.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2012-06-16 08:35:48,

Kterako se vzrušiti

Ještě jednou, odpusťte, vždyť je to nejspíš naposled, bych si rád zajezdil na mrtvém koni. :-) 
Nadpis a první věta na mě vypadly, když jsem se pokoušel vygooglit, co za patvar je slovo "kterako". A ke stati reagující na Templayerův dokument se to dobře hodí. Autor se s námi sice rozloučil přáním všeho dobrého a čtyřtečkou -
Jinak - omlouvám se všem za text, který jste ani nemuseli číst a doufám, že všichni v případě nastálé (sic!) situace pomřete. A teď si běžte hrát, nejlépe nějaké post-apo střílečky ....
- ale já si do něj přeci jen kopnu. Kopance si ten článek zaslouží za následující:
 Naprosto příšerná úroveň češtiny, která je lámána a przněna s tak kreativním nedostatkem citu pro jazyk, až se to blíží dadaismu.
 Jakákoliv časová souslednost je prostě předem vyloučena. Je velmi nepravděpodobné, že by nějaká věta navazovala na větu předchozí a odstavce jsou promíchány takřka nahodile. Připomíná to surrealistické vylévání hodin.
 Autorovy rady se dají vyložit jako nabádání čtenáře k rabování, k panikářskému chování, k užívání preparátů neschválených Státním úřadem kontroly léčiv, případně k užívání schávelných léků neschváleným způsobem.
To jsou tedy tři body zasluhující si tři silné kopance. Nyní se budu věnovat už jen obyčejné kritice.
Celý článek je očividně špatně přeložený a ještě hůř poslepovaný konglomerát historických pouček, původem někde na přelomu 50. a 60. let v Severní Americe. To znamená, že jsou přinejlepším 40 let zastaralé a už v době svého vzniku vycházely z jiné sociální situace, než v jaké se nacházíme my. Například co se lazení rádií táče, můžeme si naladit tak maximálně Prahu, Brno a Katowice. Také rada "zvažte, zda se nevydat za příbuznými na venkov" byla možná fajn v roce 1960 v Nebrasce, ale aplikována na Prahu by skončila v jednom velkém chumlu lidí zaklesnutých na Jižní spojce. Snaha zásobovat se nárazově v okresním marketu by dnes vypadala jako Mortal Combat Kaufland Edition s důchodci v hlavní (vítězné) roli. A humornou tečkou na závěr je Seznam zásob, obsahující, mimo jiné: (cituji) chipsy a lupínky, oříškovou pomazánku, Betadine (mastička na ekzémy, pozn. Chek.), kypřící prášek, kuchyňskou minutku, pitné čistidlo, alkohol a drogy. Tak jsme se zasmáli a teď zase trochu vážně. Funkční negramotnost v ČR dosahuje 16% a jak to vypadá, i tito lidé musí díky snaze předchozích i současné vlády dostat glejt o výkonu státní maturity, takže s podobnými jevy se budeme potýkat častěji. Google totiž informace netřídí podle skutečně relevance, takže údaje aktuální i zastaralé jsou vyloženy na virtuálním pultu vedle sebe. (Proto se i dnes najdou mladí lidé, kteří by nejraději klíště zamazávali vyškvařeným sádlem z mrtvých nemluvňat a pak jím točili proti orloji, a pod.) Další faktor je ten, že starší generace fallouterů byla více odkázána na české knižní zdroje, zatímco dnes, v souvislosti s módní vlnou (nejen zombie-) apokalypsy, jsou dobře dostupné i historické a nadšenecké materiály ze zahraničí. Zde musím zdůraznit, že Československo je tradiční velmocí v oblasti ochrany před ZHN, zatímco Spojené státy se v 70. letech rozhodly, že je levnější jakýmkoliv způsobem válce zabránit, než stavět kryty pro každého. Nemohu souhlasit s tím, že by to "naše předky stálo dřinu, krev, pot a slzy", ale rozhodně to stálo mnoho peněz a pro velké množství projektantů to bylo víc než jen náročné intelektuální cvičení. V diskusi uživatelem Pavlem zmíněné celonárodní bunkrovací úsilí mělo svůj protějšek také na organizační úrovni (zde vyústilo ve dnešní IZS, jenž považuji za relativně velmi výkonný) a rovněž na úrovni výzkumu a výcviku terénních pracovníků v rámci ČSLA/AČR. Čechoslováci se setkali se zamořením NBC charakteru v bojových podmínkách během první války v Zálivu, a to minimálně ve třech případech, přičemž se ověřila vysoká kvalita výstroje, organizace i mužstva. (Dlužno dodat, že zatímco v Zálivu vedle našich vypadali Amíci jako chudí příbuzní, dodávky prostředků osobní ochrany pro vojáky v republice byly poměrně málo kvalitní.) V současné době jsou čeští specialisté aktivní v rámci NATO a již jen letmé nahlédnutí do seznamu řešených projektů UNOB dává tušit, že problematika ochrany před ZHN a zvláště NBC zbraněmi je i nadále na pořadu dne. A to poměrně výrazně.
Z výše uvedeného je zřejmé, že pokud se zajímáte o možnosti přípravy na jaderný útok, než pročítat na netu dřisty zombie-hunterů je lepší vyrazit do antikvariátů a nakoupit za pár šupů příručky ČSLA (pro průzkumníky, pro zdravotníky, předpisy pro ženisty...). Tyto jsou dobrým zásobníkem tipů a nápadů, ale více než jen vhodným doplněkme budiž studium fyzikální podstaty jaderného zamoření, k čemuž stačí pár večerů s Wikipedií a zdravá, zvídavá mysl.
Proč taková filipika vůči jednomu článku, navíc zábavnému (jak jinak nazvat představu, kterak sedím ve třetím patře pod stolem na židličce, poslouchám Vídeň, cpu se chipsy, nalévám alkoholem, pokuřuju drogy, jsem celý namazán silnou vrstvou mastičky na ekzémy a stůl mám kryt ocelovou deskou o síle devíti palců a polštářem vyplněným hlínou, než "zábava")? Inu, jednak proto, že autor třeba bude muset jednoho dne vytvořit souvislý smysluplný text (ačkoliv při studiu neexistující školy to snad nehrozí) a malé nakopnutí by mu mohlo pomoct. Také proto, že sem občas zavítají nesoudní jedinci, kteří by se mohli začít chovat podle návodu, a to by nebylo hezké, zvlášť když by se před orgány činnými v trestním řízení zmínili o našem webu. Za třetí jsem chtěl upozornit na inflaci ceny informace: Kdejaké věty naházené bez ladu a skladu umí vyplodit i Google Translator a Internet je plný takových paskvilů. O to cennější jsou dobře zpracované články (na Brahmíně také žádný nemáme, ty dva Bobinovy elaboráty jsou zoufalé). No a za čtvrté jsem chtěl případné zájemce popostrčit podle mě lepším směrem. Není třeba hrát si na historiky a hrabat v archívech zaostalých zemí, ochrana obyvatelstva při mimořádných situacích je v České republice dlouhodobě dobře promyšlená a platné rady jsou poskytovány jak na úrovni republiky, tak na úrovni místní.
Tak, a na závěr se vrátím zpátky k původnímu textu od historického šermíře bez meče, tradičního lukostřelce bez luku a airsoftového specialisty bez airosftky, jenž dobrovolně čte knihy o StarCraftu (hádám, že zde se mohl nakazit tím surreal-dada-ismem). Jeho článek jsme v naší postnukleární rodince přečetli a vyjádřili se k němu v bohatých komentářích. Počíst si můžete tadyhle můj, zaměřený asi spíš na věcnost, nebo také tadyhle Vikyin, zaměřený spíše na logiku a jazyk.
A to by tak pro dnešek stačilo.

Sdílet na Facebooku
Autor: RastiCOdesláno: 17:03, 16.6.2012ID: 7eda5eNahlásit Vaultmasterům
Tak ma napadlo či J. B. Templayer naozaj nemá niekoho z rodičov z anglicky hovoriacej krajiny.

To by vysvetľovalo niektoré špecifikácie (nie čo sa týka obsahu, i keď niektoré spomenuté veci sú ozaj divoké a aj pre mňa laika v problematike dosť uletené) celého dokuemntu.Autor: chekotayOdesláno: 17:25, 16.6.2012ID: 616878Nahlásit Vaultmasterům
Erratum: Poplatek 45 kč. se platí pouze za jedno rádio, bez ohledu na ostatní přijímače.
Autor: RastiCOdesláno: 17:32, 16.6.2012ID: 7eda5eNahlásit Vaultmasterům
ohľadom toho zoznamu zásob tak tie potraviny ako lupienky a rôzne iné radosti... to by potešilo obéznu časť severnej ameriky možno preto sa to v návode vyskitlo (pri predpoklade, že návod pochádza z nejakého anglického originálu určeného práve pre spomenutú severnú ameriku)

A samotné lupienky resp. potraviny kde je vyšší obsah soli (prípadne iných látok ktoré spôsobujú že organizmus vyžaduje vyšší prísun vody) asi nieje vhodné konzumovať vo veľkom. Otázka správneho prísunu vody a živín je tiež zaujímavá.
Autor: AbCOdesláno: 17:38, 16.6.2012ID: 7f0298Nahlásit Vaultmasterům
Betadine (prodávaný i pod názvem Braunol, popř. ISO betadine) je poměrně učinná dezinfekce. Má široký záběr a lze jej používat k dezinfekci nástrojů, ran, dutin apod.

Pokud by chtěl někdo více iformací tak ->
http://www.zelenahvezda.cz/clanky-a-studie/odborne-clanky/dezinfekce-a-hygiena/braunol

Autor: StargaterOdesláno: 18:51, 16.6.2012ID: 8e1b6eNahlásit Vaultmasterům
Kdo by si pomyslel, kolik se z toho dá vytěžit zábavy.. :D
Autor: RatmanOdesláno: 20:31, 16.6.2012ID: 42e45aNahlásit Vaultmasterům
Rád bych na tomto místě přidal k zmíněnému článku i svůj komentář, neb mojí vinou k jeho zveřejnění vůbec došlo.
Rád bych sice hájil svoji soudnost tím, že jsem si článek pořádně nepřečetl a zveřejnil jsem ho v dobré víře, že tak dlouhý text musí být zákonitě dobrý, ale pak bych lhal. Přečetl.
Před několika týdny, kdy k nám do vaultí schránky toto dílo dorazilo, jsem si dal tu námahu, text vytiskl a přelouskal cestou do práce. Tehdy jsem si řekl, že já osobně do zveřejnění rozhodně nepůjdu. Důvodem nebyl jen styl(popravdě řečeno - čas od času mám možnost hodnotit vysokoškolské práce dnešních studentů a toto dílko bych mezi tím vším, co jsem zatím viděl zařadil do lepšího průměru... taková je bohužel dnes realita), ale také fakt, že nejsem zrovna v otázkách civilní ochrany moc kovaný.
Jak ale říká jedno staré přísloví, čas a prd nezastavíš, takže když na hlavní stránce stále nepřibývalo nic nového, začal jsem být poněkud nervózní. Přecejen, za těch 11 let jsme tak nějak dospěli a přehodnotili svoje priority. Četnost aktualizací začala klesat, chuť a vůle udržovat tyto stránky také. Že by se i ostatní dostali do stejného vegetativního stavu, jako jsem já už léta? To už se opravdu blíží konec?
Inu, co dodat... zkrátka jsem se rozhodl jednat a použít alespoň ten jediný (smysluplnější) příspěvek, který jsem v madbrahminí schránce měl. Doufal jsem, že to málo alespoň trošku umenší ten mrtvolný dojem, co kolem panoval. Vyždyť se tu neobjevil ani tradiční apríl, ani oslavný text k 11. výročí založení stránek. Na čerstvou, pracovitou krev jsme nenarazili už celá léta a pokud ano, bylo to vždy jen na chvíli. Co nám tedy zbylo? Jen pár stárnoucích matadorů, jejichž životní priority jsou již dávno někde jinde.
Ale vidíte... život se sem zase vrátil, i když zrovna ne způsobem, v jaký jsem doufal :-) a asi ani ne dlouhodobě, ale za pokus to stálo.
Nuže, omlouvám se tedy všem nebohým duším, pro které čtení činilo duševní újmu. Zároveň se omlouvám i autorovi, že jsem k jeho příspěvku neodeslal soukromý komentář ušetřil mu tím tuhle ostudu.
Doufám jen, že ho tohle všechno spíše nakopne tím správným směrem a příští dílo (třeba i pod jiným pseudonymem a úplně někde jinde) bude patřit ke skvostům, které si v paměti uchováme na dlouhé časy.
Autor: chekotayOdesláno: 22:00, 16.6.2012ID: 41d28aNahlásit Vaultmasterům
Rate, dobře jsi učinil! Diskuse, která se kolem toho rozjela, je přínosná.
Autor: IcTOdesláno: 22:18, 16.6.2012ID: 41f998Nahlásit Vaultmasterům
no... dobre som sa zasmial... vyborna veta z "navodu na prezitie" je:

Nejdříve vyberte z banky nebo automatu co největší množství pěněz, a v obchodě používat kreditku jestli je to možné, abyste zachovali své peníze.

no comment :D
Autor: c.DataOdesláno: 14:53, 18.6.2012ID: 6fe764Nahlásit Vaultmasterům
Bych nečekal takové oživení...jestli je tohle lepší průměr vysokoškoláka tak potěš klobas...já ze svou dislexii a disgrafií jsem se v textu stěží orientoval...což by mi normálně nedělalo problém, když je text poněkud prost některých písmenek a i a y se střídá spíš než podle mluvnice tak podle nálady...

Jinak vzhledem k tomu, že můj mozek je proste znalostí této problematiky (to že je článek blbost mi řekl selský rozum) nejsem schopen napsat článek lepší. V jiných odvětvích (Android, PC, Recenze her) sem tam něco zveřejním. A povídky...ty si píšu jen tak pro sebe a vždy je nakonec stejně smažu...
Autor: Kniha: Atomový výbuch a pOdesláno: 16:58, 18.6.2012ID: 513c3aNahlásit Vaultmasterům
http://www.antikvariat-levneknihy.cz/katalog/militaria-zbrane/produkt/Atomov%C3%BD%20v%C3%BDbuch%20a%20protiatomick%C3%A1%20ochrana

Vydalo: Naše vojsko
Autor: Don.XXXOdesláno: 17:02, 18.6.2012ID: 513c3aNahlásit Vaultmasterům
Nakladatelství Naše vojsko vydávalo mnohé skvosty a návody. Cose týče rabování, doporučuji toto:
http://www.lib.cas.cz/aleph-google/KNA01/00035/00/000350070.html
Autor: PavelOdesláno: 21:14, 18.6.2012ID: 424818Nahlásit Vaultmasterům
Také mne velice těší že ten paskvil není ponechán jen tak ladem a že se diskutuje o problémech. Chekotayi dřina krev pot a slzy tekly nejenom u rýsovacích prken. Také jsem nepsal jen o krytech ale o celkovém systému který je dnes na dobré úrovni (hlásná síť, vyhodnocování hrozeb) avšak ve srovnání s minulostí je pouhým stínem (připravenost obyvatelstva, odborná lidská síla atd...). Uvedené zdroje pro čerpání informací jsou dobrým začátkem ovšem neposkytují hlubší pohled na problematiku (Hasiči), některé věci i úmyslně zatajují (lepší řešení úkrytů, improvizovanou filtroventilaci atd...) nebo se jimi nezabývají zcela (BCHL) popřípadě vůbec (JZ) a to je chyba. Nejlepší příručky co se OPZHN týče jsou příručky z let osmdesátých, nikoliv padesátých kdy problematika nebyla toliko známá a některé objevy nebyly učiněny. Nechci dělat reklamu a proto nabízím spolupráci formou odkazů a pod... Pokud je ze strany Vaultmasterů zájem o spolupráci pište na mail: survive-ability(zavináč)atlas.cz A ještě poslední rýpnutí, bunkr je opevněné zařízení zapojující se do bojové činnosti, kdežto kryt je pouze úkryt pro živou sílu, materiál, zvířata, civily apod. před vším možným, i když bude úkryt sloužit armádě pořád se jedná o kryt a ne bunkr :)
Autor: chekotayOdesláno: 15:50, 19.6.2012ID: 41d28aNahlásit Vaultmasterům
Já jsem konzerva, pojem bunkr chápu jako odvozený od tvaru nebo snad stylu stavby, méně od účelu. (Tzn. opevnění je obvykle tvořeno bunkry, ale ne vše, co je bunkr, je stavba opevňovací) Máme kupříkladu také uhelné bunkry, že ano... Ale tady je to v textu použito záměrně nepřesně, z důvodu zlehčení textu. Nechci psát příliš vážné věci, ačkoliv bych rád, aby se i ty nevážné opíraly o reálná data. A proto ti nejspíš brzy napíšu a zkusím z tebe dostat pár odpovědí na věci, které mne zajímají.
Autor: PavelOdesláno: 17:41, 19.6.2012ID: 424818Nahlásit Vaultmasterům
Výborně, rád pomohu
Autor: Sybrakos aka Henry ThornOdesláno: 18:30, 22.6.2012ID: 51aeaeNahlásit Vaultmasterům
Já ti nevím.. Mě ten Templayerův článek (nějaké věci, ne vše) přišel docela k zamyšlení. I když spoustu věcí bych asi dělal automaticky (schování se do sklepa, utěsnění oken, nevnášení kont. oblečení do úkrytu, atd..) Co takhle kdyby jsi sepsal něco podrobného? Věřím, že spousta lidí (včetně mě) by za takovou příručku byla ráda.
Autor: chekotayOdesláno: 22:31, 22.6.2012ID: 41d28aNahlásit Vaultmasterům
Však víš, že na Templářích mám skoro vždycky nějakou přednášku. :-D Aj o jedlých kytkách, o využití krajiny... jen by to chtělo sepsat, ale na to není čas, den má prostě příliš málo hodin. Něco píšu, ale nemůžu nic slíbit. Já bych totiž hlavně chtěl rozšířit felčarskou příručku a tam je toho o PA přežívání, si myslím, docela dost.
Možná něco vydá Květináš Petúnií, právě jsem mu okomentoval jeho návod - IMHO ještě potřebuje vylepšit - ale snad časem...
Autor: valcikOdesláno: 20:34, 28.6.2012ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
Hej, sledoval som anglický dokument o prípravách na nukleárny konflikt a týpci doporučujú natrieť všetky okná bielou farbou. Zvnútra. Keď sa sklo nevysype pri výbuchu, vďaka bielemu náteru zafungujú okná ako zrkadlo a odrazia až 80% tepelnej energie, ktorá sa šíri až o niekoľko desiatok kilometrov ďalej, než tlaková vlna. ^^
Templayera nechajte, klasické diela vznikajú nečakane.
ÁÁÁÁÁ, VRTULNÍK!!!!
Autor: Sybrakos aka Henry ThornOdesláno: 14:38, 29.6.2012ID: 6f6fdaNahlásit Vaultmasterům
valcik: vrtulník je legendární :-)) btw- ta barva na okna, to je doufám fór
Autor: valcikOdesláno: 17:02, 29.6.2012ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
HT:
Farba je smrteľne vážna vec, nie je to fór. Po výbuchu sa šíri obrovská tepelná vlna, ktorá má dosah niekoľko desiatok kilometrov od miesta výbuchu. Keď prenikne cez sklá zatvoreného okna, teplota sa vo vnútri objektu ešte znásobí a celý interiér okamžite vzbĺkne, zvlášť ak je to bežný byt plný horľavého materiálu. Náter na oknách tomu zabráni.
Autor: Sybrakos aka Henry ThornOdesláno: 18:14, 29.6.2012ID: 6f6fdaNahlásit Vaultmasterům
valcik: zajímavé, víš, co to bylo za dokument please (odkaz, název, whatever)?
Autor: valcikOdesláno: 20:26, 29.6.2012ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
Názov si nepamätám, vysielala to ČT1 pár rokov dozadu. Trošku ale pogúglim a keď objavím nejakú stopu, doplním link.
Autor: valcikOdesláno: 20:31, 29.6.2012ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
MÁM TO, MÁM TO!
http://www.youtube.com/watch?v=70P2cueuECw
Autor: valcikOdesláno: 21:08, 29.6.2012ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
.. keď skočíš na 13:10, uvidíš ako natierajú okná. ^^
Autor: Sybrakos aka Henry ThornOdesláno: 22:41, 30.6.2012ID: 429446Nahlásit Vaultmasterům
valcik: díky moc :)
Autor: Sybrakos aka Henry ThornOdesláno: 22:52, 30.6.2012ID: 429446Nahlásit Vaultmasterům
no to mě poser, fakt je natíraj :-DD
Autor: KharkowOdesláno: 07:04, 1.7.2012ID: 705aa4Nahlásit Vaultmasterům
Ehm... ehm.. ehm. :)
Musím říct (napsat, vykřičet), že aktuálně mně napadají zhoubné myšlenky na zaslání smíchy promočeného prostěradla na adresu Vaultu s žádostí o vyčistění metodou ručního praní, s nezacpaným nosem :)

Pro maximální efekt umocňující čichový prožitek jej pravděpodobně zabalím do igelitu.

Pro příště prosím varování, před příliš vtipnými komentáři ;)

Aneb památná věta ohledně vhodnosti výběru „panelákového úkrytu“:
„Vole, ten barák je ale hustej!“,
Autor: chekotayOdesláno: 20:14, 1.7.2012ID: 41d28aNahlásit Vaultmasterům
Kharkow: :-)
Valcik: Myslím, že zajímavější metoda - a také rychlejší - spočívá v tom přelepit okna izotermickou fólií, stříbrnou stranou ven. To odrazí ještě víc tepla. Navíc je to věc opakovatelně použitelná a zrovna v tuto chvíli mám takto opečovaná okna, abych se v jižně orientovaném bytě neupekl. Je to vlastně dobrý příklad toho, o čem hovořím: V dřevních dobách neznali snad ani alobal, tak museli vzít zavděk bílou barvou. Dnes jsme už trochu dál...
(To se týká také té rady ohledně naplnění pračky vodou - modely praček, u kterých to mělo smysl, dnes znají jen pamětníci.)
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.