.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Ratman, 2009-01-08 17:32:13,

Lokejme radiaci plnými doušky... + psychologie Falloutu

Všem ozářeným poutníkům nemusíme zrovna dvakrát opakovat staré známé: "Nenech se ozařovat, nenech se ozařovat, nebo z toho zmutuješ!". Ale zajímalo vás někdy, jaké jsou skutečné účinky radiace na lidské tělo? Pokud ano, ale byliste moc líní si to sami zjistit, tu máme zajímavý článeček od  Psychotica, de se podobné věci ve stručnosti dozvíte. Takže pokud se zrovna chystáte na dovolenou v Černobylu... nasaďte brýle a čtěte.
No a protože jsem krysalínášetřivá, tak lapím dva šmouly jednou ranou a odkážu vás na lehčí úvahu serveru HREJ! týkající se lehkého zabroušení do vod psychologie Falloutu. Za upozornění děkuju Markovi.

Sdílet na Facebooku
Autor: byFOdesláno: 19:48, 8.1.2009ID: 703390Nahlásit Vaultmasterům
Uaaa... proč pořád jsou někteří lidé závislí na radech. Rad je zastaralá jednotka, dokonce už i v US&A. Podobně jako REM. I když, co by člověk čekal od země, která pořád používá imperiální soustavu.

Takže správně by dotyčný měl uvádět v grayích, když použil rady. Pro vysvětlení, gray [ J/kg] je jednotkou absorbované dávky (absorbed dose). Absorbovaná dávka říká, kolik energie předá ionizující záření hmotě (tedy 1 gray je 1 joul energie ionizujícího záření na kilogram). Platí, že 1 Gy je 100 radů.

Nicméně, problém je v tom, že absorbovaná dávka není nijak přesná veličina z hlediska biologického poškození tkáně. 1 Gy alfa záření (v oběhu) nadělá větší bordel než 1 Gy gamma záření (libovolně:). Proto se zavedl dávkový (tkáňový) ekvivalent, který zohledňuje "kvalitku" záření (= kvalita záření krát absorbovaná dávka). Jednotkou je Sievert. Pro rentgenové, beta a gamma záření je faktor kvality 1, takže 1 Gy gammy = 1 Sv gammy. Pro ostatní (rozuměj částicové) záření je vyšší (v řádech jednotek až DESÍTEK). A právě Sievrty by měli někoho zajímat, když se chce bavit o smrtících účincích ionizujícího záření.

Krom toho bych dodal, že radiace je v malém množství opravdu prospěšná, stejně jako jiné věci (např. vitamín E) jsou ve vysokých dávkách jedovaté. Není to žádná domněnka několika vědců, je to empiricky potvrzený fakt.

V návaznosti na to musím zmínit, že maximální přípustný tkáňový ekvivalent je docela malý (obyvatelstvo může dostat maximálně 1/10 nejvyšších přípustnch dávek); celé české Středohoří je hromada žuly s vysokým obsahem 232Th, takže lidé žijící poblíž dostanou větší dávku než ti u Temelína :) To samé u rentgenu atd atd

A na závěr bych zmínil, že na světě existuje několik oblastí s vysokým přirozeným pozadím, konkrétně například provincie Ramsar v Iránu nebo thoriové písky pláží Guarapari v Brazílii... Lidé (a ostatní organismy) žijící v tamních oblastech si vyvinuli kvalitní "protiradiační" buněčnou ochranu... Celkový světový průměr dávkového ekvivalentu je asi 3 mSv, z toho 80% člověk získá z přirozeného pozadí. No a v těhle VHBRA oblastech, jako je Ramsar, je získaný průměr asi 130 mSv :D

Jo a ještě něco: Nezabije vás radiace... Zabije vás ionizující záření ;)
Autor: PsychoticOdesláno: 19:59, 8.1.2009ID: 60f086Nahlásit Vaultmasterům
Ano, jsem si vědom, ale použil jsem staré rady (jinak též REM), aby si všichni mohli porovnat realitu s Falloutem (kde se používají rady). Jinak jsem před chvílí dokument upravil (přidal jsem i hodnoty v mSv a Sv) a poslal Ratmanovi. Pokud bude mít náladu, brzo uvidí vědečtí spoluvaulteři jako byF i hodnoty v moderních jednotkách. Spokojen :-) ?
Autor: moonfearOdesláno: 20:00, 8.1.2009ID: 51af74Nahlásit Vaultmasterům
Sice je pravda, že dnes by se měly používat sieverty, ale dokonce i u nás se zůstává u zastaralých radů. Sám mám za sebou školení na osluhu zářičů (první otázka byla jestli není někdo z nás těhotný a to jsme tam byli jen chlapi :) ) a i tam jsme pracovali s rady, protože dávka radů v čase je sama o sobě dostatečným indikátorem ohrožení tkání a vzniku patologických změn buněk.
Autor: smejkiOdesláno: 20:28, 8.1.2009ID: 70a85cNahlásit Vaultmasterům
slovo "byliste" mi spelling checker ve wordu automaticky opravuje na "vylište".....myslím, že to mluví za vše
Autor: byFOdesláno: 21:04, 8.1.2009ID: 703390Nahlásit Vaultmasterům
Psychotic: V pohodě, jen se mi nechtělo psát protokol z laborky.

Rad (~ 0,01 Gy) a REM (~ 0,01 Sv) je něco jiného ;)

Moonfear: Nezůstává. To, že někde se to ještě dělá, nutně neznamená, že to tak má být. S jednotkami SI se krapet lépe počítá. Předpokládám, že to bylo školení na obsluhu tvrdých zářičů. Tam se faktor kvality neuplatňuje, proto se ty rady dají použít. Kdybyste pracovali s 210Po (případ Litviněnko) nebo 241Am, mluvil bys jinak; alfa má kvalitku 20, tedy když řekneš, že jsi dostal 20 radů dávky z alfa zářiče, z hlediska biologického efektu je třeba dodat, že to jsou 4 Sv ;) Z gamma zářiče by to bylo jen 0,2 Sv.
Autor: moonfearOdesláno: 07:22, 9.1.2009ID: 51fe60Nahlásit Vaultmasterům
no já se jen chtěl podělit o osobní zkušenost :), ale v tom případě mě překvapuje, že to není nějak jednotné a každý si vybírá podle svého, no stejně vím, že se tomu budu vyhýbat, budu si dál dělat svoje a s těmahle hračkama ať si hraje někdo jiný.

Na ty sieverty se kouknu na wiki, celkem mě zajímá jak to teda je. Do teď pro mě bylo směrodatné kolik radiace jaké a v jaké době schytám. Zohledňují sieverty a ty koeficienty kvality nějak způsob kontaktu ? Přece jenom je problém jestli schytám trochu gamma zpoza zdi nebo se mi dostanou částice s alfa zářením do krve. No nic, jdu hledat na wiki, díky za zajímavé informace :)
Autor: smejkiOdesláno: 13:40, 9.1.2009ID: 70a85cNahlásit Vaultmasterům
Škoda že SI není vynutitelné 8-)....taky mě štve jak na škole ze starých měřičů věčně musím přepočítávat z torrů, barů, kilopondů (to je snad největší prasárna, dodneska si nepamtuju přepočet :-) ) a dalších konin (třeba asi 30 let nepoužívaný pracovní stupně ventilů). A je to asi stejnej bordel jako v libovolném zaměňování kB,MB,GB a kiB,MiB,GiB atd. I když zrovna v tomhle oboru jde spíš o marketingové zblbnutí neinformované masy.
Autor: chekotayOdesláno: 20:59, 9.1.2009ID: 7059d8Nahlásit Vaultmasterům
Mě by ten článek zajímal trochu obšírněji, určitě bych uvítal i něco, co by vysvětlovalo používané jednotky.
Resp.: Sám jsme chtěl takový článek sepsata už dva roky sbírám matroš, ale když to někdo umí líp, tak proč tu práci nehodit na něj :-)
Autor: SybrakosOdesláno: 16:21, 10.1.2009ID: 421e50Nahlásit Vaultmasterům
Snad tu nejsem sám,který četl článek Pod povrchem redaktorky LEVELU Jany Luhanové..Psychologie Falloutu napsala přesvědčivě a mnohokrát jsem kýval jakoby nevědomky na znamení souhlasu.A ty rady/gray,či co to bylo,mě vůbec nezajímá.
Autor: byFOdesláno: 22:04, 10.1.2009ID: 42bb5aNahlásit Vaultmasterům
moonfear: Alfa částice je jádro 4/2 He 2+, zastaví se o lidskou kůži (respektive pronikne do hloubky pár buněk :) ), v podstatě není životu nebezpečné. Uran 235 je slabý alfa zářič a můžeš si ho v klídku držet v ruce a nic se Ti nestane a změřená dávka na té ruce bude nula nula nic. Za to gamma je vysoce pronikavé záření, na odstínění potřebuješ aspoň tu olověnou desku. Takže ano, v podstatě už to je zohledněné. Alfa zářič Tě ozáří velmi, velmi málo, dokud ho nespolkneš/nevdechneš a gamma Tě ozáří míň, když jsi za zdí. Prostě chci říct, že způsob kontaktu není záležitost jednotek. Podle způsobu kontaktu se bude lišit množství předané energie.
Autor: LaRosseOdesláno: 22:29, 10.1.2009ID: 7f01caNahlásit Vaultmasterům
Co se týče vnitřního a vnějšího ozáření. U vnitřního, kdy zářič zůstává v těle, se dávka vypočte jako součet dávek za 50 let - takzvaný úvazek efektivní dávky. Takže ve výpočtu rozdíl je.
Autor: ParyzekOdesláno: 12:26, 11.1.2009ID: 42bdb0Nahlásit Vaultmasterům
Takže tu vlastně máme vysvětlení kde se vzali ghoulové :) schytali mezi 1000 až 5000 radů a nějak se zasekli v tý fázi „chodící mrtvý“ :) .Zajímavá debata.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.