.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2018-11-08 21:18:24,

Brahmíní vemeno: První mrtví

Tak jsme Brahmíní vemeno 2017 konečně dotáhli skoro ke konci. Přinejmenším je konečně jasno, kdo jak dopadl.
Na úplném chvostu pořadí se umístili Michal a Denisa s povídkou V úplný řiti světa.
Hodnocení
Cheky: 5
meehail: 5
Ssyx: 4 - nuda, nuda, šeď, šeď
Viky: 5
Tina: 5

Průměr: 4,8
Když se rozepíšu trochu více: Takových věcí nám kdysi chodila většina, ale dneska už jsme zmlsaní. Jazyk je dobrý, pointa potenciálně zajímavá, podání ale špatné.

Společnost mu dělá povídka Štefana Filagu Posledná nádej.

Hodnocení
Cheky: 5
meehail: 4
Ssyx: 4
Tína: 4
Viky: 5

Průměr: 4,4
Zajímavý setting světa, vytažení historického tématu nevraživosti s Maďary je zábavné, bohužel je to příliš zdlouhavé. Podrobně je popisována kdejaká zbytečnost, přitom zápletka by se vešla na polovinu rozsahu. Pozadí s mutanty nedává příliš smysl. No a závěr je dost hrozný . mám tím na mysli zjištění, kdo že to vlastně je ta "posledná nádej". To totiž nedává smysl vůbec.
Autorovi doporučuji do tohot světa zasadit nějaký jiný, méně komplikovaný příběh, anebo jenom čistou akci ve stylu Warhammeru (jakkoliv napsat čistou akci není vůbec jednoduché).

Sdílet na Facebooku
Autor: meehailOdesláno: 08:31, 15.11.2018ID: 4244f8Nahlásit Vaultmasterům
Doplním svoje hodnotenia. Keď už si autori dali námahu, zaslúžia si nejakú odozvu.

V úplný řiti světa: Toto bolo plné pátosu, celé abstraktné, bez deja, bez postavy, ku ktorej by si človek mohol vytvoriť vzťah. Autor má zrejme v hlave viac rozpracovaného pozadia tohto príbehu, ale v takejto forme to nedáva žiadny zmysel.

Posledná nádej: Asi najneprirodzenejšie rozprávanie zo všetkých tohtoročných, ktoré ma vôbec nebavilo. Postavy sa správajú ako bábky, rozprávajú ako z divadelnej inscenácie o Štúrovcoch (nuž hovor, priateľu) a rozprávajú tak rozvláčne, že mám pocit, že sú nafetovaní, pritom ide len o neobratnosť autora, miestami z ich slov doslova preráža úmysel autora informovať nás o niečom. Rovnako potom vyzerá ich sex, sterilne a umelo.
Toto celé umelé a formálne vyjadrovanie potom šokujúco autor dopĺňa krčmovým vyjadrovaním rozprávača (skoro sa posrali od strachu, stiahnutý ritný ventil)
Po formálnej stránke to nebolo o nič lepšie. Autor nevie, ako správne používať veľké písmená pri označovaní prídavných mien odvodených od národností, svetových strán a celkovo slov. Chýba kopec čiarok, autor používa nesprávne označovanie priamej reči, bohemizmy a chyby („zahladil sa mu do očí, vypadalo to“, vylíčiť), nesprávne píše číslovky (mali by sa písať slovom). Stvorenia sú z hľadiska jazyka neživotné, autor však trvá na tom, že sú to oni, nie ony.
A k tomu občas krivká aj logika sveta, pri putovaní na západ postavám poobede svieti slnko na chrbát.
A rada na záver: Ak autor plánuje zasadiť poviedku do širšieho príbehu, je to v poriadku, ale pri jej publikovaní ako samostatnej jednotky si musí pripraviť samostatný koniec, takéto otvorené konce z nej robia kapitolu vytrhnutú z knihy a pohodenú niekde osamote.
Autor: sXeOdesláno: 13:04, 22.11.2018ID: 7034beNahlásit Vaultmasterům
Ja samozrejme ďakujem za hodnotenie, išlo o moju prvú poviedku, nedostatky tam určite sú :) a vyjadrím sa k tvojmu komentáru.

- s tým, ako postavy rozprávajú by som si zase ťažkú hlavu nerobil - veľa takých pasáži kde rozprávajú postavy ako v 19-stom storočí nie je. Samozrejme som chcel, aby vzťahy a samotné konverzácie medzi postavami boli unikátne - pretože ani ja sa nerozprávam s jedným kamarátom tak a s druhým rovnako - ku každému mám v podstate iný slovník a viem čo si môžem dovoliť a čo nie. Možno to niekomu príde čudné, ale je to tak. Ale chápem, že som to mohol upraviť trochu inak.
To, že niečo dopĺňam krčmovým vyjadrovaním - nemyslím si zase, že som počas celej poviedky písal "štúrovsky" bol to len začiatok, kedy sa medzi sebou rozprávali Michal a Gabriel. To, že Michal použil vulgarizmy v tej scéne - dal som to tam naschvál, pretože pri takýchto situáciach by nikto nepovedal - Oh, Ježišku na krížku, asi mám hnedé gate. Osobne si myslím, že 99% ľudí by reagovalo takými slovami, akými reagoval Michal.

Čo sa týka formálnej stránky - samozrejme sú tam chyby, je tam dosť chýb, aspoň čo sa týka čiarok a niektorých detailov. V tomto potrebujem zapracovať :) a čo sa týka stvorení - áno, tam som pochybil v používaní slova ONI.

Toľko vyjadrenia k tvojmu komentáru a samozrejme za neho ďakujem. Samozrejme že poviedka nie je tip top, ale potreboval som niečo so seba dať von a aspoň raz za čas ma kopla múza. Najhoršie na tom je to, že som mal určitú predstavu o poviedke a až ku koncu som vlastne zistil, že samotný koniec som si nepredstavoval tak, ako som ho napísal. Malo to mať síce otvorený koniec, ale iný. Bohužiaľ sa mi stalo to, že keď som bol cca v 80% písania poviedky, tak som zistil že som nejako odbočil toho daného konca a keďže som od nového roka mal oveľa menej času na písanie, tak som to musel ukončiť tak, ako som to ukončil. Veľa vecí by som v nej zmenil :) človek keď si to číta po XXX krát, tak dospeje k rôznym negatívnym veciam a samozrejme chápem, že je niekedy obtiažne pochopiť niečo, čo písal človek ktorý to mal všetko v hlave a ktorý si tú poviedku chápe po svojom.

Som ale aspoň rád, že som sa mohol zúčastniť vôbec prvej súťaže. Takže ďakujem :)
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.