Vault šílené brahmíny - největší stránka o sérii Fallout v češtině i slovenčine | Fallout 1, Fallout 2, Fallout Tactics, Fallout 3, Fallout New Vegas, FOnline, Fallout 4
.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. kontakt .. poslat novinku .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..

Fallout: New Vegas

novinky
recenze
hráčské recenze
návod
spolubojovníci
screenshoty
videa
zbraně
download
wiki
fórum

FOnline

novinky
faq
fórum
FOnline: 2238
status
server-boy 2238
manuál
mapy
instalace
screenshoty
gang VŠB
wiki-boy 2000
download
The Life After
status
manuál

Fallout

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
vault-boyové
holodisky
konce
texty ze hry
vychytávky
archiv zvuků
screenshoty
demo
wiki
fórum
download

Fallout 2

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
předměty
zbraně
brnění
automobil
holodisky
karmické tituly
konce
texty ze hry
kulturní odkazy
zajímavé sejvy
vychytávky
screenshoty
archiv zvuků
mapper
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout Tactics

novinky
recenze
návod
charakter
mise
náhodné lokace
zbraně
brnění
vozidla
holodisky
drogy
screenshoty
multiplayer
hrajeme po netu
tipy a triky
editing
obličeje
modifikace
wiki
fórum
download

Společné

bible
časová osa
bestiář
pitevna
traity
perky
technologie
zbraně vs. realita
bugy
tajemná tajemství
technické problémy
licence

Fallout projekty

Fallout Online (V13)
Fallout 4
Fallout 3: Van Buren

Příbuzné hry

Arcanum
AshWorld
Fallout: BOS
Fallout 3
Fallout: PNP
Fallout: Warfare
Fallout Tycoon
Lionheart
STALKER
Borderlands

Hry naživo

Fallout LARP
Fallout RP
download

Soutěže

O brahmíní vemeno
screenshot měsíce
žebříček charakterů
žebříček kr. zásahů
masový hrob
rychlonožka

Zábava

povídky
poezie
knihy
komiksy
filmy
hudba
kvízy
humor

Různé

články
rozhovory
jak přežít
wallpapery
bannery
průzkum
srazy a setkání
IRC channel
odkazy

Vault šílené brahminy - největší stránka o sérii Fallout v češtině a slovenčine.


Novinky ve vaultu
21.12.  Český server FOnline aktivní
17.11.  Seznam nových modů pro Fallout 2!
18.07.  Ohlášen Fallout 76
01.10.  Brahmíní vemeno '17 zahájeno!
29.09.  Report z Junktownu 2017

Očekávané kulturní události
16.05.  19. výročí založení Vaultu
06.06.  Tepelná smrt vesmíru
30.09.  23. výročí vydání Falloutu
16.05.  20. výročí založení Vaultu
30.09.  24. výročí vydání Falloutu16.6.2012 . . .

Kterako se vzrušiti


Autor: Chekotay |  Komentuj novinku (28) |  Tagy: Civilní ochrana | Sdílet na Facebooku

Ještě jednou, odpusťte, vždyť je to nejspíš naposled, bych si rád zajezdil na mrtvém koni. :-) 
Nadpis a první věta na mě vypadly, když jsem se pokoušel vygooglit, co za patvar je slovo "kterako". A ke stati reagující na Templayerův dokument se to dobře hodí. Autor se s námi sice rozloučil přáním všeho dobrého a čtyřtečkou -
Jinak - omlouvám se všem za text, který jste ani nemuseli číst a doufám, že všichni v případě nastálé (sic!) situace pomřete. A teď si běžte hrát, nejlépe nějaké post-apo střílečky ....
- ale já si do něj přeci jen kopnu. Kopance si ten článek zaslouží za následující:
 Naprosto příšerná úroveň češtiny, která je lámána a przněna s tak kreativním nedostatkem citu pro jazyk, až se to blíží dadaismu.
 Jakákoliv časová souslednost je prostě předem vyloučena. Je velmi nepravděpodobné, že by nějaká věta navazovala na větu předchozí a odstavce jsou promíchány takřka nahodile. Připomíná to surrealistické vylévání hodin.
 Autorovy rady se dají vyložit jako nabádání čtenáře k rabování, k panikářskému chování, k užívání preparátů neschválených Státním úřadem kontroly léčiv, případně k užívání schávelných léků neschváleným způsobem.
To jsou tedy tři body zasluhující si tři silné kopance. Nyní se budu věnovat už jen obyčejné kritice.
Celý článek je očividně špatně přeložený a ještě hůř poslepovaný konglomerát historických pouček, původem někde na přelomu 50. a 60. let v Severní Americe. To znamená, že jsou přinejlepším 40 let zastaralé a už v době svého vzniku vycházely z jiné sociální situace, než v jaké se nacházíme my. Například co se lazení rádií táče, můžeme si naladit tak maximálně Prahu, Brno a Katowice. Také rada "zvažte, zda se nevydat za příbuznými na venkov" byla možná fajn v roce 1960 v Nebrasce, ale aplikována na Prahu by skončila v jednom velkém chumlu lidí zaklesnutých na Jižní spojce. Snaha zásobovat se nárazově v okresním marketu by dnes vypadala jako Mortal Combat Kaufland Edition s důchodci v hlavní (vítězné) roli. A humornou tečkou na závěr je Seznam zásob, obsahující, mimo jiné: (cituji) chipsy a lupínky, oříškovou pomazánku, Betadine (mastička na ekzémy, pozn. Chek.), kypřící prášek, kuchyňskou minutku, pitné čistidlo, alkohol a drogy. Tak jsme se zasmáli a teď zase trochu vážně. Funkční negramotnost v ČR dosahuje 16% a jak to vypadá, i tito lidé musí díky snaze předchozích i současné vlády dostat glejt o výkonu státní maturity, takže s podobnými jevy se budeme potýkat častěji. Google totiž informace netřídí podle skutečně relevance, takže údaje aktuální i zastaralé jsou vyloženy na virtuálním pultu vedle sebe. (Proto se i dnes najdou mladí lidé, kteří by nejraději klíště zamazávali vyškvařeným sádlem z mrtvých nemluvňat a pak jím točili proti orloji, a pod.) Další faktor je ten, že starší generace fallouterů byla více odkázána na české knižní zdroje, zatímco dnes, v souvislosti s módní vlnou (nejen zombie-) apokalypsy, jsou dobře dostupné i historické a nadšenecké materiály ze zahraničí. Zde musím zdůraznit, že Československo je tradiční velmocí v oblasti ochrany před ZHN, zatímco Spojené státy se v 70. letech rozhodly, že je levnější jakýmkoliv způsobem válce zabránit, než stavět kryty pro každého. Nemohu souhlasit s tím, že by to "naše předky stálo dřinu, krev, pot a slzy", ale rozhodně to stálo mnoho peněz a pro velké množství projektantů to bylo víc než jen náročné intelektuální cvičení. V diskusi uživatelem Pavlem zmíněné celonárodní bunkrovací úsilí mělo svůj protějšek také na organizační úrovni (zde vyústilo ve dnešní IZS, jenž považuji za relativně velmi výkonný) a rovněž na úrovni výzkumu a výcviku terénních pracovníků v rámci ČSLA/AČR. Čechoslováci se setkali se zamořením NBC charakteru v bojových podmínkách během první války v Zálivu, a to minimálně ve třech případech, přičemž se ověřila vysoká kvalita výstroje, organizace i mužstva. (Dlužno dodat, že zatímco v Zálivu vedle našich vypadali Amíci jako chudí příbuzní, dodávky prostředků osobní ochrany pro vojáky v republice byly poměrně málo kvalitní.) V současné době jsou čeští specialisté aktivní v rámci NATO a již jen letmé nahlédnutí do seznamu řešených projektů UNOB dává tušit, že problematika ochrany před ZHN a zvláště NBC zbraněmi je i nadále na pořadu dne. A to poměrně výrazně.
Z výše uvedeného je zřejmé, že pokud se zajímáte o možnosti přípravy na jaderný útok, než pročítat na netu dřisty zombie-hunterů je lepší vyrazit do antikvariátů a nakoupit za pár šupů příručky ČSLA (pro průzkumníky, pro zdravotníky, předpisy pro ženisty...). Tyto jsou dobrým zásobníkem tipů a nápadů, ale více než jen vhodným doplněkme budiž studium fyzikální podstaty jaderného zamoření, k čemuž stačí pár večerů s Wikipedií a zdravá, zvídavá mysl.
Proč taková filipika vůči jednomu článku, navíc zábavnému (jak jinak nazvat představu, kterak sedím ve třetím patře pod stolem na židličce, poslouchám Vídeň, cpu se chipsy, nalévám alkoholem, pokuřuju drogy, jsem celý namazán silnou vrstvou mastičky na ekzémy a stůl mám kryt ocelovou deskou o síle devíti palců a polštářem vyplněným hlínou, než "zábava")? Inu, jednak proto, že autor třeba bude muset jednoho dne vytvořit souvislý smysluplný text (ačkoliv při studiu neexistující školy to snad nehrozí) a malé nakopnutí by mu mohlo pomoct. Také proto, že sem občas zavítají nesoudní jedinci, kteří by se mohli začít chovat podle návodu, a to by nebylo hezké, zvlášť když by se před orgány činnými v trestním řízení zmínili o našem webu. Za třetí jsem chtěl upozornit na inflaci ceny informace: Kdejaké věty naházené bez ladu a skladu umí vyplodit i Google Translator a Internet je plný takových paskvilů. O to cennější jsou dobře zpracované články (na Brahmíně také žádný nemáme, ty dva Bobinovy elaboráty jsou zoufalé). No a za čtvrté jsem chtěl případné zájemce popostrčit podle mě lepším směrem. Není třeba hrát si na historiky a hrabat v archívech zaostalých zemí, ochrana obyvatelstva při mimořádných situacích je v České republice dlouhodobě dobře promyšlená a platné rady jsou poskytovány jak na úrovni republiky, tak na úrovni místní.
Tak, a na závěr se vrátím zpátky k původnímu textu od historického šermíře bez meče, tradičního lukostřelce bez luku a airsoftového specialisty bez airosftky, jenž dobrovolně čte knihy o StarCraftu (hádám, že zde se mohl nakazit tím surreal-dada-ismem). Jeho článek jsme v naší postnukleární rodince přečetli a vyjádřili se k němu v bohatých komentářích. Počíst si můžete tadyhle můj, zaměřený asi spíš na věcnost, nebo také tadyhle Vikyin, zaměřený spíše na logiku a jazyk.
A to by tak pro dnešek stačilo.
... ARCHIV ...


Vault šílené brahmíny vytvářejí a spravují vaultmasteři JaW, Ratman, chekotay a smejki za přispění návštěvníků.
© JaW & Ratman & petruschka & Chekotay & Jay Kowalski & Daemon & Harley & Ještěr & Deimos & smejki 2001-2077
V grafickém zpracování jsou použity materiály z her: Fallout, Fallout 2 a Fallout Tactics © Interplay, Fallout 3 © Bethesda,
Přebírání materiálů z těchto stránek bez souhlasu autora je výslovně zakázáno
a trestáno celoživotně se vracejícími záchvaty úzkosti a provinilosti!

Miniaplikace


Staň se pomocníkem při tvorbě, nakrm Šílenou brahmínu!:)
Fallout Bible


Vývojářské memoáry

Fallout 3: Van Buren


Rychlé odkazy
České stránky
Templáři VŠB
ABCgamesZahraniční stránky
No Mutants Allowed
Duck and Cover
Planet Fallout
Fo3 ofic.stránky
Bethblog
The Vault
Trzynasty Schron
Falloup Online

Modifikace
Vault-Tec Labs
Killap.net
Last Hope
Fallout:Resurrection
Fallout:BGE
Mutants Rising
Fallout:Yurop

Pro autorizaci
pište na e-mail


Sponzoři VŠB

TOPlist