.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2019-08-11 05:42:26,

Příjemné nukleární prázdniny!

Druhá polovina prázdnin je ve střední Evropě tradičně doba, kdy končí okurková sezóna a všichni sledují, co zase vyvede Rusko. Zatím se zdá, že s okupací dalšího souseda ještě chvíli počká, ale toto spoždění si kompenzuje jaderným perlením. Začněme chronologicky:

1) Pamatujete si tuhle novinku z roku 2017? Ve zkratce: Přes Evropu se tehdy přehnal obláček radioaktivního izotopu ruthenia, což je prvek, který (takto osamocený) dokáže produkovat asi tolik světových zařízení, kolik prstů zbylo na ruce předčasně penzionovaného dřevorubce. A protože jsme v Evropě, hned se všichni podívali do Ruska, na závod ku zpracování radioaktivních materiálů Majak. Rusové na přímý dotaz odpověděli, že u nich se nic nestalo a že ruthenium se muselo do atmosféry dostat z padající vesmírné sondy. Je sice pravda, že na orbitě je satelitů fůra, ale také je pravda, že se najde pár lidí, kteří si o nich vedou přehledy, jako třeba který kdy kam spadl a jestli sebou náhodou nevezl nějaké ruthenium, že. Takže tohle tvrzení vyvrátit nebyl žádný problém, nicméně, jak je v ruské dezinformační válce zvykem, domácímu publiku prvotní lež stačí a po dalším už nepátrá, protože by taky mohl dostat po tlamě či vypadnout z balkonu. (Tuto tradici dodržují Rusové i v zahraničí.)
Nicméně, po Studené válce nám zde zbyla bohatá síň stanic monitorujících jaderné pokusy a vlastně jakýkoliv závan radioaktivity v luftu, a moderní výpočetní kapacita umožňuje docela dobře simulovat vzdušná proudění, takže je až s podivem, že trvalo celé dva roky, než se konečně potvrdilo, že to ruthenium skutečně unikolo z Majaku. Oficiální správa nicméně neuvádí v určeném čase žádnou havárii a tak se můžeme dohadovat, co je horší: Jestli to, že Rusové lžou světu do očí (i) ohledně havárií svých jaderných zařízení, nebo to, že tam došlo k havárii a nikdo v provozu si toho ani nevšiml.

2) A nyní hurá do současnosti, respektive minulosti nedávné. 14 námořníků se udusilo na ponorce. V českých médiích se "submrezible vehicle" překládalo jako "batyskaf", což bylo legrační, protože pod tím pojmem si jeden představí něco spíš malého (z tohohle by vbylezlo leda tak 14 klaunů, ne námořníků), přitom Lošarik je docela velká mašina, navíc poháněná jaderným reaktorem, kolem čehož se zezačátku také dosti mlžilo. (Rusko be like...) Nakonec se ukázalo, že k jaderné nehodě nedošlo (protože kdyby jo, tak by nám o tom přece řekli, ne?) a ponorka byla odtažena do přístavu. Za nehodu patrně mohly lithiové akumulátory. Jak by řekl dokotor Sova: Spíš je to pošetilost starého člověka, ale já mám pocit, že kovové lithium má krásnou vlastnost, že hori i pod freonovou atmosferou, jakoz i v CO2, a polity vodou v rozpalenem stavu prudce vybuchuje. Nelítostně a jednou provždy. A v tom je jeho nebezpečí a krása. Navic u tech ponorek by si zrovna mohli dovolit tezsi anebo drazsi akumulatory, treba stribro-zinkove."
No a zkrat při připojování k mateřskému plavidlu... to se stává i v lepších rodinách.
Tak jsme si oddechli, že to nebyl další atomový odpad na dně oceánu a mohli jsme úspěšně na celou kausu zapomenout, zvláště pak na to, jestli není divné, že "měření mořského dna" vykonávala hromada celkem dost vysokých šarží. Každopádně je vojenská rozvědka GRU moc hodná a milá, že půjčila svou ponorku k tak důležitému úkolu, jako zjsitit, zdali je to moře hluboké osm set, nebo osm set pět metrů a tři centimetry. Jo, to loni byla tahle ponorka v mnohem větším fofru.
Důležitré je, že Rusko se, narozdíl od prohnilého Západu, jádra nebojí. Ke spuštění se chystá nový druh jaderné elektrárny, totiž plovoucí. Ta bude naštěstí nepotopitelná (tohle slovo je na Západě tabu už od roku 1912).

3) Pak vybuchla plynová elektrárna (1040 MW) v Mytešči u Moskvy. To nemá nic společného s jádrem (kromě poznámky, že Němci chtějí plynovými elektrárnami nahradit atomové), ale tento článek má sloužit také jako určitá pomůcka... hele, když se někdo zeptá "Tak co nového ohledně toho výbuchu v Rusku?", tak se mrknete na tenhle seznam a zeptáte se zpátky: "Který výbuch máš konkrétně na mysli?" A krom toho jsou z toho pěkná videa.

4) Co se týče pěkných videí a fotek, na Rusi můžete pořídit nejlepší fotky svého života. A zatímco u nás urbexových lokalit ubývá, na východě se starají o vytváření nových lokací pro urbexery a stalkery vzorně.

5) No a pak hoří Sibiř. Není to sice tak zlé, jak praví černý humor, ale pěkné to také není. Tenhle případ nás učí, že drobné havárie jsou malebné, ale až atomovky zapálí svět od obzoru k obzoru, získat dobrou fotku do památničku nebude nic lehkého. Další aspekt: kromě toho, že samotné požáry posílají do luftu tuny oxidu uhličitého bude zajímavém sledovat, co se stane s věčně zmrzlým permafrostem, až na něj, zbaveného stínu stromů, příští jaro zasvítí sluníčko. Zajímavé, pokud to budete sledovat z vedlejší palnety, samozřejmě, protože až začnou sibiřské věčně zmrzlé bačiny hnít, půjde do atmosféry spousta metanu, což je mnohem účinnější skleníkový plyn, než oxid uhličitý.

6) Pamatujete, jak u nás pět let zpátky vybuchl muničák ve Vrběticích? Zahynuli tam dva muži při velmi podivné nehodě, připomínající spíše nekalý konkurenční boj, lidi tam pak chodili rozkrádat poházené samopaly, protože zabezpečení oblasti bylo takové české. No tak teďkom vybuchl muničák v ruském Ačinsku (Krasnojarský kraj, Sibiř). Je z toho úžasné video, ale pamatujme, že tam zahynul minimálně jeden člověk.
Požár se podařilo do druhého dne uhasit. Ovšem o pár dní později se v oblasti hrozně zkazilo počasí, natolik, že bylo třeba evakuovat obyvatelstvo. Lidé si ovšem všimli bouřkových mraků a utíkají sami. Muničák si nevšímá novinových proklamací a hoří dál.

7) No a do toho bouchl "reaktivní motor" v Severodvinsku (Archangelská oblast - asi jedno Československo severně od Leningradu). Při nehodě zemřeli dva lidé a jinak se nic vážného nestalo. Akorát tam teď nikdo aspoň měsíc nechoďte. Jo a trošku nám zacvrlikaly geigery. (Radiace byla asi 20× vyšší, než je radiační pozadí třeba v Praze.) Takže lidi vykoupili všechno, co má v názvu "jód". Velmi kvalitní shrnutí nemnohých informací a mnohých dohadů naleznete zde. Opět ve zkratce: Asi došlo k (další) nehodě ruské superjaderné superkřižující superstřely 9M730 Burevestnik. Novináři tomu říkají "raketa", ale je to zatracené pierunstvo, které háže na nepřítele atomové hlavice a samo za sebou nechává radiační stopu ze svého motoru. Vymysleli to v dobách Studené války Američané a pak toho nechali, protože jim došlo, jaká pitomost to je. Říkejte mi něco o válečných štváčích.

8) Tak a teď zase zpátky do českých luhů a hájů, na Technetu vyšel naprosto dokonalý článek o radiačních "hotspotech" u nás. Přečtěte si jej celý, zaslouží si to. ve zkratce: Když se budete při letním čundrování trošku snažit, nachytáte u nás do kožichu víc sivertů, než na turistickém zájezdu do Černobylu.

A to je vše, přeji příjemné počtení, a ať vám září! :-)

Sdílet na Facebooku
Autor: rostOdesláno: 23:37, 11.8.2019ID: 41d350Nahlásit Vaultmasterům
Trochu laciné prázdninové čtení. Rusové se občas skutečně chovají jako blbci, ale když už chcete nějaké zajímavé "radioaktivní" čtení na pláž, tak si pořiďte http://www.orau.org/ptp/Library/accidents/la-13638.pdf . (Doufám, že odkaz je na správnou knihu, nemám náladu to teď kontrolovat.)

Nebudete se stačit divit co jsou schopni lidi blbě vymyslet a udělat. (V tomto žebříčku jednoznačně vládnou kanaďané.) Většinou jsou to ale skutečné osobní tragédie. V tomto smyslu si rozhodně přečtěte zprávu o události v Majaku z roku 1999. K této události vyšla zpráva od mezinárodní atomové agentury, ale ta se zaměřovala spíše na zdravotní dopady. V té odkazované knize je ale napsané co se skutečně stalo a je to neuvěřitelné. Při opakování několik desítek let starého experimentu si experimentátor spletl nulu s šestkou (těžko říct v jakém stavu byl protokol, tehdy to všechno psali rukou), takže použil o šest centimetrů tlustší neutronové zrcadlo. (Takže pokud jste studenti technického oboru a nechápete proč vás pořád buzerují se studiem protokolů, jejich přesným vypracováním a teoretickou přípravou jež MUSÍ předcházet experimentu, tak si to přečtěte a třeba vám to dojde.)

No a taky pochopíte, že nejen rusové mají máslo na hlavě. Konečně ty dvouhlavé krávy se rodily na trochu jiném kontinentu. ;)
Autor: LukesOdesláno: 20:39, 23.8.2019ID: 607e18Nahlásit Vaultmasterům
Jak jinej kontinent? Že byla jedna v Kentucky nepřebije těch x brahminů z indie, proti nim teda pořád slabota tam je to rok co rok nějakej kus... takže sme pořád v asii
Autor: rostOdesláno: 03:50, 16.9.2019ID: 705bccNahlásit Vaultmasterům
Ale no tak, já jsem se snažil upozornit na zajímavou knihu.

Mimochodem, mezi Amerikou , Evropou a Asií rozdíly dělám. :) Což zjevně Vy ne.
Autor: WarnerOdesláno: 19:42, 26.6.2022ID: 61179aNahlásit Vaultmasterům
What sort of music do you like? https://www.voyages-gallia.fr/stmap_39dykkca.html?levitra.casodex.eurax.yagara venkateswara pharmacy CAIRO — The sun was barely up Wednesday outside Nahda Square, where thousands of Egyptians had camped for days beneath party streamers and balloons in a protest against the ouster of president Mohammed Morsi.
Autor: ErickOdesláno: 19:47, 26.6.2022ID: 613fd2Nahlásit Vaultmasterům
Are you a student? http://narsg.uk/stmap_64mvltdi.html?oxcarbazepine.fluvoxamine.viagra ivermectin 10 mg uses in hindi "We think that China is going to continue to be under a bitof pressure and that could weigh on the base metals market a bitmore," said Natalie Rampono, commodity strategist at Australiaand New Zealand Banking Group.
Autor: MaryOdesláno: 19:55, 26.6.2022ID: 6141ccNahlásit Vaultmasterům
Sorry, you must have the wrong number https://www.bridgetronic.com/stmap_64tgzttt.html?revia.cialis.nizagara metformin 500 sr brand name Defence lawyer Mark O'Mara told the sequestered jury in his closing arguments earlier on Friday that Mr Zimmerman's guilt had not been proven beyond reasonable doubt. He said the shooting was in self-defence.
Autor: AndreasOdesláno: 02:49, 27.6.2022ID: 6141ccNahlásit Vaultmasterům
It's funny goodluck http://www.lamingtonhotelmotel.com.au/stmap_21ojktcc.html?clozaril.viagra.metoclopramide use of atenolol syrup At the lunch, Modi occupied a central seat at a long, rectangular dining room table, with German ambassador Steiner sitting to one side. His reply to the question about the possibility of further riots: there has been no communal violence in Gujarat since 2002, unlike in other parts of India.
Autor: DannyOdesláno: 09:28, 27.6.2022ID: 6141ccNahlásit Vaultmasterům
An accountancy practice https://metro-taxis.com/stmap_39dwanrs.html?atarax.imiquimod.viagra.voltaren nombre comercial de captopril en mexico Coupled with swifter growth, this helped ease the threat of new ratings downgrades. The Congressional Budget Office now estimates the deficit, which exceeded $1 trillion for several years after the financial crisis, will drop to $378 billion by 2015, or just 2.1 percent of total output.
Autor: MarkusOdesláno: 10:18, 27.6.2022ID: 700c84Nahlásit Vaultmasterům
Recorded Delivery https://www.voyages-gallia.fr/stmap_64kncqzz.html?budesonide.flurbiprofen.sevelamer.viagra metoprolol xl dosing Manufacturing activity eased this month but firms were able to pass on rising input costs to customers. The PMI dipped to 51.1 from August's 26-month high of 51.4. A sub-index measuring output fell to 52.1 from 53.4.
Autor: SammyOdesláno: 15:07, 27.6.2022ID: 611866Nahlásit Vaultmasterům
this post is fantastic http://www.capitalcomre.com/stmap_21ojktcc.html?sotalol.viagra.lovastatin.nabumetone tamsulosin hydrochloride 400 microgram capsules modified release "Industry has done the right thing, and we need industry towork with us on cyber legislation," Gen. Alexander said in aspeech at Billington Cybersecurity Summit in Washington. "If wecan't share information with them, we won't be able to stop it."
Autor: MakaylaOdesláno: 21:30, 27.6.2022ID: 611866Nahlásit Vaultmasterům
International directory enquiries https://pemcincinnati.com/blog/stmap_39dwanrs.html?viagra.levothroid.thioridazine para que serve ciprofibrato de 100 miligramas Research by the NSPCC found that that more than 50% of child witnesses experienced symptoms of stress such as difficulty sleeping and eating, depression, panic attacks and self-harm in the lead-up to a trial.
Autor: RomanOdesláno: 21:40, 27.6.2022ID: 613f10Nahlásit Vaultmasterům
A jiffy bag https://pemcincinnati.com/blog/stmap_21wizxfu.html?cialis.mircette.paroxetine.zenerx triamcinolone cream over the counter cvs The other key difference in places like Indonesia is how thedevices are used: for most Indonesians, the main attraction wasthe BBM messaging service, a group-based network open only tothose who own a BlackBerry, and not the secure email features.
Autor: WoodrowOdesláno: 05:11, 28.6.2022ID: 613fd2Nahlásit Vaultmasterům
How many would you like? http://www.helloartdept.com/wordpress/stmap_39bocxge.html?atrovent.cialis.leukeran publix generic claritin d "It is likely that the president will meet with leaders. Idon't have a time for that or a date for that," White Housespokesman Jay Carney told reporters traveling with Obama aboardAir Force One to the U.N. General Assembly meeting in New York.
Autor: AlphonseOdesláno: 05:11, 28.6.2022ID: 611928Nahlásit Vaultmasterům
Where did you go to university? https://www.forum-deutscher-presseclubs.de/stmap_39bocxge.html?accupril.grisactin.livial.levitra metoprolol abends einnehmen Silver futures for December delivery slumped 2.6 percent to $23.513 an ounce in New York, the biggest drop since July 5. Prices surged 20 percent this month, marking the biggest rise since April 2011. Assets in ETPs backed by the metal reached a record 20,080.9 tons yesterday and are up 6.2 percent this year.
Autor: JulioOdesláno: 05:12, 28.6.2022ID: 611866Nahlásit Vaultmasterům
Remove card http://www.blackmanband.com/stmap_21wizxfu.html?bromocriptine.cialis.torsemide biotech ciprofloxacin side effects Mark Carney, the Bank's governor, has pledged that interest rates will remain on hold at their record low of 0.5% at least until unemployment falls below 7% of the workforce, and he reiterated in his first major speech on Wednesday that he expects that to take another three years. Financial markets fear he may be forced to push up borrowing costs earlier than he expects.
Autor: LuigiOdesláno: 12:32, 28.6.2022ID: 61179aNahlásit Vaultmasterům
Would you like a receipt? https://www.voyages-gallia.fr/stmap_21snbbax.html?levitra.celexa.acular vitamin b12 behandeln The court heard that Mrs Brennan’s grandfather, Georges Devillebichot, was a senior French diplomat to the British government who settled in London and married an English woman, setting up home in Knightsbridge to raise their five children.
Autor: ChloeOdesláno: 19:37, 28.6.2022ID: 6141ccNahlásit Vaultmasterům
The United States https://helitecstructural.com.au/stmap_39dwanrs.html?levitra.revatio.emulgel flovent and ventolin "A sense of caution is looming in the market, especiallybecause investors are worried about a slowdown in the Chineseeconomy. And when they see a risk in Asia, they tend to buy theyen, and the Japanese market is hit by that," said KyoyaOkazawa, head of global equities at BNP Paribas.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.