.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2016-01-07 23:32:58,

Aarhemský rukopis

Dnes tedy poslední povídka, který skončila v prvním kole. Chlapík jménem Robert s průměrnou známkou 3,2 těsně minul dělící čáru, což značí, že jeho povídka, Aarhemský rukopis, potřebuje přinejmenším pořádně učesat, ale současně jde o počtení hodno pozornosti.

Na povídky druhého kola si budete muset počkat do příštího týdne, již teď však mohu prozradit, že konečné pořadí se nám určuje velmi těžce. Všem povídkám (a teď nemyslím jen ty ve druhém kole, ale všechny, které letos přišly) by velmi pomohl nezávislý čtenář, jenž by autora upozornil na opomenutí a chyby. Nebo je na vině příliš krátký termín, pouhých pět měsíců od vyhlášení po ukončení?

Sdílet na Facebooku
Autor: LordusOdesláno: 09:37, 8.1.2016ID: 61904eNahlásit Vaultmasterům
Já svou povídku letos nestihl dopsat.. skončil jsem u strany 82.

Chtělo by to oznámit rok dopředu. Termín se pak stejně může měnit.
Autor: HabíkOdesláno: 09:54, 8.1.2016ID: 60f342Nahlásit Vaultmasterům
Muím říct, že dnešní povídka se mi takhle po ránu v kanceláři uprostřed polozasněžené radioaktivní Ostravy četla docela dobře. Poklidný způsob vyprávění mi sednul, i když ke konci jsem už měl trochu pocit, že pořád vlastně čtu jeden odstavec dokola. Jdeme, nemáme jídlo, nemáme vodu, tlačíme kárku, je zima. Na druhou stranu to nebylo tak dlouhé, že by mě to štvalo nějak moc. Spíš mě mrzelo, že skupina byla představena hodně neutrálně. Neměl jsem důvod jim nějak moc fandit ani je nenávidět, protože přes všechnu tu bídu se neřeší žádné morální dilema. Jen existenční. Jinými slovy - nemusí se jíst děti, ale jen krysy. Možná proto, že jsem si ke skupině nevytvořil žádný vztah, na mě konec povídky, kdy nevíme jestli skupina uspěla, něměl ten správný dopad. Ale jak jsem napsal na začátku - fajn čtení, autor umí psát, jenom přidat trochu napětí.

Teď otázka do pranice. Nestálo by za to, kdyby se příští rok angažoval nějaký gramaticky zdatný jedinec, který by na soutěžních povídkách prováděl korekturu, aby se ke čtenářům dostaly v reprezentativním stavu? Jsem taky grammar nazi a chyby nesnáším. O to víc bych uvítal, kdyby se ve zveřejněných povídkách už nevyskytovaly. Bylo by fakt super, kdyby byl člověk, který by udělal korekturu a zkonzltoval s autorem, jestli mu to nenarušilo povídku atd. Hodnotit by se pak měly spíš povídky samotné. Připadá mi to i jako lepší řešení, než tady potom auroty veřejně pranýřovat za nadužívání čárek a podobně. Gramatiku neovládají i někteří světoví autoři, jejich knihy jdou proto do světa až po řádné korektuře. Chápu samozřejmě, že to není jenom tak :-)
Autor: RobertOdesláno: 10:37, 8.1.2016ID: 43084cNahlásit Vaultmasterům
Díky Habíku za přečtení a hodnocení. Co se týká rozuzlení příběhu, tak to, že uspěli měl předznačit ten úvod, kdy Země je (už zase) zelená a lidstvo stále existuje a přežilo potravní nedostatek - jak ? = našli svůj cíl. Nicméně zpětně uznávám, že vzhledem k tomu, že už po cestě občas narazili na nějakou zeleň, tak se vlastně mohla příroda rozrůst samovolně a není to úplně jednoznačné.
Otevřený konec pomáhá stimulovat fantazii čtenáře :-) (?)
Autor: meehailOdesláno: 10:39, 8.1.2016ID: 4296a2Nahlásit Vaultmasterům
Ja som poviedku pochopil tak, že úvodná informácia o nájdení zápiskov v džungli je znakom toho, že skupina uspela. V zápiskoch sa totiž píše: "Samotné megapumy nezabily moc lidí, ani radioaktivita, ale nukleární zima, která pak nastala. Ta zahubila skoro všechno rostlinstvo. Následovali býložravci a pak ti, co je měli za potravu. Lidé na vrcholu potravního řetězce se pak pozabíjeli sami mezi sebou v boji o zbylé zdroje a potravu."

Džungľa je teda priamym výsledkom úspešnej misie, aj keď sa to teoreticky mohlo podariť niekomu inému. Každopádne som po dočítaní poviedky držal skupine palce práve preto.

Ku korektúram: Asi nikto so zdravým rozumom by také niečo nechcel robiť. Je už teraz jasné, že pri niektorých poviedkach by strávil korektor viac času než samotný autor.
Ale hlavne, ak si to premietneš trebárs na iné médium, konkrétne filmy, navrhoval by si, aby porotcovia znova natočili niektoré scény, lebo sa kamera trasie, obraz je rozostrený a v domácom kečupe, ktorý má slúžiť ako krv, sú vidieť paradajkové jadierka?
Obsah nemôžeš oddeliť od formy, potom by to bola súťaž o to, kto má najlepší námet. Lenže námet bez spracovania je ničím.

Ak ide iba o čiarky a hrúbky a formátovanie, myslím, že veľkú časť zvládne každý autor sám. Ak si nie je istý, použije slovník, použije korpusy, kde môže nájsť výskyt a používanie nejakého výrazu, použije aspoň spellcheck.

Ak by však mal korektor robiť naozaj to, čo korektor robiť má, tak je to oveľa zložitejšie. Kde určíš, ktorá úprava je len gramatická a ktorá už ovplyvňuje obsah, formu a štýl? Ak opravíš sémanticky nesprávny výraz "hodil po nej absurdný pohľad" (a ako korektor to opravíš, pretože je to tvoja práca) alebo opravíš bohemizmy v slovenskej poviedke, zasahuješ do výrazových prostriedkov autora, čím výrazne ovplyvňuješ samotné dielo.
Je pravda, že existujú akési hranice medzi gramatikou, syntaxou a štylistikou, ale tieto oblasti sa prelínajú a prácou korektora by tak bolo stanoviť si pri každom výskyte niečo nesprávneho, či to upraví, alebo nie. Robil by tak selektívne a v konečnom dôsledku neobjektívne.
Autor: TinaOdesláno: 11:43, 8.1.2016ID: 51fe60Nahlásit Vaultmasterům
Ad otázka do pranice - pravopisnou korekturu bychom jako hodnotící byli schopni provést (téměř) všichni, problém Habíkova návrhu vidím jinde. Vemeno je naprosto nezisková záležitost, naopak stojí porotce čas a sílu (baví nás to, aspoň většinou, a děláme to dobrovolně), ale nemají z něho nic, jen občas zajímavé počtení. Připadá mi smysluplné a správné, aby čtenáři na Brahmíně "dostali" povídky tak, jak k nám dorazily, a pochopili, proč jsme hodnotili, jak jsme hodnotili. Pravopis je nezbytnou součásti spisovatelského řemesla, a pokud dostanu povídku s hrubými chybami, dobré hodnocení ode mě nedostane. A chyby, na které narážíme v soutěži, jsou většinou ne překlepy nebo nepozornost, ale mnohem hlubší nepochopení gramatických jevů a základního pravopisu. Když nebudu umět bruslit, nestanu se krasobruslařkou, i když jinak budu pohybově nadaná a bude mě bavit plácat se od mantinelu k mantinelu. To samé platí pro cokoliv jiného, včetně psaní. Pokud chci psát (a budu chtít, aby mě někdo četl a bral vážně), pak musím psát, psát, psát a především číst, zlepšovat se. Chyby dělá každý, samozřejmě, ale ve Vemeni se opakují chyby, které lze velmi snadno odstranit (např. neustále opakovaná nesprávná shoda podmětu s přísudkem, na kterou IMHO není tak těžké dát si pozor). Občas - neříkám, že u všech autorů - mám pocit, že lidé, kteří soutěží pravidelně, dělají stále stejné chyby, a pokud se vůbec snaží o posun, pak není vidět. V takovém případě je pro mě ztrátou času jejich chyby opravovat. Samozřejmě pokud by autor napsal "Prosím, ukažte, co je špatně.", řekla bych mu to, to ostatně, mám pocit, nabízíme často (přinejmenším Chekotay, Viky a já). Pokud by Habík tím znalcem pravopisu nemyslel nikoho z hodnotících, ale nějakého (profesionálního) externího korektora, neumím si představit, jak by to fungovalo - buď by musel mít spoustu volného času, nebo bychom mu museli zaplatit, nebo bychom ho museli přesvědčit, že bude naprosté terno, pokud si korektury povídek no name autorů v neznámé postapo soutěži přidá do CV. Korektury povídek a novel, které se prosoutěží až do tištěného sborníku, za který čtenář zaplatí v řádu stokorun, mají smysl (o samostatných románech známých autorů ani nemluvě), v našem případě ho ale nevidím. To je můj názor :-)
Autor: HabíkOdesláno: 13:13, 8.1.2016ID: 60f342Nahlásit Vaultmasterům
Points taken :-) Samozřejmě jsem myslel, že by to nějaký chudák dělal jen z čistého fanouškovství. Říkal jsem si, že když někdo deset let obětuje tvorbě Fallout Resurrection, možná by se našel i nějaký blázen, kterého hrozně baví korektura. Ideální stav by byl, kdyby sami povídkáři někoho takového měli ve svém okolí. Tím, že jsem na chyby a celkovou úpravu textu citlivý, neužiju si 90% soutěžních povídek a to mi příjde jako škoda, když je jich tak málo. Neměl jsem ale vůbec v úmyslu napadat soutěž, její pravidla nebo porotce. Pro mě jste všichni včetně autorů borci. Jenom jsem myslel, že by to stálo za úvahu. Btw. nesouhlasím s tím, že kdo neumí psát měkké a tvrdé I/Y, nemůže být skvělým spisovatelem. Srovnání s krasobruslením v tomhle IMHO neplatí.
Autor: VikyOdesláno: 14:57, 8.1.2016ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Pokud povídka nestojí autorovi ani za to, aby si ji nechal po sobě někým zkontrolovat (stačí se ozvat na bramíně, on se někdo jazykově zdatný, ochotný a přitom nehodnotící najde, že, Habíku?), tak nevidím důvod, proč by se s ní měl babrat kdokoli jiný. Je to autorova práce a autorova vizitka, ber nebo nech být.
Autor: VikyOdesláno: 15:07, 8.1.2016ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Jaj a teď čtu, že podle autora skupina došla do svého cíle. Tak to fakt ne, to z toho fakt nevyčtu - když píšeš, že se našel tenhle rukopis nedaleko nějakého moře A ZÁROVEŇ skončíš vyprávění tím, že vytáhli z nějaké pevnosti v Polsku a nic dalšího, tak je jasné, že minimálně autor rukopisu nedošel dál než na dohled k Baltu, ergo kladívko ze stavby povídky vyplývá že nedošel nikdo.
Už jsem si představila ten román, pro který je tvoje povídka prologem, jak teprve v něm najde nějaký historik, že byla někde na severu nějaká semenná banka, nikdo mu nevěří, tak dá dohromady výpravu a vydají se na hrdinný quest do středu Země... eeee... na sever pátrat po arše plodin z minulého světa. Přes mnohá nebezpečenství archu najdou, otevřou a .. a teď závisí na autorovi, bude-li z toho jednoknihový optimistický román (otevřeou, najdou neporušená semenna, vysejí, hurá, "jéé, tak takhle vypadaly ty brambory, aha" atd.) nebo víceknihový thriller o hledání semen (a světových padouších, kteří se smějí obyčejným hlupákům živořícím na plantejnech a kokosákách, kdežto oni debužírují brambory s třešeněmi... ehm..) nebo tak něco.
Autor: ChekotayOdesláno: 15:09, 8.1.2016ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Taky jsem nad tím trochu uvažoval, ale když si vezmu, že "korektor" v druhém semestru filosofie přivydělávající si formou černých brigád chce za normostranu dvě až čtyři stovky, a s přihlédnutím k faktu, že jsem byl rok nezaměstnaný, ne, tak bohatý opravdu nejsem. A korektura je velmi náročná věc, která vyžaduje nejenom schopnost přečíst text, ale také jej pochopit na úrovni minimálně mezi čtenářem a autorem, a spíše na úrovni autorské.
Jenže: Jsou chyby a chyby. Nějaký Open Office s českým (slovenským) jazykovým balíčkem jde sáhnout zadarmo během pěti minut. Zmáčknout F7 a odklikávat návrhy robotické korektury je na dalších pět minut. Proč tedy snad v každé povídce potkávám shluky znaků, které by chtěly být slovy, ale nedaří se jim to? Pokud autoři nejsou ochotní udělat ani základní minimum, pak považuji debatu o korektuře za bezpředmětnou. Možná - možná! - by mělo smysl, pakliže bychom provedli korekturu vítězných povídek.
Stojím za názorem svých kolegů výše: Forma i obsah. Rozklepnout na talíř vajíčko a přihodit bramboru není totéž co volské oko s hranolky. Krasobruslař, který řekne "já bych udělal dvě piruety a roznožku a vrut a salto mortale, do toho by hrál Čajkovský" není totéž, jako krasobruslař, který si obuje brusle a udělá to. Skladatel, který neumí noty, může mít v hlavě hudbu sfér, ale co z toho? Vyprávění příběhů je komunikace, je to o tom umění vzít něco ze své hlavy a předat to někomu jinému tak, aby to pochopil, pojmul a sám zvnitřnil.
Mimochodem, příměr se slavným spisovatelem tak úplně nepasuje - jednak je Vemeno soutěží, takže je dobře, když jsou vidět reálné schopnosti autora (jakkoliv je nepostihnutelné, pakliže si autor nějakého korektora sežene, uznávám), jednak kniha od slavného autora je investice, kdy vydavatel nakoupí nějakou hromadu slov a zpracovává ji svými nástroji za účelem výdělku, nebo aspoň (u nás) ne moc velké ztráty.

Co udělat můžu je sepsat bodově seznam věcí, které by měl autor udělat, než povídku pošle. Je na autorech, aby si jej vylepili a aby se jim řídili. Bylo by to asi takto:
1) 78 stran není povídka, ale román...
2) spellchecker
3) přímá řeč v uvozovkách, každá osoba řeční na svém řádku.
4) za každou větou tečka, za přímou řečí čárka
5) píšeme černým písmem na bílém pozadí, že ano?
6) "ú" je vždy a jen a pouze na začátku slova, trojúhelník jsou dvě slova. Všude jinde je "ů".
7) Použil jsi fráze? Mrkni na google, jestli je máš dobře. (Mám času jako šafránu, vlci vili na měsíc a podobně)
8) Vždy, když použiješ vykřičník nebo otazník, nasyp si do úst půl štamprle soli. To tě naučí držet míru orgasmů pod kontrolou.
9) Pokud kopíruješ kus věty jinam, přečti si po sobě, jestli aby to dávalo smysl.
10) Shoda přísudku s podmětem. Muži měli, ženy měly, muži i ženy měli, děcka měla, hotovo šmitec, nic víc v tom není.
Baf. A 95% chyb je za námi.
Autor: ChekotayOdesláno: 15:14, 8.1.2016ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Ještě pro Lorda: O konání Vemene 2015 jsem ifnormoval v aktuálce z 8. 12. 2014. :-)
A jinak zdravím Habíka! Co ty stará vojno, nepůjdeš s náma koncem měsíce do Beskyd na tůru? :)
Autor: HabíkOdesláno: 15:54, 8.1.2016ID: 60f342Nahlásit Vaultmasterům
Beru všechny argumenty, konckonců jsem taky hater, tak nevím proč jsem tu vůbec dělal ďáblova advokáta :-) Stoprocentně souhlasím s tím, že pokud autorům nestojí za to povídku si po sobě přečít, případně dát přečíst a zkontrolovat známému, je to špatné. Bohužel to ve finále odnášíme my čtenáři...

Cheky, nevím jestli se hecnu na túru (píše se Ú s čárkou :-D - sorry, doufám, že to nepochopíš jako urážku, ještě jsem se neodnaučil dělat fóry v psané formě), co mám manželku a dítě, trochu jsem zfotrovatěl :-) Nicméně na nějaký sraz bych dorazil, akorát jsem pochopil, že jsou hlavně v Brně. U Šimka už asi nic co?
Autor: ChekotayOdesláno: 16:58, 8.1.2016ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Právě proti fotrovatění je Patrola bezva věc. Děcko nechám u rodičů a manželku beru sebou.
Jinak u Šimka už nic, protože v Ostravě nikdo nezůstal. Naopak v Brně pořád něco.
Autor: SybrakosOdesláno: 19:21, 8.1.2016ID: 618f82Nahlásit Vaultmasterům
O patrole jsem uz dlouho premyslel..ale tenhle mesic se stehuju do mista s vetsi vyhlidkou na preziti, tak nic.
Autor: HabíkOdesláno: 19:28, 8.1.2016ID: 6f987eNahlásit Vaultmasterům
No, docela bych i vyrazil. Bude o tom na madbrahmíně více info během měsíce, nebo to není až tak oficiální? S manželkou to asi nepůjde, dcerka je ještě hodně malá a fixovaná :-)
Autor: ChekotayOdesláno: 19:59, 8.1.2016ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Patrola tady: http://forum.madbrahmin.cz/viewtopic.php?f=44&t=12793
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.