.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Martin DeWrajt, 2008-11-06 23:58:43, Martin DeWrajt pro VŠB

Devátá hráčská recenze: Moje první a poslední dojmy z Fo3

Zdravím všechny příznivce této postapokaliptické RPG série, jenž se v těchto dnech dočkala "brášky" v podobě Falloutu 3. Dost dlouho jsem se na toto pokračování těšil a vývoj sledoval s očekáváním i obavami a po dohrání tohoto"počinu" musím říct, že jako očekávání, tak obavy se vcelku naplnily. V následujících odstavcích bych rád shrnul své dojmy z této hry, krátce po tom, co jsem ji dohrál. Nuže do toho.

Co se grafické stránky týče, není třeba dlouho váhat a za grafické zpracování Fallouta můžu tvůrce hry bez obav poplácat po rameni. Grafika je povedená a na pustinu se opravdu pěkně kouká, ale ruku v ruce s grafikou musím zmínit samotné prostředí-herní svět. Ten je zpočátku působivý, avšak po pár hodinách hraní mi přišel "šedý" , dosti stereotypní. Po "projití" pár lokací/dungeonů už sem nabyl dojmu, že vím jak vypadají i všechny ostatní. To se mi po dohrání potvrdilo. Nenarazil jsem prakticky na žádnou lokaci, jenž by vybočovala z graficky pěkně zpracované "šedi".Nic jako New Reno se svou neonovou magistrálou, jen stále stejná změť sutin domů, poničených dálnic a ohořelých stromů.Metro,které na mě působilo jako šablona rozmístěna po celém DC toto vše korunovala. Obecně je dost cítit inspirace Oblivionem,což je však u tvůrců TES pochopitelné.

celý článek

(Pošlete i Vy vaše dojmy z hraní Falloutu 3)

Sdílet na Facebooku
Autor: KeinOdesláno: 19:47, 7.11.2008ID: 51634cNahlásit Vaultmasterům
Mě se zdá recenze dobře napsaná navíc dáls podbné hodnocení co já 8)
Autor: KalimeroOdesláno: 19:48, 7.11.2008ID: 518abaNahlásit Vaultmasterům
Není na konci ten soupis vlastostí trošku špatně označkován plusy mínusy? Je tam třeba zábavné ukoly a je tam mínus.

Jinak jsem se chtěl zeptat, do kdy budete brát hráčské recenze, že bych tu hru taky pořádně zkritizoval ;-)
Autor: smejki - to kalimeroOdesláno: 19:58, 7.11.2008ID: 70a85cNahlásit Vaultmasterům
koukni na to ještě jednou, je to napsáno takto:
+ -výpis plusů
-výpis plusů
-výpis plusů
- - výpis mínusů
-výpis mínusů
-výpis mínusů
Autor: byFOdesláno: 20:00, 7.11.2008ID: 703390Nahlásit Vaultmasterům
K těm parťákům, kupodivu mě dobře reagují. Běhá se mnou paladinka BoSu Cross. Její primární zbraní je kladivo. Když jsem chtěl, aby střílela, tak jsem ji vrazil laserovou pušku. S tou začala pracovat, ovšem v okamžiku, kdy jsem si k ni uložil nějaký náboje pro útočnou pušku, automaticky přešla na ní; takže jsem pochopil, že raději malé zbraně než energetické. No a když jsem si k ni uložil plamenomet, tak koukám jak blázen, že začala s fritováním raiderů. V okamžiku, kdy jí došli náboje do plamenometu, přešla na minigun a pak se vrátila k automatický pušce.
Autor: smejki - to vaultmastersOdesláno: 20:01, 7.11.2008ID: 70a85cNahlásit Vaultmasterům
a propos....neni tu nahodou nějakej bordel s časem? já psal minimálně 10minut po kalimerovi a stejmě tu všici máme 19:19
Autor: vampOdesláno: 20:04, 7.11.2008ID: 70d1caNahlásit Vaultmasterům
mem jen jeden mali nesouhlas a to ohledne toho e je vse sede...skoc se mrknout do Oazy tam je to malinko lepsi:D
Autor: JaWOdesláno: 20:07, 7.11.2008ID: 511460Nahlásit Vaultmasterům
Kalimero: Zadne konkretni datum, kdy uz nebudeme prijimat hracske recenze, davat nebudu. Jestli chce ale nekdo poslat recenzi az za pul roku, tak to uz asi zverejnovat fakt nebudeme 8-)
Davejte si pozor na chyby a alespon si to po sobe prectete, toto jsem projel ceskym slovnikem a opravil jsem asi 50 nejvetsich chyb!
Nainstalujte si tento plugin do Firefoxu a odpadne vam polovina prace pri kontrolovani vlastni prace:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3394
Autor: JaWOdesláno: 20:09, 7.11.2008ID: 511460Nahlásit Vaultmasterům
smejki: S tim casem nevim, to je dotaz spise na udrzbu technickeho podlazi nez na VM 8-)
http://www.madbrahmin.cz/index.php?dir=vaultmaster&id=vaultmasteri
Autor: smejki - to JaWOdesláno: 20:13, 7.11.2008ID: 70a85cNahlásit Vaultmasterům
když já od techniků ztratil klíče:-)
Autor: DrizztOdesláno: 20:18, 7.11.2008ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
Tak jsem dneska taky dohrál :D

*Spoiler

Celá hra mi přijde jako jedna obrovská FT mapa. Mám pocit, že autoři nejvíc opisovali právě tady. Kalkulátor, roboti, design Power Armorů, ruiny, design věcí hlavně zbraní.

+ Za nejsvětlejší momenty považuju Bratrstvo, Vault 87 který připomíná Military base, dětské město, zmínka o příběhu jak prvních Falloutů, tak FT. Ron Pearlman, Tenpenny Tower

- Nudný generický svět, málo rozmanitosti, prvních pár dementních sidequestů mě odradilo plnit ostatní /pokud budu hrát příště, tak si prostuduju návod a vyberu si :D/, patos který je myšlen vážně. Konec je směšný, v podstatě slabý odvar F2 s prvky FT.

Vysvětlí mi někdo proč ve hře není pořádný soundtrack? V původních hrách /ostatně v jakékoli hře/ dělal tak 25 procent atmosféry. Vždyť skvělého ambientu vychází mraky. Proč je ve všech městech stejná hudba? Když vejdu do zničeného památníku, chci depresivní vrnivou hudbu, která mě posadí na prdel ne remixovaný nevýrazný americký pochoďák.

Mám pocit, že se vývojáři soustředili na hlouposti, místo aby vytvářeli skutečný obsah. Na co je ve hře tuna odpadu, který se dá sebrat, ale není normální inventář. Ve 21. století textový inventář? Mapa, která ve 2D funguje, ale ne ve víceúrovňovém světě. Házet všechna menu pod jedno tlačítko? Kde je ergonomie, nějaké pohodlí u hraní. To by někdo v Bethesdě musel zapojit mozek.

Pomíjím herní nevyváženost. Nejsilnější protivník je určitě škorpion. Do něj jsme obvykle vysypal zásobník, na mutanty a Enklávu mi vždycky stačili 1-3 rány.

Jenom 20 levelů? Měl jsem level 16 a to jsem neplnil skoro žádný sidequest, jenom na začátku.

Dementní NPC a dialogy. Nezlobte se na mě, ale postapokalytpický svět, plný zabijáků, mutantů, FEV viru a máte tu takovou koncenraci optimistických naivek, s radostnými sladkými hlásky, které nepodkáte ani ve finále Miss World.

A poslední rýpnutí. Ten svět nemůže fungovat, není možný aby karavana přešla jakýmkoliv způsobem z Rivet City do Megatonu, aniž by musela přes zátarasy mutantů, nájezdníku, musela by projet ghouly prolezlým metrem atd. atd. :D Prostě je to nedomyšlený.

Tak to je konec mému kafrání. Navzdory všemu jsem ale u hry asi 3 dny vydržel do konce, asi uprostřed jsem se bavil, špatná hra to rozhodně není, dal bych tak 7/10. Ale ta hloupost a jednoduchost, která se na Vás ze všech stran valí mě opravdu dostala.

Sorry za chyby.
Autor: KeinOdesláno: 20:47, 7.11.2008ID: 51634cNahlásit Vaultmasterům
Kalimerova recenze by byla stejně sračka :D
Autor: DaVcaOdesláno: 21:21, 7.11.2008ID: 60c9dcNahlásit Vaultmasterům
Zajimave recenze. Ac jsem Bethesde neveril a hra se mi z videii dosti nelibila, tak jsem pod natlakem pozitivnich dojmu hru koupil. Po cca 5 hod hry musim rict, ze jsem nadsen. A to dokonce tak, ze mi tenhle dil zatim prijde jako nejlepsi Fallout. Oblivion to nepripomina vubec, spise to je Falloutovejsi, nez sam Fallout. Neskutecne intenzivni vziti do prostredi. Vse ceho jsem se bal (dialogy, souboje, questy, lokace) je dotazeno do dokonalosti. Zdejsi haterecenze jsou vetsinou zalozeny na rovnici "Bethesda = fuj". Uvod ve Vaultu je neprekonatelny. Dialogu dostatek a hrani za postavu s durazem na inteligenci/speech je velice pouzitelne. Jiste je to jine, ale dnesni doba prave Mass Effectem a Falloutem 3 dokazuje, ze RPG neni vymrely zanr. Pouze transformovany do jine podoby. A to rikam jakozto milovnik puvodnich dilu.
Autor: VelhasOdesláno: 21:31, 7.11.2008ID: 430846Nahlásit Vaultmasterům
Ale proč jsou kristepane všude ty šutry?????? skláy a šutry... jen skály a šutry! Doufám, že vnikne mód pro odstranění tak 70% šutrů... Zní to asi hloupě, ale kdyby se tohle podařilo, tak se mi ta hra bude líbit tak 3x víc.
Autor: EwilOdesláno: 21:36, 7.11.2008ID: 705aa6Nahlásit Vaultmasterům
Smrt sutrum !!!
Autor: toudi_skOdesláno: 21:52, 7.11.2008ID: 3290acNahlásit Vaultmasterům
diky za recenziu, patri k tym lepsim, jj 10/10 ROFL (zdravim Keina)
2 DaVca: [Po cca 5 hod hry musim rict, ze jsem nadsen] dufam, ze ti to vydrzi aj po 50 hod. hrania;)

presne poznam take pocity (hral som The Fall), mal som tiez taku krivku, ale az som NAOZAJ zistil wo co gou tak X)
Autor: DeštníkOdesláno: 22:50, 7.11.2008ID: 7fc4b6Nahlásit Vaultmasterům
DaVca: "Oblivion to nepripomina vubec" - muzu se zeptat, jestli jsi Oblblion hral? Ja jenom ze ta podobnost je videt hned, a to jsem v oblivionu nijak dlouho nebehal.

"Neskutecne intenzivni vziti do prostredi" - Jo, prvni pulhodinu az hodinu jsem to taky zazival.

"RPG neni vymrely zanr. Pouze transformovany do jine podoby" - Doufam, ze pak neprijde nekdo treba se Sims a nezacne tvrdit, ze je to zavodni hra, jenom transformovana do jinyho zanru.
Autor: DaVcaOdesláno: 01:37, 8.11.2008ID: 60c9dcNahlásit Vaultmasterům
ad Toudi: Uz ted se mi to za me penize vyplatilo, takze pokud krivka zabavnosti klesne, tak mne to nejak vadit nebude. Proste to odlozim. Fallout 2 mne tez strasne bavil do NCR, potom to dost opadlo.

ad Destnik: Oblivion jsem hral a s pomoci mnoha a mnoha addonu hraju dodnes. Mozna to ma stejny engine, ale hratelnostne a herne to je dosti rozdilne. Zde bych mohl zpochybnovat fakt, zda jsi vubec hral Fallout3, ale vzhedem k tvemu poslednimu souveti vazne uvazuji, ze jsi retardovany (coz te urcitym zpusobem omlouva). RPG zanr se dokazal velice uspesne adaptovat do 3D prostredi (z puvodnich 2D her typu Planescape Torment, Baldurs Gate 2, Fallout 2) v podobe Mass Effectu, ci prave Falloutu 3. Je to velice rozdilne od predchozich her, ale stale vyborne. Transformovalo se to jinym smerem. Herni principy a mechanismy jsou zcela odlisne, ale kvalita zustava. To je dobre.
Autor: Martin DeWrajtOdesláno: 02:27, 8.11.2008ID: 6f716aNahlásit Vaultmasterům
Nejdřív bych se chtěl omluvit za chyby:) Své dojmy jsem psal cca20 min. po dohrani hry a dojmy byly celkem rozhárané...

Co se parťákasky týče, opravdu mi způsobovali víc trablů, než že by mně pomáhali. Jejich neustálé ztrácení v pustině mě točilo víc než snaha o vytažení klíštěte. Měl jsem menší problém s úkolem pro otroky - osvobození Lincolnova památníku a "rychlost" chůze otroků a jejich snaha o exkurzi přes celou pustinu byla zlým snem, trvajícím více jak 5 hodin.

Co se z příspěvku od vampa týče, Oázu zkusím najít a pořádné ji prošmejdím, jen sem narážel na fakt, že při "snaze" splnit všechny úkoly jsem po projití cca půlky mapy ztratil veškerou motivaci k dalšímu objevování. Prostě místo XP bodů dostávat jen body za karmu, která má vliv jen na to, kdo se k vám přidá, mi přišlo zbytečné.

2 daVca: Bethesda se u mě nerovná fuj. TES je jen prostě jinej přístup k RPG než jakej praktikovaly BlackIsle např. u Baldurs Gate či Falloutu 1,2... Proti systému z TES nic nemám, ale přišlo mi, že Bethesda nevyužila ani polovinu potenciálu, co tahle hra nabízí. TES2 Daggerfall byla jedna z nejlepších RPG. (Morrowind či Oblivion už u mě takový úspěch neměly) Bohužel jak tomu bylo i u předchozích dílů série TES, tak i zde se já osobně nevyhnu dojmu jisté nedotaženosti, přehlížení detailů - a detaily přece jen dělají z dobré hry hru geniální. Vůbec bych se nezlobil, kdyby vývojáři odložily vydání a "vdýchli" hře systém, který u mě nebude vzbuzovat dojem až takové jednoduchosti - nedotaženosti. F3 možná až moc dojíždí na svoji volnost a možná i předdefinované rozhovory. X-krát jsem zachránil maximus gluteus Bratrstvu ocely a stejně jsem u nich byl za šaška, o možnosti se k nim přidat ani nemluvím, to autoři prostě ignorovali ( s výjimkou jakési náplasti cca 15 minut před „možným“ koncem hry) , stejně jako prostředí jejich centrály, které nevypadá vůbec jinak, než jakákoliv 200 let opuštěná sutina v pustině... Na druhou stranu vše sleduju ze svého pohledu a že máte na hru jiný názor je snad jenom dobře, ostatně – na rozdíl od "war never changes" - názory lidí se mění vždy...v závislosti na osobě a prožitcích... Fallout 3 nabízí bezpochyby mrtě různých prožitků…
Autor: FaktorrOdesláno: 03:32, 8.11.2008ID: 6fe50eNahlásit Vaultmasterům
Po chvilce hrani musim rict ze ma to sve plusy, to ano, ale jak ctu recenze dalsich hracu tak zjistuju ze jejich zazitky se tak nejak shoduji s mymi. Aspon v tom kam jsem zajtim dohral a co jsem tam zazil. takze pocitam ze i ten zbytek bude tak jak pisou.

Proc radsi nedodelali projekt van Buren misto tehle castecne nudy.
Autor: DeštníkOdesláno: 10:59, 8.11.2008ID: 7fc4b6Nahlásit Vaultmasterům
DaVca: Dik, narazka na retardaci vzdycky kohokoliv potesi. F3 jsem dohral, dohral jsem i Oblivion. Pokud jsi nedovedl pochopit trochu do extremu vyhnanou posledni vetu (uznavam, ze je to souveti a ne veta hola, coz by mozna prave pro tebe mohl byt trosku orisek), tak to chapu a priste vety nebudu tak okate rozvijet. To ze hned nekdo zareaguje z nej dela skoro vsude debila - ok, budu si to pamatovat :)
Autor: smejki- to FaktorrOdesláno: 11:06, 8.11.2008ID: 516346Nahlásit Vaultmasterům
na to si snad odpovíš sám ne?
Autor: DaVcaOdesláno: 14:42, 8.11.2008ID: 60c9dcNahlásit Vaultmasterům
Problem je, ze koncepce Falloutu2 by se dnes uz neuchytila. Predstavte si, ze by stale nekdo vydaval Prince of Persia se stejnou variaci skoku, urovni, pasti a pridal par nepratel, ci nejakou drobnost a to az do dnes. Vy chcete, aby Fallout3 byl spise modifikaci z Falloutu2. V tom pripade bude idealni pockat si na nejaky fanouskovsky vytvor (BGE). Nostalgie je previt, clovek pak ma tendenci si pamatovat z minulosti hlavne to dobre a idealizovat, ci primo glorifikovat si celou situaci. Spravny recenzet by se mel dokazat od takovych pocitu odprostit a snazit si recenzi (ac subjektivni utvar) pojmout trosku objektivneji. Ty hate clanky zde (2/10 atd.) jsou fakt nesmysl. To neni recenze hry vuci nejakym standardum, ale vuci glorifikovanemu Falloutu2 ve vasich vzpominkach. Cas jde dal. Half Life opravdu nebyl lepsi, nez Half Life 2 (skupina koridoru plnych beden a temer stejnych textur), ani Dizzy 2 neni nejlepsi hra na svete. Nedavno jsem potreti ziskal Deus Ex a byl po nainstalovani dosti prekvapen, ze to (ac je to stale vyborna hra) neni zdaleka tak bozske, kterak jsem si to pamatoval. Myslite, ze ty same desitky jsou nejvetsi svetove spiknuti? Mne Fallout3 bavi, ac je to trosku neco jineho, nez Fallout 2. Ne lepsiho, ani ne nijak horsiho. Dle meho to je velice dustojny nastupce.
Autor: vilmaOdesláno: 15:13, 8.11.2008ID: 42969cNahlásit Vaultmasterům
Ac jsem fanda F1 a F2 tak me F3 proste zklamalo. Decka konzolova strilecka. Ve mestech neskutecne omezena koridorama, proste nechutny. Dohraju to, kdyz uz mam originalku, ale pak se s chuti vratim ke Stalkerovi.
Autor: tomasekjOdesláno: 00:06, 9.11.2008ID: 7034beNahlásit Vaultmasterům
Nemůžu než souhlasit s autorem recenze - 6,5 / 10 je přiměřené bodování.

Sice jsem hru ještě nedohrál, a ještě před přečtením recenze jsem o tom uvažoval, ale teď mi spíš bude jedno, že ji nedohraju. Tahle hra si nezaslouží nosit jméno Fallout, spíš bych ji přejmenoval na Call of Duty RPG nebo tak nějak.

U prvních dvou Falloutů jsem se nemohl odtrhnout od počítače, a když už se tak stalo, nemohl jsem so dočkat, až si zase Fallouta pustím. Tak poutavý to byl z mého pohledu příběh. U F3 nic podobného nepociťuji.

Kromě toho jsem hru hrál víckrát a pokaždé probíhala a skončila - od prvního hraní stylem "zabít co se hýbe" přes sledování pouze hlavní linie nebo všech vedlejších questů až po vědecký přístup k řešení questů.

Velmi zajímavý byl i Fallout Tactics, kterému chyběl bohužel příběh. Popravdě jsem doufal, že jeho bojový engine skloubený s poutavým příběh se objeví v F3, za což by si hra asi vysloužila tak 12 bodů z 10 :).

Škoda, vážně škoda. Pokud je i pravda to, že už se pracuje na F4 a F5, tak se mi jen potvrzuje, že se autoři nechali unést moderní poptávkou po jednoduchých akčních hrách s hlavním důrazem na líbivou, ale ne moc nápaditou grafiku. Nicméně jsem rád, že se v záplavě FPS snažili aspoň odlišit.

Fallout je mrtev, nechť je mu země lehká.
Autor: tomasekjOdesláno: 00:13, 9.11.2008ID: 7034beNahlásit Vaultmasterům
*oprava u 4. odstavce:
.... probíhala a skončila jinak - .....
Autor: VetinariOdesláno: 16:25, 9.11.2008ID: 607c86Nahlásit Vaultmasterům
Hra byla docela dobrá, deojem na mě udělala... ano Fallout 1 a 2 sice navždy zůstanou ty nejlepší ale myslím že 3 nedopadla špatně na dnešní dobu. Má pár chyb ale i přes to je to hra dobrá a to říkám jako fanoušek Fallouté ne jako někdo kdo si hraje an kritika.
Autor: SharpOdesláno: 03:53, 11.11.2008ID: 513c9cNahlásit Vaultmasterům
První "podprahově negativní" recenze, která za něco stojí - je až na určité detaily (výsledné hodnocení, příliš subjektivní pohledy - já např. neměl rád parťáky v RPG nikdy - to ale neznamená, že do recenze napíšu, že parťáci jsou na houby a je to lepší bez nich - ano, PRO MĚ třeba jo, ale jiného zas právě nejvíc baví gruppentruppe :-) výborná. A jak poznamenal Kein - na rozdíl od té jeho - je dobře napsaná :P

Velký souhlas s DaVcou...

Zaráží mě hlavně, jak kdekdo dokáže najít kdejakou chybu (a že jich je - včetně bugů - ehm Memento Daggerfall :DD), ale záměrně přehlíží pro hráče klíčové věci, jako je třeba velmi rychlý save/load (což mě tedy hooodně mile překvapilo). Ještě dodnes si pamatuju skřípaní zubů při Fallout 2 :-). Btw - uvědomuje si někdo, že na cca dnešním compu trvá loadnutí savu F3 méně času než savu F2? V tomto směru je F3 naprogramovaný prostě geniálně a až vychytají chyby enginu a pustí se do toho modeři - tak to může skutečně být největší hra všech dob (optimismus, já vím :PPP)
Autor: milalofOdesláno: 17:05, 11.11.2008ID: 60f410Nahlásit Vaultmasterům
Fallout 3 - bohužel ještě neuznávám za Fallout, ale spíše za nadprůměrnou hru. Nevím jestli tuto hru budou lidé 5let po jejím vydání instalovat na své počítače. Myslím, že ne.
V pád do hry mě opravdu velmi nadchnul,ale pokud o hře píši jako o Falloutu 3, napíšu co mi zde chybí:
1) rozsáhlé možnosti různých měst jako u F2
2) Moc by vyzdvihlo hru, kdyby bylo možné některé útočníky zastavit před bojem a ukecat je na svou stranu.
3)Bylo by fajn, kdyby při útoku na obyvatele města za zavřenými dveřmi se hned celé město neseběhlo s chutí pomstít se za vraždu o které vlastně neví :-)
4)Proč už nějde zacílit na toliko partií na těle..?
5) Rád bych ve F3 mohl vyvolat slovně konflikt, nepřítele třeba jen definitivně vyřadit z boje a pak si jej zase slovně udobřit. Hodil by se možná systém bodů vztahů k postavám.
6) Chybí mi fallutovské popisky událostí:-(
7) Už si nemohu složit ani auto natož motorku a vertibird už vůbec ne!
8) Nápad pipboy 3000 dobrý,ale starý mi byl milejší.
Závěr: Hra dobrá, ale ne Fallout. Měli raději vydat datadisk F2 byl by mi milejší.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.