• 11.2.2017 . . . Koukejte z okna!
Autor: Chekotay | 
Komentuj novinku (26) | 
Tagy: Brahmíní vemeno
| Sdílet na Facebooku
Je tam snad už to ráno, slibované v minulé aktuálce? Ne. Ne, je tam pořád jenom tma, zima, hlad a politbyro. A proto i my dnes ještě zůstaneme ve světě, jemuž vládnou tyto čtyři veličiny. Ovšem i tou tmou letí jasný paprsek dobré zprávy, jako kdyby se opět a nečekaně rozsvítila Sběrná obrazovka Kanálu spásy: Slza autora jménem Koru dnes večer osolí zemiak. Neboť právě na zemiakovou medaili jeho povídka dosáhla.
Halucinace v prvním kole:
Cheky: 1
Meehail: 2
Ssyx: 2
Tína: 2
Viky: 1
Průměr: 1,6
Hlad a podvýživa ve druhém kole:
Cheky: 2
Meehail: 5
Ssyx: 6
Tína: 7
Viky: 2
Celkem: 22
Chekyho gulag:
Je dobré, spojovat věci příjemné s věcmi užitečnými. Pokud vás kamarád nechá v pekle, vy se musíte spolčit s Luciferem, abyste přežili a v rámci jeho mise dostanete možnost nakopat "kamaráda" do koulí, dalo by se říct, že je to dokonce velmi příjemné. A hlavní hrdina téhle povídky si to patřičně užívá.
A já s ním.
Sběrná obrazovka je parádní jízda peklem, v něž se proměnil náš svět. Motiv pomsty je ovšem podružný, hlavním cílem hry je něco mnohem většího, a slouží hlavně pro vykreslení postav. Co čtenáře zaujme především, je přehlídka nápaditě vymyšlených pekelných bytostí, které si autor očividně užíval. Někdy možná až příliš.
O této povídce se rozhodně nedá říct, že by byla těžkopádná, přešlapovala na jednom místě nebo obtěžoval přílišnými popisy, Koru místy využívá češtiny až na dřeň a nechává čtenáře bláznivě poskakovat na špičkách vln fantazie. Tento přístup je osvěžující a pro takovýto výbuch imaginace vhodný, na druhou stranu je jeho důsledkem přeci jen jistá emocionální a psychologická plytkost postav, hlavně ve vztahu k hlavnímu cíli mise. Není čas rozebírat podrobně všechny ty důmyslné finty, byť uznávám, že čtenáře by to většinou nejspíš nudilo. Hlavně však je hlavní hrdina místy až příliš velký frajer. Je víc cool než Jindřich Tvrdojádro a v závěru už je natolik nad věcí, že i já ztrácím kontakt s dramatickým obloukem a přestává mě zajímat, jak to vlastně dopadne.
Vlastně mi to hodně připomnělo Amber, ze začátku super, imaginace neuvěřitelná, svět hluboký a prokreslený, ale později už se jen Corwin/Merlin někam plouží a Vzor sem a Vzor tam a zemětřesení a princezny a Chaos a nevím a měsíc po přečtení zůstává ve vzpomínkách pocit, že to dobře dopadlo, ale jak vlastně...?
Meehailova jurta:
Budem úprimný, táto poviedka sa mi hodnotila najťažšie zo všetkých. Miestami sa chytám, celkovo mi však uniká, kto je kto a čo je čo. Poviedka kontrastuje so všetkými ostatnými poviedkami a ako jedna z mála sa pokúša o niečo úplne originálne, prepracované. Väčšina poviedok v tejto súťaži vychádza z jedného bodu, nápadu - zaujímavej myšlienky, skvelého zvratu na konci, zaujímavej scény, atmosféry... a tam aj končia. A to je škoda, pretože sa domnievam, že by sa autorom písalo ľahšie, keby sa neupínali iba na jednu vec, keby si premysleli nejaký protipól, vedľajší motív, ďalšiu dimenziu príbehu, ktoré by im tak trocha poskytli priestor na dýchanie a neboli by pod takým tlakom, že stavili všetko na jednu kartu, a možno by vo viacerých prípadoch objavili niečo, čo o vlastných myšlienkach ani sami nevedeli.
V tejto poviedke je naopak vidieť, že obsahuje viac vrstiev, odkazy na mytológiu, interakciu postáv, symboly, obrazovo veľa zaujímavých vecí, a myšlienok. Z môjho pohľadu je však napísaná neprehľadne, vidieť to pri dialógoch. Pravdepodobne šlo o úmysel, ale sťažuje to čítanie, rovnako ako rozkúskovanie do krátkych epizód. Ide tak o jedinú poviedku, u ktorej si nie som svojím hodnotením istý. Asi by som potreboval anotovanú verziu :)
Ssyxův voják:
Mysticko-technologické peklo přišlo na zemi a Ďábel to hodlá vrátit Bohu. Příjemně mi to připomělo bajkovitost The Devils carnival. Nebýt pravopisných chyb, tak dávám za jedna.
Tínin pes:
Tato povídka ve mně vyvolala rozporuplné pocity – za mě jde o nejkontroverznější dílo letošního ročníku. Pokud přistoupíte na autorovu hru se čtenářem, povídka vám něco dá (ani při druhém přečtení si nejsem úplně jistá co), pokud nedáte často nesrozumitelnému stylu šanci, povídka se vám pravděpodobně líbit nebude a možná ani nepochopíte, jak se mohla umístit tak vysoko. Oceňuji, že se jedná o něco nového a nezvyklého, často komplikovaného, nicméně zajímavě, tísnivě napsaného, s (v kladném i záporném slova smyslu) podivnou, silnou atmosférou. Co bych povídce vytkla – přestože se patrně jedná o úmysl, povídka je na mě stručná až moc, prostor pro představivost čtenáře je skvělá věc, ale i s ním se musí zacházet opatrně. V Obrazovce už je toho k domýšlení příliš, a to i na místech, kde to na mě působí, jako že autor sám tak docela neví, a tak pátráním po smyslu obsahu zatíží čtenáře. Povídka obsahuje pravopisné chyby, které v ní být nemusely, jinak je psaná zajímavým jazykem. Autor přišel se zvláštní věcí, perfektně vykreslenou špinavou atmosférou, s divnými, temnými hrdiny, s podivnůstkou. Určitě stojí za přečtení, možná si bude čtenáře hledat těžce – ale pokud si je najde, myslím, že s ní budou spokojeni. Já, ač asi nejsem cílovou skupinou, jsem byla příjemně překvapená.
Chekyho douška: Zbývají nám poslední tři výherní místa, naše utrpení brzo skončí.
Takový je život.
... ARCHIV ...
Vault šílené brahmíny vytvářejí a spravují vaultmasteři JaW, Ratman, chekotay a smejki za přispění návštěvníků.
© JaW & Ratman & petruschka & Chekotay & Jay Kowalski & Daemon & Harley & Ještěr & Deimos & smejki 2001-2077
V grafickém zpracování jsou použity materiály z her: Fallout, Fallout 2 a Fallout Tactics © Interplay, Fallout 3 © Bethesda,
Přebírání materiálů z těchto stránek bez souhlasu autora je výslovně zakázáno
a trestáno celoživotně se vracejícími záchvaty úzkosti a provinilosti!
|