.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2010-11-16 08:14:23,

Brahmíní vemeno: Druhé výherní místo

Přihodila se nám taková zvláštní věc, dvě povídky dostaly stejný počet bodů (31) na stříbrné příčce. Tak jsme nad tím dumali a uvažovali, že zrušíme třetí místo a budou jen první dvě místa, a na nich tři výherci. Jenže jedna z těchto povídek navíc patří do (jinak prakticky nevyužité) humorné kategorie, takže ve finále padlo rozhodnutí o rozdělení pozice mezi dva výherce.
Tak tedy dnes Matej Dobias s povídkou Smutná pieseň jari a An-Fin s dílkem Iniciace. Doporučuji číst jednu před obědem a druhou po, protože jsou svým vyzněním diametrálně odlišné.

Příspěvek #20 [ODT] [PDF]

Aranelka:Ten konec...já začínám být na ty sebevraždy alergická. Jinak ANO.
Bodkin: ANO.
Dawen: ANO, velmi nevšední přístup.
Chekotay: Bože, ano, ano, ANO! Rozhodně ano.
Tína: Ano. Ale měli sníst toho mrtvého kamaráda!
Viky: ANO
Ratman: ANO
Ano.
Chekotay:
Dobře zvládnutý jazyk podkresluje smutnou poetiku téhle tragédie a úplně mne unesl. Na rozdíl od všech tě ustřelených hlav je tohle parádně surové a srdceryvné. Předposlední dvě věty to ovšem kazí. Autor skvěle těží z reálií Falloutu 2 a zasazením děje do Klamathu, mého nejoblíbenějšího města, si mne získal nadobro. A možná mě dostalo to, že i já mám stehlíkovu píseň a vůni třešní asociovanou se smutkem. Takže jedinou větší připomínku k této povídce jsem měl asi takovou, že mnohé jedovaté bobule jsou sladké a chutné a není třeba si kazit poslední chvíle na světě, umřít se dá velmi příjemně, ale pak jsem sám sebe prohlásil za botanického hnidopicha. :-) Dlouho jsem toto považoval za svého kandidáta na vítěze, pak ale přišly lepší kousky.
Ratman:
Ej, dost bolo neohrožených hrdinů a akce. Takhle nějak se dá představit správné živoření ve světě, kde se na spravedlnost a dobrotu srdce nehraje. Depresivní, ale přesto zajímavé. Sice se četla trošku hůře, ale i přesto jsem se u ní nenudil.
Viky
Jeden z nejlepších příspěvků letošní soutěže. Příběh malého chlapce a jeho sestry, který mne chytá u srdce zejména způsobem přijmutí nevyhnutelného osudu. Opět musím ocenit sevřenost příběhu, žádné zbytečné odbočky a dobré vykreslení postav. Oceňuji také lehkou poetičnost příběhu a myslím, že si zařazení ve zlatém fondu VŠB plně zaslouží.
Jako botanička si nemůžu odpustit poznámku, že když si v květnu nedokázali najít nic k jídlu a museli krást cibuli, pak se není co divit, že skončili jak skončili, ale botanička má držet pec a nechat se unést příběhem... Podobnou nepozorností je zmínění pupavových listů pouze jako přílohy a jejich nevyužití jako samostatného jídla po neúspěšném pokusu o ulovení veverky.

Příspěvek #03 [DOC] [PDF]
Aranelka: Nepochopila jsem proč zrovna pásovec,ale jinak jsem se u toho bavila, takže ANO :)
Bodkin: Trošičku retardované Ano.
Dawen: Příjemné čtení a docela mě to i rozesmálo, Takže jo :-) Jen ten font ::knez
Chekotay: Rozhodně ano.
Tína: Tak tedy ANO
Viky: ANO
Ratman: ANO
Souhrn: Ano
Ratman:
Tuhle povídku jsem původně nechtěl hodnotit tak vysoko, ale faktem je, že zatímco jiné povídky se mi z hlavy vykouřily jak pára, na tuhle si dobře pamatuju a to byla mezi prvními. Humorná i dobře napsaná, má sice své šneky, ale i tak je mezi pásovci králem :o)
dawen:
To, že je povídka vtipného ražení, ještě neznamená, že nutně musí mít kchůl font. A to je tak jediné co můžu této povídce vytknout. Autor odvedl skvělou práci, povídka je čistá a vtipná, závěr mě překvapil, že půjde vysoko, mi bylo jasné od začátku. Škoda, že padlo dělení do kategorií, protože ve své by tato povídka určitě vyhrála, takto se musí zařadit o stupeň níž.
Viky:
Ano, povídka naplňující zadání a přesto s nečekaným rozuzlením. A ani to není tragédie, drasťák nebo deprese na počkání. Víc k ději napsat nelze, nechci ochudit čtenáře o jejich porci zábavy. :-) Jazyk na úrovni, v příběhu není nic navíc, dobře jsem se u něj bavila. Prostě ano.
Aby tu nebyla jenom chvála, připojuju se k dawenovi s poznámkou, že pro příště by bylo vhodné zvolit nějaký normálnější font.
Chekotay:
Tak tuhle povídku jsem zprvu vůbec nepochopil, dokud mne Dawen neupozornil na pointu. Inu, stál jsem si na vedení. Při druhém přečtení jsem pochopil, že autor z tématu "Jeden ponížený a pět set mrtvých" vydupal maximum, či snad ještě víc. Napsáno s lehkostí a vtipem, kterému se letos nemůže rovnat nikdo. Tohle je prostě skvělý kousek. Při jeho čtení se nebudete válet smíchy, ale na druhou stranu, tenhle humor nevyčpí a usmívat se mu budete i za dlouhou dobu.
Jen dodám poznámku, že když kdysi Hamster psal svou povídku, z níž je název kategorie citován, jistě měl na mysli něco jiného... ale věřím, že by jej potěšilo i toto. :-)

Sdílet na Facebooku
Autor: meehailOdesláno: 13:05, 16.11.2010ID: 32dda0Nahlásit Vaultmasterům
Smutná pieseň je naozaj smutná a hrá na city skrz nevinné deti. Čo je super. Osobne by som zniesol aj ďalších zopár strán, aby som si vytvoril hlbší vzťah k postavám.
Gramatické chyby boli aj tu, ale až tak veľmi nerušili.
Ale delenie textu mohlo byť trošku lepšie. Najdôležitejšie rozhodnutie hlavnej postavy v živote prichádza uprostred dlhého odstavca, a to si podľa mňa nezaslúži. Ale to sa dá odstániť pár kliknutiami.
Autor: LmslaverOdesláno: 19:23, 16.11.2010ID: 60a4c2Nahlásit Vaultmasterům
Pouze perfektní zasazení děje povídky Smutná pieseň jari do reálií Falloutu mě udrželo až do konce čtení tohoto příběhu. Těch pár stránek téhle dojemné citovky bylo tak akorát a myslím, že autor klidně mohl vynechat líčení události z Denu.
Od rána čekám na nějakou diskuzi ohledně povídky Iniciace a nic. Tak tedy budu první za debila já. Musím mít na pochopení pointy vysokou školu, nebo si mám nastudovat chování pásovce ve volné přírodě, nebo mi uniklo něco ze života hlemýžďů? Povídka mě jinak udržela celou dobu v napětí a očekávání, četla se velice dobře, jen ten konec bych prosil vyložit trochu víc polopaticky i pro blbečky jako jsem já. Ostatní zdá se pochopili.
Autor: BodkinOdesláno: 19:32, 16.11.2010ID: 61409eNahlásit Vaultmasterům
Tyto dvě povídky beru jako své osobní selhání. Dle mého názoru ani jedna z nich nemá na to stát takto vysoko, sám jsem je řadil do spodní poloviny druhého kola, ale ani to jim očividně nestačilo udržet je v lati.
Autor: PajaOdesláno: 21:28, 16.11.2010ID: 5161beNahlásit Vaultmasterům
Výjimečně souhlasím s Bóďou - jsou to super povídky, ale umístit se výš než já?! No toto...:-D

Ta humorná, ta se četla sama. Je to pohádka na dobrou noc, pohlazení po duši. Ale první místo ve (zrušené) vtipné kategorii?! Co můj vtipem oplývající prý neinvenční plagiát?!
Autor: MoghOdesláno: 22:17, 16.11.2010ID: 51d686Nahlásit Vaultmasterům
Keď som posielal poviedky do súťaže tak som považoval obe za rovnakej kvality. Po tom, čo mi prvá vypadla hneď v prvom kole som prekvapený, kam sa táto až prebojovala. Je vidno, že tie dva týždne vyhrážania sa, podlácania, zastrašovania, podlizovania sa a vydierania porotcov sa neminulo účinkom :-))
Autor: VikyOdesláno: 22:23, 16.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Pája: Tvůj plagiát není samonosná povídka, zaujme jen někoho, kdo zná komunitu. Tahle povídka obstojí u širšího okruhu čtenářů.

Lmslaver: Štíři byly sežráni něčím jiným (pásovcem, ani nevím, jestli je žere nebo ne), tak chlapec nemohl zabít je. A jeho chabý rozum (nebo ne tak chabý?) mu nakukal jiné řešení - uřezávat "hlavičky" šnekům, dokud jich nebude 500. 500 mrtvých a jeden ponížený.. Stařešinové vesnice pro něj přichystali tak lehkou zkoušku, aby jí prošel, ale ani to mu nebylo dopřáno - složil zkoušku ještě lehčí, zabíjel šneky a pak je vítězoslavně přinesl před shromáždění vesnice. Vědma mlela hubou naprázdno, protože co k tomuhle sakra říct? :-)
Autor: LmslaverOdesláno: 22:57, 16.11.2010ID: 60a4c2Nahlásit Vaultmasterům
Hmm, děkuji za vysvětlení. Zvažoval jsem jestli byl ponížený chlapec, protože mu sežral štíry pásovec, nebo pásovec, protože mu vysbíral šneky chlapec, nebo jestli v tom ještě není jiný skrytý význam. Každopádně mi to zase tolik k popukání nepřijde. Doufám, že na prvním místě bude opravdu povídková pecka (tak jako třeba loni), protože tyhle dvě jsou pro mě docela zklamáním. Netvrdím, že jsou špatné, ale z mého pohledu (mírně retardovaného čtenáře brakové literatury) tu byly lepší kousky.
Autor: An-finOdesláno: 23:18, 16.11.2010ID: 42bce4Nahlásit Vaultmasterům
Taky děkuji Viky za vysvětlení, je to přesně tak, jak říká. Ale slaverovo "protože mu vysbíral šneky chlapec" mě rozhodilo po podlaze obývacího pokoje :-D
Pásovec štíry žere, ale nevyskytuje se v severní Americe (zatím ;-)).
Díky Chekymu za příšerně nekritický komentář, co mi geniálně zvednul náladu. A vůbec. Komu se to nelíbilo, může si promluvit s Velkým Jimem :-p
Autor: An-finOdesláno: 23:19, 16.11.2010ID: 42bce4Nahlásit Vaultmasterům
Jo a s tím fontem máte recht, došlo mi to, bohužel, až pozdě.
Autor: chekotayOdesláno: 09:25, 17.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Lmslaver1: Naopak, myslím, že Denová vložka byla docela důležitá. Ano, možná by se ta povídka bez toho obešla, ale nevadilo mi to tam. A právě že k pochopení pásovce není třeba nad ničím přemýšlet - já jsem se právě zasekl nad tím WTF pásovec v Severní Americe?, ale přitom to pointu neruší, protože je psáno, že byl příšerně přežrán a z tlamy mu čouhalo klepýtko. Takže je nasnadě, že všechny štíry z jesykně vyžral. Líbí se ta lehkost vtipu, třeba obřadní roucho - maskáčové trencle. To není nic k popukání, jak jsem psal, to je silně úsměvné a trvalé.
Mogh: Stejně si tě pořád pletu s Meehailem. :-D
Lmslaver2: Ponížený pásovec tomu dodává nový rozměr. :-D
Porota je složena vyváženě z lidí čtoucí brakovou literaturu (Tína, Bodkin), lidí čtoucí kvalitní literaturu (Aranelka, Viky), lidí nečtoucích vůbec (Smejki), jednoduchých primitivů dělících svět na líbí/nelíbí (Chekotay,Dawen) a Ratmana. Takže v zásadě se tyto vlivy navzájem vyruší a souhrnné hodnocení je objektivní a vyvážené jako zpravodajství veřejnopárvní televize. ( B-) )
Autor: meehailOdesláno: 09:31, 17.11.2010ID: 61403cNahlásit Vaultmasterům
Iniciace síce naozaj vyťažila zo zadania maximum (neočakávaným spôsobom), ale ten humor ide akosi pomimo mňa. Úsmevné, to áno, na pobavenie či rozptýlenie, to tiež, ale nič som si z toho neodniesol.
Oveľa viac som sa smial na poviedke, ktorá bola zverejnená ako prvá, a som čoraz viac presvedčený, že úmysel autora bol práve rozosmiať.
Autor: GeXeSOdesláno: 12:38, 17.11.2010ID: 6f97b4Nahlásit Vaultmasterům
Viky nečte kvalitní literaturu :oP to musím protestovat!
Autor: dawenOdesláno: 13:11, 17.11.2010ID: 7f7760Nahlásit Vaultmasterům
Smutná pieseň jari
Úžasné dílo, smutné a přitom krásné, po všech těch drsňácích co volí raději smrt než potupu, mě naplno zasáhlo, jen tak dál :)
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.