Chcete opravdu nahlásit tento příspěvek?
Autor: Lordus
Text: k pravni strance.
Rozlisuji se 2 typy pravni ochrany autorskych del. Kontinentalni a Anglosaska (ve skutecnosti je to slozitejsi, ale pro zjednoduseni to nechme takto).
V kontinentalni autor po vytvoreni autorskeho dila (treba hudby) ziskava automaticky autorska prava osobnostni a autorska prava majetkova.
Autorska prava osobnostni nelze zcizit (prodat, venovat) a po srmti osobnosti pravo zanika a nelze ho dedit. Jedna se napr.. o pravo na zverejneni dila, pravo na nedotknutelnost dila.
Autorska prava majetkova jsou jine pohavy. Patri sem naprilad pravo dilo uzit, rozmnozovani, rozsirovani dila a pod. Tyto prava se daji zcizit a deje se tomu tak bezne.
V americkem systemu je to jinak. Osobnostni prava prakticky neexistuji, autorske pravo tam ma povahu vlastinckeho prava. To znamena, ze autor po prevedeni tohoto prava ztraci na svym vytvorem kontrolu. Teprve az mezinarodni smlouva (tusim ze nekdy v 90 letech) zavedla velmi omezene \"osobnostni\" pravo a to povinnost zverejnit u autorskeho dila jmeno autora.
Vsimete si napriklad, jak Tom Clancy a jini pisi sve knihy. Oni je nepisou pouze oni, castokrate nad nimi vykonavaji jen odborny dohled a pak neco poupravi. Ale protoze dilo vzniklo pod \"firmou\" Tom Clancy, stava se vlasnikem toho dila ta spolecnost sama (kterou pak Tom Clancy jako fyzicka osoba vlastni). Od tech devadesatych let tam u tech knizek byva uvedeno ze kniha vznikla ve spolupraci dalsiho autora, kterej je tam malym pismem nekde jmenovanej. To ze on napsal 95 procent textu na vlastnictvi nic neresi.
Takze jestli hudba vznikla pod Iply, nebo jeslti prava na tu hudbu potom autor prevedl a posleze prava presla na Bethesdu, tak do toho ma Bethesda co mluvit...
Jinak tim nechci rict, ze mam tuto spolecnost nejak v oblibe, jen jsem chtel osvetlit tento problem.