• 16.6.2015 . . . Kruteček a Apokalypsa
Autor: Chekotay | 
Komentuj novinku (6) | 
Tagy: Ostatní hry Film
| Sdílet na Facebooku
Pamatujete si Leeroyovu stránku Stopařův průvodce Falloutem? Dnes již neexistuje, ale pár let zpátky představovala hlavní zdroj informací o Falloutu 2 na českém Internetu. Je snad někdo takový, kdo nikdy nehledal Elvise, nesnažil se v Broken Hills rafinovat uranovou rudu na sestrojení atomové pumy nebo neprohlížel pixel po pixelu celé Arroyo kvůli výtisku sbírky Vogonské poezie? Není. Mě teda přišel hned zkraje trochu divný poručík Data, ale ještě v BFG jsem věřil. Na první pohled fake byl ovšem Krteček v Kavárně u ztracených snů, ta montáž prostě byla nepovedená.
No vidíte, a zrovna tahle jediná položka z celého seznamu byla pravdivá.
Ačkoliv tedy trochu obráceně, nepřišel vlastně Krtek do Falloutu, ale Fallout do Krtečka. Jasně, stalo se tak v roce 1984, takže já tady objevuju Ameriku - mějte se mnou prosím strpení, prostě jsem se na potomstvo zmohl až v pokročilém věku. (Sám bych se na Krtka nikdy nedíval, protože mám trauma z dílu Ve městě.)
Takže co od krátkého filmu s nic neříkajícím jménem Krtek ve snu čekat? Krtečka, žabičku a myšičku tancující kolem kytičky? Nikoliv. Energetickou krizi, kolaps civilisace a automobily tažené krávami? Ano! Krtečka trhajícího parkety a štípajícího nábytek, aby přežil tuhou zimu (ne nutně nukleární, ale tři metry sněhu stačí)? Ano! Dále také výrobu improvizovaného oblečení i zbraně (asi jediný případ, kdy se v tomto seriálu objevuje zbraň), zařizování hospodářství, lov (který dopadne šťastně i pro kořist) a boj s litými šelmami (lev v české přírodě působí úsměvně, ale třeba v Tbilisi by tenhle vtip dneska asi nepřišel k chuti). No a závěr musí malým dětem přijít už jako totální mindfuck. Nuže, vzhůru do retrofuturistické budoucnosti, která má právě načase poznat, zač je toho apokalypsa - následující dva týdny bude Krtek ve snu ke shlédnutí na Streamu.
Na ČSFD má tahle epizoda hodnocení 86%, což je sice méně, než Jak krtek ke kalhotkám přišel (94%), ale podstatně více, než The Book of Eli (64%), Mad Max a Dóm hromu (57%), Útěk z L.A. (52%) či Den trifidů (46%). Takže to prostě musíte vidět.
- Další Krtečkův zběsilý trip. Ve snu sice není tak epochální zářez do dějin kinematografie jako Ve městě, ale je to nášup.
- Krtečka v této sci-fi poloze jsem objevil až po třicítce.
- Tady někdo s tím crackem trochu přepálil? Do toho všeho asi hašiš na trávě a šlo se na věc???
- Jeden velký, obrovský nesmysl... a nudista k tomu... tohle má být pohádka pro děti?
(Co za podivné lidi chodí na ČSFD, že mají potřebu řešit nahatou postavičku v kreslené pohádce? Sper to čert, kdybyste chtěli stahovat, tak dobře se tahá přes tuhle on-line utilitku.)
U děcek a jejich výchovy ještě chvíli zůstanu. Madbrahmíní jesle přerůstájí pomaličku ve školku a je načase rozvážit, jaké experimenty na detech vykonat hry budou děti hrát, až přestanou zalévat počítač vodou a krmit lipánkem (bez škrobu a glukózo-fruktózového sirupu). Článek o pedagogickém vzoru jsem našel na Anuswebu. Nejlepší výchova je příkladem a už se těším, až toho malého n00ba roznesu na granáty v QII. (A jestli nedohraje Fallouta bez zabití, nedostane večeři.) V diskusi pod článkem začali lidé řešit, proč jsou staré hry tak mnohem lepší, než ty současné, což mi připomíná některé návštěvníky tady v komentech. "Lol, vi si myslite, ze ty vase vikopavky sou lepsi jen proto, ze maji hluboky pribeh, rozvetveny dej, vikreslene postavy, zabavne dialogi, fungujici svet a vivazeny levelling? Probudte se, dnes se hri delaji jinak!!!!" - a variace, kdybyste nevěděli, o čem točím. I na toto téma má náš bývalý přechodný přístav článek: Hry jsou lepší než dříve, ale zapomněli jsme si je užívat. Jak komentoval valcik: Dospělý člověk už nemá takovou radost z pouhého plýtvání volným časem. Takže třeba i my se za dvacet let dočkáme hlášek jako "Nejlepší fallout byla trojka, Bethesda tu patnáctku totálně odflákla". A potlesku, když se ukáže, že Fallout 16 půjde hrát za ženu.
Samozřejmě, něco jsou vzpomínky přikrášlené nostalgií a něco jiného jsou skutečné nadčasové klenoty. Literatura to zná - taková Iliada nebo Bible jsou pořád parádní počtení, a to od jejich "uvedení na trh" už nějaký ten pátek uběhl. Je velkou otázkou, zdali podobné skvosty žánru vzniknou i v oblasti počítačových her, které to mají těžší už jenom kvůli změnám hardware v čase. Pakliže ano, budeme moci definitivně uzavřít tolikrát omílanou otázku, zdali mohou být počítačové hry skutečným uměním. Odpověď bude kladná.
... ARCHIV ...
Vault šílené brahmíny vytvářejí a spravují vaultmasteři JaW, Ratman, chekotay a smejki za přispění návštěvníků.
© JaW & Ratman & petruschka & Chekotay & Jay Kowalski & Daemon & Harley & Ještěr & Deimos & smejki 2001-2077
V grafickém zpracování jsou použity materiály z her: Fallout, Fallout 2 a Fallout Tactics © Interplay, Fallout 3 © Bethesda,
Přebírání materiálů z těchto stránek bez souhlasu autora je výslovně zakázáno
a trestáno celoživotně se vracejícími záchvaty úzkosti a provinilosti!
|