• 25.5.2011 . . . Evropské energetické elegie
Autor: Chekotay | 
Komentuj novinku (32) | 
Tagy: Zajímavosti
| Sdílet na Facebooku
Pamatuji časy, kdy se na Madbrahmínce psaly články o každém dvouhlavém teleti (ovci, hadovi...) a o každé sebešílenější teorii týkající se konce světa. Půlka vaultu pak začala panikařit, zatímco druhá půlka se sveřepým výrazem ve tváři odlévala kule a líčila pasti na špekaté sousedy. Dnes již tuto tradici převzaly Novinky.cz a ostatní odrůdy Blesku. Každopádně věřím, že mi ve světle tradice projde i článek opravdu dost "off topic". Na druhou stranu - k pádu naší civilizace není třeba pandemií, jaderných přestřelek či pádů asteroidů. Evropu by poslalo na kolena přestřižení rozvodových sítí vysokého napětí na několika málo místech. Do půl minuty je ve tmě celý kontinent.
Při hledání informací o havárii JE Fukušima (teď jsem si všiml, že jsem tehdy neudal jeden nalezený názor a jednu mapku) jsem samozřejmě narazil také na diskuse, či spíše hádky, mezi zastánci jaderné energetiky a jejími odpůrci. Zprvu jsem si myslel, že vše proběhne podle přísloví o psech a karavaně, ale když pak začala kancléřka Merkelová vypínat jaderné elektrárny, začalo to být opravdu zajímavé. Osobně nejsem odpůrcem jaderné energetiky, zato jsem docela zavilý odpůrce špinavého vzduchu. Jeden z velkých argumentů podporujících atomové elektrárny, totiž emise oxidu uhličitého a následné změny globálního klimatu, pro mě nemá velký význam, neboť chápu omezení vědy a myslím si, že klimatologie nemá prostředky a nástroje k řešení takových problémů, to zvládne leda planetologie, která ještě jako obor ani není utvořena, takže - počkejme si dvě, tři staletí, a uvidíme. Do té doby bychom si mohli vystačit s tím, co nás maminka naučila už kdysi: Nedělej bordel! Vypouštět tuny brajglu volně do ovzduší je v první řadě nemravnost.
Jaderné elektrárny mají své výhody - dodávají kvalitní proud (prakticky nulové výkyvy ve výkonu), dodávají ho hodně (v přepočtu na metr zastavěné plochy jsou bezkonkurenční) a Sovětský svaz je nemůže, na rozdíl od elektráren plynových, vypnout otočením kohoutku.
Dobrá, posbíral jsem nějaké informace, názory a zprávy a zde vám je předkládám ke koláčku a čaji o páté:
Až do loňského roku jsem nevěděl, že jaderné elektrárny provozně (tedy běžně) část radioaktivních látek vypouštějí do okolí. Na druhou stranu, za radioaktivní odpad se pro jistotu považuje všechen pevný odpad z kontrolované oblasti. Docela by mě zajímalo, kolik posmrkaných kapesníků a obalů od žvýkaček skončí ve dvojitých barelech zalitých asfaltem. Co jsem naopak věděl, byl fakt, že uhelné elektrárny radioaktivní odpady vypouštějí i (resp. hlavně) v pevné formě. Odkazovaný článek obsahuje pár much a dal by se napadnout, ale přinejmenším upozorňuje na ne úplně zjevné skutečnosti. Mimochodem, z výčtu radioaktivních látek pomíjí radioizotopy draslíku, které jsou přitom nejčastější. Na množství radioaktivního materiálu v elektrárenském popílku je u nás norma, ta však nepřikazuje přímé měření, stačí výpočet. Dotyčný článek však mimo jiné poukazuje na fakt, že Rakušané by rádi elektřinu, ale neradi její výrobu, Němci jsou ještě dále: Také by rádi elektřinu, ale neradi její výrobu a už vůbec ne její distribuci. Pokud jste elektron, pak nejrychlejší cesta z větrné elektrárny na severu do továrny na jihu Německa je přes Polsko a Česko. A protože přenosovou soustavu (i spotřebiče) ohrožuje jak podpětí, tak i přepětí a do větrníku občas fouká, občas ne, nejsou z toho Poláci ani Češi nadšení. Poláci stavějí zařízení, která by jim umožnila odpojit se od Německa v případě, že by se antijaderné kancléřce její nestabilní systém rozsypal pod rukama. (Narozdíl od Západní Evropy, Střední Evropa má energie docela dost - dědictví jinak nepříliš slavného budování socialismu.) Češi budují záložní zdroje.
Ačkoliv, možná Merkelová není úplně šílená. Německo loni splatilo poslední euro válečných reparací (myšlena I. sv. válka), z ekonomické krize se už docela oklepalo a protože to byly německé banky, které nakoupily řecké dluhopisy, patrně zvládne i vydržování líného mazlíčka. Snaha vyhlásit nějaký ten boj a zápas za lepší zdroje energie pak nemusí být nejhorší strategií - sice v současnosti podkopne hospodářskou dynamiku Evropy, ale za třicet let se vše vrátí v podobě lepších technologií. Možná. Zatím to vypadá tak, že Spolková republika Německo je ochotná líbat zadek Putinovi i Kaddáfímu, jen aby měla přístup k nějaké ropě. Rusku to vyhovuje. Podezření, že mnoho hlasitých křiklounů, kteří docela účinně zasahují do rozhodování západních vlád, je placeno Sovětským svazem (a nástupnickými státy), zasahuje hluboko do dob Studené války a dodnes je živé. Tady, na poslední stránce, se můžete dočíst, že je v nejlepším Ruském zájmu, aby obchod fungoval bez ohledu na politiku. No, Gruzínci, Čečenci a konečně ani Čechoslováci tomu moc nevěří...
Už jsem se rozkecal přespříliš. Nastal čas pro malé shrnutí a pro velké shrnutí tématu.
Evropská energetická politka se v těchto dnech mění. Poprvé v historii ne proto, že by musela, ale proto, že pár lidí chce. A protože bez energie je celá naše společnost v koncích, musí patřičně reagovat také politika bezpečnostní.
Berte prosím tento článek jako snahu Vaultu zprostředkovat svým návštěvníkům vhled do opravdu všeho, co se týká jaderné energie a jaderných zbraní.
... ARCHIV ...
Vault šílené brahmíny vytvářejí a spravují vaultmasteři JaW, Ratman, chekotay a smejki za přispění návštěvníků.
© JaW & Ratman & petruschka & Chekotay & Jay Kowalski & Daemon & Harley & Ještěr & Deimos & smejki 2001-2077
V grafickém zpracování jsou použity materiály z her: Fallout, Fallout 2 a Fallout Tactics © Interplay, Fallout 3 © Bethesda,
Přebírání materiálů z těchto stránek bez souhlasu autora je výslovně zakázáno
a trestáno celoživotně se vracejícími záchvaty úzkosti a provinilosti!
|