.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2010-11-10 23:11:11,

Brahmíní vemeno - Trochu popojedem

Čas se nám krátí, dneska vezmeme tři povídky jedním vrzem! Ať ještě stihneme v 11 hodin a 11 minut oslavit konec 1. světové války a večer zajet do města ochutnat první letošní víno na počest všech padlých.
64 bodů získala akční povídka z prostředí Masarykova okruhu v Brně Olověná bota od Henryho Thorna. Některým to připomíná Olověnou vestu (v orig. Full Metal Jacket), jiní si myslí, že zdroj inspirace leží jinde (Full Metal Panic). Tak jako tak, hodnocení z prvního kola je následující:

Příspěvek #06 [DOC]

Aranelka: Vůbec se mi nelíbil styl psaní, NE
Bodkin: Překvapené spíše Ano.
Dawen: Mad Max je mé dětství, takže ANO
Chekotay: Ano. Je to plné chyb, ale líbí se mi to.
Tína: Spíše ano.
Viky: Ne. Nuda.
Ratman: ANO
Ano: 5, Ne: 2

Ratman: Dojmy po přečtení byly velice kladné. Hodnotit jsem chtěl vysoko, jenže... uplynula už nějaká doba a zatímco jiné povídky jsem podle názvu bezpečně rozpoznal, zde jsem chvíli tápal a musel si znovu pár vět pro osvěžení paměti přečíst. V této souvislosti mi tak nezbývá než dát povídku na takové pořadí, jaké dávám. Rád bych výš, ale tam dle mého názoru patří kousky, na které se jen tak nezapomene.

dawen: Pokud tuhle povídku vezmu jako akci a nedívám se do hloubi, tak je výborná. Když se však zamyslím, objevím nesrovnalosti, střílení z pušky za jízdy, dívku, kterou by pro její batoh stokrát zabili a hlavně jak by se hrdina dostal do toho zásobníku na benzín?! Mad Maxe mám strašně rád, proto se mi také líbila, jen by ho nemusela tak očividně vykrádat. Celek ovšem působí dobře, než přijde konec, proč sakra musí všichni umírat? Proč si autor nenechal hrdinu pro další povídku? Pěkné, ale konkurence je dál.

Chekotay: Při rychlé jízdě Pustinou se člověk nemůže rozhlížet, upřeně sleduje jen ten kus "cesty" před sebou a z celého putování má jen rozmlžené dojmy, a to je přesně to, co si z této povídky odnáším. Mlhavý dojem o rychlé cestě Pustinami. Což je velmi dobře. Autor si zvolil krátké a nenáročné téma, které je postavené na akci, a to je dobře, protože nic víc by to neuneslo. Jak gramatické, tak i logické chyby to má, ale čtenář naštěstí není nucen si jich všímat, neboť děj už zase rychle utíká dál. A to - rychlý a krátký děj - povídku katapultovalo vysoko, protože mě se to velmi líbilo. Svižně, jasně, smrt, konec. Navíc doplněné vtipnými hláškami (a taky ovšem několika otravnými popisy). Navíc mi to připomíná některé události z českých PA LARPů.
Jen pro příště, benzínové nádrže ústí na povrch poklopem, aspoň tak jsem si všiml při svých zastávkách na bezninkách.

S menším počtem bodů (56) a tedy na lepším místě se umístila povídka Nestalo se nic od Páji.
Příspěvek #08 [DOC]
Aranelka: ANO
Bodkin: Spíš ano.
Dawen: Pěkné, i když k tomu mám výtky. ANO
Chekotay: Ano.
Tína: Mně se to nelíbilo, ale dávám ANO, protože mám výtky do druhého kola (proto ostatně pouštím všechno až na halucinogenní slátaniny typu Brahminstara)
Viky: Spíš ano
Ratman: ANO
Ano.

Ratman: Špatné to není, ale přecijen jsem čekal po přečtení prvních řádků trošku víc. Nějaký zajímavý závěr, rozuzlení nebo nějakou trošku zajímavější pointu. I když podle názvu se ten konec tak nějak nabízel sám...

dawen: Bylo by to skvělé, kdyby nám autor neustále nevysvětloval naprosté zbytečnosti, to povídce skutečně ubírá, tak jako závěr, který je dle mého mínění k povídce připlácnut, jen aby nekončila tak předvídatelně, přitom kdyby hrdina zemřel na pobřeží, bylo by to nádherně ironické. Překvapení na závěr, kdy se dozvídáme, že to celé byla jen halucinace, není dobrým koncem. I tak je to slušná povídka.

Nu a hned jen o jeden bodík méně získala druhá Pájova povídka Putování.
Příspěvek #07 [DOC]
Aranelka: ANO, ano, ano!
Bodkin: Bože NE! To je tak debilně orvané Let's feel the Dark Side of the Force, psané nějakým retardovaným individuem bez špetky invence.
Dawen: Jednoznačně ANO.
Chekotay: Posměšné? ANO.
Tína: Mně to nejde otevřít ::lol Asi znamení... ale pokud to je Putování, to už jsem četla a dávám ANO!
Viky: ANO
Ratman: ANO :-)
Ano: 6, Ne: 1

Ratman: Výborná parodie a královsky jsem se bavil. Ale obávám se, že pro 99% čtenářů to bude jeden velký blábol. Kdo alespoň trochu nemá povědomí o komunitě a tyto věci nezná, moc si nepočte. Jen by mě zajímalo, kdo je sakra Batman? :D

 

Sdílet na Facebooku
Autor: BantzOdesláno: 00:44, 11.11.2010ID: 33c670Nahlásit Vaultmasterům
Ehm... Překvapení na závěr, kdy se dozvídáme, že to celé byla jen halucinace, není dobrým koncem.

Mě už to moc nepřekvapí...
Spoiler, to je přeci naprosto začátečnická chyba :(
Autor: chekotayOdesláno: 08:11, 11.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
V té povídce je někde spoiler?
Autor: BodkinOdesláno: 08:17, 11.11.2010ID: 61409eNahlásit Vaultmasterům
Na tom Henryho díle, které se mi narozdíl od minula docela líbilo, je naprosto fascinující "jiskření" mezí hlavním hrdinou a "tou holkou ženského pohlaví" (což jejich vztah plně vystihuje). To vzaní jí jako komplexní osoby z ní v očích hrdiny udělalo muže, který se na ni tak i utrhuje. Nádherná (a nejspíše) nechtěná schizofrenie, která o HT řekne více než 1000 slov. Palec nahoru.

u Henryho mě to ani ta moc nepřekvapilo, ale že podobný přístup k ženám zastává i Carlos. To bylo teprve žůžo.

Pája: Nestalo se nic - fascinující, jak se vlastně v té povídce nic nestalo, že? :) Škoda, že to nemělo "lepší" konec, nestyděl bych se to pak vykopnout hore.

Putování: eeeee chtěl jsem se omluvit za toho idiota, ale je tam jen retardované individuum, a za to se omlouvat nehodlám. Až mě překvapilo, jak mi to hnulo žlučí. Ale na třech, čtyřech místech jsem se opravdu rozesmál, to zase jo.
Autor: BodkinOdesláno: 08:18, 11.11.2010ID: 6fbd98Nahlásit Vaultmasterům
Chekotay: V dawenově hodnocení je spoiler jako pras.
Autor: chekotayOdesláno: 08:21, 11.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Jo tak. Inu, proto jsem původně psal, ať lidé napřed čtou povídky a až pak hodnocení. Ale to je přece normální postup.
Autor: CarlosOdesláno: 09:55, 11.11.2010ID: 51d688Nahlásit Vaultmasterům
Bodkin: Tak úplně jsem nepochopil, zda to byla výtka? Předpokládám, že ano, ale prosím o potvrzení.
Autor: PajaOdesláno: 10:13, 11.11.2010ID: 6fbe66Nahlásit Vaultmasterům
Tak moje strategie vsadit na kategorii, ve které nebude moc konkurence, nevyšla. Kategorie byly asi zrušeny, co?

Ad Dawen - žádná halucinace, vůbec jsi to nepochopil. :-D

Když loni vypadl celkem brzo Hrob, myslel jsem si, že je to zmanipulované. Letos jsem na to šel od lesa, no dopadlo to stejně. Někdo by z toho mohl vyvodit, že bych se na to už měl vysrat, když mi to nejde. No s první půlkou souhlasím, ale s druhou ne - je to zprofanovaná soutěž. :D

Ad Bodkin - v pohodě. Já zas nemůžu uvěřit jak mě hnulo žlučí, že jsem vypadl tak brzy. Asi se všichni bereme moc vážně. ;)
Autor: BodkinOdesláno: 10:48, 11.11.2010ID: 6fbd98Nahlásit Vaultmasterům
Carlos - výtka? Rozhodně ne. Vytýkat tomu něco, díky čemu je ta povídka.... jedinečná? :-D

Pája - příště už to třeba výjde. Možná by to chtělo sehnat nějakého lepšího (kritičtějšího) betačtenáře. (třeba já bych se s tebou o tom pohádal!)
Autor: chekotayOdesláno: 11:35, 11.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Kategorie jsme bohužel museli zrušit, protože v humorné kategorii přišly jen dvě povídky, a tak by to byla houby soutěž.
Autor: dawenOdesláno: 15:33, 11.11.2010ID: 7f7760Nahlásit Vaultmasterům
Ehm, tak nějak jsem nepředpokládal, že si někdo bude napřed číst hodnocení...

Povídej Pajo, jak to teda bylo?

No a co říct k putování, jsem zmaten, kdo brahmníňany nezná tomu povídka nic neřekne, kdo ano zasměje se, já se smál hodně a proto je povídka někde uprostřed
Autor: PajaOdesláno: 16:31, 11.11.2010ID: 5161beNahlásit Vaultmasterům
Dawen - On opravdu na tom pobřeží umřel. Jenže smrtí to nemusí končit.;)

Jo a kdybych chtěl nabízet konec (Batman) - tak Nestalo se nic pojmenuju Peklo. ;)
Autor: chekotayOdesláno: 16:52, 11.11.2010ID: 6f99aeNahlásit Vaultmasterům
Jo ahá, takže takhle to bylo! Tak to jsem nepochopil.
Autor: VikyOdesláno: 17:59, 11.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Cožeto? Co pak bylo to třeštění po úmrtí na pobřeží? Pochopila jsem to tak, že si celé pobřeží halucinoval a slaná voda byla projekcí jeho bezvýchodné reálně situace do halucinace. Poté procitl a umřel až někde na pochodu.

K druhé povídce, parodie je to hezká, ale nemohla jsem jí dít více bodů, protože jako samostatná povídka bez důvěrné znalosti zdejší komunity neobstojí.
Autor: ChekotayOdesláno: 18:24, 11.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Já myslel, že došel na pobřeží, tam zjistil, že je v koncích, a tak jediná věc, kterou mohl udělat, že se otočil a šel domů... a cestou umřel.
Autor: PajaOdesláno: 18:48, 11.11.2010ID: 5161beNahlásit Vaultmasterům
Došel na pobřeží, umřel žízní a ocitl se v pekle, protože byl sobec a zbabělec.
Autor: VikyOdesláno: 19:04, 11.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Aha, tak to je ale hloupý konec, který tu povídku sráží víc, než naše spekulovaná vysvětlení. :-(
Autor: PajaOdesláno: 19:23, 11.11.2010ID: 5161beNahlásit Vaultmasterům
:-D
Autor: TinaOdesláno: 19:34, 11.11.2010ID: 6f70a6Nahlásit Vaultmasterům
Mně se ten alternativní konec náhodou líbí! Vzpomínám si, jak jsme se u vás doma hádali, proč se hlavní hrdina táhl zase na tu poušť, vy jste pro to měli +- dobré vysvětlení, které se mi zdálo +- blbé, ale tohle tomu dodává úplně nový rozměr. Nicméně stále si myslím to samé, co Dawen - ta povídka je přehnaně upovídaná a vnucuje nám číst si velmi explicitně o tom, co bychom si u pocitovky tohoto typu měli domyslet/představit sami. To ji u mě velmi poškodilo.
Autor: dawenOdesláno: 22:18, 11.11.2010ID: 7f7760Nahlásit Vaultmasterům
Tak tenhle konec mě opravdu nenapadl, a nelíbí se mi ještě víc xD
Autor: софOdesláno: 08:45, 12.11.2010ID: 60a39aNahlásit Vaultmasterům
No jo, tak HT prekvapil. Síce je to mix medzi Mad Maxom a Lolitou (a to kurva do detailov), no čítalo sa to celkom dobre, úplne inak ako to jeho monštrum z minula. Asi by to len chcelo trochu viac predstavivosti a menej spomienok z TV. Je tam tiež mnoho nezrovnalostí, napríklad v jednom okamihu to je bota s kovovou špičkou, a ďalej v texte bota s kovovou podrážkou (WTF :D). Štylistika tiež zaostáva, ale inak je to ok..
Autor: софOdesláno: 16:21, 12.11.2010ID: 60a39aNahlásit Vaultmasterům
Nestalo se nic - to je skôr beletrizovaná, psychologická úvaha, než poviedka. Všetko sa točí len okolo vody ako najvyššieho činiteľa. To nie je na škodu, napríklad King má polku knihy "Geraldová hra" len o tom, jak sa utrápená žena snaží dostať k poháru s vodou opodial. King to ale dokázal opísať tak, že človek skutočne chytí u tej četby smäd. Tuna je to trochu prázdnejšie, ak išlo len o vodu. Ak išlo o viac, trebalo rozpísať ďalšie vetvy, napríklad kto to boli "oni", alebo kam ďalej cesta viedla (nejaké návesne tabule?), alebo niečo... V podstate sa nestane nič iné, než to, že typek ujde z domu a chcipne v púšti :P Škoda, malo to väčší potenciál.
Autor: VikyOdesláno: 16:36, 12.11.2010ID: 33c73aNahlásit Vaultmasterům
sof: Ale zas musíš ocenit, že název téhle povídky je absolutně vystížný. :D
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.