• 12.4.2011 . . . Fukušima (díl#12)
Autor: Chekotay | 
Komentuj novinku (10) | 
Tagy: Zajímavosti Civilní ochrana Madbrahmin Fukušima
| Sdílet na Facebooku
Co nového ve Fukušimě? Trochu tam hořelo. Podle serveru Aktuálně.cz je to "alarmující zpráva" a "hasiči tam bojovali" s ohněm; o tři odstavce dále se dozvídáme, že oheň byl uhašen za sedm minut. A když se podíváme na Japantimes, uvidíme, že nehořelo v budově reaktoru, ale nedaleko ní, v nesouvisejícím provozu. Článek dále pokračuje k hlavnímu bodu dnešního dne: NISA (to je něco jako náš SÚJB) oznámila, že přehodnotila závažnost havárie ze stupně 5 na stupeň 7 na Mezinárodní stupnici jaderných událostí (INES). NSC (to je japonská obdoba našeho SÚRO) s tím souhlasí. Otázkou je, jak se k tomu postaví Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE, neboli IAEA). Ta zatím vlastně jen potvrdila, že NISA řekla to co řekla. (V tuto chvíli je nejlepší pustit si do reproduktorů Ivana Mládka.) Solidní komentář k události dodala Dana Drábová. Zpráva se na předních stránkách českých deníků dlouho neohřála, prakticky do hodiny ji už zase vystřídal politický kolotoč. Krom toho je dnes výročí Gagarinova letu a vypuknutí války Jihu proti Severu.
A já přidám svůj komentář. Stupnice INES je osmibodová, přičemž stupeň nula tady ve Střední Evropě máme tak pětkrát do roka. Vyšší stupně by však člověk spočítal na jedné ruce. Každá havárie jaderného zařízení je ojedinělá a jakékoliv dělení tak je prostě jen velmi, velmi přibližné. Takovou havárii, jako ve Fukušimě, jsme tady ještě nikdy neměli - ještě nikdy se nestalo, že by vnější činitel ohrozil více jednotek najednou.
Jenže i ono rámcové zhodnocení je docela užitečné, a tak se dělá. NISA zpočátku chvilku čekala (podle vyjádření tiskového mluvčího proto, aby nešířila hlouposti a měla čas sesbírat pořádná data), ale pak oznámkovala havárii stupněm 4. Po výbuších vodíku, které vyvrhly do atmosféry nějaký ten spad, se stupeň zvedl na pětku. I toto ohodnocení bylo jen provizorium a lzde očekávat, že se ještě povedou dlouhé a nudné debaty, než se konkrétní čísla ustálí. Dnešní přehodnocení se netýká vlastního poškození konkrétních jednotek - nebylo to tak, že si v NISA najednou řekli "Šmarjápanno, my si mysleli, že to je na pětku, a ono to zatím chrlilo terrabecqerely, kterých si nikdo nevšiml!" Přehodnocení se týká úhlu pohledu na věc. NISA se přestala dívat na každý prvek zvláště a ohodnotila havárii jako celek. Jaká jsou tedy aktuální čísla? Fukušima 1, reaktorový blok 1, 2, 3: stupeň 5. Reaktorový blok 4: stupeň 3. Vymírací bazény u reaktorů 1,2,3,4: stupeň 3. Fukušima 2, vymírací bazény u reaktorů 1,2,3: stupeň 3. Celá událost dohromady: stupeň 7.
IAEA uvádí tři kritéria pro rámcové posuzování závažnosti havárie: Velikost úniku, ohrožení života a míru poškození ochranných prvků. NISA odhaduje, že z Fukušim uniklo dohromady asi 370 000 TBq radioaktivního spadu, NSC má vyšší odhad, 630 000 TBq radioaktivního spadu o ekvivalentu jódu 131I. Odhady pro Černobyl: 5 200 000 TBq. Na ozáření zatím nikdo nezemřel a co se poškození ochranných prvků týče, tak nejenže zatím nedošlo k nejhoršímu, ono nedošlo ani k tomu "velmi špatnému". Kontejmenty drží (nebo se tak aspoň tváří). Ovšem oba Japonské odhady zatím berou v potaz pouze atmosférickou depozici - jak je na tom oceán si v tuto chvíli nikdo odhadnout netroufá. Samotné TEPCO hádá, že na konečném účtu asi bude více becquerelů než v Černobylu.
Atmosférická depozice je odvislá od větru, ten je nestálý a severně od elektrárny je hůř než jižně, vláda tedy připravuje rozšíření evakuačního pásma.
Stav samotné havarované elektrárny je beze změny. Co má být chlazeno, to chlazeno je. V reaktorech je nehořlavý dusík a tlakové nádoby drží tlak. Slabě radioaktivní voda byla vypuštěna do Pacifiku a uvolnila místo v jímkách pro silně radioaktivní vodu. Země se třese třikrát denně, což na náladě nepřidá, ale jinak je to tam v zásadě furt stejné.
Mimochodem, Lidovky píší u dnešních otřesů dvě rozdílná čísla - jenom hádám, ale myslím, že Japonci a Američané používají pro hodnocení zemětřesení dvě rozdílné stupnice. A Richterovu stupnici užívá tak možná už jen Uganda a Češi; dokonce i Nova si toho po 40 letech všimla... S takovými skvělými spravodajci si můžeme užít i neskutečného, pět dní starého článku na Aktuálně.cz - na jedné stránce zde je "fotka úniku radioaktivní vody z JE Onagawa do moře" a současně tvrzení, že voda je "izolována uvnitř komplexu a nemůže tak nijak ohrozit zdraví, ani životní prostředí." A že jí bylo jen pár litrů.
Vzhledem k povahám obou havárií je jasné, že srovnávat Černobyl a Fukušimu je možné jen velmi rámcově. Možná časem IAEA přidá do INES ještě jeden stupeň a možná bude stačit nynějších osm velmi širokých stupňů. Však uvidíme.
... ARCHIV ...
Vault šílené brahmíny vytvářejí a spravují vaultmasteři JaW, Ratman, chekotay a smejki za přispění návštěvníků.
© JaW & Ratman & petruschka & Chekotay & Jay Kowalski & Daemon & Harley & Ještěr & Deimos & smejki 2001-2077
V grafickém zpracování jsou použity materiály z her: Fallout, Fallout 2 a Fallout Tactics © Interplay, Fallout 3 © Bethesda,
Přebírání materiálů z těchto stránek bez souhlasu autora je výslovně zakázáno
a trestáno celoživotně se vracejícími záchvaty úzkosti a provinilosti!
|