.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
iantomasik, 2009-09-11 17:24:10, www.labyrint.net

Nový český komiks 130: Odysea, líznutý Falloutí tematikou

Mladý, český, komiksový autor Michal Menšík (vystupující pod přezdívkou Nikkarin) má na svědomí relativně čerstvě vydanou knihu 130:Odysea, která je až překvapivě říznutá falloutím universem (ale nejen jím) a proto by, dle mého soudu, neměla uniknout ani brahminímu obecenstvu.

"Objevte kouzlo pustiny, která v sobě skrývá tajemná místa, pomníky předválečných dob i rozrůstající se nové civilizace.  Poutník jménem Bo tudy kráčí den za dnem, aniž tuší, jaká dobrodružství jej čekají. Ještě neví, že i zcela obyčejné události budou mít v budoucnu nevratné následky. Chcete-li se dozvědět o podivném výbuchu, o tom, zda je možné ulovit hvězdu nebo proč 130 není jen obyčejné číslo, je toto ta správná kniha..." říká text distributora.

Já říkám - byl jsem příjemně překvapen, co se výtvarné stránky týče, pop kulturními odkazy (zejména těmi méně nápadnými viz. šrotiště) pobaven a vůbec má to něco do sebe a je to pro mě tak nějak za hranicí průměrnosti české scény.

Ohromné výtky mám ovšem ke scénáři. Nikkarin by si vážně měl najít někoho, kdo by se téhle úlohy zhostil za něj. Osnova příběhu je jen kompilát viděných nápadů z různých konců umění (fallout, clarke, exupéry, aronofsky, strugačtí), příběhově se to naprosto rozloží a vůbec působí to dojmem, že to vznikalo hrozně spontánně a bez plánu, což by nevadilo, kdyby udržel formu nahodilých lehce fantaskních historek z pustiny a nesnažil se na samotný konec hrubě naroubovat "rozjezd s malým princem", který je děsně doslovný, popisný a až moc křečovitě se snaží nějak vysvětlit, sjednotit a obhájit vše předchozí...

Rušivé jsou i šedě lemované předělové stránky a hlavně, vcelku nesebevědomě, komiks trpí naprosto brutální přemírou nadbytečných bublin. Nikkarin nezřídka slovy znova popisuje to, co vypráví už obrazem a je to vážně škoda, protože tak ukrutně ubírá vyprávění na imaginativnosti a lehkosti.

Přesto se jedná o kousek, který stojí při nejmenším za rychlé přečtení někde u regálu, už proto, že téhle tematice se u nás nikdo moc nevěnuje, natož v oblasti komiksu.

Sdílet na Facebooku
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 12:18, 12.9.2009ID: 6f716cNahlásit Vaultmasterům
Hmm... tady se někdo pokouší o Moebia... a podle těch screanů co jsem zatim viděl neúspěšně.
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 12:20, 12.9.2009ID: 6f716cNahlásit Vaultmasterům
(pardon.. samozřejmě jsem chtěl napsat "screenů" ;) )
Autor: Nikku jsi zvíře.Odesláno: 22:49, 12.9.2009ID: 618dfaNahlásit Vaultmasterům
Těším se na další díl, který zaplní to prázné místo vedle prvního v mé knihovně.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.