už to ráno, slibované v minulé aktuálce? Ne. Ne, je tam pořád jenom tma, zima, hlad a politbyro. A proto i my dnes ještě zůstaneme ve světě, jemuž vládnou tyto čtyři veličiny. Ovšem i tou tmou letí jasný paprsek dobré zprávy, jako kdyby se opět a nečekaně rozsvítila Sběrná obrazovka Kanálu spásy: Slza autora jménem Koru dnes večer osolí zemiak. Neboť právě na zemiakovou medaili jeho povídka dosáhla.
Halucinace v prvním kole:

Cheky: 1
Meehail: 2
Ssyx: 2
Tína: 2
Viky: 1
Průměr: 1,6
Hlad a podvýživa ve druhém kole:
Cheky: 2
Meehail: 5
Ssyx: 6
Tína: 7
Viky: 2
Celkem: 22
Chekyho gulag:
Je dobré, spojovat věci příjemné s věcmi užitečnými. Pokud vás kamarád nechá v pekle, vy se musíte spolčit s Luciferem, abyste přežili a v rámci jeho mise dostanete možnost nakopat "kamaráda" do koulí, dalo by se říct, že je to dokonce velmi příjemné. A hlavní hrdina téhle povídky si to patřičně užívá.
A já s ním.
Sběrná obrazovka je parádní jízda peklem, v něž se proměnil náš svět. Motiv pomsty je ovšem podružný, hlavním cílem hry je něco mnohem většího, a slouží hlavně pro vykreslení postav. Co čtenáře zaujme především, je přehlídka nápaditě vymyšlených pekelných bytostí, které si autor očividně užíval. Někdy možná až příliš.
O této povídce se rozhodně nedá říct, že by byla těžkopádná, přešlapovala na jednom místě nebo obtěžoval přílišnými popisy, Koru místy využívá češtiny až na dřeň a nechává čtenáře bláznivě poskakovat na špičkách vln fantazie. Tento přístup je osvěžující a pro takovýto výbuch imaginace vhodný, na druhou stranu je jeho důsledkem přeci jen jistá emocionální a psychologická plytkost postav, hlavně ve vztahu k hlavnímu cíli mise. Není čas rozebírat podrobně všechny ty důmyslné finty, byť uznávám, že čtenáře by to většinou nejspíš nudilo. Hlavně však je hlavní hrdina místy až příliš velký frajer. Je víc cool než Jindřich Tvrdojádro a v závěru už je natolik nad věcí, že i já ztrácím kontakt s dramatickým obloukem a přestává mě zajímat, jak to vlastně dopadne.
Vlastně mi to hodně připomnělo Amber, ze začátku super, imaginace neuvěřitelná, svět hluboký a prokreslený, ale později už se jen Corwin/Merlin někam plouží a Vzor sem a Vzor tam a zemětřesení a princezny a Chaos a nevím a měsíc po přečtení zůstává ve vzpomínkách pocit, že to dobře dopadlo, ale jak vlastně...?

Meehailova jurta:
Budem úprimný, táto poviedka sa mi hodnotila najťažšie zo všetkých. Miestami sa chytám, celkovo mi však uniká, kto je kto a čo je čo. Poviedka kontrastuje so všetkými ostatnými poviedkami a ako jedna z mála sa pokúša o niečo úplne originálne, prepracované. Väčšina poviedok v tejto súťaži vychádza z jedného bodu, nápadu - zaujímavej myšlienky, skvelého zvratu na konci, zaujímavej scény, atmosféry... a tam aj končia. A to je škoda, pretože sa domnievam, že by sa autorom písalo ľahšie, keby sa neupínali iba na jednu vec, keby si premysleli nejaký protipól, vedľajší motív, ďalšiu dimenziu príbehu, ktoré by im tak trocha poskytli priestor na dýchanie a neboli by pod takým tlakom, že stavili všetko na jednu kartu, a možno by vo viacerých prípadoch objavili niečo, čo o vlastných myšlienkach ani sami nevedeli.
V tejto poviedke je naopak vidieť, že obsahuje viac vrstiev, odkazy na mytológiu, interakciu postáv, symboly, obrazovo veľa zaujímavých vecí, a myšlienok. Z môjho pohľadu je však napísaná neprehľadne, vidieť to pri dialógoch. Pravdepodobne šlo o úmysel, ale sťažuje to čítanie, rovnako ako rozkúskovanie do krátkych epizód. Ide tak o jedinú poviedku, u ktorej si nie som svojím hodnotením istý. Asi by som potreboval anotovanú verziu :)

Ssyxův voják:
Mysticko-technologické peklo přišlo na zemi a Ďábel to hodlá vrátit Bohu. Příjemně mi to připomělo bajkovitost The Devils carnival. Nebýt pravopisných chyb, tak dávám za jedna.

Tínin pes:
Tato povídka ve mně vyvolala rozporuplné pocity – za mě jde o nejkontroverznější dílo letošního ročníku. Pokud přistoupíte na autorovu hru se čtenářem, povídka vám něco dá (ani při druhém přečtení si nejsem úplně jistá co), pokud nedáte často nesrozumitelnému stylu šanci, povídka se vám pravděpodobně líbit nebude a možná ani nepochopíte, jak se mohla umístit tak vysoko. Oceňuji, že se jedná o něco nového a nezvyklého, často komplikovaného, nicméně zajímavě, tísnivě napsaného, s (v kladném i záporném slova smyslu) podivnou, silnou atmosférou. Co bych povídce vytkla – přestože se patrně jedná o úmysl, povídka je na mě stručná až moc, prostor pro představivost čtenáře je skvělá věc, ale i s ním se musí zacházet opatrně. V Obrazovce už je toho k domýšlení příliš, a to i na místech, kde to na mě působí, jako že autor sám tak docela neví, a tak pátráním po smyslu obsahu zatíží čtenáře. Povídka obsahuje pravopisné chyby, které v ní být nemusely, jinak je psaná zajímavým jazykem. Autor přišel se zvláštní věcí, perfektně vykreslenou špinavou atmosférou, s divnými, temnými hrdiny, s podivnůstkou. Určitě stojí za přečtení, možná si bude čtenáře hledat těžce – ale pokud si je najde, myslím, že s ní budou spokojeni. Já, ač asi nejsem cílovou skupinou, jsem byla příjemně překvapená.

Chekyho douška: Zbývají nám poslední tři výherní místa, naše utrpení brzo skončí.
Takový je život.

Sdílet na Facebooku
Autor: PsychoticOdesláno: 17:14, 11.2.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Překvapilo mě, že "Tinin pes" je plný chvály, ale výsledné hodnocení nejhorší ze všech porotců... To se určitě Cheky spletl ve jméně a měl to být "Vikyin pes" :-)
Autor: VikyOdesláno: 18:10, 11.2.2017ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Nespletl, na sáhodlouhá slovní hodnocení nemám letos náladu. AKorát koukám, že budu muset urgovat připojení mojí "korektury".
Autor: KoruOdesláno: 20:19, 11.2.2017ID: 513b74Nahlásit Vaultmasterům
Zhruba před dvěmi třemi týdny Tina naťukla, že ráda autory, kteří diskutují. Určitě nejsem proti, jen moc netuším, jakým směrem se vydat.

Bohužel kobzole večer nebyly. Knedla a, po nevydařeném experimentu s redukcí, trochu moc kyselá svíčková k tomu. Snad zítra. Snažím se lobbovat za hňupy k obědu.
Autor: TinaOdesláno: 10:56, 12.2.2017ID: 421de6Nahlásit Vaultmasterům
Nemam pocit, ze by byla plna chvaly, spis jsem se snazila popsat, jak na me povidka pusobi, moje krevni skupina ale nebyla - tvrdim, ze kdyz si najde ctenare, kteremu jeji styl sedne, bude s ni spokojen, mozna nadsen, ja ten ctenar ale nejsem, i kdyz me opravdu prijemne prekvapila svou jinakosti a odvahou autora vydat se uplne jinam a uplne jinak, nez se vydali ostatni. Ano, je to originalni, zvlastni a popsane velmi atmosfericky. Je to ale taky chaoticke, ne vzdy srozumitelne a obcas az zbytecne a samoucelne temne. Za precteni stoji urcite, ale jak rikam, samotnou by me zajimalo, jake odezvy vyvola :-)
Autor: TinaOdesláno: 11:27, 12.2.2017ID: 421de6Nahlásit Vaultmasterům
Koru: Od zacatku hodnoceni uplynulo tolik casu (a porad nejsme u cile), ze uz ztracim silu k smysluplne diskusi a uz na ni ani netrvam :-) Tahle povidka je ohromne zvlastni, coz je skvele, protoze urcite nezapadne. Mne se ale postupem casu cetla cim dal obtizneji, temnota na me zhoustla az moc a v plynulem cteni mi branilo, ze je spousta veci jen velmi slabe naznacena a mne to holt jen naznacit nestacilo, ztracela jsem se. Ale to muze byt muj problem a spouste ctenaru se prave to naznacovani (viz kurzivou psane nazvy tvoru) muze libit. Ja nezvladla precist ani Carrollovu Alenku, uz ta na me byla moc fantaskni.
Autor: KoruOdesláno: 14:22, 12.2.2017ID: 513b74Nahlásit Vaultmasterům
Tina: Samoúčelně temné?
Autor: KoruOdesláno: 18:06, 12.2.2017ID: 513b74Nahlásit Vaultmasterům
Meehail: Co by měla obsahovat anotace?
Autor: PsychoticOdesláno: 05:21, 13.2.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
ad Samoúčelně temné:

Nerad bych mluvil za někoho jiného, ale já prostě měl dojem, že některé věci tam byly čistě ke znechucení čtenáře tím nejjednodušším způsobem, a to bez vlivu na příběh.

Vůbec třeba z celého rozhovoru o Dragoslavově dceři to čiší. Pomineme-li, že ten rozhovor nebyl dobře napsaný - ("Vždyť je to tvoje dcera! Kolik jí teď vůbec je?" - obě postavy vědí, že je to jeho dcera, že je malá a že totéž Dragoslav dělal už dřív - tento rozhovor už určitě mezi nimi musel proběhnout) - celé to vypadá jako by autor přemýšlel: "Hmm, jak ukázat, že Dragoslav je záporák a že můj svět je drsný?" a pak záměrně vybral tu nejextrémnější možnost, která ho napadla.

A to i přesto, že to s sebou přineslo spoustu otázek z pohledu čtenáře. Otázek jako "Proč o tom Dragoslav mluví tak otevřeně?" nebo "Proč se s někým takovým hrdina vůbec baví? Zvlášť když to dítě měl zjevně rád?"

Ne že by samoúčelná temnota nemohla zabrat, já jsem naopak docela fanda, ale asi by na to postavy musely lépe, uvěřitelněji a zajímavěji reagovat. Třeba v Divokých a zlých se s "temnotou" světa každá z postav nějak vyrovnává - Patejl se chlácholí bludy o své ušlechtilosti a oddanosti většímu dobru, Hnusák se musí přesvědčovat o tom, že ostatní nejsou lidi... Prostě je vidět, že si temnotu vlastního světa uvědomují a nějak se s ní musí vyrovnávat, aby se nezbláznili nebo nevzdali. Hrdina téhle povídky reaguje na pedofilní incest z jedné strany mírně pobouřeně a z druhé strany jako na běžný zločin, který se v tomhle světě prostě děje... Takovou reakci by sice šlo v rámci příběhu nějak vysvětlit, ale vysvětleno to nebylo.
Autor: TinaOdesláno: 09:05, 13.2.2017ID: 421de6Nahlásit Vaultmasterům
Psychotic: Děkuju za komentář, vzal jsi mi slova z úst. Nechci všechno vztahovat na sebe, ale kdysi jsem používala zneužívané děti jako prvoplánový (a dost laciný) šok k vyvolání deprese, ale už delší dobu cítím, že to prostě není ono. Nebo se to možná jen musí lépe podat, kdo ví, tady už se na mě tlačilo až moc a nebylo mi příjemné pasáže o zneužívání číst, pravděpodobně z jiného důvodu, než jsi jako autor zamýšlel.
Autor: KoruOdesláno: 11:28, 13.2.2017ID: 513b74Nahlásit Vaultmasterům
Psychotic/Tina: Oki. Asi chápu.

Za mně je to o tom, že nemám v plánu vyvolávat cílenou reakci v čtenáři (ani si nemyslím, že je to možné), nicméně mě reakce zajímá. Moc za ně děkuju.

Hlavním účelem konkrétně téhle situace bylo vytáhnout z Dragoslava tu sedmičku (koukám jsem to dostatečně nevytěžil - bude to trochu tím, že povídka vznikala víc jak deset let) a postavu Mařenky, která je klíčem.

A asi spíš než ukázat, že Dragoslav je záporák (osobně ho nevnímám jako záporáka, spíš jako ňoumu), jsem myslel na to, jaký to musí být svět (ten svět Spásy), když někomu takovému jako Dragoslav, to v podstatě prochází. Stačí si odpykat turnus, zaplatit odpustek...
Autor: meehailOdesláno: 20:47, 13.2.2017ID: 51879aNahlásit Vaultmasterům
Koru, čítal si niekedy The Wasteland od T.S. Eliota? Príde mi to podobné. Nie nejak príbuzné, ale z hľadiska náročnosti na čítanie a množstva vecí, ktoré tam autor zakomponoval. Ale Eliot bol modernista, ktorý písal presne tak naschvál, zaplavil dielo odkazmi na všetko možné z minulosti a bez sakramentsky dobrej orientácie v umení a histórii to nemá zmysel čítať. S ňou sa to dá, ale málokoho to bude baviť.
Fakt, že poviedka vznikala 10 rokov, to podporuje, pravdepodobne tam je mnoho vrstiev, ktoré nemusí byť ľahké dešifrovať. Za seba poviem, že som si vedomý aj svojho podielu viny na tom, že ma to až tak nebavilo (aj keď oslovilo). Niekedy som trochu lenivý čitateľ, ak mám odkrývať vrstvu za vrstvou a odhaľovať skryté významy a odkazy a viem, že ich všetky nenájdem, tak strácam motiváciu. Ak nemôžem mať všetko, tak...
A pod anotovanou verziou som myslel niečo, ako má napríklad Pratchett... keďže pracuje s množstvom kultúrnych odkazov, na internete existujú dokumenty, kde sú uvedené všetky odkazy, ktoré v konkrétnom diele sú... alebo aspoň tie, ktoré sa ľuďom podarilo nájsť.
Autor: PsychoticOdesláno: 21:11, 13.2.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Meehail: Jen pozor, abys to s těmi vrstvami nepřeháněl :-) https://tinyurl.com/zgwd67r
Autor: KoruOdesláno: 20:35, 14.2.2017ID: 513b74Nahlásit Vaultmasterům
meehail: Tak Eliotův rozměr u mne nehrozí.
Autor: RajoOdesláno: 14:44, 15.2.2017ID: 41aaaaNahlásit Vaultmasterům
Súbor nejde otvoriť. Teda aspoň mne nie.
Autor: PsychoticOdesláno: 14:56, 15.2.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Rajo: Jj, je to nějak zmrvené. Taky mi to nešlo. Musíš to převést do PDF nebo souboru Word. Třeba tady: https://tinyurl.com/j392ymv
Autor: RajoOdesláno: 14:44, 16.2.2017ID: 41aaaaNahlásit Vaultmasterům
Psycho: Díkes
Autor: FirejsOdesláno: 21:49, 20.2.2017ID: 705aa6Nahlásit Vaultmasterům
Hele, stáhl jsem ten file na několika počítačích a nikde mi nejde otevřít. Je tam nějaký error - Word 2007 i 2016 to neotevřou. Vám to jde?
Autor: PsychoticOdesláno: 22:50, 20.2.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Přečti dřívější komentáře.
Autor: FirejsOdesláno: 13:48, 21.2.2017ID: 7f75d2Nahlásit Vaultmasterům
Jop, to jsem hned po odeslání četl. Ale stejně si stojím za tím, že lepší varianta je nahrát funkční soubor přímo na brahmínku. :)
Autor: PsychoticOdesláno: 19:04, 21.2.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
To jo, ale vzhledem k tomu, že Viky chtěla před deseti dny "urgovat připojení [její] korektury" a ta tu dosud není, asi Cheky už dlouho leží někde v komatu ;-)
Autor: KoruOdesláno: 19:18, 21.2.2017ID: 700d4aNahlásit Vaultmasterům
LibreOffice (v 5.2.5.1) soubor otevírá celkem směle. Jak pod widlema, tak i pod linem.
Autor: ChekyOdesláno: 21:26, 22.2.2017ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Panebože, to je již deset dní?! Dítě bylo nemocné a v práci jsem si také neodpočinul a cítím se jako vymačkaný citron.

Ale: Korektura od Viky je zde: http://madbrahmin.cz/ruzne/o_brahmini_vemeno/2016/10_sberna_obrazovka_kanalu_spasy_Viky.doc

Který soubor nejde otevřít? Testoval jsem to teď a povídka se otevřela normálně. A jinde to moc zkoušet nemůžu, v práci máme W10 a prostě nemám tolik času, abych mohl počkat, než se stáhne a otevře textový dokument.
Obecně je s formáty potíž, já jsem chtěl, aby lidé zasílali "doc" a "odt" a stejně půlka těch věcí přišla v "docx", což je nějaký pochybný MS formát parodující "odt", nebo co. A teď já s tím problém nemám, ale zase Tína jo. A tím "nemám problém" chci říct, že pokud to pošlete jako prostý text, tak to přečtu, jak tam byly obrázky, tak mi to rozhodilo dokument. Ale to je takový můj postesk, s tím se musím srovnat. Příští rok si zkusím určit nějaký pevnější časový rámec a vtěsnat do něj více "redakční práce", aby hodnotící dostávali jen "odt" a "mob" soubory a nemuseli s tím bojovat sami.
A taky aby ta soutěž odsýpala, protože letos se táhne, až hrůza. Je to bída, není čas. :-/

S tím časem souvisí, zdali by se maximu zájemců hodilo sejít se k předání cen již 3. III. V Brně, zamluvím hospodu.
Autor: PsychoticOdesláno: 22:07, 22.2.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Cheky:
Teď jsem tu povídku (původní, ne korekturu) zkusil stáhnout pro jistotu znovu: "Aplikace Word nemůže soubor otevřít, protože jeho formát neodpovídá jeho příponě." Myslel jsem, že jsem v tom sám, než se ozvali ostatní. Mám podezření, že to možná bylo napsané v nejnovějším OpenOffice a starší Wordy (mám Office 2013) si s tím neumí poradit? Jiné soubory .odt problémové (alespoň u mě) nebyly.

Já myslel, že .docx je už řadu let default formát pro Word... myslím, že .doc je označován jako "soubor Word 97-2003"... ale stejně po mě většinou lidé chtějí .doc..

Za korekturu dík!
Autor: ChekyOdesláno: 10:49, 23.2.2017ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Mám Libre Office 4.1.0.4 z roku 2013 a novější aktualizace jsem zakázal, protože nevím, k čemu by mi mohly při psaní textu pomoci.
Ze stejného důvodu považuji Word 97-2003 za plně dostačující.
Ostatní povídky v odt otevíráš bez potíží?
Autor: PsychoticOdesláno: 11:47, 23.2.2017ID: 332b5eNahlásit Vaultmasterům
Jj, ostatní bez problémů.
Autor: KoruOdesláno: 15:05, 24.2.2017ID: 700d4aNahlásit Vaultmasterům
Cheky: Dík za upload.
Viky: Dík za korekturu/komentáře.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.