.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2010-11-14 08:09:52,

Brahmíní vemeno: Čtvrtá příčka

Rovnou se omlouvám všem, kteří se ztrácejí v tom, na kterém místě se umístila jaká povídka. Ono je to trochu složité, už proto, že směrodatné jsou pro mě získané body a ne nějaké pozice. Prosím o shovívavost. :-) Tak tedy dnes dvě povídky, které těsně nevyhrály, obě se 44 body, první od Sofa, druhá od Carlose, Danas nie najbolje... a Všechno nejlepší.

Příspěvek #05 [DOC]
Aranelka: Margaret byla dobrá :) ANO
Bodkin: Ano? Ale nepřišlo mi to jako true-postapo.
Dawen: Jediné světlé místo této povídky je vybombardování Balkánu, a to je jako s F3, takže rozhodně ne!
Chekotay: ANO
Tína: Hlavní hrdina byl psychopat (i když ta akce se ztraceným lístkem byla hrozný fail), už proto dávám ANO, mimoto mně se ten styl jednoduše, gramatickým chybám navzdory, hrozně líbí
Viky:ANO
Ratman: NE - originální avšak chaotické a těžko stravitelné.
Ano: 5, Ne: 3
Ratman:
Za svým NE z prvního kola si stojím. Stravitelnost této povídky se blíží nule, balkán mi není ani trochu blízký a děj je těžkopádný. Pro mě jedna z nejhorších povídek v soutěži vůbec. Jooo... a klidně mě za ten názor kamenujte.

dawen
Autor tuto povídku doslova zabil. Jeho poznámka na začátek mi připomněla nechutnou a velmi smutnou aféru s autocenzurou na fóru. Už tímto povídka ztratila mnoho bodů, když tomu přidám některé nesmysly v ději (předání zbraně recepčnímu, ztracený papírek…), zasazení děje do pro mě velmi neatraktivního prostředí, autorova až nezdravá fascinace Balkánem, nesympatický hlavní hrdina a podivný britský konvoj (ochrankáři s pistolemi? Na Balkán?!), dostává se povídka na dno. Nezachrání to ani krásné ztvárnění Margaret a vybombardování celého Balkánu.
A to mě mrzí, protože napsané je to dobře a použití citátů se mi moc líbilo, snad příště.

Viky
Jeden z mých favoritů, povídka, kterou jsem si užila - politické thrillery a detektivky mám ráda a tohle je jim docela blízké. Prostředí tu narozdíl od řeckého děsu funguje a tvoří nedílnou kulisu děje, vykresluje a dokresluje atmosféru tisíciletých krevních mstí, blbých náhod a fatálních nedorozumění. Do tohoto konceptu perfektně zapadá i konec a epilog, který by byl působivější, kdyby v něm byla pouze fiktivní citace z novin a nic navíc a který je fatalistickým završením tisícileté historie tohoto koutu země.
V této povídce mi kulturně-historický úvod nevadí, autor v něm čtenáře zapojuje do tkaniva svého příběhu a ukazuje zde sled nevyhnutelných chyb a rozhodnutí vedoucích až k situaci, ve které se ocitá hlavní hrdina. Ten mi mnoho k srdci nepřirostl, ale tak nějak mi k mé představě absurdního Balkánu sedí a zapadá. Autorovu poznámku na začátku jsem raději ignorovala stejně jako podobně zbytečné poznámky v jiných povídkách (stejně tak jako poznámka na konci o pravopisné kontrole). A že to není kanonické postapo mi je vcelku jedno, narozdíl od většiny ostatních povídek jsem se u tohoto bavila. Mám snad jen jednu poznámku - že by na tom byla britská diplomacie tak špatně, že by do služby povolala 85letou dámu?

Chekotay
Já myslím, že ta povídka hraje na moje stereotypy, které jsem si o Balkánu vytvořil z četby historické literatury - všichni tam jsou blázni, všichni mají kvéry a každý chce zabít každého. V zásadě mi v té povídce chybí už jen šňupání koksu z krucifixu a prasata žeroucí trabant. V tomhle koutě Evropy je to zabité odjakživa, takže sem drsný příběh prostě zapasoval - tímhle světem už apokalypsa prošla, stačí popsat současný stav. Samotná kvalita psaní je horší a taky bych rád na stupních vítězů viděl něco víc falloutovějšího, ale i tak skutečnost, že při třech NE se povídka vyšplhala na páté místo o něčem svědčí.

Příspěvek #29 [ODT], [PDF]
Aranelka:ANO!
Bodkin: Ano.
Dawen: ANO
Chekotay: Ano. Hrdina se v závěru ukájí, leč já ukojen nejsem. Škoda.
Tína: Ano, opět se ovšem cestou mailem ztratil konec
Viky: ANO
Ratman: ANO
Ano.
Chekotay
Pozvolný rozjezd je dost nežný na to, aby se čtenářem nekvedlal v kabině, ale současně je cítit, že pod kapotou je ukryto pěkných pár koní. Zvolený jazyk udeří do očí a čtenáři chvíli trvá, než se jej naučí a než si na něj zvykne, po chvilce ale pozná, že autor jen vypadá jako dabér TV NOVA a že ovládá slovotepectví ve zvoleném stylu. Na štěstí je zde dlouhý pojezd, takže čtenář se může dobře vcítit. Na prahu vzletové dráhy už je čtenáři jasné, jaký druh povídky to zrovna osedlal a začíná se těšit na zombíky a onanujícího petruschku. Někde něco drhne, ale to se snad poddá.
Start je prudký a nesmlouvavý, vtiskne čtenáře do pancéřové sedačky a už jej táhne do oblak rozstříknuté krve! Chvilka odpočinku, pak přichází prvky základní pilotáže a pomalu se vytváří zápletka. Vykreslení základních postav je čisté jako bojový obrat na Fowlerových klapkách a plynule přechází v prvky vyšší pilotáže. Zápletka je utvořená a je skvělá.
A pak se začne střílet. Trasírky lížou kokpit a čtenář je spocený i na padáku. Vzduch je linkován čarami spalin PLŘS, sonický třesk přehluší mohutná exploze (někde něco povlává, ale snad to nebude vadit), povídka se souvratem vyhoupává nad mraky - a - poslední stránka - došel benzín.
Nezbývá mi, než abych autorovi otloukl o hlavu poučku RAF: Bojový let končí přistáním a vypnutím motoru. Ne dřív.
Pak by si také měl autor opravit drhnoucí časovou souslednost: Dva roky po čemkoliv s výjimkou příchodu doby ledové nebude na mrtvole žádné maso. Stačilo by zaměnit slovo "roky" za "týdny" a už by to nedrhlo. Takhle autor vypadá, jako by nikdy doma neměl mrtvolu. A, ano, také by se hodilo dát si pozor na povlávající rozdíly mezi municí a náboji (předposlední stránka dole).
Celkem vzato je toto velmi dobrá povídka, ale absence závěru ji ničí. Připomíná mi to toho pilota Me-262, jenž rozprášil box Fortressů, čtyři poslal k zemi a pak už myslel jen na horkou vanu a ani si nevšiml těch dvou Tempestů, kteři ho přepadli už s podvozkem venku. Prostě - trapas.

Ratman
Pro mne bezkonkurenčně druhá nejlepší povídka v soutěži i když jak mnozí ostatní tvrdí, "inspiruje" se z několika filmů dohromady. Tak proč ji sakra nedávám na lepší místo? Důvod je nasnadě hned z prvních pasáží- tohle téma je trošku mimo. Ač jsem četl jedním dechem a musím uznale pokývat hlavou, za zombie téma se mi cenu dát nechce. Raději bych ji viděl v rukou člověka, který se snažil alespoň "z rychlíku" držet zadání bez nemrtvých a hnijícího masa. Nicméně autorovi děkuji za příjemný i když místy nechutný zážitek. Těhule pozor!

Tina
Ač recenzentka, zrovna dvakrát nechápu pořadí, ve kterém nám Chekotay sype povídky na hlavu (vinen nemusí být nutně Chekotay, vemení povídky mi prokazatelně snížily inteligenci z 25 na 10, není divu, že nechápu ani jednoduché povely, jako například NAPIŠ K TÉTO POVÍDCE HODNOCENÍ!), ale hádám, pravděpodobně špatně, že první vypadlou druhého kola je tahle. Já jí dala ANO bez zaváhání. Jednak mám ráda zombie cokoliv, jednak se mi líbilo, jak lehce a současně od podlahy byla napsaná. Hlavní hrdina byl mně kupodivu sympatický povaleč (přitom takové kelleroidní postavy nemusím, mám ráda Sama Křepelku, který pro svého pána i přes plot skočí, a podobné z prstu vycucané, patetické, melodramatické altruisty), rekonkvista byla úžasný nápad, ačkoliv toho její příslušníci moc nevydrželi (škoda, ten kněz byl druhý nejpřitažlivější muž letošního Vemene, pokud pominu autory a recenzenty), vztah Alice a stalkera, který jméno buď neměl, nebo měl a já ho zapomněla, byl skvělý. Jako pisálek chápu, proč autor povídku zakončil tak, jak ji zakončil, jako čtenář jsem ale koncem lehce rozčarovaná a jako recenzent vyloženě zklamaná. Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že to byla jedna z mála povídek, která mě bavila od začátku do konce. A bez přeskakování!

dawen
Jediná zombieapokalypsa ze všech povídek, a kvalitně zpracovaná, jen mi přijde, že je to další povídka, která směřuje k něčemu delšímu… Hlavní hrdina má krásnou vlastnost, jako jeden z mála se stará jen sám o sebe, tak jak by to po skutečné apokalypse bylo, což dodává povídce nádech reality. A cynický konec mě zahřál u srdce… Bohužel jsem si povídku absolutně nemohl vybavit, nic ve mně nezanechala, proto se, v mém hodnocení, umístila na nižší příčce.

Sdílet na Facebooku
Autor: VikyOdesláno: 09:13, 14.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Ha, nestihla jsem sem napsat recenzi a .. ale to je jedno. :-) Tahle povídka se mi hodně líbila (taky jeden z favoritů), ani ten konec vyšuměný do prázdna mi nevadil (hezký podraz na čtenáře, ale v rámci charakteru hlavní postavy).
Povídka měla spád a nechutné detaily nebyly zbytečné a vražené jako pěst na oko. Připojuju se k chekotayově výtce s 2 roky starými mrtvolami s kusy masa na sobě, to mi trochu haprovalo.
Jazykovou stránku věci si nevybavuju, tak tam asi nebylo nci závažného.

info pro zvědavé: v mém žbříčku je Danas nije najbolje na 1. místě a Všechno nejlepší na místě 3.
Autor: софOdesláno: 10:41, 14.11.2010ID: 60a39aNahlásit Vaultmasterům
Hm, čím to taký neuveritelný kontrast? Ten "dawen" a rat by ma najradšej videl v pekle a aj s Ratkom, no u ďalších to nejak prešlo.
Tina - objasni čo myslíš tým failom.

Zvláštne že ste si nevšimli že tam mám bordel v číslach u počtov milicionárov. :P

prodání zbrane recepčnému - ?
lístek - to trochu znáhodílé je, ale má dokresľovať Ratkovú aroganciu, ktorý lístok odhodí na zem aj napriek tomu, že by mu samotný stačil ako priepustka cez Leva..

Autor: TinaOdesláno: 11:53, 14.11.2010ID: 5161beNahlásit Vaultmasterům
Fail se ztrátou lístku není arogance, ale debilita, aspoň pro mě jako pro čtenáře, a taková debilita mi s do té chvíle skvělým charakterem hlavní postavy tak, jak ji vnímám, velmi neladí. Mimoto osudový zvrat s podivně ztraceným a náhodně nalezeným lístkem by se ve skutečném životě dost možná odehrál, nicméně v povídce na mě působí jako neobratná a umělá deus ex machina. Ne všechno, co by člověk udělal "být na jeho/jejím místě" v životě, totiž dobře vyzní napsané.
Autor: CarlosOdesláno: 12:52, 14.11.2010ID: 7eb478Nahlásit Vaultmasterům
Děkuji za příjemná hodnocení :-)

Ty dva roky staré mrtvoly jsem si taky uvědomil dost pozdě, opravdu se za to stydím a za trest jsem mrtvolu, kterou jsem schovával pod postelí demonstrativně vyvěsil do okna, abych ji měl na očích.

Mimochodem, kdo řekl, že povídka vypadá jako součást něčeho delšího, trefil se. Původně měl být díl časově před touto povídkou (jiný hrdina) a po této povídce (Alice), jenže pak se staly dvě věci - 1) jsem strašný a odporný lenoch, který se nedokopal k tomu, aby je napsal a 2) tak trochu jsem znejistěl ohledně zombiekalypsy. (a taky jsem si toho hrdinu oblíbil a pak už to nechtěl měnit :-D)
Autor: MoghOdesláno: 13:35, 14.11.2010ID: 51d686Nahlásit Vaultmasterům
Teda Sof - priznávať sa pri tej poviedke, že vôbec zažila náznak gramatickej úpravy by som sa ja neodvážil (a to gramatika nie je moja silná stránka preto si jej kvalitu obvykle nevšímam ani u druhých). Tiež mi na nej vôbec nesadlo prostredie - možno som nejaký naivný, ale myslím si že poviedky pre madbrahmin by mali mať aspoň minimálnu spojitosť s falloutom.


Carlos: ďakujem za veľmi príjemné čítanie k sieste po nedeľnom obede.
Autor: chekotayOdesláno: 15:59, 14.11.2010ID: 6f99aeNahlásit Vaultmasterům
Ano, rádi bychom četli povídky z falloutího prostředí, ale pravda je taková, že ještě raději bychom četli dobré povídky. A pohříchu se v minulosti ukázalo, že jen velmi málo povídek v prostředí Falloutu je současně i dobrých. Takže když autor napíše zajímavou práci a ještě fallloutovskou, je to špica, když napíše jen zajímavou práci, pořád to je dobré.
Autor: meehailOdesláno: 16:34, 14.11.2010ID: 61403cNahlásit Vaultmasterům
Súhlasím s Moghom, sofova poviedka má, ako aj ta minuloročná, množstvo chýb. Čo mňa ako Slováka mrzí najviac je to, nie sú chyby gramatické ako také, aj keď aj tých je tam hrozne veľa (i keď menej ako minulý rok, ale 50 chýb na stranu bol extrém, však?). Najviac ma mrzí tá neskutočná záplava čechizmov, nielen v oblasti lexiky ale i predložiek, ktoré autor používa.
Niekedy výborný štýl písania a skvelé vyjadrovanie tak úplne odchádza do ústrania a zostáva len zlá pachuť v ústach z prznenia jazyka. Niežeby som mal niečo proti češtine, len si myslím, že čeština patrí do českých poviedok a slovenčina do tých slovenských.
Naskytá sa teda rovnaká otázka ako minulý rok: Ako by poviedka obstála u recenzentov, keby bola písaná v do rovnakej miery znásilnenej češtine? Skončila by u Viky na prvom mieste?

Na druhej strane boli vyjadrenia niektorých recenzentov nefér, napr. vyčítať balkánske zasadenie poviedky. Ja osobne si takisto myslím, že sa sem hodí falloutovská poviedka, no prostredie je druhoradé, ak je poviedka kvalitná.
Autor: HellbillyOdesláno: 17:07, 14.11.2010ID: 32b55eNahlásit Vaultmasterům
Ohľadne sofa sa môžem len pridať k tomu čo tu už bolo povedané-obsahovo je na tom dobre (mňa Balkán nezaujíma ani v najmenšom, ale je to môj problém a naozaj dobrá poviedka by kvôli niečomu tak subjektívnemu podľa mňa nemala padať), ale z tej gramatiky bolia oči. Kopa čechizmov, české predložky, koncovky...ak by to bolo sem tam, tak to človek v zaujatí poviedkou prehliadne, ale v takej koncentrácií v akej to je to proste odvádza pozornosť od samotného obsahu.
Autor: VikyOdesláno: 20:23, 14.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
meehail: Ne, neobstála by. Bohužel pro ostatní a naštěstí pro autora to jsou věci, které neodhalím. A co teď, že?
Autor: софOdesláno: 21:46, 14.11.2010ID: 60a39aNahlásit Vaultmasterům
Teraz si dáme Deli.
A MeeHeil si pôjde ako Slovák kúpiť tričko s Hlinkom - otcom národa na prednej strane a vzadu s veľkým nápisom - KOSOVO JE SRBIJA :D Zlá pachuť v ústach mu ale ostane naveky.
Autor: dawenOdesláno: 22:39, 14.11.2010ID: 7f7760Nahlásit Vaultmasterům
meehail: Ten balkán není tak strašný, ale to upozornění o k**** mi připomnělo jednu aféru na foru, ze které je mi ještě teď na blití... A to poslalo povídku na dno!
Autor: meehailOdesláno: 09:48, 15.11.2010ID: 61403cNahlásit Vaultmasterům
sOf: Žeby sa ukázala neschopnosť uniesť kritiku?

Zdá sa, že to predsa len nebudem ja, komu zostane v ústach pachuť. My si poviedku prečítame a ideme ďalej. No ak ty nezmeníš prístup a nepriznáš si, že niečo s tvojou slovenčinou nie je v poriadku, kritiky a následnej frustrácie z nej od ďalších a ďalších si ešte užiješ.
Takže prajem dobrú chuť.Autor: софOdesláno: 11:48, 15.11.2010ID: 60a39aNahlásit Vaultmasterům
dawen - takže si nehodnotil poviedku ale upozornenie. Výborne. Dúfam že budeš v porote aj budúci rok.

MyHail - jj, a tebe evidentne tá kritika došla ešte skôr než nejaká začala. Slovenčinu možem z vysoka osrať, ja som si ju za jazyk nevybral :)
Autor: dawenOdesláno: 16:43, 15.11.2010ID: 7f7760Nahlásit Vaultmasterům
Za svým hodnocením si stojím, pokud jsi tam to upozornění napsal, pak je tedy součástí povídky a tím pádem i součástí hodnocení. Spolu se zbytkem věcí, které se mi na povídce nelíbí, dalo toto "upozornění" výsledné pořadí v mém hodnocení.

A jak řekl meehail, zatím všichni autoři tu hodnocení zvládli s klidem, jen ty se tu vztekáš jak malý fakan, kterému sebrali hračky.
Autor: mali fakan s nesdrawou faOdesláno: 17:42, 15.11.2010ID: 60a39aNahlásit Vaultmasterům
Ty si ale prípad :D
Autor: LmslaverOdesláno: 18:11, 16.11.2010ID: 60a4c2Nahlásit Vaultmasterům
Při čtení povídky Všechno nejlepší jsem měl pocit, že už jsem tamto někde četl, nebo ono viděl v televizi. Přesto autor povídku pěkně sešil dohromady, že nejdou vidět žádné švy a příběh dobře odsejpá. Dobré čtení, dobrá povídka dle mého gusta.
Autor: chekotayOdesláno: 19:05, 16.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Ano, v hospodě Bodkin a Tína hbitě identifikovaly filmy, z nichž je povídka vykradena. Vlastně na ní není vůbec nic (snad závěr, ale možná ani ten ne) originální. :-)
Autor: PajaOdesláno: 21:33, 16.11.2010ID: 5161beNahlásit Vaultmasterům
Jo, jo! Ten film, s tím černochem...Já legenda! Ale ta povídka se četla fakt hezky. Pěkné, mo pěkné. :)

K Sofově povídce - krom jazyka a absolutnímu nezájmu co se dodržení tématu (PA) týče - se to četlo dobře, plynule a co je fakt pochvala, tak mi to stylem trochu připomínalo Forsytha. Ale zařazením tato povídka byla úplně jinde. A též mě Jugo moc nebere. ;)
Autor: CarlosOdesláno: 19:06, 17.11.2010ID: 7eb478Nahlásit Vaultmasterům
Já jen chci podotknout, že jsem vzal celkem tři věci z filmů vědomě - pokoj v činžáku (otrávená dcera, zastřelený otec) je inspirovaný 28 dní poté (byť obě tyto postavy z toho bytu ve filmu odjedou), schovávání na střeše supermarketu měl být odkaz na Úsvit mrtvých a bordel na Zombie Strippers.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.