.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chcete opravdu nahlásit tento příspěvek?
Autor: meehail
Text: Ja som poviedku pochopil tak, že úvodná informácia o nájdení zápiskov v džungli je znakom toho, že skupina uspela. V zápiskoch sa totiž píše: "Samotné megapumy nezabily moc lidí, ani radioaktivita, ale nukleární zima, která pak nastala. Ta zahubila skoro všechno rostlinstvo. Následovali býložravci a pak ti, co je měli za potravu. Lidé na vrcholu potravního řetězce se pak pozabíjeli sami mezi sebou v boji o zbylé zdroje a potravu."

Džungľa je teda priamym výsledkom úspešnej misie, aj keď sa to teoreticky mohlo podariť niekomu inému. Každopádne som po dočítaní poviedky držal skupine palce práve preto.

Ku korektúram: Asi nikto so zdravým rozumom by také niečo nechcel robiť. Je už teraz jasné, že pri niektorých poviedkach by strávil korektor viac času než samotný autor.
Ale hlavne, ak si to premietneš trebárs na iné médium, konkrétne filmy, navrhoval by si, aby porotcovia znova natočili niektoré scény, lebo sa kamera trasie, obraz je rozostrený a v domácom kečupe, ktorý má slúžiť ako krv, sú vidieť paradajkové jadierka?
Obsah nemôžeš oddeliť od formy, potom by to bola súťaž o to, kto má najlepší námet. Lenže námet bez spracovania je ničím.

Ak ide iba o čiarky a hrúbky a formátovanie, myslím, že veľkú časť zvládne každý autor sám. Ak si nie je istý, použije slovník, použije korpusy, kde môže nájsť výskyt a používanie nejakého výrazu, použije aspoň spellcheck.

Ak by však mal korektor robiť naozaj to, čo korektor robiť má, tak je to oveľa zložitejšie. Kde určíš, ktorá úprava je len gramatická a ktorá už ovplyvňuje obsah, formu a štýl? Ak opravíš sémanticky nesprávny výraz "hodil po nej absurdný pohľad" (a ako korektor to opravíš, pretože je to tvoja práca) alebo opravíš bohemizmy v slovenskej poviedke, zasahuješ do výrazových prostriedkov autora, čím výrazne ovplyvňuješ samotné dielo.
Je pravda, že existujú akési hranice medzi gramatikou, syntaxou a štylistikou, ale tieto oblasti sa prelínajú a prácou korektora by tak bolo stanoviť si pri každom výskyte niečo nesprávneho, či to upraví, alebo nie. Robil by tak selektívne a v konečnom dôsledku neobjektívne.
Kontaktní údaje