.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv .. |
Druhá polovina prázdnin je ve střední Evropě tradičně doba, kdy končí okurková sezóna a všichni sledují, co zase vyvede Rusko. Zatím se zdá, že s okupací dalšího souseda ještě chvíli počká, ale toto spoždění si kompenzuje jaderným perlením. Začněme chronologicky:
1) Pamatujete si tuhle novinku z roku 2017? Ve zkratce: Přes Evropu se tehdy přehnal obláček radioaktivního izotopu ruthenia, což je prvek, který (takto osamocený) dokáže produkovat asi tolik světových zařízení, kolik prstů zbylo na ruce předčasně penzionovaného dřevorubce. A protože jsme v Evropě, hned se všichni podívali do Ruska, na závod ku zpracování radioaktivních materiálů Majak. Rusové na přímý dotaz odpověděli, že u nich se nic nestalo a že ruthenium se muselo do atmosféry dostat z padající vesmírné sondy. Je sice pravda, že na orbitě je satelitů fůra, ale také je pravda, že se najde pár lidí, kteří si o nich vedou přehledy, jako třeba který kdy kam spadl a jestli sebou náhodou nevezl nějaké ruthenium, že. Takže tohle tvrzení vyvrátit nebyl žádný problém, nicméně, jak je v ruské dezinformační válce zvykem, domácímu publiku prvotní lež stačí a po dalším už nepátrá, protože by taky mohl dostat po tlamě či vypadnout z balkonu. (Tuto tradici dodržují Rusové i v zahraničí.)
Nicméně, po Studené válce nám zde zbyla bohatá síň stanic monitorujících jaderné pokusy a vlastně jakýkoliv závan radioaktivity v luftu, a moderní výpočetní kapacita umožňuje docela dobře simulovat vzdušná proudění, takže je až s podivem, že trvalo celé dva roky, než se konečně potvrdilo, že to ruthenium skutečně unikolo z Majaku. Oficiální správa nicméně neuvádí v určeném čase žádnou havárii a tak se můžeme dohadovat, co je horší: Jestli to, že Rusové lžou světu do očí (i) ohledně havárií svých jaderných zařízení, nebo to, že tam došlo k havárii a nikdo v provozu si toho ani nevšiml.
2) A nyní hurá do současnosti, respektive minulosti nedávné. 14 námořníků se udusilo na ponorce. V českých médiích se "submrezible vehicle" překládalo jako "batyskaf", což bylo legrační, protože pod tím pojmem si jeden představí něco spíš malého (z tohohle by vbylezlo leda tak 14 klaunů, ne námořníků), přitom Lošarik je docela velká mašina, navíc poháněná jaderným reaktorem, kolem čehož se zezačátku také dosti mlžilo. (Rusko be like...) Nakonec se ukázalo, že k jaderné nehodě nedošlo (protože kdyby jo, tak by nám o tom přece řekli, ne?) a ponorka byla odtažena do přístavu. Za nehodu patrně mohly lithiové akumulátory. Jak by řekl dokotor Sova: Spíš je to pošetilost starého člověka, ale já mám pocit, že kovové lithium má krásnou vlastnost, že hori i pod freonovou atmosferou, jakoz i v CO2, a polity vodou v
rozpalenem stavu prudce vybuchuje. Nelítostně a jednou provždy. A v tom je jeho nebezpečí a krása. Navic u tech ponorek by si zrovna
mohli dovolit tezsi anebo drazsi akumulatory, treba stribro-zinkove."
No a zkrat při připojování k mateřskému plavidlu... to se stává i v lepších rodinách.
Tak jsme si oddechli, že to nebyl další atomový odpad na dně oceánu a mohli jsme úspěšně na celou kausu zapomenout, zvláště pak na to, jestli není divné, že "měření mořského dna" vykonávala hromada celkem dost vysokých šarží. Každopádně je vojenská rozvědka GRU moc hodná a milá, že půjčila svou ponorku k tak důležitému úkolu, jako zjsitit, zdali je to moře hluboké osm set, nebo osm set pět metrů a tři centimetry. Jo, to loni byla tahle ponorka v mnohem větším fofru.
Důležitré je, že Rusko se, narozdíl od prohnilého Západu, jádra nebojí. Ke spuštění se chystá nový druh jaderné elektrárny, totiž plovoucí. Ta bude naštěstí nepotopitelná (tohle slovo je na Západě tabu už od roku 1912).
3) Pak vybuchla plynová elektrárna (1040 MW) v Mytešči u Moskvy. To nemá nic společného s jádrem (kromě poznámky, že Němci chtějí plynovými elektrárnami nahradit atomové), ale tento článek má sloužit také jako určitá pomůcka... hele, když se někdo zeptá "Tak co nového ohledně toho výbuchu v Rusku?", tak se mrknete na tenhle seznam a zeptáte se zpátky: "Který výbuch máš konkrétně na mysli?" A krom toho jsou z toho pěkná videa.
4) Co se týče pěkných videí a fotek, na Rusi můžete pořídit nejlepší fotky svého života. A zatímco u nás urbexových lokalit ubývá, na východě se starají o vytváření nových lokací pro urbexery a stalkery vzorně.
5) No a pak hoří Sibiř. Není to sice tak zlé, jak praví černý humor, ale pěkné to také není. Tenhle případ nás učí, že drobné havárie jsou malebné, ale až atomovky zapálí svět od obzoru k obzoru, získat dobrou fotku do památničku nebude nic lehkého. Další aspekt: kromě toho, že samotné požáry posílají do luftu tuny oxidu uhličitého bude zajímavém sledovat, co se stane s věčně zmrzlým permafrostem, až na něj, zbaveného stínu stromů, příští jaro zasvítí sluníčko. Zajímavé, pokud to budete sledovat z vedlejší palnety, samozřejmě, protože až začnou sibiřské věčně zmrzlé bačiny hnít, půjde do atmosféry spousta metanu, což je mnohem účinnější skleníkový plyn, než oxid uhličitý.
6) Pamatujete, jak u nás pět let zpátky vybuchl muničák ve Vrběticích? Zahynuli tam dva muži při velmi podivné nehodě, připomínající spíše nekalý konkurenční boj, lidi tam pak chodili rozkrádat poházené samopaly, protože zabezpečení oblasti bylo takové české. No tak teďkom vybuchl muničák v ruském Ačinsku (Krasnojarský kraj, Sibiř). Je z toho úžasné video, ale pamatujme, že tam zahynul minimálně jeden člověk.
Požár se podařilo do druhého dne uhasit. Ovšem o pár dní později se v oblasti hrozně zkazilo počasí, natolik, že bylo třeba evakuovat obyvatelstvo. Lidé si ovšem všimli bouřkových mraků a utíkají sami. Muničák si nevšímá novinových proklamací a hoří dál.
7) No a do toho bouchl "reaktivní motor" v Severodvinsku (Archangelská oblast - asi jedno Československo severně od Leningradu). Při nehodě zemřeli dva lidé a jinak se nic vážného nestalo. Akorát tam teď nikdo aspoň měsíc nechoďte. Jo a trošku nám zacvrlikaly geigery. (Radiace byla asi 20× vyšší, než je radiační pozadí třeba v Praze.) Takže lidi vykoupili všechno, co má v názvu "jód". Velmi kvalitní shrnutí nemnohých informací a mnohých dohadů naleznete zde. Opět ve zkratce: Asi došlo k (další) nehodě ruské superjaderné superkřižující superstřely 9M730 Burevestnik. Novináři tomu říkají "raketa", ale je to zatracené pierunstvo, které háže na nepřítele atomové hlavice a samo za sebou nechává radiační stopu ze svého motoru. Vymysleli to v dobách Studené války Američané a pak toho nechali, protože jim došlo, jaká pitomost to je. Říkejte mi něco o válečných štváčích.
8) Tak a teď zase zpátky do českých luhů a hájů, na Technetu vyšel naprosto dokonalý článek o radiačních "hotspotech" u nás. Přečtěte si jej celý, zaslouží si to. ve zkratce: Když se budete při letním čundrování trošku snažit, nachytáte u nás do kožichu víc sivertů, než na turistickém zájezdu do Černobylu.
A to je vše, přeji příjemné počtení, a ať vám září! :-)
Autor: rost | Odesláno: 23:37, 11.8.2019 | ID: 41d350 | Nahlásit Vaultmasterům |
Trochu laciné prázdninové čtení. Rusové se občas skutečně chovají jako blbci, ale když už chcete nějaké zajímavé "radioaktivní" čtení na pláž, tak si pořiďte http://www.orau.org/ptp/Library/accidents/la-13638.pdf . (Doufám, že odkaz je na správnou knihu, nemám náladu to teď kontrolovat.) Nebudete se stačit divit co jsou schopni lidi blbě vymyslet a udělat. (V tomto žebříčku jednoznačně vládnou kanaďané.) Většinou jsou to ale skutečné osobní tragédie. V tomto smyslu si rozhodně přečtěte zprávu o události v Majaku z roku 1999. K této události vyšla zpráva od mezinárodní atomové agentury, ale ta se zaměřovala spíše na zdravotní dopady. V té odkazované knize je ale napsané co se skutečně stalo a je to neuvěřitelné. Při opakování několik desítek let starého experimentu si experimentátor spletl nulu s šestkou (těžko říct v jakém stavu byl protokol, tehdy to všechno psali rukou), takže použil o šest centimetrů tlustší neutronové zrcadlo. (Takže pokud jste studenti technického oboru a nechápete proč vás pořád buzerují se studiem protokolů, jejich přesným vypracováním a teoretickou přípravou jež MUSÍ předcházet experimentu, tak si to přečtěte a třeba vám to dojde.) No a taky pochopíte, že nejen rusové mají máslo na hlavě. Konečně ty dvouhlavé krávy se rodily na trochu jiném kontinentu. ;) | |||
Autor: Lukes | Odesláno: 20:39, 23.8.2019 | ID: 607e18 | Nahlásit Vaultmasterům |
Jak jinej kontinent? Že byla jedna v Kentucky nepřebije těch x brahminů z indie, proti nim teda pořád slabota tam je to rok co rok nějakej kus... takže sme pořád v asii | |||
Autor: rost | Odesláno: 03:50, 16.9.2019 | ID: 705bcc | Nahlásit Vaultmasterům |
Ale no tak, já jsem se snažil upozornit na zajímavou knihu. Mimochodem, mezi Amerikou , Evropou a Asií rozdíly dělám. :) Což zjevně Vy ne. |