.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2009-11-08 08:11:08,

Soutěž: Na velikosti opravdu nezáleží!

Dnes vám, čtenáři, představím dvě povídky, které zaujaly shodné místo v žebříčku hodnocení. Sjednocená 19.-18. příčka je určená průměrnou známkou 3,875. Je zvláštní, že se čtveřice recenzentů takto shodla a umístila vedle sebe dvě tak rozdílné povídky. První z nich, Púšť, je drobný přívešek e-mailové zprávy popisující jakousi přestřelku kdesi na konci světa. Druhá práce, Touha žít, touha odpouštět, je obrovské dílo zvící novely či románu, které jsem si musel stáhnout z Letecké pošty a je nabitá nápady, dějem a zvraty... a zvratky, bohužel. Samotné recenze mají sedm stran!
Na rozcvičku prosím, zde krátkou povídku, jejíž název ji zcela vystihuje: Púšť je pustá záležitost...

[ Púšť ODT ]  [ Púšť RTF ]  [ Púšť PDF ]

Henry Thorn se už v této soutěži proslavil, když opakovaně vyřvával, jak je jeho dílo dokonalé a jak jsou recenzenti neschopní. Netřeba se o této kauze rozepisovat, stačí si přečíst diskuse k předchozím aktuálkám. Co ale ještě napsat chci je, že "Touha žít, touha odpouštět" je výborný nadpis, kterého je na tuto práci škoda. Také vám doporučuji číst originál v rtf. :) Opět chci upozornit na fakt, že Henry je mým spoluhráčem z Templářského řádu, a proto je možné, že jsem mu maličko nadržoval. Poukáži ještě na reakci k minulé aktuálce, kde uživatel "heršvec" docela pěkně zhodnotil - aniž to věděl - úroveň Touhy. Myšlenka tam je, a je důležitá - ale číst se to nedá.

[ Touha žít, touha odpoštět ODT ]  [ Touha žít, touha odpouštět RTF ]  [ Touha žít, touha odpouštět PDF ]

Pokud jste se přenesli přes dnešní dávku povídek - doufám, že vám nezkazily nedělní odpočinek - tak ještě malá zprávička na závěr. Konečně se mi podařilo najít fotku dvou cen, které byly do seznamu přidány dodatečně, tedy dvou originálek hry Stalker: Shadows of Chernobyl (věnoval Smejki). Pozdě ale přece... přidám tedy tuto ilustraci, aby ti z vás, kdož naše aktuálky sdílejí na Facebooku, mohli zprávu doprovodit tématickým obrázkem.





Sdílet na Facebooku
Autor: PajaOdesláno: 10:56, 8.11.2009ID: 5161beNahlásit Vaultmasterům
Možná jen upozornění - Touha žít, touha odpouštět nemá hodnocení v souboru RTF, ale v PDFku je;)
Autor: ChekotayOdesláno: 11:40, 8.11.2009ID: 426f8eNahlásit Vaultmasterům
Byl jsem zvědav, zda si toho někdo všimne. :-)
Neměl jsem sílu - ani procesorový čas - pracovat s tím originálním souborem.
Autor: heršvecOdesláno: 12:47, 8.11.2009ID: 51d8daNahlásit Vaultmasterům
S omyly ve skloňování jmen v latinizované podobě se budeme setkávat stále častěji, pokud ovšem k nástupu této vlny nedošlo již před lety. Zhoubné dědictví Medkova překladu Jindry Hrnčíře zatíží současnou i nové generace systematickou chybou v úsudku. (Lucius - v 5. pádu u Medka "Luciusi" namísto "Lucie", Sirius - ve 3. pádu "Siriusovi", ...)

Touha... je obdivuhodný autorský počin, který mi bohužel nebylo dopřáno dočíst do (zajisté strhujícího) konce. Za sebe bych chtěl Sybraka povzbudit, aby rekordní délku recenzí nepokládal za prohru. Je tam ukryto, i když mnohdy šikovně, několik pochval. Výtky si přečti s odstupem času znovu, jsou dobře míněny a pokud to nevidíš hned dnes, jednou s překvapením naznáš, jak pravdivé jsou a kam tě mohly/mohou posunout.

Povídkáři a povídkářky, nezapomínejte na proof-reading...
Autor: chekotayOdesláno: 12:55, 8.11.2009ID: 705aa4Nahlásit Vaultmasterům
Čert vem Lucia a Siria, mě štvou už všechny ty cirkusy a kaktusy... :-)
Autor: heršvecOdesláno: 13:11, 8.11.2009ID: 51d8daNahlásit Vaultmasterům
...a Glóbusy.

"V Glóbu mají rohlíky za Kč 0,50, táto."
Autor: TommySWINEOdesláno: 13:29, 8.11.2009ID: 8df3f8Nahlásit Vaultmasterům
Teda, tu Touhu jsem sice ještě nepročetl, ale fakt mě na první pohled zarazilo formátování těch obrázků - vždyť je znich implicitně vidět tak třetina jak jsou velké a nepřizpůsobené a na stránku se nevlezou :D
Autor: SiusOdesláno: 14:15, 8.11.2009ID: 6f99aeNahlásit Vaultmasterům
Ehm... 100MB? To stahuju filmové zpracování oné povídky? Jak by řekl náš profesor: "Ty barbare!".

Jinak Púšť mě docela překvapila. Už jsem začínal zaznamenávat náznaky zažrání se do čtení, což se u předchozích "povídek" může stát pouze pokud naředíte svou krev značnou dávkou omamných látek.
Nebýt onoho useknutého konce hodnotil bych sám za sebe mírněji než recenzenti. Trochu mi vadily jména postav, protože vyvolávají spojení, která jasně nepatří do povídky a jenom ruší čtenářovu představivost. Ale s čím nesouhlasím a co bylo prakticky u všech hodnotících vytýkáno, tak je ono chybějící "proč". Je pravda, že chybí nějaký popis místa, emocí, děje, ale s trochou snahy by z povídky mohlo vzniknout docela čtivé dílo zachycující klidně jen několik hodin života jednoho vojáka bránícího svůj domov. Autor se mohl zaměřit na emoce a hnusy války a boje, který v povídce popisoval a mohl přikovat čtenáře k židli a nedát mu chvilku ani na nadechnutí. Přitom čtenář vůbec nemusí vědět "proč". Stačilo by předložit strhující "jak" a s chybějícím "proč" bych si vůbec nezatěžoval hlavu. Bohužel tohle není ten případ a možná bych toho žádal po autorovi příliš, ale rozhodně by se mi takto zpracované dílo mohlo zamlouvat.

Nu čož, jde se rozlousknout další soutěžní příspěvek.
Autor: to siusOdesláno: 14:25, 8.11.2009ID: 3290acNahlásit Vaultmasterům
autor Púšte zvolil mená zámerne kvôli svojim kamarátom ;-)
Autor: VikyOdesláno: 14:58, 8.11.2009ID: 426f8eNahlásit Vaultmasterům
Sius: Jenomže ta trocha snahy tam nebyla. Nehodnotíme potenciální možnosti tématu, ale jeho konkrétní provedení. Takže ano, mohlo z toho vznknout docela čtivé dílko, ale nevzniklo. Tož tak.
Autor: SangwinyOdesláno: 19:27, 8.11.2009ID: 8e1c3aNahlásit Vaultmasterům
Povídku "Touha žít, touha odpouštět" jsem přestal číst u první zmínky o V.A.T.S... to mě fakt dorazilo a autor pro mně skončil.
Autor: s0fOdesláno: 20:14, 8.11.2009ID: 613f72Nahlásit Vaultmasterům
H.T. rozhodne venoval tejto sutazi asi najviac usilia zo vsetkych. ale to aj Pat a Mat, vo svojich epizodach. poviedku som prestal citat uz na prvej strane, nepreniesol som sa cez tu nudu a ustavicne obkecavanie stojateho deja. na druhej strane H.T. zacal delit text na odseky, sice s nimi nevie pracovat, ale aspon sa to da vizualne poberat, narozdiel od jeho prechozich veci. to ze neovlada gramatiku chapem, tiez mi nejde, ale to, ze nerobi medzery u ciarok/bodiek nepoberam. je to jednoduchy uzus ktory hravo pochyti a zide sa mu na cely zbytok zivota, tak by o tom mal popremyslat. hodnotenie je je trefne a spravne, cakal som ze tato poviedka bude na uplnom chvoste sutaze, no nie je, co je dobre. autor by sa mal naucit brat kritiku a pokracovat, myslim ze H.T. ma literarne dizpozicie, len to chce cas, snahu a trpezlivost.
Autor: DevaOdesláno: 20:17, 8.11.2009ID: 7f7696Nahlásit Vaultmasterům
to Sangwiny: zkus to překousnout, je škoda kvůli blbému cheatovacímu systému zahodit potenciálně čtivou povídku.
Autor: SiusOdesláno: 15:51, 9.11.2009ID: 6f99aeNahlásit Vaultmasterům
Zatím jsem přechroustal jen 1/4 filmopovídky a už z této části musím říct že povídka či román splňuje pár podmínek k tomu aby byl navždy zařazen do chlívečku škvár.
Jako první co mě jako čtenáře pomalu odrazovalo od pokračování ve čtení je neskutečná roztahanost díla. Věc, kterou by se dalo efektivně a kvalitně shrnout na půlce stránky autor úspěšně roztahuje na stránky čtyři. Další věc, která mi málem způsobyla infarkt je to, jakým způsobem autor ve svém díle zpracoval pipboy a zmínky o "bojovém systému V.A.T.S" ve mě vyvolaly projevy panické úzkosti. Doufám, že za stanou 28 se jich víc už nebude vyskytovat, jinak se náš gang ocitne bez vůdce ;). Mno a jako poslední bych autorovi vytkl celkový zmatek ve vyprávění příběhu. Několikrát jsem se musel vracet o stránku nazpět, abych vlastně zjistil o kom že to čtu. Postavy do příběhu vskakují bez jakéhokoliv "představení", jsou neslané nemastné a krom jména nemáme skoro žádné indície jak je od sebe rozeznat a tak jsem už párkrát ztratil nit...

Mno uvidíme. Jestli bude i zbytek takový, tak budu opravdu litovat času stráveného čtením něčeho (zatím) tak nudného.
Autor: Henry Thorn aka SybracosOdesláno: 17:00, 9.11.2009ID: 705b08Nahlásit Vaultmasterům
Tak snad se to asponˇněkomu bude líbit... Když už píšu pokračování. Poučil jsem se, a snad to bude vidět. Příště by jste mi vy, kolegové a spolufandové, mohli dát více šancí.
Autor: VikyOdesláno: 17:39, 9.11.2009ID: 426f8eNahlásit Vaultmasterům
Henry Thorn: Dostal jsi spoustu šancí, o žádnou tě nikdo nepřipravil. Bylo, je a bude jen na tobě a tvém díle, jestli ty šance promarní nebo je využije.
Autor: KharkowOdesláno: 12:59, 10.11.2009ID: 6fc11cNahlásit Vaultmasterům
OT:Tak tohle mě zmátlo [Pusť ODST], aneb Halo? Na brahmině? Až jsem si všiml že čtu blbě :) /OT

Púsť: "Poznámka: Originál přišel jako neformátovaný text v e-mailu." Obdivuji, že se s tím někdo tak napiplá a vrzne to do do přehledné formy v PDF.
Opravdu lze vypozorovat, že kvalita se trochu pohnula, už to není tak "vžůůůůůůůůů" (nenašel jsem adekvátně odpovídající výraz) jako Linota a působí to mnohem konzistentnějším dojmem, aneb taková docela příjemná tečka za niak extra dobrým, ale alespoň teplým oběděm :)

Touha žít......: Muže mi někdo vysvětlit, proč jsem stáhl 101MB a můj C2Q otevíral RTF soubor 11 sekund? Proč jsou proboha v dokumentu nekomprimované bitmapy uřízlé v polovině šíře? Může mi někdo vysvětlit, jakýpak to má důvod?
Autor: H.T. aka SybracosOdesláno: 15:39, 10.11.2009ID: 42931aNahlásit Vaultmasterům
Kharkow: prostě se mi ty obrázky líbí a v dalších dílech budou též, jenom je příště už zmenším.
Ale jak já říkám, pokud se alesponˇjednomu tvé dílo líbí, nebylo zbytečné ho udělat. A za tím si stojím.
Autor: SiusOdesláno: 18:34, 10.11.2009ID: 6f99aeNahlásit Vaultmasterům
H.T. problém ale nastane, pokud je ten jeden autor onoho díla.

Pokud ti nezáleží na čtenářstvu a děláš to proto aby se to tobě líbilo (viz. obrázky), tak potom nechápu co tě vedlo k tomu poslat to do soutěže.
Autor: KharkowOdesláno: 11:04, 11.11.2009ID: 6fc11cNahlásit Vaultmasterům
Touha žít....: "Pfůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůuuuu." .
Pro lidi naladěné na stejnou infantilně rozpustilou notu musí být hodnocení citoslovcem vyjadřujícím dlouhý oddech zcela jasné :) , pro ty ostatní zhodnotím dílo pěti přívlastky seřazenými dle váhy, protože nemám sílu se více rozepisovat. Tak tedy: naivní, roztahané, chaotické, trýznivé, překombinované.

Ze stylu psaní, výrazů, naivnosti, atp. usuzuji, že autor je v jednom z posledních ročníků ZŠ, případně čerstvý bažant na SŠ a zde tedy vidím alespoň teoretickou naději na doučení "shody podmětu s přísudkem" a gramatických zvěrstev. Chci také upozornit na fakt, že v aplikaci MS Word existuje kontrola pravopisu, která ve spojení s uživatelovým zásahem eliminuje alespoň základní nesmysly a překlepy.

Přečetl jsem si to, místy jsem se pobavil (jak nad příběhovými akcemi, tak nad slovosledem), místy jsem pomalu brečel (nad útrapami, kterými jako čtenář musím v textu procházet, což mnohdy nad zábavou převažovalo) a poměrně často jsem se taky nudil, čili víckrát již nechci. Děkuji

Na závěr ještě uvedu, že pokud je mermomocí nezbytné mít v dílu jakkoliv zbytečné screenshoty, tak alespoň komprimovat, zmenšit rozlišení/udělat výřezy, zarovnat na stránku a podobně co se alespoň základních operací týče. Nebýt pekelně rychlého hostingu VŠB a adekvátního HW, přistupuji k povídce jednoznačně zaujatý (a ne v dobrém).

P.S. Je evidentní, že psaní autora bavilo a z díla se mi vyloženě zvracet nechtělo, takže vezme-li si všeobecně v threadu a hodnocení redakce uváděné výtky k srdci, budu se na pokrok v příštím díle těšit.
Autor: KharkowOdesláno: 11:18, 11.11.2009ID: 6fc11cNahlásit Vaultmasterům
Doplňění, aby nevzniklo nedorozumění:
Slovo "díle" v předposlední spojení "v příštím díle" nemá význam pokračování (díl, neboli část většího celku), ale zcela nového výsledku pisatelské činnosti (literární dílo).
[to jen, aby si někdo nemyslel, že chcu pokračování :p ]
Autor: H.T. aka SybracosOdesláno: 16:02, 11.11.2009ID: 42931aNahlásit Vaultmasterům
Mě je vcelku u jistého tělesného otvoru, co ty chceš... Další díl bude ještě větší, obrázky v něm budou, a hotovo. A postavte se klidně na hlavu... Hauw, domluvil jsem.
Autor: Kharkow - HTOdesláno: 17:55, 11.11.2009ID: 6fc11cNahlásit Vaultmasterům
Chytl ses jen závorky dovysvětlujícího komentáře na první pohled dvojsmyslného slovního spojení ohledně toho, že něco chcu, takže tvé "otvorování" je tak trochu výkřik do tmy.
Ale to je jedno, samozřejmě si napiš co budeš chtít a jak budeš chtít, v případě, že budeš pokračovat v aktuálním trendu si tím ale pak můžeš klidně vytapetovat pokojíček, protože se obávám, že čtenost a reakce budou ubohé (a která zpětná vazba je nejhorší?... žádná, neboli nulová zpětná vazba) ;)
Pac, pusu a HOWGH

P.S. Mám tady pár nádherných bitmapových scanů jednoho staršího projektu s kterými vyženeš velikost povídky ad absurdum a velmi rád ti je propůjčím, mají průměrně 0,7 - 3,5GB (dohromady lehce pod 20GB) a nádherně se s nimi na single core PC pracuje, do tvojeho dokumentu ideální, dej vědět ;)
Autor: OglafOdesláno: 21:48, 11.11.2009ID: 42931aNahlásit Vaultmasterům
HT: Už si tedy začni hledat server, kde ti to zveření. Něco mi říká, že jestli to opravdu nebude o dost lepší, tak tu nemáš šanci :)
Autor: AstralOdesláno: 09:22, 21.3.2010ID: 42bc20Nahlásit Vaultmasterům
Je mi jasné, že po tolika měsících už se k tomuhle tématu nejspíš nikdo nevrátí (čtu Brahmínu jen občas a nechci o nic přijít, takže čtu "odzadu" a jsem tak nějak o pár měsíců aktuálek zpátky:-), ale stejně mi to nedá...

Henry Thorn:
Ale jak já říkám, pokud se alesponˇjednomu tvé dílo líbí, nebylo zbytečné ho udělat. A za tím si stojím.

Nevidím tady nikoho, ani v aktuálce ani na fóru, což mě donutilo tohle napsat - i když si to nejspíš nikdo už nepřečte. Takže: Tady by se ten "jeden" našel. Pokud to Henry bere takhle a ten "jeden" mu stačí, tak práce zbytečná nebyla...

Je to přitom strašně zvláštní a ani já to moc nechápu. Souhlasím totiž téměř se vší kritikou, která na tu povídku padla od všech recenzentů, hlavně co se formy týče. Naštěstí já mám schopnost špatnou formu přestat vnímat a soustředit se jen na obsah a vnitřní vizualizaci situace, kterou čtu...možná tím by se to vysvětlilo, ale určitě ne úplně.
Sám totiž nechápu, jak je možný, že jsem ten povídkoromán nejen přečetl celý, ale dokonce "v jednom tahu", proč jsem nikde nenašel pasáž, která by mě z atmosféry vytrhla, která by mě donutila "znechuceně" od toho odejít s pocitem že to je škvár a dočtu to jindy nebo nikdy, a hlavně proč sakra ten konec na mě tak hodně zapůsobil...hlavně tam kde se nakonec popisovala ta motivace snipera, to považuju za opravdu bomba nápad, ten se mnou opravdu zacloumal hodně, je to určitě s přehledem nejsilnější citová část celé povídky, dobře to myslím shrnul Chekotay ve své recenzi a u mě tohle nějak zapůsobilo opravdu strašně moc.

Fakt nevím, sám jsem z toho teď po dočtení opravdu zmaten, ale jako celek se mi to prostě dost líbilo a někde bych s kritikou dokonce polemizoval, konkrétně tyhle dvě věci:

1. Rozdělení na časové linie - ano, je to psané chaoticky. Parádně chaoticky. Já jsem chaotik. Nevadí mi to, v chaosu se umím orientovat, umím se v něm neztratit, naopak to považuji za hodně dobře napsané, nikde se mi nestalo, že bych ztratil nit nadobro, vždy maximálně po první straně nové kapitoly jsem si domyslel, "kde" a "kdy" se nacházím. Mně se takovéto časové i prostorové přesuny a skoky líbí, rád skládám takovéhle mozaiky a neztrácím se v nich. Je to věc vkusu, uznávám, vyložených chaotiků, kteří si v chaosu tohoto typu libují, určitě moc nebude. Ale mně se tenhle styl prostě zamlouval. Dokonce sám píšu stejně, včetně toho slovíčka "intermezzo" - prostě tohle je styl se kterým se plně ztotožňuji.

2. VATS - tohle považuju za opravdu geniální vtípek. Souhlasím s kritikou pouze tehdy, pokud to autor myslel vážně. Jinak je to geniální ironie a setření toho šíleného systému z F3. To, že se o ironii opravdu jedná, myslím potvrzuje i obdobný případ - stimpak a několikeré narážky na jeho absurditu (po vpíchnutí se hrdinovi do pár vteřin "zázračně" vyléčí všechna zranění). Myslím, že tady si autor spíš geniálně vystřelil z některých absurdit (nejen) F3 a recenzenti asi tohle moc neprohlédli. Anebo to autor myslel vážně a já jsem za blbce. Buď jak buď, faktem je, že jak u VATS, tak u stimpaků jsem se dost nasmál a považuji to za vtipnou věc a rozhodně klad povídky, ne za zápor jako všichni recenzenti i výše diskutující.

A teď od povídky k těm horším věcem...bohužel jsem si taky přečetl některé reakce Henryho Thorna v této i předchozích diskuzích, a jeho poněkud "frackovité" a "ufňukané" vyjadřování mi opravdu nesedí (VELMI mírně řečeno). Souhlas s tím žákem ZŠ, asi to tak bude, a rozhodně tam cítím vliv puberty - "já vím nejlíp, jak to udělat, a vy všichni jste blbci, nerozumíte tomu a nevíte co je pěkný". Aby nedošlo k mýlce - nepovažuju za špatné, že Henry si to dělá svým stylem a nekouká moc na kritiku ostatních. Sám nejsem moc jiný, mám tu pár věcí v šuplíku, na rozdíl od Henryho si uvědomuju jejich nedostatky a nikdy je ven nedám, na druhou stranu jsem rád, že Henry to ven dal. Podle mě není špatné jít si svou cestou a mít sám radost ze psaní, prožívat to, jak on psal, naopak, dělám totéž, kašlu na konvence, píšu si jak já chci, a vím jak je to pěkné ten příběh během psaní prožívat. Špatné na Henrym podle mě je jeho styl a způsob vyjadřování, možná bych spíš řekl dokonce vykřikování a fňukání jako reakce na kritiku...tenhle charakter člověka mi prostě absolutně nesedí a ani v žádné poučení pro příště v tomto případě moc nedoufám. A tudíž resumé k téhle povídce musím říci trochu jinak, než bych snad i chtěl: Nechápu moc, jak člověk s takovým charakterem, jako má Henry Thorn (soudě dle jeho příspěvků v diskuzi), může napsat tak dobrý příběh (atmosférou, obsahem a poselstvím, nikoliv formou). Evidentně se to ale nevylučuje, takže i když to nechápu, tak pokud je pokračování, těším se na něj. Třeba tu už někde je, kdoví, jak jsem říkal, jsem pár měsíců aktuálek pozadu a budu to časem dohánět:-)

Normálně nikam nepíšu a je to asi můj první a poslední příspěvek na Brahmíně, navíc si asi stejně tohle už nikdo nikdy nepřečte (proto jsem si taky dovolil to natáhnout na román:-), ale bůh ví proč jsem to napsat musel, snad kdyby se někdo po mnoha letech hrabal archivem, tak aby věděl, že ten jeden člověk kterému se Touha líbila (i když on sám moc neví proč vlastně a s kritikou víceméně souhlasí), tady přece jen byl...
Autor: Henry Thorn alias SybrakoOdesláno: 16:00, 14.4.2010ID: 41d2eeNahlásit Vaultmasterům
Děkuju.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.