.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2011-03-16 01:39:20,

Fukušima

Havárie jaderných zařízení Fukušima 1 a 2 (Pro zastánce civilizovaných přepisů Fukushima Daiichi a Fukushima Daini) se zatím vyšplhala na 4. stupeň a pokud náhodou nechce japonský ministr obrany světu říct něco o dlouholetém tajném shrabování plutonia pro vojenské účely, tak nemá moc šancí vyšplhat se výše. Co se týče Vaultu šílené brahmíny, tak čtyřková havárie na druhém konci světa zcela bledne před Necrovým hnisavým zánětem mandlí. Na druhou stranu v novinách se ta nepříjemnost pořád přetřásá a francouzští ministři plácají silná slova a tak mi to nedalo, abych také něco nesepsal. Jde hlavně o obvinění neskutečně hloupých novinářů z idiocie tváří v tvář nepříteli.

Zemětřesení Původcem nynějších obtíží je seismická událost o magnitudu 9 blízko pobřeží ostrova Honšů, nehluboko pod povrchem - přibližně 10 kilometrů. Energie seismického momentu o magnitudu 9 odpovídá ekvivalentu 32 gigatun TNT. Český čtenář se dozví něco o devítce Richterovy škály. Asi to souvisí se stářím místních novinářů, neboť Richterova stupnice byla zrušena v 80. letech a již se nepoužívá. I kdyby se však používala, její praktické uplatnění končí někde mezi 6. a 8. stupněm a výš už prostě nesahá. Je to dáno tím, že když ji v roce 1935 Richter vymýšlel, potřeboval svým přístrojem měřit drobná zemětřesení v Kalifornii, maximálně do síly 4. Jak stupnice, tak její seismograf prostě nebyly stavěny pro velké otřesy. Tak trochu čekám, že brzy v českých novinách namísto metrů naleznu vídeňský loket a údaje o vaření piva v pintách a galonech.
Nicméně tak jako Richterova stupnice, i nová škála je logaritmická. Takže pokud se Japonci připravovali nejvýše na osmičkové zemětřesení, a přislo devítkové, jedná se o třicetkrát vyšší energie. To není malý rozdíl.
Silná zemětřesení v oblasti pokračují. Více se o nich dozvíte zde.
Tsunami Přílivová vlna zaplavila příbřežní parcely zhruba dvě hodiny po otřesu a nadělala další paseku. Postavit jadernou elektrárnu v dosahu tsunami není jistě nic moc dobrého, nicméně je nutno si uvědomit, že tepelné elektrárny potebují velká množství vody k chlazení páry a parní turbíny. Dukovanská elektrárna si také tahá značné množství vody z Dyje. Navíc díky blízkosti moře Fukušimská elektrárna nepotřebuje chladící věže.
Reaktory Instalované reaktory jsou varného typu, s tlakovou nádobou a kontejmentem, s jediným okruhem. Moderátorem i chladivem je voda. To je významný bezpečnostní prvek, který brání nekontrolovatelné jaderné reakci. I kdyby praskla tlaková nádoba a selhalo veškeré řízení, reakce by se samovolně zastavila. Reaktor BWR nemůže vybuchnout jadernou expozí. Není to fyzikálně možné, pokud pomineme cílený útok bandy sebevrahů s grafitem v náručí. Nejstarší reaktory byly třicet let staré a v následujících dvou týdnech měly být definitivně vypnuty. Polovina reaktorů byla mimo provoz z důvodů pravidelného odstavení za účelem technické kontroly. Více o reaktorech nejen japonských se dozvíte zde.
Nouzová opatření Jakmile výstražný systém zaznamenal silné zěmětřesení, automaticky se zastavily rychlovlaky a odpojily všechny jaderné reaktory. V tento okamžik je atomová elektrárna nejohroženější, neboť ji, paradoxně, chybí elektřina. Vypnutý reaktor (stejně jako vyhořelé palivo v meziskladu) totiž generuje zbytkové teplo, a je třeba jej stále chladit proudem protékající vody. To v Japonsku zajišťují Dieselovy agregáty. Jenže dvě hodiny po odstavení se přiřítila deset metrů vysoká stěna vody a diesely spláchla. To byl vážný problém. V reaktorových nádobách začala růst teplota a tlak. Než by obsluha riskovala protržení ochranné obálky, raději upustila trochu páry. Ta ovšem byla kontaminovaná radioaktivním inventářem reaktoru. Závada na jaderném zařízení, při kterém dojde k úniku radioaktivní látky, se nazývá havárie. Drobný únik bez vlivu na okolí je na Mezinárodní stupnici jaderných nehod klasifikován 4. stupněm.
Probémy s vodou však přetrvávají. Pro chlazení tlakové nádoby i kontejmentu se používá mořské vody. Hrozí, že se roztaví palivové články. Jaderný inventář reaktoru BWR obsahuje spíše lehké prvky s krátkou dobou polorozpadu (poločas rozpadu je docela nepřesný termín :-) ), jako je dusík nebo jód, těžké prvky uranového paliva jsou bezpečně zatavené v ocelových peletách. Pokud by se roztavily, byla by sanace reaktoru mnohem obtížnější. Dále také hrozí, že se protaví tlaková nádoba reaktoru. Pak by radioaktivní inventář pronikl do ochranné obálky kontejmentu, se kterou nejde manipulovat (zatímco vlastní reaktor je prakticky velký papíňák, který se dá vyjmout a odvézt). Navíc by to značilo, že padla jedna ze dvou ochranných bariér. Více o boji se dozvíte zde.
Exploze Spolu s párou, zdá se, unikl i nějaký vodík a explodoval. Tři budovy byly vážně poškozeny. Kontejmenty však nejspíš nijak poškozeny nebyly. Pozější exploze zapálila také mezisklad vyhořelého paliva, což mohlo vrhnout do ovzduší malé množství radioaktivního popílku. Více se dozvíte zde.
Opatření Reakce úřadů vycházejí ze zásady přehnané opatrnosti. Evakuace v zásadě není nutná, ale je lepší evakuovat a mít klid na práci, než mít pořád za zadkem vystrašené civily. Jezení jodových tabletek přinejmenším neuškodí. Je nepochybné, že v okolí elektrárny i dále v prefektuře probíhá neustálý dozimetrický a radiometrický průzkum, avšak do českých novin pronikají jen povrchní údaje. Zdá se, že maximum ekvivalentního dávkového příkonu bylo 400 mSv/h, ovšem nezjistil jsem, jak dlouho tato situace trvala - zda tam napadal popílek natrvalo, nebo se objevil obláček, do nej strčili sondu, naměřili, zveřejnili, obláček se rozplynul. Pro srovnání, pokud žijete na žule, tak ročně dostanete 1 mSv od radonu. Přibližně tolik dává i rentgen plic. S klasickým radiometrem IT-65 by tak nizoučké hodnoty ani nepohnuly. Je jasné, že Japonci mají z radioaktivity strach, ale aby to aspoň trochu připomínalo Fallout, musely by být hodnoty stokrát větší. Na rovinu: Raději bydlet ve Fukušimě, než v Ostravě - Bartovicích. Je to zdravější.
Více informací o stavu reaktorů najdete zde.
A co u nás? V České kotlině nemáme tsunami ani velká zemětřesení a naše reaktory VVER mají dva okruhy, takže jsou ještě bezpečnější než BWR. Kromě přímého útoku si lze jen těžko představit situaci, kdy by došlo k narušení hermetiky ochranné obálky. Nicméně pokud chcete být připravení, tabletky jodidu draselného lze koupit v Brně v lékárně v Tescu u nádraží, stojí pětadvacet korun.
Je samozřejmé, že Francouzi zase plaší a Rakušané bijí na poplach. Co je smutné, že se kolem nich začíná točit i zbytek Evropy. Pokud se opozdí výstavba dalších JE, bude to mít závažné důsledky na naše hospodářství a strategickou stabilitu. Přitom objektivní důvod k pochybnostem o nastoleném směru není - japonské reaktory, ač třicet let staré a před vyřazením, zvládly velmi dobře katastrofu, jakou si v Evropě neumíme představit. Jak jsem psal v úvodu, v zásadě k ničemu hroznému nedošlo, když Nová huť provádí odpich, je to větší zdravotní riziko a celá "jaderná katastrofa" se odehrává jen na stránkách novin. Ne že by nedošlo k nebezpečné havárii - to ano. Ale je velmi dobře pod kontrolou a zdaleka nemá (a ani nemůže mít) takové důsledky, jak se snaží (proč?) namluvit noviny.
Já, jakožto ekolog profesním zaměřením i duší, podporuji ekologická řešení našich energetických požadavků - v první řadě šetření energií, ve druhé řadě rozvinutá jaderná energetika. Nicméně pokud se chcete dočíst něco o jaderném holocaustu ničícím celé Honšů a vraždícím veleryby a japonské děti, stránky Grínpissu jsou tímto směrem.

Sdílet na Facebooku
Autor: xaintOdesláno: 09:10, 16.3.2011ID: 430b6cNahlásit Vaultmasterům
dik za rozumnej clanek... ja vim ze bych se nemel pozastavovat nad tim, jak media lzou, ale stejne me to vzdycky znova prekvapi.
Autor: UranOdesláno: 09:17, 16.3.2011ID: 41f7a6Nahlásit Vaultmasterům
Dost me prekvapilo, ze se nejaka katastrofa stala. Je to asi tim, ze nesleduji ty """spravne informacni zdroje"". Nectu noviny, nesleduji "TV", ...

Dekuji za solidni informaci z madbrahm.... a relevantni odlazy.

V praci jsem byl zaskocen dotazem jestli mrak radioaktivity dosahne na oblast Plzně a prave clanek mi to pomohl trochu objasnit a vyvratit. :)
Autor: k_kOdesláno: 09:20, 16.3.2011ID: 4295d8Nahlásit Vaultmasterům
no tak nevim, ale uz se hovori i o stupni cislo 6, coz pripustila i Drábová...
Autor: KarelOdesláno: 10:36, 16.3.2011ID: 518932Nahlásit Vaultmasterům
Také nesleduji TV (již několik let) a noviny rovněž nečtu (možná bych měl začít), ale tuhle zprávu jsem okem na seznamu a jiných webech koutkem oka zahlédl.
Díky za článek a upřesnění věcí.

Vůbec bych se nedivil, kdyby se teď někde na světě někdo začal se zásobovat a chystal jít do krytu, protože v něm jeho oblíbená média, které sleduje, vyvolala strach.
Autor: SothOdesláno: 10:59, 16.3.2011ID: 60f410Nahlásit Vaultmasterům
Takze oloveny sindele na strechu, ktere jsem pracne zakoupil z pomezi Ukrajiny a Beloruska jsou mi k prdu ? :)
Autor: MaxOdesláno: 11:35, 16.3.2011ID: 60f342Nahlásit Vaultmasterům
Díky za rozumný a střízlivý článek...
Autor: KarelOdesláno: 12:12, 16.3.2011ID: 518932Nahlásit Vaultmasterům
A když začne pršet z radioaktivného mraku, tak se přikryjeme novinami. No, a když je to atom, tak asi Kladenskou září, ne?

Právě jsem slyšel hlod, kterému jsem se musel začít smát.
Byl jsem v místnosti, kde byla televize a zrovna jeli zpárvy, ukazujíc to neštěstí a jedna osoba to komentovala: ,,To už je konec světa''.
Autor: PekloOdesláno: 14:02, 16.3.2011ID: 4295d8Nahlásit Vaultmasterům
Nevim teda jaká media sledujete ale ja nikde zadnou histerii nevidim, spise naopak neustale ctu rozhovory s odborniky ktery visej na kazdym vetsim zpravodaj. webu a ti situaci uklidnuji... nicmene posledni informace ze museli byt evakuovani po dalsich dnesnich vybusich temer vsichni zamestnanci a planovane haseni a chlazeni reaktoru z helikopter jaksi nevyslo nebot radiace nad elektrarnou je necekane vysoka, to nevypada moc okej... o udajnem poskozeni jednoho z plastu raci ani nemluvim
Autor: KnedlikOdesláno: 14:33, 16.3.2011ID: 42bb52Nahlásit Vaultmasterům
Klid, dyt vime, ze to nejdulezitejsi prijde 2012/2013, z tohodle se nestrili. Ale hezky se to sbira (at zije konspirace a fabulace), sev. Korea uz ma, Iran se snazi, v pakistanu zase jsou jaderna zarizeni v ohrozeni, neuroda napric svetem a stoupajici cena potravic i ropy (treba ryze 3x tolik, psenice a kukurice 2x, ropa je sice ve vyssi relaci, ale oproti 2009 kdy byla nejakych 150-180 dolacku,je letos jen mezi 120-140, ale uz stoupa k peknym 39 korunkam), zaplavy nic moc, jsou kazdy rok, zemetreseni jen letos dve zaznamenana v novinach. Nejake ty pandemie a epidemie se porad zvelicuji (diky ti globalizace), takze vselijake praseci chripky a ptaci chripky uz proletely. Ted nedavno se demonstrovalo za lepsi zitrky v pan-arabskem svete, nekde to pomohlo, nekde ne. Jeste pred rokem, rokem a pul meli mensi putky s mensinou treba ve francii, ted je zase panika, ze se multikulti v evrope hrouti a v Bruselu se disktuje, co by jeste zregulovali. Uprimne, nebylo by odveci si zachrastit klicema jeste jednou, zmena je zivot a status quo vede k degeneraci a zaniku :)
Autor: KnedlikOdesláno: 14:34, 16.3.2011ID: 42bb52Nahlásit Vaultmasterům
a to jsem jeste zapomnel zminit to slovo. "pruduch!" teda minena "financni a hospodarska krize" a ruzny jiny vychtavky. Holt, nejde vsechno zachytit do jedne myslenky a filosofickeho vyteru...
Autor: KnedlikOdesláno: 14:38, 16.3.2011ID: 42bb52Nahlásit Vaultmasterům
prujem pokracuje...
Abych jeste odbocil k mediim, spis me sere, ze kazdy tyden ti nasi cesti pisalci maji okurkovou sezonu a nejsou schopni psat fundovane a ani cesky. Jeden tyden je tu arabska revoluce, druhy tyden lybie, treti tyden novy zeland, prolozime clankem z afganistanu a sup do japonska, kdy dostavame dalsi davku "novych, neokoukanych a presnych" informaci. Problem je, ze kazdy den se neco deje a clovek, ktery to nesleduje, ztraci prehled a ma pak dojem, ze se vlastne nic nedeje, bo se o tom nepise a tak vznika manipulace s minenim. Nekdy je lepsi nevedet, bo se jinak akorat "pruduch"
Autor: nocekOdesláno: 14:54, 16.3.2011ID: 41d02eNahlásit Vaultmasterům
pro dalsi info doporucuju http://www.sujb.cz/?c_id=1079
podezření na poškození dvou kontejnmentů není zas taková prdel...
Autor: RudiBOdesláno: 15:34, 16.3.2011ID: 41abdaNahlásit Vaultmasterům
Ja si nemyslim ze to je s tym radioaktivnym prachom ktory "mieri" na Europu az tak zle. Kym tu doleti tak musi prejst kolo celej ameriky, cez atlantik atd.Mrak z cernobylu isiel rovno na nas, ukrajina je na skok, radioaktivita tam bola omnoho vacsia a nic tak strasne sa v nasich koncinach nestalo.A podla mna tu v dobach studenej vojny letialo takych mracien kopu, len sa o otm nehovorilo.Ved kazdu chvilu robi nejake pokusy novych atomovych zbrani
Autor: s1k1sOdesláno: 15:34, 16.3.2011ID: 41cfceNahlásit Vaultmasterům
ve škole nás tu richterovku učí pořád :( jinak skvělé téma...
Autor: KnedlikOdesláno: 15:41, 16.3.2011ID: 42bb52Nahlásit Vaultmasterům
RudiB, nevim, ale myslim, ze s ohledem na zemskou rotaci a polohu japonska v zavislosti na zemepisne sirce, tak si myslim, ze by to slo pres asijsou pevninu do evropy, coz je v pripade vztahu jap./ceska-slov. republika stejne jedno a daleko, ovsem v pripade postizeni (mineno byt v dosahu toho mraku, nemyslim nasledky) je vice lidi v asii nez v pacifiku :)
Autor: RudiBOdesláno: 16:48, 16.3.2011ID: 41abdaNahlásit Vaultmasterům
Ja viem ze by to mohlo prejst cez euroaziu ale pru ho unasa na druhu stranu terza tak vetry fukaju :)
Autor: chekotayOdesláno: 17:51, 16.3.2011ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
RudiB: A o jakém mraku to hovoříš?
Ano, jaderné testy zaplnily naši atmosféru velkým množstvím radioaktivního spadu, navíc s dlouhým poločasem rozpadu - tedy i prvky, které v elektrárnách ani nevznikají. Naštěstí jsou atmosférické testy od 60. let zakázány. Nicméně spad je stále měřitelný a ještě pět tisíc let bude. To je normální, každodenní realita našeho žití.
s1k1s: Nikdy nedovol, aby ti škola bránila ve vzdělání!
Knedlik: Ale převládající větry v té oblasti přicházejí od severozápadu a směřují na východ. Tryskový vítr pak směřuje na východoseverovýchod.
nocek: Japantimes.co.jp uvádí informaci bvylučující poškození kontejmentu.
Peklo: Hlavně Lidovky.cz, ty tedy v této kauze skutečně zazářily. Hospodářské noviny (ihned.cz) uvádějí již více informací, ale pořád je to poněkud zmatené.
k_k: Paní Drábová je vázána principem předběžné přehnané opatrnosti. Pokud dostává stejné informace, jako následně zvěřejňuje CUJB, tak samozřejmě nemůže šestku vyloučit. Kdyby řekla "to je blábol o mizivém procentu pravděpodobnosti" a ono se to pak stalo, měla by velký průser. Já tímto vázán nejsem, protože když já něco zkoním, tak udělám idiota akorát ze sebe. :) Pokud ale vím, tak ani paní Drábová neřekla "jo, je tam šestka, spaste duši!" Podle mého názoru je nynější situace na pomezí 4. a 5. stupně a vše závisí na minutovém objemu vody chrlené do prostoru reaktorových místností a bazénů meziskladů, který je prozatím nedostatečný. Pokud začne hořet mezisklad, bude to pětka. Pokud se protaví kontejment a začne hořet, bude to šestka. Ale myslím si, že provedená opatření jsou dostatečná na to, aby protavení kontejmentu zabránila. Zda jsou dostatečná i aby zabránila hoření bazénů se ještě uvidí v následujících cca 2 dnech.
Lidem, kteří považují jadernou havárii za konec světa doporučuji kratičký komentář na Ihned.cz, jenž se zabývá srovnáním nebezpečnosti různých zdrojů energie, včetně výčtu mrtvol. Jen jej poopravím: rozptyl mrtvých na následky Černobylu je i směrem dolů, Ukrajina udává 4 000 lidí.

Pokud by byl zájem, můžu tady rozepsat něco víc o možnostech radiační ochrany jednotlivce-civilisty při ajderných haváriích.
Autor: MelichorOdesláno: 18:16, 16.3.2011ID: 7fea9aNahlásit Vaultmasterům
Jestli mě má alkoholická pamět neklame, Drábová to potrvdila včera v Hyde parku na ct24, neb situace je vážnější, než v Three Miles(5. stupeň).

Součásti radiační ochrany pro civily se určitě budou líbit. Je ale smutné, když na záběrech jsou nebožáci v Hazmatech typu 1, očekával bych, že v JE budou mít pro tenhle případ možnost přehození na Chemturiony. Ikdyž záběry zevnitř jsem neviděl.
Autor: chekotayOdesláno: 19:50, 16.3.2011ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
A není chemturion určen jen pro vntiřní prostory a pro práci, abych tak řekl, jinéh rázu než házení lopatou?
Autor: FeidiasOdesláno: 21:28, 16.3.2011ID: 6fe636Nahlásit Vaultmasterům
Moc jsem toho nečetl, spíš jsem viděl videa s trsunami, kde byl komentář that is unbelievable, tak jsem si radši vypojil sluchátka. Nebyla to pěkná podívaná a ačkoli nemám až tak velký rozhled a ve Fyzice a Chemii jsem nikdy nebyl příliš zdatný, věřím, že jde o neštěstí velkého rozsahu i přesto, že to média podávají vždycky tak, aby to divák prožíval sice intenzivně, ale moc u toho nestihl nepřemýšlet. Selsky bych si říkal, že kdo jinej by to měl mít víc promakaný než Japonci. Děkuju za tenhle informativní článek a doufám, že to tak je! Chtěl bych tu ale taky napsat a nechci tím šířit nějakou paniku a mlít nesmysly a spíš ten pocit, který to ve mě zanechalo. No chtěl bych napsat, že po shlednutí Vláken (filmu o jadrné válce a událostech po ní, který je brutálně realistický a bylo mi po něm blbě ještě 5 dní) jsem stejně vždycky docela nervozní když se děje cokoli okolo jádra, protože tam bylo celkem jasně vidět, že tyhle věci nemají hranic. Ale jo věřím, že jde o úplně něco jiného a snad to mají pod kontrolou a nemůže se stát nic hrozného, otázka ale je jestli tyhle věci vůbec jde mít pod kontrolou. Myslíš si Chakotay, že se dá vždycky se vším počítat a nikdy nemůže dojít k něčemu tak závažnému aby to byl průser? Omlouvám se jestli je tohle přiblblý, ale myslím, že to aspoň vyjadřuje normální selskej názor.
Autor: chekotayOdesláno: 22:16, 16.3.2011ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Vlákna jsem ještě neviděl, protože všichni říkají, jaká to je hrozná síla, na druhou stranu, díky mému koníčku v historii druhé světové války jsem už prožil kde co, takže... no, třeba budu mít někdy čas dívat se na filmy. Nicméně nečekám, že by jakkoliv realistický film mohl trumfnout reálné záběry holocaustu.
Tvoje otázka je hodně filozofická. Ale ano, beru ji. Dá se vším počítat? Je možno postavit naprosto bezpečnou elektrárnu? Představ si, že bys chtěl navrhnout naprosto bezpečné auto. Co když narazí do svodidel? Musí mít silný rám. Ale co když narazí na trubku a ta projde rámem? Musí mít silný celistvý pancíř. Ale co když spadne kámen na sklo a prorazí ho? Hm, tak to musí mít neprůstřelné sklo. A co když auto přede mnou vybuchne? Tak to moje auto musí být nehořlavé. Ale co když narazím do betonu? Tak to abych měl auto vyplněné vatou. Kdybys pokračoval tímto způsobem, ve výsledku bys měl doknale bezpečné auto, které by vážilo bambilión tun. bylo by vyrobené z betonu, titanu a já nevím čeho a nemohlo by se ani hnout, protože motor by byl tak složitý a tak výkonný, že jeho spuštění by bylo rizikové - rizikovější než jízda papundeklovým trabantem. Ano, asi by bylo možno postavit dost dobře bezpečnou elektrárnu, která by vydržela i přímý dopad asteroidu. Musela by na tom ale pracovat celá Země po jedno nebo dvě století a konstrukce by zabírala polovinu Afriky (to je nejstabilnější kontinent).
Naše společnost je postavena na tom, čemu se říká přijatelné riziko. Kdyby spadl asteroid na Temelín, tak to reaktor nevydrží. Není na to stavěný. Ale jaká je šance, že na nás spadne asteroid? Opravdu dost malá. Sem tam se to stane, za 4 000 000 000 let asi třikrát. Při stavbě jaderných elektráren se množství opravdu chytrých lidí opravdu důkladně zamyslí a sepíšou si rizika: že přijdou povodně, že zaútočí mimozemšťané, že začne hořet, že spadne letadlo, že pukne kontinent... sepíše se co všechno je možné, pak se k tomu řpipíše i to co možné není a zjistí se, jak tomu předejít a kolik to bude stát. A pak se někde udělá hranice - to, čemu se dá zabránit, se zabrání, a to, co by bylo příliš složité, příliš drahé a přitom je to příliš málo pravděpodobné, se prostě riskne.
Dnes je ještě příliš brzy soudit, zda Japonští inženýři podcenili riziko, nebo se na něj připravili nedostatečně. Kdyby ses mě před týdnem zeptal, jaké největší zemětřesení může postihnout Japonsko, hádal bych tak 8,5 s tím, že pak by už žádné Japonsko nebylo. Dostali devítku a stále se drží, za to mají můj veliký obdiv. Co by se mohlo stát horšího - třeba že zemětřesení roztrhne reaktor a tsunami roznese radioaktivní záplavu po celém ostrově, kde nezbyde nikdo, kdo by zachraňoval - ale jak se chceš na něco takového připravit? Navíc čím složitější máš systém, tím větší šance, že se nakonec sám položí. Například Temelín upustil obláček radioaktivní páry loni na podzim poté, co nouzový diagnostický systém záložního čerpadla chyboval - kdyby tam nebyla složitá záloha zálohy, tak by nedošlo k nehodě. Systém připravený a počítající se všemi vnějšími eventualitami by se zhroutil sám od sebe vlastní složitostí.

A navíc se ukazuje, že za největší katastrofy může nějaký aktivní blbec - třeba zrovna Černobyl. A před blbcem není ochrana.
Mimochodem, jaderné elektrárny nejsou neprůstřelné. Vydrží hodně, ale všichni spoléháme na dodržování konvence o neútočení na jaderná zařízení. A to je jen záležitost víry v kus papíru.
Autor: FeidiasOdesláno: 22:58, 16.3.2011ID: 6fe636Nahlásit Vaultmasterům
Jo já věřím, že o tom rozhodují hodně chytří lidé, kteří se zamysleli i nad neuvěřitelnostmi a taky věřím tomu, že tohle jsou jak píšeš hodně nepředvídatelné události na které si vedou výborně a jsou velmi opatrní a všechno, právě proto jsem stejně nadhodil tuhle otřepanou otázku. Prostě je to tak velká věc, že se jí malý člověk přirozeně bojí:), ale máš pravdu strach by neměl zatemnit zdravý úsudek. Tak já jim přeju už jen pozitivní nepředvídatelnosti!
Autor: MelichorOdesláno: 23:17, 16.3.2011ID: 7fea9aNahlásit Vaultmasterům
Cheky: Proto jsem se zmiňoval o záběrech zevnitř. Na záběr z okolí se pohybují hazmatech typu 1 a evakuační zóně 2. Nechci se tu babrat v nějaké fikci(ikdyž Japonsko má nejrozvinutější robotiku ve vyspělém světě), ale uvnitř JE by byl Chemturion jasnou výhodou, neb: 1) technik netahá s sebou ohromnou láhev se směsí 2) je v něm pozitivní tlak, takže nenaléhá na tělo a umožňuje větší mobilitu 3) potrubí se směsí je možno izolovat podstatně lépe, než lahve v hazmatech 4) redukcí váhy by bylo možno využít zvětšení polotloušťky protiradiační zástěny(krk, trup a dlouhé kosti)

Jen jsem nepochopil, když udajná nejvyšší hodnota u reaktoru byla 0,4 Sv, proč nemohly vzlétnout vrtulníky s vodními nádržemi na chlazení. Tedy ten obláček asi musel obsahovat kolem 1 Sv a více.
Autor: smejkiOdesláno: 23:25, 16.3.2011ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
"A navíc se ukazuje, že za největší katastrofy může nějaký aktivní blbec "

Lidský faktor snižuje spolehlivost a bezpečnost technického celku přibližně o tři řády.
Autor: RudiBOdesláno: 23:42, 16.3.2011ID: 60f344Nahlásit Vaultmasterům
Akurat si stahujem tie vlakna, aj den pote, nechapem ako ze mi taketo filmy unikli a poprve som sa o nich dopocul a z v tejto diskusii :/
Autor: Knedlik-> ChekotayOdesláno: 00:09, 17.3.2011ID: 41d2eeNahlásit Vaultmasterům
Odbornik nejsem, ale co jsem koukal na obecnou mapu vzdusnych proudu, tak japonsko lezi presne na pomezi, takze to pro me vypadalo na ZJZ a ne naopak, ale jak jsem psal, je celkem jedno, jestli to poleti 25000 pres pacifik nebo 18000 km Asii nebo kolik to je, navic vzhledem k soucasnym zpravam by nemelo jit o nejake zdravi skodlive mnozstvi, cili ciste akademicka otazka, nez sirit nejakou paniku. Horsi to maji v Jabloncku...
Autor: chekotayOdesláno: 09:55, 17.3.2011ID: 70cf70Nahlásit Vaultmasterům
RudiB: To bude asi proto, že vůbec nesleduješ postapo kulturu: http://forum.madbrahmin.cz/viewforum.php?f=13
Autor: ladaskaOdesláno: 11:37, 17.3.2011ID: 618cccNahlásit Vaultmasterům
Chyci se zeptat autora, zda si sám ověřil, že jodid draselný lze zakoupit v Brně v lékárně u Tesca. Potřebujeme pro případnou služebku do Číny. Díky
Autor: PekloOdesláno: 12:31, 17.3.2011ID: 4295d8Nahlásit Vaultmasterům
tak v cca 90 metrech nad fukusimou je radiace 0,8 sv ( to uz mene odolni jedinci blijou )
http://english.kyodonews.jp/news/2011/03/78838.html
Autor: smejki - ladaskaOdesláno: 12:47, 17.3.2011ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
ano, tu krabku jsem viděl i já 8-)
Autor: Mayck -> PekloOdesláno: 14:03, 17.3.2011ID: 4295d6Nahlásit Vaultmasterům
já tam teda vidim 0,08sv, takže snad nebude tak zle...
Autor: MelichorOdesláno: 14:06, 17.3.2011ID: 7fea9aNahlásit Vaultmasterům
Peklo: Ano, jenomže to bude v Sv/hod a vrtulík tam nebude kroužit hodinu. Navíc to je při přímé expozici a posádka vrtulníku má k dispozici ochranné prostředky. Takže tam bude asi o něco více ;-).
Autor: chekotayOdesláno: 16:15, 17.3.2011ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
ladaska: Ano, viz nová aktuálka a také odpoveď v e-mailu.
Melichor: Jen hádám, že při optickém kontaktu s reaktorovnou/bazénem je příkon vyšší než při měření před branou, kde to sice může být blíže, ale přes různé překážky.
O tom, co se děje uvnitř celkem přirozeně žádné záběry nejsou, protože novináři tam zkrátka nesmí. Kdybych já hasil mezisklad jaderného paliva, tak opravdu to poslední, co bych tam chtěl, aby se mi pletlo pod nohy, by byli novináři.
Autor: RudiBOdesláno: 17:49, 17.3.2011ID: 51634cNahlásit Vaultmasterům
dnes som videl den pote, chcel osm najskor pozerat vlakna ale napalim osm to na DVD s tym ze to je po cesky ale nebolo :/ terza som si stiaohl titulky ale uz to pozrem na PC nie na TV nebudme ot napalovat na 2x :D ale den pote sa mi velmi pacil
Autor: Blbče... Odesláno: 10:11, 18.3.2011ID: 607d4aNahlásit Vaultmasterům
čti si třeba zprávy přímo z místa:
"BREAKING NEWS: Japan's nuke safety agency raised accident seriousness level to 5 from 4"
Hrozně se mi líbí, jak z toho děláte spor o tom kdo co řekl a každý má svou verzi, jedni o konci světa a jedni o tom jak se vůbec nic neděje. A sráči jste všichni, všem Vám jde jen o publicitu. ANO je třeba se bát o své zdraví, jako vždy. ANO, stala se hrozná a dost nebezpečná nehoda, radioaktivní prach se rozšíří do horních vrstev atmosféry a ovlivní to všechny, to Vám poví skoro kterýkoliv jaderný fyzik. A NE, není třeba panikařit, podívejte se na Japonce, teď se nemaj moc dobře někteří, ale nepanikaří... Hlavně si nezapomeňte všichni nakoupit hromady jodových tabletek, juchů do lékáren.... ! :o))) Tyjo dneska jsem tak nasranej. :D
Autor: chekotayOdesláno: 10:46, 18.3.2011ID: 70cf70Nahlásit Vaultmasterům
Ano, právě před takovými hloupými hrubiány jsem chtěl svou sérií článků varovat. Jakožto příklad klasického přitroublého ignorantství jej zde také ponechám, ačkoliv porušuje Pravidla diskuse, nicméně žádám ostatní návštěvníky, aby si z něj nebrali příklad.
Autor: >>> chekotayOdesláno: 18:01, 18.3.2011ID: 7033faNahlásit Vaultmasterům
Velmi si vážím, že ho tu necháváš, ale vadí mi že bagatelizuješ. Bagatelizuješ jak co se stalo, tak co jsem napsal, uviděl jsi jen dvě tři slova které jsem napsal v afektu a zbytek jsi ignoroval. Nemáš na to co napsat? :o) Klidně TI to stejně napíšu ještě jednou a slušně. Za to sprosté slovo se omlouvám, ale vadí mi jak prostě totálně zasvěceně o všem píšeš ale máš v článku hodně faktických chyb a věcí které dost dezorientují. Ano panika je na houby a media se tím živí. Ale tak úplně stejně ty se živíš bagatelizací.
Autor: >>> chekotayOdesláno: 18:03, 18.3.2011ID: 7033faNahlásit Vaultmasterům
Oprava, dvě sprostá slova. škrtni je a zkus si to pročíst znovu čekotaji. :o)
Autor: >>> chekotayOdesláno: 18:05, 18.3.2011ID: 7033faNahlásit Vaultmasterům
Neupřu si ještě jeden dodatek. Nazýváš mne ignorantem ale ignoroval jsi úplně vše co jsem napsal. Tudíž bys mohl snadno nazvat tím stejným i sebe. :o)
Autor: chekotayOdesláno: 18:07, 18.3.2011ID: 50ee1aNahlásit Vaultmasterům
Nediv se, že tě ignoruji, když píšeš v afektu. Co máš na mysli, to napiš ještě jednou a slušně. A podlož to důkazy - přinejmenším odkazy na zdroje zasvěcenější než Novinky.cz. Vyber moje chyby a zdůvodni, proč to jsou chyby. K dispozici máš novinkovač:
http://madbrahmin.cz/index.php?dir=archiv&id=novinkovac
K dispozici máš diskusní fórum:
http://forum.madbrahmin.cz/viewforum.php?f=16&start=0
Ale jestli napíšeš věci typu "Bože, bože, všichni tady umřeme, sněží na nás stroncium!", tak počítej s tím, že tě budu mazat.
Autor: chekotayOdesláno: 18:09, 18.3.2011ID: 50ee1aNahlásit Vaultmasterům
Když hovádka na ulici pořvávají sprosťárny, není správné, by se slušný člověk snížil na jejich úroveň a odpovídal. Začni hovořit jako člověk, pak můžeme navázat dialog. Toť vše. S paviány se nebavím.
Autor: >>> chekotayOdesláno: 18:11, 18.3.2011ID: 7033faNahlásit Vaultmasterům
Nic sprostého jsem již nenapsal. Odkazy Ti zkusím znovu najít ale myslím že už se tady vyskytly... :-)

Autor: článekOdesláno: 18:33, 18.3.2011ID: 7033faNahlásit Vaultmasterům
http://www.asahi.com/english/TKY201103170201.html

Doporučuji k pročtení tento článek. :o)
Autor: valcikOdesláno: 22:10, 18.3.2011ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
Blbče,
ktorá časť článku ti pripadá nesprávna, alebo mylná? Keď si začal s kritikou, uveď aj svoje stanovisko, napíš aký máš na vec názor ty.
Autor: valcikOdesláno: 10:48, 19.3.2011ID: 607d4aNahlásit Vaultmasterům
Stupeň ohrožení je 5, ne 4, hodnoty radiace které namšřily jsou vyšší. Dosahují až 83 mSv a hasiči kteří jadernou elektrárnu ochlazují začínají trpět vážnými zdravotními obtížemi. Pokud Ti to připadá jako legrace valciku, tak není. Ale možná by sis po vzoru všech ostatních mohl přečíst článek na který jsem odkazoval.
Autor: TeyaOdesláno: 13:52, 19.3.2011ID: 7feb68Nahlásit Vaultmasterům
Zase jednou spanilý komentátor stydící se za své jméno. :)
Autor: valcikOdesláno: 15:56, 19.3.2011ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
-- používaj prosím ťa iný nick, než ten môj, inak tu bude zmätok.
Stupeň ohrozenia sa zvýšil až o 24 hodín po uverejnení článku. Informácia je správna, v stredu platil stupeň 4, dnes je to už stupeň 5, žiaden rozpor nevidím.
Podľa aktuálnych správ od spoločnosti TEPCO boli viacerí pracovníci poranení pri výbuchoch vodíka, zasiahli ich padajúce trosky a tlaková vlna. Zvýšená radiácia bola zaznamenaná len u jedného z nich.
http://www.tepco.co.jp/en/press/corp-com/release/11031905-e.html
Vzor "všech ostatních" je mi ukradnutý, človeče. Väčšinou sa riadim vlastným úsudkom. ;-)
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.