Vítejte v přítomnosti, neb budoucnost začíná právě zde. Patříte-li mezi neovlivněné minulostí, jste u následujícího textu vítání a je určen právě Vám. Jednoduše řečeno - pokud Vás v 90. letech nepolíbil fenomén Fallout 1 & 2, ale poslední dobou o něm slýcháte čím dál častěji a říkáte si, jestli by nestálo za zvážení spuštění nějaké té eRPéGé, bude se Vám jistě hodit pomocná ruka.
Když jsem před rokem slyšel opakovaně sklonovat slovo "Fallout" napadlo mě, že doba již mohla trochu pokročit a hra s tímto jménem by mohla být i hratelnější, než jak na mě zapůsobil první díl před mnoha lety. Jedinec uvažující o pořízení se na internetu nevyhne Šílené Brahmíně v jejíchž útrobách se momentálně nacházíte patrně i Vy, čtenáři. Výborné pro vyhledání recenze, návodu nebo odllinkování se na nějaké anglické stránky, ale texty "Nepříliš překvapivá zpráva vyhřezla do podlahu
internetu. Péťa Hinesů pro server VG247 potvrdil, že recyklátem
budoucnosti se stává engine, jenž bude slavit první narozeniny ve
společnosti skyrimských Nordů a z hlubin zapomnění navrátivších se
draků." dostanou na lopatky i jedince se snahou porozumět šifrované zprávě, určené snad pouze pro další zasvěcence. Nezbyde, než vyrazit do obchodu a získat vlastní zkušenosti a "Kde začít?" je právě hlavní téma.
V 90. letech se objevila hra Fallout, následována dalším dílem. Ačkoliv již tehdy hry začínaly útočit na hráče spíše grafickým ztvárněním, oba počiny si získaly mnoho příznivců svou "duší" nebo chcete-li hratelností. O jejich kvalitách se těžko dá moc pochybovat, když dodnes si drží zástup příznivců, kteří je hrají dokola a pak zase znova, poté přidají nějaký patch a hned je o důvod si to zahrát zase od začátku.
Původně se měl objevit i třetí brácha zmíněné dvojice, ale nedošlo k tomu a téma Fallout (kromě Šílené Brahmíny) bylo na dlouhou dobu mrtvé. Po více jak 10 letech se na pultech objevuje krabička s názvem Fallout 3 z dílen úplně jiné společnosti a zde začíná kámen úrazu. 10 let v herním průmyslu je pomalu věčnost a tak se nejmladší sourozenec posunul z řad pixelartu do světa 3D pohledu, dabingu a kýble krve na každém kroku.
Na světě tak byl Fallout 3, který se původním dílům podobal snad jenom názvem a herním prostředím světa po nukleární válce. Srdce skalního fallouška puká a pláče, že je konec klikání na krysu ve snaze jí bodnout nožem, ale právě zde přichází Vaše chvíle. Pokládat si otázku "Je to ještě Fallout?" je asi stejně na místě jako se ptát, jde-li ještě vůbec o Windows při přechodu z v. 3.11 na Win95.
Jestli Vás Fallout 1 & 2 nechytil do své sítě, ať už kvůli Vašemu věku v dané době nebo, jako u mě, Vás prostě a jednoduše nebavil, stojí za uvážení si zahrát Fallout 3 nebo New Vegas. Osobně bych spíše doporučil začít tou trojkou, protože New Vegas přináší řadu nových věcí a prvotní pochopení by mohlo být zbytečně komplikované. Pokud už máte doma New Vegas, protože to prodavač doporučil coby nejmladší kousek universa, není třeba si lámat hlavu. Moc velký rozdíl mezi trojkou a NV není. Dokonce i třetí díl má nějaké výhody, které si NV nepřivlastnil (jako třeba logická mapa) a tak to nebude jako cestování zpět časem.
Ať už si vyberete jakkoliv, zásadní chybu neuděláte. A pokud Vás napadlo si přeci jenom zakousnout minulosti, balík s F1 & F2 lze v dnešních dobách běžně zakoupit na pultech obchodů. Pokud Vás přestane bavit (znovu) po 20 minutách hraní bude výhoda, že stojí asi jenom 150 Kč. Pokud Vás chytne a nepustí, můžete si jít dát facku před zrcadlo, že máte více jak 10 let zpoždění.