.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
JaW, 2008-11-18 20:13:22, tajemný průzkumník pro VŠB

Dan Vávra - Zpackaný Fallout 3

Dan Vávra, hlavní designér jedné z nejlepších her ve svém žánru, hry Mafia a připravované Mafia II, se v posledním čísle LEVELu velmi erudovaně pouští do historie série a hlavně hodnocení posledního "Fallouta". Popisuje jak ho hra několik dní docela bavila a nakonec, tak jako většina hráčů, přišlo celkové vystřízlivění a zklamání z toho, jak Fallout od Bethesdy dopadl.

Tento měsíc se stala důležitá věc, po deseti letech vyšlo pokračování legendami předeného kultovního veledíla a jedné z mých nejoblíbenějších her - Falloutu. Jen připomenu pár faktů. První Fallout byl dle slov jeho tvůrce Tima Caina brán vydavatelem tak trochu jako béčko, ve které managment moc nevěřil. Vznikla tak opravdu fascinující hra, do níž se moc nemíchali žádní chytráci z marketingu a produkce, a přitom byla ve velmi dobrých rukou a podle toho také dopadla - naprosto fantasticky. Fallout je exemlární příklad toho, že , že vskutku geniální a revoluční díla vznikají bez dozoru marketingových a producentských chytráků řídících se průzkumy trhu a prodejností a bohužel i toho, že jakmile se jich tahle pakáž chytne, jde to všechno do kytek.


Tady to máte celé, pěkně čerstvě oskenované. Děkujeme našemu tajemnému průzkumníkovi.

Sdílet na Facebooku
Autor: bilOdesláno: 22:06, 18.11.2008ID: 60f21eNahlásit Vaultmasterům
Sice neviem presne kto to je ale súhlasím s ním. Všetko by som hre dokázal odpustiť ale tie questy nedokážem stráviť. V questoch je totiž podla mňa podstata hier, ktoré sa vydávajú za plnohodnotné rpg (vývoj postavy, a to nie hocijaký, má totiž aj Diablo, kt. mám mimochodom veľmi rád). A je mi ľúto že väčšina fanúšikov aj na tejto stránke si tú plytkosť, neoriginalitu a nezábavnosť úloh vo Falloute 3 neuvedomuje. P.S. V hraní Falloutu 3 budem pokračovať už len kvôli tomu, aby som tým kreténskym ludozrútom a pánovi Burkemu mohol roztrepat gebulu superkladivom.
Autor: ještěrOdesláno: 22:52, 18.11.2008ID: 7f27b0Nahlásit Vaultmasterům
wow! hellboy tradičně ostrý, jako by byl potomkem šmirglpapíru a žiletky. zábavné a z přísnějšího měřítka kurevsky pravdivé. snad jen termín "velice zajímavý Van Buren" - či jak to tam bylo - bych popsal jako "výjimečný Van Buren". VB měl být takový přítulný macínek pro intelektuály. :-)
Autor: vilmaOdesláno: 23:02, 18.11.2008ID: 42969cNahlásit Vaultmasterům
Ten clovek je ze stare skoly, jeste pozna rozdil mezi dobrou a spatnou hrou. Spouste dnesnim pisalkum recenzi na ruznych hernich serverech by se podobna vlastnost celkem hodila.
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 23:03, 18.11.2008ID: 6f716cNahlásit Vaultmasterům
Tak tady to konečně máte taky v časopise, vy Kalimerové, kteří názor musíte mít v časopise, aby jste ho brali vážně.
Autor: smejkiOdesláno: 23:04, 18.11.2008ID: 70a85cNahlásit Vaultmasterům
souhlasím a podepisuji v plném rozsahu
Autor: jakoubecekOdesláno: 23:20, 18.11.2008ID: 42474eNahlásit Vaultmasterům
z extrému do extrému, tu se najdou ti, tam zase jiní, nic objevného...
Autor: Johnny NuclearOdesláno: 23:31, 18.11.2008ID: 6fbf2aNahlásit Vaultmasterům
já souhlasím s tím že poslední dobou všemožný hry stojí za houby .. hlavně teda že je to všecko nepřekonatelně triviální .. prostě dneska se hledí jen na to jakou to má grafiku. Smysl či dokonce hratelnost jsou už dnes asi vedlejší
Autor: Dr0wOdesláno: 00:06, 19.11.2008ID: 70a9ecNahlásit Vaultmasterům
ale postavy, se kterejma se da spratelit, tam jsou... sice ne moc na trvalo, ale jsou :)
Autor: KeinOdesláno: 00:13, 19.11.2008ID: 51634cNahlásit Vaultmasterům
Nejhorší na tom je, že je to pravda :( ...že bych si zase začal kupovat LEVEL ?
Autor: billOdesláno: 01:02, 19.11.2008ID: 60f21eNahlásit Vaultmasterům
Zase treba Bethesde nechať a pochváliť grafiku a optimalizáciu Faloutu 3. A ďalej to že v ich hrách má človek pocit akoby tam naozaj bol, akoby to bol svet kt. dali hráčovi a teraz už záleží na hráčoch aby si tam našli zábavu (a niečo v tom zmysle je aj v úvode manuálu k F3 aj k Oblivionu) - a čiastočne to aj funguje. Viem si predstaviť že tunajším postapo nadšencom kt. chodia na rôzne zrazy stačí k zábave že im dá niekto 3D pustinu, rádio s rocknrollom a do ruky zbraň.
Autor: surge0nOdesláno: 01:51, 19.11.2008ID: 513c3aNahlásit Vaultmasterům
jednoducho AMEN, a to este nespomenul milion na druhu bugov, dementne AI, uletene nicenie sa vsetkeho, stupidne barikady hore dole, trivialne rozhovory questy a (ne)prezentovanie fallout universum.....
Autor: DeštníkOdesláno: 03:08, 19.11.2008ID: 7fc4b6Nahlásit Vaultmasterům
Vavra to trefil - to tady zas bude kecu, jak a proc je tak zaujatej vuci "F3", jak ho vsichni tady z VSB podplatili atd :). Je fakt, ze na tom okoli neni nic, co by se mi libilo. Kdyz jsem si vcera prvne zkusil toho starsiho stalkera, tak to byla uplne jina kava. Ty urovna fakt vypadaj jako ve skutecnosti, ne tahle pseudokopie bioshock art-deco stylu, kterej mi proste nesedne. Dyt i ja, co s rpg nemam skoro zadnou zkusenost, jsem dokazal hned odhadnout tu nejlepsi odpoved, abych byl vsude za lidumila, zadna taktika, zadny lhani postavam, proste plochost jak polozena deska. Palec nahoru pro Vavru (no, to zas bude rejpancu od tech mladsich :)).
Autor: HudsoneOdesláno: 06:39, 19.11.2008ID: 6fe5daNahlásit Vaultmasterům
Nahodou Majkl Dudikoff by si toho oskara zaslouzil :)
Autor: chilloutmanOdesláno: 07:53, 19.11.2008ID: 42969cNahlásit Vaultmasterům
mno tak uz to mame posveceny i vyvojarema, tak to je parada .) budu sem koukat a cekat na kalimera az z nej vypadne neco jako: stejne pracoval na mafii a ta stala za prd xD
Autor: byFOdesláno: 09:05, 19.11.2008ID: 703390Nahlásit Vaultmasterům
Zajímalo by mě, jak by dopadla předělávka FO12 do enginu 3... a tím myslím od fanoušků, ne od Bethesdy :)
Autor: killburnOdesláno: 09:17, 19.11.2008ID: 50ed54Nahlásit Vaultmasterům
Tak úplně stejný pocity po dohrání F3 mam i já. Na záčátku euforie, uprostřed rozčarování a na konci šok. Musím říct, že jsem rád, že jsem si tuhle hru nekoupil a nezopakoval stejnou chybu jako s Gothicem 3. Jdu hrát radši Zaklínače, díky pšonkům za nej ....
Autor: jaxOdesláno: 09:25, 19.11.2008ID: 6f981eNahlásit Vaultmasterům
Fallout 3 je paradni a komentare nejakeho Vavry opravdu nepovazuju za cokoliv vyznamneho.. jestli ho hra nebavila, jeho problem:p
ps.: to Jaw - je to zvlastni ale me opravdu prijde ze si jednoduse proti Falloutu 3 nejak predem zamerenej.. uz jen to tvoje neustaly upozornovani na to jak se nekomu trojka nelibi, dale v vsede davat Fallout 3 do uvozovek apod. proboha vzdyt by ty novinky meli byt objektivni a ne takhle silene zamereny proti trojce z ktery je primo citit jak ji nenavidis... btw jen se te zeptam, kdes prisel prosimte na tuhle dalsi kravinu "...tak jako většina hráčů..."?:P Me je to celkem zvlastni protoze sam znam minimalne pres 15 lidi kteri v soucasny dobe dlouho hraji nebo uz dohrali Fallout3 a VSEM se jim jednoznacne libi a rikaji ze to je paradni hra... (samozrejme nejake mensi vytky se najdou ale to je nic nemeni na faktu ze jsou opravdu vsichni spokojeni a to upozornuji na to ze minimalne polovina z nich jsou opravdu hardcore fanousci falloutu). Takze prosimte kdyby sis aspon prestal vymyslet a psal trochu objektivne a takhle zaujate.. vzdyt je to opravdu smutny... ta hra jednoznace neni ani nahodou spatna ale tebe to evidentne nezajima protoze sis udelal nazor uz pri ohlaseni hry...
Autor: gogolakOdesláno: 10:04, 19.11.2008ID: 611b1cNahlásit Vaultmasterům
jax: No, já taky nejsem z Falloutu 3 úplně nadšený, ale je zajímavé, že jen se někdo křivě zmíní o novém dílu od Bethesdy, je to najednou erudovaný odborník, designér jedné z nejlepších her ve svém žánru apod. :) Zatímco když se někdo Bethesdy a nového Falloutu zastane, jako to udělal na Hrej.cz jistý pan Novotný, je to najednou přicmrdávač jinak slušných recenzentů z Levelu, který tomu nerozumí a bůhví, co ještě...
Autor: ještěrOdesláno: 10:08, 19.11.2008ID: 7f27b0Nahlásit Vaultmasterům
Gogolak: i moje čarokrásná modrooká spolužačka, která si bloguje někam do šuplíku, pozná markantní rozdíl v kvalitách Vávry a nějakého Novotného, nemluvě o nějakém povědomí o Falloutu. doufám, že žertuješ...
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 10:18, 19.11.2008ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
Kein:
No i Level měl přeheapovanou recenzi. Že se to teď snažej žehlit je od nich hezké, ale škoda již byla spáchána.
bill:
"Zase treba Bethesde nechať a pochváliť grafiku a optimalizáciu Faloutu 3." Prosim? Optimalizaci?
chilloutman:
Posvědcený od vývojáře to máš od začátku ;)
jax:
"komentare nejakeho Vavry opravdu nepovazuju za cokoliv vyznamneho"
:D jj je mi jasný že za něco významného považuješ pouze svoje komentáře
Autor: NickOdesláno: 10:32, 19.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Vavru nemusim. Jsem zvedav, okolik lepsi bude mafie 2 nez hry ktere kritizuje.... Asi jedinej ceskej vyvojar, ktery tomu rozumi.
Autor: JatLahamOdesláno: 10:36, 19.11.2008ID: 70d09cNahlásit Vaultmasterům
Mám obavy, že ten člověk má vážné psychické problémy. Zřejmě žije v jiném světě než většina z nás. Pokud není schopen vycházet s lidmi (ať už jde o marketing nebo ostatní designéry) tak ať odejde z oboru a jde poustevničit. Takhle se zbytečně trápí. Jeden relativní úspěch z něho dělá zřejmě deus-ex-machinu -> tak trochu mi to připomíná Radka Hulána, ale s nesmyslnými názory. Naposledy co jsem se díval tak nebyl jmenován světovou autoritou pro rozhodování o tom, co je dobré a co špatné a na základě této znalosti se mi zdá, že vystupuje poněkud sebevědoměji než je v jeho kompetencích.

A teď ruku na srdce - hrál jste někdo vůbec tu Mafii? Opravdu to byla hra naprosto bez chyby s omračujícím příběhem, 100% originálním designem a vůbec. Ve skutečnosti nebýt to český výtvor tak by po tom většina z nás ani neštěkla.
Autor: DrizztOdesláno: 10:41, 19.11.2008ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
Heh, Vávra mi to snad psal z hlavy :D.

To s těma upírama jsem si říkal taky. A na otázku: "Proč jsme u toho vydržel tak dlouho?" hledám odpověď stále.
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 10:48, 19.11.2008ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
No já u F3 toho dlouho nevydržel, takže na tohle odpověď nehledám :)
Mafie je výborná hra - hrál jsem jí asi 3 roky po vydání a i tak mě naprosto nadchla.
JatLaham:
Je to úplně normální názor člověka z oboru jako každý jiný. U 120ti recenzentů objektivitu nezpochybňuješ a pak najednou "Vávra si o sobě moc myslí".
Autor: Jat LahamOdesláno: 11:11, 19.11.2008ID: 70d09cNahlásit Vaultmasterům
No já popravdě recenze prakticky nečtu, jelikož si umím udělat vlastní názor, že... A vůbec nejsem nějaký HC pařan což mi taky nedává právo moc hodnotit.

Každopádně mi jde spíš o to, že ostatní recenzenti nejspíš nefabulují o tom jak do čeho zasahoval marketing a produkce apod. Co to je vůbec za nesmysl, že do něčeho nezasahuje produkce a marketing. Copak Vávra popírá smysl marketingu jako takového? Nebere snad při návrhu hry v potaz ekonomické hledisko? Pokud ano tak sám sebe v článku označuje za "pakáž" a jeho další hra je odsouzena k tomu jít do "kytek". Stejně tak se většina recenzentů zřejmě nepouští do hodnocení něčí kariéry.

Popravdě odteď začnu sledovat novinky o nové Mafii a pak mu s radostí napíšu rozhořčený email o tom, že vytvořil "výblitek" a "šmejd" a pochybná Mafie 1 byla smutným "vrcholem jeho kariéry". Jistě ho to bude trápit tolik jako zmiňovaného producenta, kterému psal ten sprostý email.

Nemusím mít ani dokončené studium psychologie, aby mi bylo jasné, že ten člověk prostě něco velice těžko nese a měl by se s tím vyrovnat dřív, než začne ze své ne zrovna pevné pozice plivat na vše okolo sebe.
Autor: NickOdesláno: 11:11, 19.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Drizzt - zrovna to s tema upirama. Nerekls snad lidem z mostu, ze rodinu pokousala zver? Proc by jej nemeli prijmout? A nevim jak vam, ale mi nepripadli jako romanticke spolecenstvi... Ohledne vavry... Ten clovek tyhle veci dela moc dlouho. Nadseni z hrani uz z nej vyprselo. Jen dalsi znudenej, kterej tvrdi ze to hraje jen proto, aby se nereklo. Hmmm....
Autor: jsOdesláno: 11:11, 19.11.2008ID: 51879aNahlásit Vaultmasterům
Jakožto postavička v herním průmyslu souhlasím s panem Vávrou. Jakmile se do něčeho nasere marketing (tedy ti, kteří hry nehrají, pouze prodávají, ale mají o všem totální přehled a hrozně dobře ví, co jak funguje), jde to s celým projektem do prdele...

Co se týče Falloutu - mě bavil. To je asi tak vše, co mohu říct. Mám origošku a nelituju. Myslím si, že takové Far Cry 2 je daleko daleko horší.
Autor: jsOdesláno: 11:15, 19.11.2008ID: 51879aNahlásit Vaultmasterům
Ještě dodatek, reakce na post Jat Laham(a?):

Marketing samozřejmě důležitý je. O tom žádná. Ale když ti prostě do vývoje kecá někdo, kdo hry zná jenom podle obalů v regálech, tak to je potom docela opruz. Produkce je sakra důležitá, ale zároveň i dost nevděčná a otravná práce... miliony e-mailů ze všech stran a rozhodně na té pozici musí dělat někdo, kdo hry hraje a ví, co je třeba. Teoretici z VŠE se nechytají.
Autor: GOdesláno: 11:18, 19.11.2008ID: 6f70a6Nahlásit Vaultmasterům
no mafia mela sice fajn design a pribeh ale na ukor hratelnosti,
ale fallout 3 taky nemusim
Autor: .Odesláno: 11:22, 19.11.2008ID: 426c6eNahlásit Vaultmasterům


VÁVRA NA HRAD!



Autor: Paulie.SOdesláno: 11:28, 19.11.2008ID: 70ab7cNahlásit Vaultmasterům
Nezbývá než souhlasit... Je to smutné, ale Dan Vávra má opět pravdu:)
Autor: gogolakOdesláno: 11:30, 19.11.2008ID: 611b1cNahlásit Vaultmasterům
ještěr: Nežertuju. Mimochodem jsem čekal, že někdo časem vytáhne výtku, týkající se toho, že pan Vávra musí hrám rozumět lépe než pan Novotný, když je sám dělá. To je stejné jako prohlásit, že pan Uwe Boll rozumí filmům lépe než František Fuka, protože je sám dělá. :) Dobře, pan Novotný ještě nedosáhl takového věhlasu, aby se mohl srovnávat s panem Vávrou, ale nechápu, proč někoho diskreditovat jen proto, že na hrách vlastnoručně nedělá. Ostatně pokud bychom vše posuzovali podle tvého měřítka, tak by fandové Falloutu vlastně ani nemohli hodnotit Fallout 3, protože tomu rozumějí méně než samotní vývojáři. To je při vší úctě kravina.
Autor: HEXOdesláno: 11:30, 19.11.2008ID: 60f1b2Nahlásit Vaultmasterům
Kurva, jak já se teď těšim na tu Mafii 2.
Autor: papuchOdesláno: 11:30, 19.11.2008ID: 42bdaeNahlásit Vaultmasterům
mozna si pan Vavra zabudol povsimnut, ze Fallout 3 NEMA ani NEMAL nadvazovat na predosle diely. Imho, trojka je najlepsie diel z Falloutackej serie.
Autor: gogolakOdesláno: 11:32, 19.11.2008ID: 611b1cNahlásit Vaultmasterům
Jinak ještě si dovolím malý komentář k Mafii... Samozřejmě, je to jedna z nejlepších her ve svém žánru, ale podívejme se na konkurenci - kromě GTA, které osobně preferuji, široko daleko nic. Při takové ''početné'' konkurenci, pokud do toho dají vývojáři trochu píle a toho umu, jistě není těžké udělat ''jednu z nejlepších her ve svém žánru''.
Autor: WormOdesláno: 11:36, 19.11.2008ID: 426f8eNahlásit Vaultmasterům
to Já: Kroť se chlapče, jsi mezi lidmi.
Autor: LeBauxOdesláno: 11:38, 19.11.2008ID: 41d0f4Nahlásit Vaultmasterům
Chalan trošku "hate" review... V niektorých veciach má pravdu, ale v iných sa brutálne ušklbol... Ja som to tiež dohral, veľa sa mi tam toho nepáčilo, ale zas na druhú stranu ostatné RPG v dnešnej dobe už nemajú ani desatinu toho, čo má F3. A inak študujem marketing o ktorom sa autor tak nemilo vyjadruje a nadáva :P K tomu možno len toľko, že som zvedavý či sa mu rovnako nepáči gillete mach3 ktorým sa holí, alebo celkovo PC technika predražená o 300% :D To máš tak, niekto robí priezkumy a potom sa pakuje na idiotoch a niekto robí spontálne hry... Those times are over :)
Autor: KalimeroOdesláno: 11:40, 19.11.2008ID: 518abaNahlásit Vaultmasterům
bil: ty nevíš kdo je to Vávra? Jsi ty nějaký herní patriot vůbec? Co takhle vedoucí projektu Mafie a její scénárista? Už svítá.
Pana Vávry si neuvěřitelně vážím ve všech směrech. Ve spoustě věcí má pravdu, jako například že laťka her šíleně klesla. Bohužel ve spoustě věcí se mílí, popřípadě si na ně neudělal objektivní pohled. Hlavní problém je v tom, že sám přiznává že jel víceméně pohlavní linii, která opravdu není zrovna košer a vynechal tak uplně prozkoumávání světa a ÚŽASNÉ VEDLEJŠÍ UKOLY, které si mnohdy svou originalitou a ujetostí nezadají s předchozími díly.

Pokud to pan Vávra ale hraje pěkně za ručičku dle hlavního přívěhu, bohužel se sám pasuje do role pohodlného hráče :(

A poukazovat na nějkou realitu designu světa? Ale notak. Ukažte mi nějakou hru z budoucnosti, která by byla reálná. Udělat něco reálného z doby která nevíme jak bude vypadat je nemožné. Není takový Fallout 3 a nebyl ani F1 a 2. Důležité je, že jsou hratelné.

Pana Vávru ty vypsané detaily štvou z hlediska jeho pozice designéra, ale popravdě 99% hráčů to ani nenapadne.
Autor: surge0nOdesláno: 11:42, 19.11.2008ID: 42937cNahlásit Vaultmasterům
papuch>> dobry vtip :D :D ...nehovorme o f3 ako sucasti serie ok
Autor: surge0nOdesláno: 11:49, 19.11.2008ID: 42937cNahlásit Vaultmasterům
Kalimero >> podla toho co som pocul od kamaratov a co citam tu tak 99% ludi co nadava na f3 s jeho vycitkami plne suhlasi...ja neviem preco sa nespravi ANKETA, miesto tej zbytocnej na ake zbrane sa budete orientovat. :/
Autor: KeinOdesláno: 11:49, 19.11.2008ID: 51634cNahlásit Vaultmasterům
JatLaham: tak věř že určitě se MAFIA NELÍBILA PROTO PROTOŽE BYLA ČESKÁ, MI JE NAPŘÍKLAD ÚPLNĚ ŠUM A FUK (sakra capslock :) ) kdo hru vytvořil a zajímá mě spíš jaká je hra, a ano, mafia měla geniální příběh, mise, a hlavně atmostféru !! Souhlasím stím, že na to abys uřídil nějak kloudněji auto si musel mít celkem skill, ovšem o to více mě to bavilo,
ujet policajtům byla někdy naprostý um, pokud si je nepostřílel, celkově systém policie byl zvládnutý na jedničku - pokuta, zatčení, zabití, "a já se ptám dámy a pánové, kdo tohle má?" toto byla její výjmečnost, naprosto logické a důvěryhodné prostředí, a příběh ?? Tekly mi slzy, když Tommyho odpráskli na zahradě coby starce, hrál jsem jí několikrát po sobě, ikdyž jsem věděl, že se dá dohrát jen jedním způsobem, chtěl jsem ten příběh znovu prožít...která hra tohohle žánru toto dokázala ?? ani dnes se taková nenajde -> smutné...

A to samé platí pro fallout, je to srdcovka, je to moje dítě a teď jsem čekal jako hrdý otec na dalšího potomka, a narodil se mi takový malý retard...proto lidé nadávají, proto jsou dotčeni, k té hře měli vztah a někdo jí zneuctil, je to jako kdyby ti cikán pochcal dveře u auta a posral kapotu - auto ti zůstalo, ale posrané a pochcané...
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 11:49, 19.11.2008ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
Kalimero: Ach ano na tebe jsem čekal :D Krop to chlape! Zavřít oči a kropit! Tatatatata :D
Autor: KecardosOdesláno: 11:51, 19.11.2008ID: 51879cNahlásit Vaultmasterům
Nevim jak to pan Vavra hraje, ale vedlejsich ukolu je tam opravdu velmi mnoho, pocitam ze nejmin tak padesat a zaberou pri normalnim stylu hry nejmin 30+ hodin. Zatim jsem jich splnil asi 20 a to jsem se nedostal z okoli Megatonu. Diky designu hry muzu samozrejme kvaltovat po hlavnim pribehu a pak se divit , ze to skoncilo prilis brzo a ze tam vedlejsi ukoly nejsou. Ale to je dan za svobodu ve hre. V dungeonu ani kdekoliv jinde jsem jeste nezabloudil a to je moje orientace pomerne slaba. Hra je zabavna a ma atmosferu, jen k ni je potreba pristupovat nezaujate necekat ze to bude stejny jako predchozi dily. Co se tyka deje tak ten je opravdu nic moc, jako u vetsiny soucasnych her, ale popravde nebyl nic moc ani u Falloutu 1 a 2, ale mozna mam na dej prece jen prehnany pozdavky - vsechny dily byli a jsou spis o zdevastovanym svete a jak vypada a o jeho atmosfere, nez o nejakym super deji.
Autor: NickOdesláno: 11:52, 19.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Kalimero: zapominas, ze dobrou hru nedela hlavni designer ale cely team. Pan vavra je totiz cinik, ktery to bere ze svych zkusenosti. Bylo bylepsi nic nehanit, vypichnout klady a zapory a uvedomit si, ze neni buh a uz vube nea na to, byt soudcem...

js: to co jsi napsal, s tim a vetsina vyvojaru zkusenost Jenze je rozdil ceskej vyvojar a Bethesda, ktera si to sama financuje... Takze strelil vedle.

gogolak> ano. Mafie je stejne dobra ve sve kategorii, asi stejne jako je ceska arma. Ma fanouskovskou zajkladnu, lec sandbox her ve meste je jako maku.

Autor: NickOdesláno: 11:54, 19.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Kalimero: patriot jsem, ale ne ve hrach. Tam jsem spotrebitel. Pokud se zastavate Mafie a Vavry jen kvuli patriotismu, neni to rozhodne objektivni.
Autor: SharpOdesláno: 11:54, 19.11.2008ID: 339fc4Nahlásit Vaultmasterům
Prvni polovina recenze dobrá, druhá neobjektivně negativní. Napsat o něčem stylem, že si vytáhnu každý sebetitěrnější nedostatek a přitom záměrně pominu jakákoliv pozitiva - takhle se dá napsat negativní recenze i o Falloutu I A II. btw...
Autor: heethenOdesláno: 11:57, 19.11.2008ID: 426c70Nahlásit Vaultmasterům
Já víceméně souhlasím se vším co tam napsal a navrch mam hodně svých výtek, ale hra mě hodně bavila. Asi sem divný :-D Ale teď mám v plánu počkat, až z toho modeři udělají pořádný fallout a zahraji si to znova.
Autor: KeinOdesláno: 12:01, 19.11.2008ID: 51634cNahlásit Vaultmasterům
Kalimero: Ne Kalimero tohle Vávra neřekl, jasně se tam vyjadřuje i k vedlejším úkolům, zase kadíš kristalicky čisté hovínka...
Autor: XspyOdesláno: 12:04, 19.11.2008ID: 705d62Nahlásit Vaultmasterům
Ale no tak FPS shooter na /d hranicí kvality konkurence.
Naprosto srovnatelné se Stalkerem, kterého poráží v atmosféře . Kdo čekal RPG ze staré školy musel být blázen .
V rámci možností Bethesdy nadprůměrné dílko .

Autor: XspyOdesláno: 12:17, 19.11.2008ID: 705d62Nahlásit Vaultmasterům
:) A mafie ? ...S pevně daným příběhem bude jistě dobrá , ale cosi mi našeptává , že jakékoli významnější koketování s nelinearitou je pro Vávru sedmým znamením (rozhodně nečekám propracovanou svobodu ) .
Nemusím být prokem , abych poznal že ARMA či jím nenáviděné GTA mají pro komunitu větší potenciál než Mafie2 .
Mafie bude dobrá hra , jen se znovuhratelností to bude jako za dob pointclick adventur - jednou a stačilo .
Autor: KastanekOdesláno: 12:18, 19.11.2008ID: 42e19cNahlásit Vaultmasterům
Dalsi zbytecne dve stranky Levelu,pokryte zvasty...Ano,mozna byl Fallout3 spichnuty horkou jehlou...dialogy,bugy,osidleni,ony nelogicke relace ve svete,ale ruku na srdce...Sam preveliky pan designer na zacatku pise,ze u hry stravil cely tyden a bavil se! O to snad jde,ne?
Autor: Jat LahamOdesláno: 12:40, 19.11.2008ID: 70d09cNahlásit Vaultmasterům
Abych to uvedl na správnou míru - nehovořil jsem tu o Falloutu. Také bych k němu měl řadu výhrad (kromě zmíněných hlavně k ústupkům v ovládání směrem ke konzolím), ale nebudu za ně domněle vinit produkci. Bez finančního zajištění by ani takový "výbliket" nemohl vzniknout. Stejně tak jako by nebyl vidět bez pořádného marketingu (všiml si vůbec někdo té masivní bannerové kampaně po celém světě?).

Mafii jsem hrál když vyšla. Dohrál jsem ji, ale kromě vzpomínky na frustrující závod, který byl tuším opravován patchem, ve mě nic nezanechala. V té době tuším bylo konkurencí tuším opravdu jen GTA a jsem si jist, že to mě bavilo víc. Dnes uvidíme jak nejlepší český game designer a mozek, který vymyslel dokonce i model zatýkání, uspěje v multiplatformní konkurenci různých Mercenaries, Just Causů a GTA4 (určitě jsou další desítky her, ale jak jsem řekl - až tak to nesleduji).

A ty řeči o reálnosti her mě obtěžují, vždyť hlavní faktorem je hratelnost, resp. zábavnost titulu. Vrcholem pak je pokud samozvaný děda vševěda rozhodne, že vagónové soupravy budoucnosti nebudou schopné ostřeji zatáčet ;) To už snad přeháníte, ne?
Autor: KalimeroOdesláno: 12:42, 19.11.2008ID: 518abaNahlásit Vaultmasterům
Nick: ale však já pouze napsal, že pana Vávru respektuji, protože Mafie je moje srdcová záležitost. S tím co napsal o falloutu naopak vě většině nesouhlasím.

Ratmamahatma: něco věcného, nebo sis chtěl jen píchnout? typické

Kein: druhou část textu jsem bohužel moc nečetl, protože tam začal házet spoilery a já hru ještě nemám dohranou. Každopádně jak sám řekl, jel více méně po hlavní linii. Neprocházel volně svět.
Autor: UroborosOdesláno: 12:43, 19.11.2008ID: 7032ccNahlásit Vaultmasterům
No souhlas jak jinak. Teda prvně musím říct že nechápu ty rozčilené reakce..možná je to něco jako když někomu pohaníte jeho víru a jeho boha, ale jenom proto že se pan Vávra nerozplynul jako ostatní recenzenti tak je to najednou zamindrákovanej ďábel? asi jeho članky začnu číst já osobně bych neměl tu silu napsat něco za čím si stojím bez toho abych někomu ustupoval a pak číst ty vyblitky kterejma na to někteří uplakánci reagujou..Možná by se v jeho vysupováni dala najít trocha arogance ale kdo se tak dnes nechová?
A ohledně Falloutu? vše už za mě napsal Kein. Jen dodám(protože nechapu proč se do toho lidi naváží ve smyslu cos dokazal že kritizuješ? :)) , že moje osobni zkušenost je takova že mafii sem dohrál několikrát protože mě bavila - Fallout3 sem rozehrál a nejsem schopen se k němu vratit protože mě osobně prostě ničím nepřitahuje..Poslední moment kdy se mi libyl byl vystup z Vaultu 101..pak mě nic zajimevaho už nepotkalo..ale to je jen má vlastní zkušenost..určitě je to pro spoustu lidí ten pravý šálek kávy..Kdybych měl hluboko do kapsy tak snad i řeknu že lituji koupě..ale to i Far cry 2, C&C atd...opravdu nízká laťka to má pravdu..
Autor: enkiOdesláno: 12:53, 19.11.2008ID: 4295d8Nahlásit Vaultmasterům
Absolutní nesouhlas. Je to nářek člověka nad tím že se hry mění, bez konkrétní vazby na Fallout 3 (to samé se dá říct o jakémkoliv pokračování nějaké série kterou převzalo jiné studio). Někdy se to opravdu nepovede (COD), někdy je to jenom o schopnosti přijmout změnu. Jsem rád že většina recenzentů nemá potřebu hrát pořád dokola jednu hru ke který vyjde patch na grafiku. Bethesda to udělala trochu jinak, nemusí se to každýmu líbit a to je celý. Ten zbytek o herním byznysu je šablona, kterou si pan Vávra může vytisknout a publikovat k jakýkoliv hře která se mu nelíbí.
//
jak tak čtu fórum....asi by to chtělo složitější dotaz do toho ověřovacího boxu, třeba kontextuálně: co je occamova břitva .)
Autor: XspyOdesláno: 13:02, 19.11.2008ID: 705d62Nahlásit Vaultmasterům
"...a konec přišel v okamžiku , kdy jsem vůbec neměl prošlou dobrou půlku světa , moje postava byla vyvinutá asi do polovinymaximálních hodnotapolovina perků nebyla při levlování vůbec přístupná..."

"protože jsem za celou dobu našel pouze jeden plánek na sestrojování i přesto že jsem každou lokaci prolezl odshora dolů "

Nemám slov .. mr. Vávra u mne opět poklesl na žebříčku objektivních redaktorů (herních polobůžků ) .

Hru hraji svátečně , psa jsem našel. Mám už dva plánky (raketomet a mina) a konec hry v nedohlednu . Ono to bude asi i o tom , že člověk se v takové hře může vydat prozkoumat pustinu bez toho aby jej někdo popostrkoval zadáním questů . To je hlavní rozdíl mezi konceptem mafie a konceptem volného světa .

S jedním se však musí souhlasit - lidí i měst je v pustině moc málo , v konceptu předešlých dílů je karavana ze dvou , tří lidí či robotů docela výsměch . Prostě takové kapesní podání Fallout světa .I nelogičnosti se Bethesdě opět nevyhnuly, ale pořád je to hra která bohužel nemá v soudobé konkurenci jasného přemožitele . Ještě že alespoň tady nezachranujete celé hvězdné universum ...
Autor: MrazikOdesláno: 13:04, 19.11.2008ID: 51d5baNahlásit Vaultmasterům
je docela trapny parit na novym 24palcovym monitoru radeji fallouta jednicku a baldurs gate,nez nove hry...fallout3 mne prestav bavit po tom,kdy jsem na druhym levelu zabil mutanta...loveckou puskou...tak jsem s tim sekl...nepratele maji jen za ukol strilet a bezet proti mne...takze ani FPS to neni...co to teda je???na levelech nezalezi,na taktice boju taky ne...questy trapny...dialogy jakbysmet...grafika mi nevadi,spis jen to,ze jsem musel odinstalovat soft od grafiky aby mi to slo...jeste ze vysel stalker a dead space...fallout3 je zklamani...bohuzel...jinak souhlas s vavrou...u nej je rozdil,ze to dohral,ja na to nemel...
Autor: ještěrOdesláno: 13:07, 19.11.2008ID: 7f27b0Nahlásit Vaultmasterům
ad "hnidopisske Vavrovo babrani se v nepodstatnych detailech, ktere pochyti jen game designer" apod. - hmm, pozor. bavil jsem se s X lidmi, co k tomu maji docela co rict, a shodli jsme se, ze tomu svetu de facto chybi nejaka hlubsi socialni struktura a sourodost regionu, a to neni zabomysi chyba, alebrz svedectvi o lame lead designerovi a pro nekoho vyrazna herni krpa.

btw, keep your heads cool, guys. nehadame se, jen tak nezavazne konverzujeme, right? ;)))
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 13:08, 19.11.2008ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
Kalimero:
Jenom popíchnout. Nakonec, tvoje příspěvky taky nebývají moc věcné (resp. k věci jsou, ale jsou zcestné). Ale neber to špatně, jsem tvůj velkej fanda ;)
Uroboros:
Hezky řečeno.

Každopádně tvrdit, že realističnost prostředí neni ve hrách žádná míra je to samé jako tvrdit, že to neni míra v knihách nebo filmech. Že jde jen o čtivost a koukatelnost. To přece nemůžete myslet vážně. Kor v RPG. Koukněte se prosimvás na wikipedii na definici žádnru. Role playing game - tak snad asi záleží na tom v čem tu roli hraju ne? A ano wiki vám napíše, že je prostředí klíčové i když zadáte C(computer)RPG. Nj. ale ve wiky jsou jenom zabšklý nerdi že ano ;)

(A nepleťte si prosím realističnosts s reálností. Prostředí musí fungovat a v tomto ohledu být realistické. Pakli že samozřejmě neděláme hru na téma Salvador Dali - to ale asi záměr nebyl.)
Autor: NickOdesláno: 13:10, 19.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Kalimero: Ale ano. Ja ti to neberu. Jenze ja respektuji vice Bethesdu - Future shock byla hra, kvuli ktere delam to co delam ;-) Lidi jeho postaveni take potkavam, ovse pokud ten cinismus prenasi do teamu, myslim ze mafia na nem padne. Ono spousta her vydaji teamy, ktere to bavi jen zezacatku, pote to berou jako praci - nejak to dokopou do konce. Nadseni pro hru se pozna napr. u Falloutu - ja nemyslim ze muze ze sveho postaveni hanit praci lidi, kteri se snazili vzkrisit legendu. A ne kazdy dela projekt 7 let, jako oni. Proto nechapu tu posledni vetu. Ale ano, hrace to napadne. Jenze oni si vazi vic te hratelnosti a prozivaji to vic, nez znudeny designer.. Vidim tam vic chyb nez on... A? Neznamena, ze to neni super hra...
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 13:23, 19.11.2008ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
Nick:
To není jako že by Vávra kritizoval hru, která ještě nevyšla. On to dohrál a tak je snad normální, že na hru má nějaký názor.
"Ale ano, hrace to napadne. Jenze oni si vazi vic te hratelnosti..."
Nemluv prosím za mě. Pokud je dobrej příběh a prostředí tak odpustím i kde jakou chybu v hratelnosti. Pokud je špatně příběh a prostředí, zbývá už jenom ta hratelnost a v ní podle mě F3 docela selhal (mě to upřímě nebaví, fakt). Role příběhu pro hratelnost: Výtažek z recenze na Outcast: "The story helps make even its silliest puzzle seem relevant.." Tedy "Příběh pomáhá, aby vám i ten nejhloupější puzzl připadal relevantní..." - to abyjste si nemysleli, že hratelnost a prostředí jsou dvě oddělené věci.
Autor: NickOdesláno: 13:30, 19.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Ratmamahatma: Ne. Ty to nechapes. Znam par hracu a mluvim max. z nazoru cloveka ktery se o tom s nimi bavil. Kdyz rikam vedi o chybach... myslim tim ze vedi o chybach kterych pises, ale neotravuje jim to zazitek z hrani. Zalezi co ve falloutu hledas. A napsat za Fallout-3 je nejhnusnejsi hra a dobre hodnocena jen pro nedostatek sci-fi rpg a suchu na trhu? Ano, vim o chybach kterych pise, ale stale je to z nej her za tento rok. A pokud si dovoli ze sve pozice kritizovat Fallout-3... Podivej se na mafii2 trailer... Nevypada zase tak dobre.

Příběh pomáhá, aby vám i ten nejhloupější puzzl připadal relevantní. - zeptam se te narovinu. Je to u Falloutu3 pribeh, nebo scenar ktery tak kritizuje s designem dohromady?
Autor: NickOdesláno: 13:32, 19.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Ratmamahatma - hele. Nejhorsi je hrac bez fantazie, ktery logicky podklada sve vytky na chyby ve hre. Vetsinou je to nedostatek fantazie - viz ti upiri... Jinak si to vysvetlit opravdu nedokazi.

A dalsi vec: Co jsi cekal od Falloutu 3? Nemyslim to spatne a docela by me to zajimalo. ;-)
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 13:50, 19.11.2008ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
Nick:
Ok sry sem to pochopil tak že píšeš "hráči všeobecně" a ne jenom tvoji přátelé. Ten zbytek tvého předchozího příspěvku mi přijde právě jako ona "laťka proklatě nízko". Nicméně nikdo neřiká, že F3 trpí jenom na nedostatek logiky svého světa či příběhu. Ta samotná hra jaksi nemá logiku - už jenom to, že nemáš žádné vodítko jaká je pro tvojí úroveň postavy vyvážená hodnota small guns - 10? 30? 60? já fakt nevim co ty čísla znamenaj a ze hry to nevykoukám protože ta si s těma procentama dělá co chce (krtek hlava 95, raider hlava 36..?!?).

Co jsem od F3 čekal? Od prvních videí už nic moc. Smířil jsem se s pokračovánim elderscrollů - dofal jsem v druhej Morrowind. No každopádně jsem nepředpokládal, že se mi to bude hrát hůř než Oblivion. Ta hra se mi hraje hůř než Oblivion! Je to až děsivý. Od doby vydání hru nekritizuju ani tak proto, že je to Oblivion, ale pro to, že je to v některejch ohledech dokonce horší než Oblivion. Takový dno sem nečekal ani po těch videích.
Autor: mrazikOdesláno: 14:10, 19.11.2008ID: 51d5baNahlásit Vaultmasterům
Ratmamahatma: souhlas...jinak oblivion jsem rozehral az s Oscuro packem...a je to pak jina hratelnost...sice hlavni pribeh to nezmeni,ale hraje se to pak o moc lepe...k falloutu3 uz jsem svoje rekl...zklamani a momentalne hraju jednicku :)
Autor: chilloutman to palkyOdesláno: 14:11, 19.11.2008ID: 42969cNahlásit Vaultmasterům
dela mafii 2, aspon dela to v cem je dobrej. Bethesda se mela drzet poblivionu a nesrat se do falloutu kdyz ji to evidentne nejde
Autor: RockStarOdesláno: 14:17, 19.11.2008ID: 518ac2Nahlásit Vaultmasterům
2: Jat Laham
Musím prostě reagovat na tvoje předešlé posty o tom. že Vávra má problém vyjít s lidma, že má něco hořkého na srdci atd. bla bla. Proč v dnešní době, kdokoliv vyjádří svůj negativní názor, tak hned má osobní problémy z děctví a kde si a co si. Jestli tě někdo na psychologii učí, že každý člověk co má pesimistický pohled na svět(na věc) patří do blázince(doufám, že si dostatečně inteligentní a pochopíš nadsázku a jak přesně jsem to myslel, nechci si zas číst post typu "já jsem neříkal aby Vávra šel do blázince"). Tak radši z tý školy odejdi. On prostě vyjádřil svůj názor na to, co je v herním byznysu špatné, a to je právě to, že hry začali dělat kravaťáci. Nebo řekni mi hru, která se za poslední dobu stala legenda. Dnes už nic takového není. Herní byznys jde do "sraček". Jelikož kravaťáci jsou tam od toho aby firma vydělala a ne aby uspokojovala nás hráče. Nepovažuji se za HC hráče, jsem jen normální hráč co si zahraje dobrou hru, ale to co teď vychází, to není ani výzva a hlavně ani z warezu to nestojí za to, to stáhnout. Dále k těm ostatním designerům, můžu se zeptat tvořil si někdy něco? Řekněme psal si někdy povídku? Nebo složil si někdy písničku? Pokud ano nikdy by si nechtěl aby ti někdo kecal do toho jak vedeš příběh, co děláš s postavama nebo proč to solo je po refrému atd. Chceš to dělat podle sebe. Právě ti největší umělci dělali svoje díla sami aniž, by jim do toho někdo kecal. (Pokud bereš hry tak trochu jako umělecké dílo.)

jinak k F3... Uvedl bych to na pravou míru, tohle je špatný fallout. Průměrná hra. Kdyby se tohle nejmenovalo Fallout, tak by o nic nešlo, vůbec o nic. Prostě by vyšla další Besthesdovská hra z postapo světa. Nebyl by toho plný internet prostě teď už by se na tu hru zapomělo. Každý kdo zná pravou podstatu světa Fallout pláče ve svém koutku duše co se to provedlo z jejich rájem. Tady vůbec nejde o tu hru, tady jde o PRINCIP. Jako kdyby televize Nova udělala novou serii seriálu Simpsonovi ve stylu seriálu ulice.
Autor: NickOdesláno: 14:19, 19.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Ratmamahatma: vidis. Mne se oblivion nelibil. Nebavil me a fantasy dvakrat neholduji. Cekal jsem postapokalipticke sci-fi rpg a musim uznat ze jsem nadsen. Take vidim chyby - at uz zjednodusena pipboy, nemoznost se vratit do megatuny, aniz bych videl neco noveho. Ale objevuji pustinu. Uz jsem osvobodil otroky, jez spravuji pamatnik ve meste, potkal jsem 4 behemoty, nasel navod na nuka colu a furt me to bavi vic a vic. Presto level 20 uz mam davno vybrany a hru dohranou - nechal jsem si load pred koncem a blbnu :) Okoli uplne nereaguje na tve ciny, ale vem si napr. v jednicce Junktown. Zabil jsi gizma, udelal vsechny questy a zbytek byl stale vse pri starym.
Chybi i tam hodne veci, ale jsem opravdu rad ze to dopadlo tak jak dopadlo. Take jsem rad, ze fallout vypada tak jak vypada. Musim rict ze maji sakra dobrej engine - alfu kterou pocitaji pri soucasne optimalizaci nema ani 2k games (nejen ceska). Vypada to skvele a nejednou se i stane, ze se jen tak divam. :)

A co znamenaji smallguns? Pokud jsem dobre pozoroval, presnost zasahu. Zkus si strilet v realtimu. Na druhe strane, ja jsem hrac ktery nosem vymeta kazdy roh a premysli nad moznostma vsech questu. Take mi vadi, ze nemuzu veci resit vic a dialogy jsou omezeny. Jenze zadna hra neni dokonala. Myslim ze Bethesda udelala co mohla a udelala to dobre.

Ale zde je situace stejna jako s Far Cry 2 - podivas se na lidi co na to nadavaji a pak se podivej i na fora, kde si pisi fanousci mezi sebou, jak objevuji golden ak a dalsi. Nemyslim ze se to vetsine hracum nelibi. A nemyslim ze se to ani neprodava. Pokud ovsem clovek jako Vavra napise ze sve pozice neco, co vypada jako mensina, ktera chce byt hardcore a dela hru ktera se ma masove prodavat, neverim ze je dobrej v tom co dela. Ale neni dulezity jestli udelal maximum, jen jestli to dobre dopadlo.

Na rovinu? Fanousci hardcore rpg budou vzdy nadavat. Libil se mi System Shock 2 a libil se mi Bioshock. Pokud rikas ze zabava za cenu ustupu je latka postavena nizko, ano mam latku postavenou nizko. A jsem za to rad. Hru si uziji mnohem vice - rika se tomu vasen pro hry.
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 14:48, 19.11.2008ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
Nick: Fér ;)
Autor: NickOdesláno: 15:00, 19.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Ratmamahatma: Chyby tam maji. ;-)
Autor: moonfearOdesláno: 15:07, 19.11.2008ID: 51fe60Nahlásit Vaultmasterům
ad nick - pořád ti uniká podstata, to co všem vadí je nálepka fallout 3 (hlavně ta koncovka) dej té hře jiné jméno a nikdo neřekne ani bů, je to dobrá hra, ale není to fallout který bethesda slibovala, to je to co se milovníkům falloutu nelíbí, ano, kdybych měl vybrat z her co letos vyšly nějaký dobrý kus tak tam fallout bude, ale nepřekousnu tu číslovku.

ad small guns - ve VATS netrefím nic, dám realtime a ustřílím i supermutanta (lvl 2, small guns 27, obtížnost hard, v ruce 10MM pistole, většina do hlavy), naopak v nemodnuté verzi ovlivńuje skill velikost poškození dané zbraně (ala oblivion) což je poněkud proti přírodě, opravdu nevěřím tomu, že zásah přehřátou plasmou s uranovým jádrem mezi oči nezabije nepřítele jenom proto, že nevím jak ta zbraň funguje, vždy jsem si myslel, že se musím trefit a ne umět rozborku (o tom byly původní skilly - schopnost zacházet se zbraní :) )
Autor: jakoubecekOdesláno: 15:32, 19.11.2008ID: 4246eaNahlásit Vaultmasterům
nick: svatá slova...
moonfear: spočívá-li podstata hry v jejím názvu, máš skutečně zajímavá měřítka...:D
Autor: jakoubecekOdesláno: 15:34, 19.11.2008ID: 4246eaNahlásit Vaultmasterům
btw novou anketu bych sem taky hodil...
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 15:45, 19.11.2008ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
Jj taky jsem pro novou anketu.
moonfear: Neřekl bych, že tvá podstata je zas tak podstatná jak se tváří. Mě se ta hra blbě hraje ať se jmenuje jak se jmenuje.
Autor: surge0nOdesláno: 15:47, 19.11.2008ID: 42937cNahlásit Vaultmasterům
fakt som zvedavy ako budu ludia hlasovat v nazoroch na f3, novu ANKETU PLS
Autor: KalimeroOdesláno: 16:00, 19.11.2008ID: 518abaNahlásit Vaultmasterům
Nick: ok. souhlas.
moonfear: už jsem to tu jednou psal. Přelep si název na krabici třeba obalem od mlíka a hned ta hra bude o 50% lepší :) Když ti to pomůže.

Pokud to tak vidí většina (bohužel někteří by hanili tu hru i s jiným názvem), je to upřímně ale váš problém, že vám dělá problém 7 písmen na krabici. Jste sami proti sobě když si hraní kazíte takovými zbytečnými předsudky. Tak to berte jako novou hru a všem bude hej ne? Nikdo neříká že to máte vynášet do nebe.
Autor: JaWOdesláno: 16:00, 19.11.2008ID: 430b0aNahlásit Vaultmasterům
Mate to mit, neradi 8-)
Anketa bude znit: Jste spokojeni s Falloutem 3?
a odpoved ANO nebo NE. Anketu udelam kolem sedme vecer.
Autor: NecromanckerOdesláno: 16:18, 19.11.2008ID: 618dfaNahlásit Vaultmasterům
Ještě bych přidal - Ještě jsem ho nehrál.
Autor: KharkowOdesláno: 16:21, 19.11.2008ID: 51158eNahlásit Vaultmasterům
JaW: Aj malování světa černobíle není "kůl" :(
Kdyby tak byly ještě mezistupně šedi...

P.S.: Nadbývá ti v příspěvku písmenko :) (je to "a")
Autor: surge0nOdesláno: 16:23, 19.11.2008ID: 513c3aNahlásit Vaultmasterům
JaW >> dakujeme, ale nemoze mat viac bodov? resp. nieco ako som nadseny z nej, dobra hra, priemer, otrasna hra a uplny prepadak a hanba :D lebo ano/nie je na vyjadrenie pocitov slaba škala
Autor: DeathOdesláno: 16:33, 19.11.2008ID: 32b68cNahlásit Vaultmasterům
Dyť je ten článek naprosto pravdivej...hru jsem si poctivě koupil a vůbec mě nebaví :( F1,2 pro mě zůstanou jedinými fallouty, který kdy vyšly. Kdyby to ty kreténi aspoň nazvali třeba Fallout: Wasteland nebo nějak tak, ale dávat za tuhle slátaninu TROJKU (a myslet si, že je to nějaký pokračování) je podle mě sprostý. Jak už tu někdo v komentech řekl, jen to jen další sračka pro osmiletý konzolisty. Čehož je v poslední době mraky a kde nic tu nic.

Ale pravdou je, že moc daleko ve hře nejsem...takže už jen pro těch 10 let si to zahraju do konce a nejspíš zahodim. Snad mě alespoň něco zaujme.
Autor: JaWOdesláno: 16:47, 19.11.2008ID: 430b0aNahlásit Vaultmasterům
Odpoved ANO, NE a hru jsem nehral absolutne postacuje.
Autor: surge0nOdesláno: 16:50, 19.11.2008ID: 513c3aNahlásit Vaultmasterům
JaW >> a mozem sa spytat z akeho dovodu len ANO NE?? ...na co potrebujeme vediet kto hru nehral omg
Autor: FeroOdesláno: 16:54, 19.11.2008ID: 6fbe64Nahlásit Vaultmasterům
Odpoveď "hru jsem nehrál" podľa mňa nemá žiadny zmysel.
Autor: JaWOdesláno: 16:55, 19.11.2008ID: 430b0aNahlásit Vaultmasterům
surge0n: Pro tebe tam muzu dat jeste specialni odpoved "Neumim se rozhodnout z trech jednoduchych odpovedi" nebo "Nerozumim otazce a nechapu souvislosti"
Autor: HerrerOdesláno: 17:00, 19.11.2008ID: 70a9ecNahlásit Vaultmasterům
Vávra určitě není vůči Bethesdě nikterak zaslepenej. Napsal svoje pocity a ty byly převážně negativní. Ten samej člověk ale vy svým sloupku před pár lety do nebe vychválil Oblivion! Rozhodně je objektivnější než většina místních diskutérů.
Autor: surge0nOdesláno: 17:01, 19.11.2008ID: 513c3aNahlásit Vaultmasterům
JaW >> ak si chcel byt vtipny tak ti to nevyslo, a zjavne je ze ty nechapes suvislosti ked do ankety tykajucej sa nazoru ludi na sporny fallout3 chces dat otazku ci su ludia spokojni s f3 a odpovede ANO NE a nehral jsem :D to je co za anketu pane boze, kolko ludi je spokojnych len ciastocne a kolko ludi je nespokojnych ale nedali by na celu hru ze sa im nepaci...tak nerob zo seba dieta s trapnymi poznamkami, myslim ze si to zasluzi poriadnu anketu
Autor: JaWOdesláno: 17:18, 19.11.2008ID: 430b0aNahlásit Vaultmasterům
Budto ses spokojeny nebo nejses spokojeny, nic mezi. Jednoduse a vystizne. Zadne rozsahle odpovedi, tak jako ve Falloutu 3.
Autor: billOdesláno: 17:20, 19.11.2008ID: 7f035cNahlásit Vaultmasterům
s niektorými vecami sa nedá súhlasiť, napr. že dobrá vec nemôže byť výsledkom kolektívu, si myslím že je to presne naopak a svedčí to trochu o metódach práce a povahe toho Vávru. Ďalej čo hovoril o miniguns, že robí malý dmg so skillom 80%, no, záleží tiež na tom akú má odolnosť a perky.
2Ratmamahatma - ano, fallout 3 je skutočne skvele optimalizovaný, na C2D E6750, 2GB RAM 800MHz, 8800GT 512MB, Windows Vista mi ide v rozlíšení 1280x1024 na high úplne hladko.
Autor: toudi_skOdesláno: 17:22, 19.11.2008ID: 3290acNahlásit Vaultmasterům
ty jo, ani nemam silu citat ten spam, len tak na okraj, UZ SE PEROU?

ja bych ty internety zakazal a skeny Jamy Pekel jakbysmet 8)
Autor: KalimeroOdesláno: 17:25, 19.11.2008ID: 518abaNahlásit Vaultmasterům
odpověď hru jsem nehrál je zbytečná. takový člověk přece nemá co hlasovat, jak říká surgeon.
Taková anketa bude opravud černobílá. Jaký to má smysl? Ptám se samozřejmě řečnicky. Stavíš otázku velice průhledně :)
Co ti prání v tom dát širší stupnici?
Autor: surge0nOdesláno: 17:26, 19.11.2008ID: 513c3aNahlásit Vaultmasterům
sakra ja som chcel #100ku toudi :P
Autor: HerrerOdesláno: 17:28, 19.11.2008ID: 70a9ecNahlásit Vaultmasterům
JaW: Tak ono to s tou spokojeností/nespokojeností tak jednoznačný nebude. Vždyť i Vávra hru nekompromisně odstřelil a zároveň se v tom samým článku stačil podivit nad tím,že se i přesto docela bavil.:-) Asi tak to surge0n myslel...
Autor: surge0nOdesláno: 17:29, 19.11.2008ID: 513c3aNahlásit Vaultmasterům
Herrer > jj presne, dik
Autor: billOdesláno: 17:29, 19.11.2008ID: 7f035cNahlásit Vaultmasterům
no môžte byť radi že v tej ankete nebude iba NE. Ale ja by som tiež nedokázal zahlasovať tak čiernobielo, na Falloute 3 je more dobrých vecí, napr. atmosféra a brutalita.
Autor: HerrerOdesláno: 17:31, 19.11.2008ID: 70a9ecNahlásit Vaultmasterům
Já to teď hraju s tím Reality modem a už jenom stará falloutí hudba slušně umocňuje zážitek. Jednou to snad bude opravdu vynikající hra...
Autor: JatLahamOdesláno: 18:01, 19.11.2008ID: 70d09cNahlásit Vaultmasterům
Re: RockStar

No tak buď tu můžeme diskutovat (a třeba se svými názory obohatit), nebo si můžeme vzájemně vkládat řeči do úst a vést zbytečné monology.

Teď k samotné odpovědi: Zaprvé mám dojem, že zastáváš i vyvracíš názor o tom, že hry jsou umění. Sám hovoříš o herním businessu. Už z tohoto výrazu se dá odtušit, že půjde hlavně o peníze. Vzhledem k tomu, že, narozdíl od tvé "sračkové" prognózy, je herní průmysl považován za jeden z nejvíce se rozvíjejících (větší množství titulů, větší množství neúspěchů) tak půjde o pořádný balík peněz. K penězům patří někdo kdo zná způsob jak je co nejlépe zúročit. On nemá každý tolik peněz, aby mohl dělat filantropa tím, že bude investovat do mrtvých projektů. Nerad bych proto přijímal premisu, že pan Vávra dělá hru jen pro sebe takovou jakou ji chce mít on aniž by se ohlížel na zbytek světa. Nemluvě o tom, že mi na mysli vytane jen obtížně umělec, jehož cílem by bylo dělat umění jen pro sebe. Jak řekl Woody Allen - to by byla jen umělecká masturbace. No a pokud děláte něco na zakázku z peněz někoho jiného na základě nějaké smlouvy, tak většinou nemáte to štěstí, že dostanete zcela volnou ruku a investor o Vás už nikdy nechce slyšet. Pokud to děláte na vlasní pěst z vlastních peněz, tak jste na tom možná ještě hůř. Nebuďme bláhoví. Nemluvě o tom, že vzhledem k počtu zainteresovaných lidí se každý snaží neúspěchu předejít. Ono vyvíjet dnes hry asi nebude jako kdysi si napsat doma na koleni po večerech Tetris, že? S tím docela souvisí určení cílové skupiny. Pokud si v Bethesdě řeknou: "Ano, naší cílovou skupinou je jen a pouze pan Vávra, takže za ním půjdeme a Fallout 3 uděláme tak jak on nám řekne... A bude pro nás dostatečnou odměnou, když o nás v Levelu napíše, že jsme machři, kteří se nenechají ovlivnit marketingovou spodinou a producenty.", tak potom bude nejspíš pan Vávra spokojen. Bohužel většina z nás potřebuje žít a to vytváří přidružené náklady. Ty je třeba většinou hradit a "Vávrova spokojenost" mezinárodně uznávaným platidlem zatím není. Zřejmě protože by se těžko vyjadřoval její poměr k HDP a zlatu.

Pokud pan Vávra měl v minulosti nějaké problémy s marketingem a producenty tak jistě jako autonomní osobnost s nimi přestal spolupracovat. On přece vymyslel zatýkání v Mafii. Na druhou stranu bych ale řekl, že pokud jako game-designer nebyl schopen o správnosti svých návrhů přesvědčit ostatní z teamu tvořící hru (a tím nemyslím zrovna programátory a grafiky, ale právě management) tak to bude buď chyba v jeho konceptu, jeho ne zcela dobrá schopnost jednat s lidmi (ono taky pokud někoho nazýváte "pakáží", tak se nedivte, že s ním nehnete) nebo hloupost zbytku teamu - a jsme opět u toho - jako samozvaný král gamedesignérů může takový team opustit.

Moje otázka tedy zní, opravdu je Vávra tak "bez viny", že si dovolí házet kamenem? Nebo je prostě naštavný nihilista a otravný misantrop, který pokradmu spřádá své plány jak svoji hru udělat co nejprodávanější?

Jaká hra se v poslední době stala legendou. Můžeš mi připomenout, které legendární hry z minulosti by tě dnes oslovily? Třeba ten Tetris? Myslím, že ne.. Je to z toho prostého důvodu, že jsi sám jedním z článků komerečního řetězce do kterého patří i oni démonizovaní kravaťáci. Až ty nebudeš vyžadovat nic jiného než jen znovuzrozený Fallout 2, na kterém se naprosto nic nezmění, tak ti ho určitě někdo na trhu rád nabídne. Bohužel ty ale vyžaduješ miliony polygonů, online distribuci nebo parádní krabičku, podporu, skvělý hudební doprovod, atd.

Z mého pohledu v rámci omezené životnosti hry vzniklo v poslední době určitě pár titulů s potenciálem stát se legendárnimi - Far Cry, WoW,...

Jako poslední bych chtěl zpochybnit tvé škatulkování lidí na umělce, neumělce a nevím co ještě. Kde máš stanovenou tu hranici? Je sklář větší umělec než hudebník vytvářející elektronickou hudbu skládáním předvytvořených smyček? Je truhlář větší umělec než spisovatel poplatný publiku? Je člověk pracující u soustruhu větší umělec (a hodnotnější osoba) než člověk vymýšlející herní principy? Co třeba vědci? Nebo akademici? Pokud je tvé měřítko založené jen na tom, zda něco vytváří tak pak jsou stroje pracující na výrobní lince svým způsobem větší umělci než právě onen gamedesigner. Když něco tvořím a někdo k tomu má dobrý postřeh tak ho samozřejmě přijmu, pokud se naše názory neshodují, tak je akceptuji a ignoruji. I když bych měl možnost tak nenadávám a nehraju si na českou obdobu Carrie Bradshaw (omlouvám se za přirovnání k fiktivní postavě, ale nenapadl mě žádný obecně známý sloupkař;) ).
Autor: NickOdesláno: 19:38, 19.11.2008ID: 524e0eNahlásit Vaultmasterům
Herrer: Podívej se na to z lepší stránky. Co dává duši hrám? Otevřenost modařům. Nové módy, zbraně, mapy - mapy zde bohužel nemožné, ovšem modaři a pamětníci falloutu jsou stále věrni, stejnou mírou internetové komunity CSka - také proto nadávají. Které hry byly tak otevřené? Half life, quake, Unreal tournament, Farcry a spousta dalších. O CS nemluvě Paradox je právě v tom, že např. podle mýho dobrá Far Cry 2 zapadne do dějin stejně jako Bioshock. Věřím, že pokud tě to nebaví, Fallout 3 někdo zmodifikuje, a pak budeš mít konečně satisfakci. Pokud ne? Hele. Bethesda jedničkou (trojkou) šíleně riskovala nejen pověst. Fallout 3 se vyplatil už teď. Nevěřím, že do toho šli naplno - nápady = risk. A nevěřím, že to příště bude stejný nebo horší.

Ale za konec bych jim poslal zátkovou bombu...
Autor: NickOdesláno: 19:42, 19.11.2008ID: 524e0eNahlásit Vaultmasterům
Herrer: Duši ani ne. Spíš nesmrtelnost. U halfu dvojky je to poznat nejvíc - sdk jen po steamu... kvalitní módy později a méně. Bethesdě nahrává i engine oblivionu - i bez sdk pro fallout 3 to jde modifikovat.
Autor: RockStarOdesláno: 19:44, 19.11.2008ID: 518ac2Nahlásit Vaultmasterům
2: JatLaham
Samozřejmě, že chci diskutovat. (Jen tak na okraj, vidím, že sis na tom posledním postu dal docela záležet, hodně cizích slov, atd. jako bys mi chtěl dát najevo svou "nadřazenost" a chceš mě přesvědčit o tvém vzdělání a hlavně, že opravdu studuješ psychologii:) Neboj se na internetu nevěřím lidem ani to, že umí českou gramatiku i když to je jediná věc kterou na svém oponentovi vidíš... Neber to jako útok. To je jen můj osobní pocit.)

Začněme od konce... To, že mi moje máma řekne "no ty jsi ale umělec", když rozleju barvu na podlahu neznamená, že jsem umělec. Umělec je podle mě ten kdo dělá něco svojí duší, svým citem, prostě když odhalí svoje nitro. Můžeš to dělit na skláře, co támhle fouká sklo ve fabrice a nebo uměleckýho skláře co si to fouká pro radost, dělá si výstavy atd. To samé je s truhlářem pokud ten truhlář dělá věci podobné těm, co dělají sochaři, tak ok je to pro mě umělec.
Tady je ta hranice, buď to děláš jako profesi nebo děláš pro radost děláš to svojí duší... Ale kravaťáci věci dělají ekonomicky ne duší. Právě tohle odosobnění v dnešních hrách, je velice poškozuje. A hry dřív dělali nadšenci. Tohle prostě nejde popřít. (Proto pro mě není Uwe Boll umělec ale příživnický "kripl" co parazituje na filmech. Doufám, že ho znáš, vybral jsem záměrně toho nejvíc profláknutého.) Jinak si zcela dobře řekl, že bereš názor ostatních ale to neznamená, že ho zakomponuješ do výsledného "díla". Sice máš pravdu když si všechno financuješ sám, děláš co sám chceš, ale když ti to platí někdo jiný tak se musíš řídit. Ale vem si, pokud ti někdo řekne (ber, že píšeš příběh) tady ať ta postava má radši jeany než kraťasy, je rozhodně lepší než když ti řekne, když bude tvoje hlavní postava žena s hezkýma modrýma očima pěkným zadkem, tak to bude velký zásah do tvojí koncepce a to už tě našte, prostě to chceš mít tak ja chceš ty, ne jak se to bude líbit tvýmu vydavateli.. A věř, že ve hrách se tohle děje ještě ve větší míře. Proto se Vávra bouří proti těm kravaťákům. A hlavně nikdo neříká, že kravaťáci mají pravdu. Věřím, že kdyby F3 vypadal jak dvojka v lepší grafice prodával by se taky dobře.

Jinak poslední dobou hraji většinou staré hry, hraju ty legendy. Třeba Planescape: Tourment o tom jsem akorát slyšel nikdy jsem to nehrál hle zkusil jsem to a je to pro mě jedno z nejlepších RPG. To samé bylo s Arcanum další špičkové RPG. Tady nejde o grafiku ale o hratelnost. Ale zas máš trochu pravdu, staré FPS mi prostě hrát nejdou, např. takový System Shock, i když obrovská legenda, prostě jsem na to neměl...

No Far Cry určitě není legenda... WoW možná ale kvůli tomu, že přitom umírají lidi nebo si tím níčí život, ať jdou radši ven mezi normální lidi nebo sportujou. Nemám rád MMO.

K tomu hernímu byznysu, je i filmový byznys (spíš průmysl) a taky se to bere jako umění. V tom určitě problém není. A určitě jsem nemyslel, že herní průmysl jde do sraček peněžně, ale HERNĚ to je to důležitý, (o tom jsem se rozepsal v druhém odstavci, to odosobnění atd) O proti tomu filmy tímhle tolik netrpí.
(Snad jsem obsáhl všechno, pokud jsem něco přehlídnul a ty jsi to bral jako stěžejní dej mi vedět)
Autor: OndřejOdesláno: 19:55, 19.11.2008ID: 6167acNahlásit Vaultmasterům
Odpurci, nebo kritici F3 hledají chyby F3.
Zastánci a obhájci F3 hledají chyby kritiků F3.

Ale možná se mi to jenom zdá....

Autor: LordusOdesláno: 19:56, 19.11.2008ID: 33c926Nahlásit Vaultmasterům
KDO MUZE ZA TO, ZE VYCHAZEJI TAKOVE HRY JAKO NYNI?

MY VSICHNI!!

Je to tak, kdyby si kazdou hru, kterou hral koupil a nekradl, tak by pak na PC nepronikalo tolik balastu predelanych z konzoli.

Fallout 3 je taky konzolove ladeny, ale divite se jim?
Autor: chilloutman to LordusOdesláno: 20:26, 19.11.2008ID: 426d9eNahlásit Vaultmasterům
trošku to otočim ---> kdybych kupoval tenhle shit nedělali by ho dal? nebo
kdyby nevychazely sra*ky neplatili by lidi za kvalitni hry?
Autor: Jat LahamOdesláno: 20:42, 19.11.2008ID: 70d09cNahlásit Vaultmasterům
Tak nejprve bych se rád omluvil za to, že jsem tě zaskočil použitím cizích slov. Nepopírám, že jsem si dal na postu záležet, ale spíš na tom, aby (vzhledem k řadě věcí, které mě napadly) působil celistvě, než na slovníku.

Jinak psychologii nestuduji, ale přišlo mi irelevantní tě napoprvé opravovat. Pokud ale z toho vycházíš, tak musím tvůj mylný dojem, založený na mém ne zrovna šťastném obratu, vyvrátit. Co možná ale podstatné je - nikdy jsem žádnou hru nevyvíjel, ale předpokládám, že je dnes herní obor stejný jako většina ostatních.

Teď k podstatě. Já myslím, že mi dva bychom si rozumněli víc než bych si rozumněl s Vávrou ;) Ačkoli mě jen těžko někdo přesvědčí, že hnacím motorem drtivé většiny lidí nejsou peníze. Bohužel hratelnost je, narozdíl od peněz, velice obtížně měřitelná veličina. A to co vyhovuje jednomu nemusí zcela vyhovovat druhému. Stejně tak jako se mění množství peněz v "banku" tak se mění nároky na výslednou podobu hry - kvůli tomu dneska nepřipadá v úvahu aby hru vyvíjel nadšenec a měl nenulovou šanci na úspěch. Takový nadšenec s originálním konceptem, ale jistě má šanci najit investora. Bohužel na základě toho musí čekat, že udělá ústupky. Pak se musí rozhodnout, zda se bude radši realizovat nebo bude doma nad stolem přemýšlet do šuflíku. Dál už bych se asi opakoval.

Zda je či není Far Cry legenda ukáže až čas, ale dle mého má šanci aby si na ní postarší pařan jednou za čas vzpomněl jako na tu hru, která ... doplň nějakou zajímavou vlastnost Far Cry ... .

Jinak podobnost filmového a herního průmyslu je dle mého evidentní. A film sleduji rozhodně mnohem aktivněji, než herní scénu. Samozřejmě i zde lidé nadávají na usurpování od producentů. A já upřímně nemyslím, že je na tom něco špatného. Producentům nejde o nic jiného než si ohlídat investice. Co nejlepší dojem u co největšího publika s co nejmenšímy náklady. V mém chápání světa není na tomhle pohledu na věc nic špatného. A pokud má člověk koule, věří si, vždycky může investovat z vlastních zdrojů (nezávislý film má v hollywoodu snad větší tradici než v Evropě).

Jinak dělat si z Uwe Bolla fackovacího panáka je pořád in? Já toho člověka odsuzovat nemůžu. Snaží se. A i ty jeho horší filmy, jsou pořád vedle ohavných českých model typu Vratné lahve nesrovnatelně zábavnější spektákly. Z mého pohledu je on právě tím typickým nadšencem, který se jen tak lehce nepodřizuje.

Je fakt, že Arcanum jsem onehdy také hrál, ale nevydržel jsem u toho dlouho. Každopádně není tím co bych nazval legendou. To spíš Diablo, C&C, GTA, Duke Nukem, Resident Evil možná Half-Life a SIms. Když tedy nevytahuju vykopávky jako Mario nebo Contra, které mě ve své době jistě zabavily a mám pro ně trochu slabost, ale nemůžu jim s jistotou udělit status legendy, jelikož jsou v dnešní době dávno zapomenuté. Každopádně všechny výše jmenované hry jsou překonané. Některé v rámci série jdou s dobou, jiné vyčkávají (duke?;). Ale pokud bych já teď přišel k PC, ani jednu z těch her nikdy nehrál a měl si vybrat mezi tím o čem mi někdo řekne, že je legendární (dejme tomu ten Duke) a mezi horkou novinkou (Far Cry 2), tak já bych nejprve šáhnul po novince. A mám dojem, že tak to vidí i část dalších "hráčů".

Snažím se říct, že je jiná doba. Tu nezastavíme. A ačkoli jsme se kdysi mohli bavit nad něčím co mělo osm barev a vývojář to udělal za pár večerů doma po práci, tak dnes bychom po tom ani nevzdechli. To je prostě fakt. Prostě se bavíme jinak. Máme nároky příslušné době. A je v zájmu všech kravaťáků aby nám je splnili. A věřím, že pokud někdo přijde s krystalickou esencí hratelnosti (která tím pádem bude zlatým dolem), tak to žádný kravaťák nezamítne - stačí se podívat na Sims a možná s něčím takovým přijde teď Mirrors Edge, těžko říct.
Autor: moonfearOdesláno: 21:24, 19.11.2008ID: 51af74Nahlásit Vaultmasterům
jenže je tady jeden drobný problém, na který s tímhle přístupem herní průmysl může dojet.

Hry si kupují většinou ti starší hráči, ti co zažili doby osmi barev jak píšeš.

Kdo z té dnešní herní generace zaplatí za hru 1000,-- ? Možná je to jen můj subjektivní dojem, ale tihle "hráči" co tak prahnou po grafice na úkor kvality si stejně ve většině případů dané dílo "stáhnou" a pokud budu mluvit za sebe, stávající situace na herním trhu mě nutí přehodnotit chování, do teď jsem měsíčně obětoval 2 - 3 tisíce za hry (a bláhově věřím, že pracující hráči si hry raději koupí než stáhnou), ale má cenu v tom pokračovat ? Mám podporovat developery kteří NEVYHOVÍ mým nárokům ? To je jen řečnická otázka.....

Jen si rýpnu do lahama a jeho posledního odstavce - krystalická hratelnost dneska pravděpodobně neuspěje, podívej se na psychonauts kde skončili stejně jako řada jiných dobrých her, dnes se nevyplatí vrážet miliony do "nadějných" projektů které "možná" uspějí, když můžou pumpovat do sequelů které vydělají už jen protože hodně lidí je kupuje ze setrvačnosti (fifa, pes, nfs, et cetera). Musím souhlasit, doba se změnila, hry už nedokáží uspokojit trh pokud neosloví i casual hráče, nedobydou trh pokud budou "příliš" komplexní. Pro příklady nemusím chodit daleko - Mass effect byla úžasná hra, ale porovnejme komplexnost této hry s final fantasy 7 nebo 8 (další díly jsem nehrál). Bioshock, úžasné dílo, hra která si svůj úspěch zasloužila, ale dosáhla komplexnosti system shocku 2 ? A dosáhl ten komplexnosti system shocku 1 ? Heh, chtěl jsem si rýpnout, ale vidím, že jsem skončil u stejného závěru.
Autor: xOdesláno: 21:26, 19.11.2008ID: 60a58eNahlásit Vaultmasterům
Panove, trochu nechapu obhajce F3, specielne v pripade, ze vubec nehrali F1/2. Pokud by se to nejmenovalo Fallout, a melo to hodnoceni nekde mezi 7-8/10, tak to povazuju za slusne zpracovanou hru z prostredi Fallouta.

Jenze ono se to Fallout jmenuje. A pak mi nezbyva, nez srovnavat. Podotykam, nedohral jsem, nejak jsem po cca 20ti hodinach ztratil chut a motivaci proc pokracovat. V F1/2 (oboji jsem dohral nekolikrat) se vedlejsi Qsty nachazely na logickych mistech = prijdu do obce/mesta, prokecnu lidi/prectu nastenky/... a vim co delat. V F3 jsem se naprosto umyslne vydal na prochazku po svete "jen tak". Zacal jsem narazet na ruzna "obydlena" mista, o kterych jsem nic nevedel, jejihz obyvatele me automaticky napadali (a to vcetne obyvatel lidskych - narazil sem na nejakou laborku s ghoolama, kterou sem vyhladil, aniz bych se dozvedel proc).

Dale TO obsahuje neskutecne mnoztvi chyb a to vcetne chyb znamych uz z Obliviona. Pravidelne se mi stavalo, ze se po vycisteni budovy a navratu sepnul nekde nejaky script a nepratele se teleportovali do vycistenych a naprosto evidetne jinou cestou nez jakou jdu nepristupnych mist (a samo me za zady).

Tzv "RPG" prvky nemaji ABSOLUTNE ZADNY vliv na hrani. Je uplne jedno jestli mam strelbu na 10 nebo 80ti bodech, tak jako tak je kazdy druhy zasah krit a na prvnim lv nejobycejnejsi pistolkou usutuju supermutanta s gatlingem (ktery si nasledne seberu). Smutne. Paceni/Veda nema zadny vliv na pravdepodobnost otevreni/hacku, je to ciste o muzes/nemuzes, pricemz je to navic omezeno na 3 stavy (lehke/stredni/tezke). Deaktivovat minu lze i s naprosto min schoppnosti vybusnin, ani jednou mi zadna nebouchla (daj se celkem slusne pouzivat namisto granatu, AI je totiz 0, takze na minu vpohode nabehne, i kdyz vidi, jak ji pokladam).

Inventar je zoufalost sama, 70% predmetu nema zadny popis ani svoji ikonu, a to dokonce ani predmety, ze kterych se da neco vyrobit/nekdo je vykupuje. Uzasne predevsi u vyroby zbrani, to ze nemam potrebne komponenty se dovim az u ponku a abych si nekam napsal, ktere to jsou.

Mapa, to se snad ani mapou nazvat neda, to je doslova tragedie, takhle strasnou mapu snad nemelo nic za poslednich 10let. Naprosto neprehledne, nepouzitelne, nelze delat poznamky ... U F1/2 se dalo z mapy velice snadno vycist, ktere lokality jsem uz prosel, v F3 navic neexistuje podrobna mapa celeho sveta, sklada se z jakychsi podivnych segmentu, a je videt maximalne "par metru" od aktualni pozice.

Mohl bych toho jmenovat jeste spoustu, s clankem v Levelu souhlas, a specialne co se tech marketaku tejce, je to overene pravidlo, jakmile se do neceho zacne srat marketing, dopadne to vzdycky tragicky. Staci su pustit a sledovat jednu reklamni prestavku v bedne. Takovy vyblitky co tam sou ... a clovek se ani nedovi, na co ze to ma byt reklama a co ze by si to mel bezet koupit.
Autor: xOdesláno: 21:30, 19.11.2008ID: 60a58eNahlásit Vaultmasterům
2moonfear: Jakozto pracujici si hru nejdrive zahraju (a pekne plnou, demo = casto jedina pouzitelna cast) a teprve kdyz jsem spokojen, tak zvazuju na zaklade urovne spokojenosti a ceny, zda jsem dostatecne spokojen abych byl ochoten investovat svuj peniz.
Vali se mi tu pekna radka originalek a ve vetsine pripadu to jsou casem proverene kvalitni kousky. POsledni dobou se stale castejs vracim prave k nim, temer nic noveho totiz nestoji za hrani. Navic se da spousta hernich pecek poridit za doslova par korun nebo s nejakym casakem.
Autor: NickOdesláno: 21:35, 19.11.2008ID: 50eb5cNahlásit Vaultmasterům
moonfear: V zahranici to stoji par euro (stejne jako u nas). Vyplatu mas nekolik tisic euro. Ale to uz jsme nekde jinde...
Autor: moonfearOdesláno: 21:42, 19.11.2008ID: 51af74Nahlásit Vaultmasterům
bohužel nejsme evropa :( ale jinak taky raději koupím za měsíc několik ověřených kusů (třeba včera oblivion ;) ), než abych investoval do nového kusu, za poslední rok jsem to udělal třikrát a jen jednou to vyšlo (bioshock, spacesiege a F3), proto mám v záložkách www.gog.com, a nainstalovaný impulse se steamem (třeba valve pack stojí za to). No nic, jdu koukat na burtonovy muzikály.
Autor: RockStarOdesláno: 21:49, 19.11.2008ID: 518ac2Nahlásit Vaultmasterům
2: Jat Laham
Tak s tou školou promiň, jelikož to bylo ode mě neslušné, jelikož jsem si chtěl rýpnout, protože já bych jí chtěl studovat a místo toho sem zakysnul na čvut. A při první zmínce jsem se toho chytil:) Jako ty cizí slova mi nevadili, mám je taky rád. Slovník cizích slov jedna z mých oblíbených knížek:)

Tak s těmi penězi to je jasné... Njn v dnešní době kdo má prachy je král, dělají se tím školy, dělá se tím kariéra, dělá se tím budoucnost. Bohužel je to tak ale špatně! Aspoň podle mě. (Proč to nemůže být tak jak by to chtěl je na dlouho a dost off topic.)

K tomu Far Cry... Jednu zajímavost bych měl. Když vyšlo FC tak jsme zrovna dělali LAN party. No a kamarád který v té době měl dobrý internet to stáhl s warezu a nám poskytl, tak tomu to na pc nešlo:D No a my (3) ostatní jsme hráli MultiPlayer do noci jak pobláznění. Na MultiPlayer je to fakt bomba. A nejlepší na tom bylo to, že jsme mu řekli, že to budem hrát jenom chvíli a on se mezitím šel koukat na pořad Peříčko, vážně v té době ho ještě dávali. No, ale jelikož u toho usnul (byl to asi velice zábavný pořad), tak sme to hráli opravdu mooooc dlouho.

Uwe Bolla jsem zvolil umyslně proto, že je hodně známý. Kdybych řekl třeba Brett Ratner. Nevím jestli by jsi ho znal. No jak říkám, film tím není tak poznamenaný. A tvůrcům nechavají dost volnou ruku. Tam je to spíš, dostaneš tolik a tolik nebo tam jde o to jaký to bude mít rating viz. Zack and Miri Make a Porno od Kevina Smithe.

Diablo určitě legenda je... Resident Evil určitě taky ale ten starý ne RE4 (a RE5) to je podle mě nehoráznost. Ale já myslel z poslední doby od roku 2005. Pro mě je třeba největší srdcovka hra Giants: Citizen Kabuto. Zrovna její tvůrci dělali hry, které nebyly pro masy takže teď dělají nějaké béčka na PSP. (P.S. Far Cry 2 je o dost lepší jak F3, a když se to veme kolem a kolem jsou si ty hry dost podobné, jen v jiném světě. FC má krásné animace těch pohybů rukou, když něco předáváš, otvíráš, opravuješ.... Ale F3 jsem málem spadl ze židle když jsem viděl předání Pit Boye. ze správcovi ruky to najednou zmizí (takovým tím seknutím) a hle máte to na ruce. A to je prosím rok 2008. Kdyby tohle bylo ve FC tak by si to krásně vzal nasadil na ruku, to by byla paráda...)

Jiná doba je... Ale je to škoda, třeba mi strašně vadí jak mizí papírové časopisy, všude jen slyším internet internet, už to pro mě není radost se připojit jako dřív na Dial-Upu. To byli časy když byla na všechno dema a já čekal nadržený na další číslo časopisu a budu si moct zahrát ty dema, kdy si sednu do křesla přečtu si ten plátek tam i nazpátek. Možná, že to tak vypadá jen kvůli tomu, že si idealizuju dětctví. Možná taky ne....

Autor: smejki - to OndřejOdesláno: 22:32, 19.11.2008ID: 70a85cNahlásit Vaultmasterům
krásně, krátce, vtipně a velemi výstižně řečeno
Autor: NickOdesláno: 23:45, 19.11.2008ID: 50eb5cNahlásit Vaultmasterům
moonfear: my nejsme evropa, oni to zas nedelaji pro cechz...
Autor: NickOdesláno: 23:47, 19.11.2008ID: 50eb5cNahlásit Vaultmasterům
moonfear: Nj. U tech vecer ubehne. :-)
Autor: Dan VávraOdesláno: 00:03, 20.11.2008ID: 6141ceNahlásit Vaultmasterům
Zdar. Jsem to já. Fakt :)

Jen par poznamek:

1 Nebyla to recenze, ale komentar a to je rozdil.
2 Nekolikrat jsem tam zminoval, ze me to bavilo, ne ze ne.
3 Nehral jsem jen hlavni pribeh a taky tam pisu, ze jsem prolezl co slo. Po dohrani jsem si nahral posledni save a prochazel vsechno co jsem minul.
4 Kdyz je 99% recenzi neobjektivne pozitivnich, neni asi spatne aby jeden nazor vyzvedl ty opomijene negativni veci. Navic mam jen stranku a tak se musim soustredit jen na neco.
5 Nemyslim si, ze jsem buh, jen zverejnuji svuj nazor, za ktery se nestydim. Mafie I ani 2 s tim nema nic spolecneho a popravde me samotneho glorifikace moji osoby kvuli Mafii trochu vadi
6 Mafii II nedelam sam, to je velka pravda, takze samozrejme ze vsechny jeji plusy a minusy nebudou moji zasluhou :)

Celkove si myslim, ze nekteri se dopousteji jeste sprostsi kritiky moji osoby, nez jsem ja zkritizoval F3, takze jsou vlastne horsi nez ja, obzvlast pokud si mu j clanek precetli spatne a interpretuji ho zcela obracene nez jsem ho napsal (viz prvni body)

Ale jsem rad, ze jste se nad tim tak hezky pobavili :)
Autor: DrobekOdesláno: 00:17, 20.11.2008ID: 616686Nahlásit Vaultmasterům
Já u hraní her postupuji metodou zahrát si a v případě zájmu koupit.
Pracuji teprve chvíli a to ještě při studiu takže žádný pracháč nejsem.

Fallouty jsem si koupil oba. Jedničku originálku v anglii, dvojku pak v Levelu. Byly to skvělé hry, které předčily svou dobu (když jsem po nějakých dvaceti hodinách hraní F3 znechucen vzdal snažení a divil se chválivým recenzím, z hecu jsem si nainstaloval F2 a hned se u něj (asi podvacáté) bavila řešil věci zase jinak.

Již delší dobu sleduji, že RPG jsou mrtvá.
Posledním dobrým počinem pro mě byl Baldurs Gate 2, posledním průměrným pak Neverwinter 2 a tím vše hasne.

Je to dáno dnešnímy masovými trendy a faktem, že RPG (kvalitní, nikoliv paskvil) není zájmem široké veřejnosti.
Široká veřejnost spotřebitelská jsou totiž průměrně inteligentní (a věřte, že to je téměř urážka) puberťáci kojení bezduchými lacinými tituly zabalenými do grafického kabátu od dětství.
Tihle hoši nikdy ani neslyšeli o tom, co je hratelnost, protože ta zemřela již dávno se starými tituly, kdy grafika stylu "větší čtvereček zabíjí menší čtvereček" nedávala příliš jiných možností jak učinit hru zajímavou nežli silným příběhem a skvělou hratelností.

Proto pokud hledáte kvalitní RPG, nehledejte na trhu, ten je pro menšiny (a tou hráči opravdových RPG jistě jsou) již dávno pasé (ostatně přehlednou a vyváženou trategii, která by nebyla jen klonem již vyšlé s přeplácanou grafikou sjemt aky notnou dobu neviděl).
Jestli chcete kvalitní hru, hledejte v oblasti freeware, kde působí nadšení vývojáři, kteří vše dělají s láskou a citem (a zadarmo) často mizerná grafika, skvělá hratelnost a zoufale krátká intenzivní zábava.

Osobně si raději počkám na modifikaci F2 než bych se nutil do dohrávání F3, možná to ještě jednou zkusím, ale myslím si, že to dopadne podobně jako s Tactics, kdy jsem poprvé skončil hru ve třetině, podruhé se sebezapřením dopařil do půlky apak to vzdal.
Autor: kain + isabellOdesláno: 00:20, 20.11.2008ID: 7f77c4Nahlásit Vaultmasterům
Dan Vávra je jen nabubřelá bublina, která sepsuje absolutně všechno !!! Jen díky tomu, že mu "vyšla" náhodou Mafie 1 neznamená, že bude se svým skeptickým postojem, nejen ke hrám, vévodit s "angažovanými" názory herním a diskutujícím webům po drahnou dobu. Ono se ukáže až vyjde Mafie Dva. Mimochodem mám pocit, že už se dělá asi 7 let + nějakou dobu si zřejmě ještě počkáme ) a to snad nemá na herním poli obdoby !!! Za tu dobu vyšly všechny díly HALO a Call Of DUtY !!!! Plivat na všechno kolem sebe umí každý "LOULA", kterým tento v uvozovkách designér zřejmě opravdu je !! Nebo mi snad chcete tvrdit, že jste od něj slyšeli něco pozitivního !!! Těžko by jste hledali !!! Určitě se projeví všechny tyhlety negace časem !!! Jak se říká : " Na každého jednou dojde !!!"..v tomto případě si však asi ještě pěkně dlouhou dobu počkáme !!!
Autor: bilOdesláno: 00:47, 20.11.2008ID: 7f035cNahlásit Vaultmasterům
Podľa mňa cielom Bethesdy nebolo urobiť čo najjednoduchšiu hru. V hre je dosť prekážok, ktoré sa hádžu hráčovi pod nohy a nedostanete tam všetko naservírované ako na podnose. Verím tomu že sa fakt snažili. Len ten fallout možno pochopili trochu inak resp. ho možno nepochopili, to sa stáva. A že je to akčné? Proste takto oni chápu rpg, ved aj Morrowind bol vlastne akčná hra. Inak sú to ťažkí profíci, urobili v relatívne krátkom čase ohromný kus technicky dokonalej roboty.
Autor: Dan VávraOdesláno: 01:34, 20.11.2008ID: 6141ceNahlásit Vaultmasterům
BTW mam level 19, hru jsem hral 50 hodin a mimo hlavni pribeh jsem splnil 18 questu a objevil 66 lokaci.
Autor: surge0nOdesláno: 02:12, 20.11.2008ID: 513c3aNahlásit Vaultmasterům
kain + isabell >> jediny kto tu plive na vsechno kolem sebe si ty, sa ukludni laskavo...je to jeho komentar kriste pane, nazor chapes? navyse s tym co napisal suhlasia mnohi ludia co tu prispievaju, vsetci co sa nam f3 nepaci sme potom "LOULOVIA" ze....a to nas je pozehnane...co furt omielas mafiu pane boze, co ma zmrveny fallout 3 spolocne s jeho minulou pracou resp. inou hrou??? sa preber uz prosim ta, ide z teba len neuroticky hnev ze niekto vyjadril svoj nazor ktory sa ti nepaci...a aj keby kritizoval vsetky hry sveta, kazdy ma pravo na svoj vlastny nazor a komentar....ked tebe "nahodou" vyjde nejaka praca, projekt potom sa ozyvaj a porovnavaj nie ako internet hero kydat na niekoho pretoze pise veci ktore ta irituju
Autor: HerrerOdesláno: 07:34, 20.11.2008ID: 70a9ecNahlásit Vaultmasterům
Nevím proč tu někdo plácá nesmysly o zábavě v osmi barvách? O tom to přece není... Doba opravdu pokročila,grafika her má potenciál k tomu,aby věrně ztvárnila to,co chtěl scénárista říct a to by měla být pro vývojáře i pro nás hráče oproti minulosti jednoznačně výhoda. Jenže není. Z vizuální stránky her se stává dogma,které bohužel válcuje staré,ale skvělé a hlavně v jakékoliv době stále stejně funkční herní principy. A přitom je ničí naprosto zbytečně! Teď mluvím nejen o Falloutu. Starší RPG měly smysl pro detail(nemyslím grafický),měly nadstavbu,která tyto hry sama o sobě neprodávala ve větším množství,ale dělala z bohapustého mainstreamu něco výjimečného. Nevím jak to přesně popsat..,můžu snad jen říct,že ty hry měly prostě duši. Dnes vše směřuje k zoufalé jednoduchosti,chceme-li přístupnosti a to ne proto,že by si to tak přáli sami hráči,ale proto,že přes všechny ty vynaložené prostředky a úsilí vložené do technické stránky a tzv. hratelnosti už nemá nikdo zapotřebí dělat něco navíc. Je to jen a jen byznys. Zkrátka a dobře,kdyby byl Fallout 3 důstojným nástupcem minulých dílů a to se vším všudy a měl k tomu úžasný vizuální kabátek,tak by jistě nikdo neremcal. Jenže on je strašně zjednodušený(to je ten moderní trend?) a proto nemá na to,aby se přehoupl ze statutu dobré hry přes laťku statutu opravdové legendy. Bethesdu to jistě nijak zvlášť trápit nebude,protože pochopitelně myslí na zisky. A k těm kravaťákům...:-) Docela dobře si dokážu představit,že nějakej "odborník na hratelnost" například poradil vývojářům,aby nevymýšleli dlouhé popisky u předmětů,protože to hráče jen zdržuje od krásně plynulého gameplaye,kterej přece současnej průměrnej hráč vyžaduje...:-! Snad jen v Zaklínači a částečně i Mass Effectu si dokázali pohrát s historií světa a zdánlivě nepodstatnými detaily,člověk ty sáhodlouhý eposy číst nemusí(ano,je to tak,páni kravaťáci!),ale když tak přesto udělá,tak získá ze hry mnohem silnější pocit.
Autor: HerrerOdesláno: 07:47, 20.11.2008ID: 70a9ecNahlásit Vaultmasterům
bil: Možná ho opravdu nepochopili,to máš teda recht. Možná stačilo víc naslouchat hráčům a zkusit se oprostit od toho,co sice umějí skvěle,ale nelze to aplikovat vždy a na vše. Tím spíš pak na takovou legendu jakou je Fallout... Bethesdu mám rád za Elder Scrolls a po jedný pořád vlastně docela dobrý hře je neodsoudím. Nicméně nemůžu se zbavit dojmu,že potenciál světa Falloutu by využil lépe někdo jiný.
Autor: NickOdesláno: 07:47, 20.11.2008ID: 429512Nahlásit Vaultmasterům
Dan Vávra: nekritizoval bych te az tak, kdyby to kritika byla. Jenze slovo kritika skyta vic, nez jen to co jsi napsal...
Autor: NickOdesláno: 07:52, 20.11.2008ID: 429512Nahlásit Vaultmasterům
Pokud se nekdo zachoval k tobe, jako ty k autorum, nevidim v tom zadnou vadu... Snad jen cinicky pristup k tve osobe. :)
Autor: byFOdesláno: 09:29, 20.11.2008ID: 703390Nahlásit Vaultmasterům
Nick: Když už, tak kritika má vycházet z věci samé. Což Vávra dělá. Krom toho, je to jenom komentář ;)
Autor: NickOdesláno: 10:27, 20.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
byF: Ano. Jenze ty komentare maji stejny podton. A ano. Vec sama je v tomhle pripade komentar Dana Vavry... Pokud povazuje "99% recenzi neobjektivne pozitivnich" a jedine on ma spravny objektivni nazor, tak je neco spatne...
Autor: chilloutman to NickOdesláno: 10:40, 20.11.2008ID: 42969cNahlásit Vaultmasterům
a maš tam snad napsaný že jenom on má správný názor? Nehledě na to že se s jeho názorem spoustal idí tady stotožnuje, takže to nebude jedině jeho názor.
Autor: KecardosOdesláno: 11:02, 20.11.2008ID: 51879cNahlásit Vaultmasterům
Kdyz clovek neco poradne zkritizuje prestoze ho to vlastne bavi tak pak muj nazor na tohoto cloveka je, ze kritizuje hlavne proto, ze pak sobe i ostatnim pripadal zajimavejsi. A abych jen nekritizoval ty co kritizuji Fallout 3 (ackoliv pak bych si mohl pripadat zajimavejsi) tak uvedu to co je na Falloutu podle me tvori tu zabavnost - objevovani novych lokaci, novych veci, souboje, plneni ukolu, (nekdy velmi originalnich i vtipnych) prostredi ktere uveritelne vytvari svet zniceny atomovou valkou (ackoliv barevne zelene plane by jiste vice potesily oko proklinanych kravataku) - proste vse to co tvori hlavni napln a atmosferu hry. V tomto je tato hra dobre udelana a zrejme i Dan Vavra ji za povedenou povazuje kdyz ji venoval 50 hodin hrani. Nebo je masochista, ktery se ji venoval jen proto, aby ji pak mohl verejne zkritizovat a prihodit k tomu par populistickych hlasek ohledne pakaze v kravatach (diky ktere vsak ma praci a doufa v budouci vydelek).
Autor: GašpoOdesláno: 11:06, 20.11.2008ID: 6fbe64Nahlásit Vaultmasterům
Hru som nehral, ale obecné Vávrove postrehy ohľadom herného priemyslu mi pripadajú veľmi výstižné. Sám som v tomto "priemysle" zapojený, našťastie ale u nezávislého týmu. Bohužiaľ dnešný svet stojí skutočne na marketingu a každý logicky uvažujúci človek musí chápať že ak najviac profituje kategória, ktorá len žongluje s peniazmi a podľa svojich potrieb "reguluje" všetko ostatné, že nie je niečo v poriadku. Preto súčasnú krízu finančného trhu beriem ako dar z nebies. Síce sa nás všetkých nepríjemne dotkne, ale je šanca že sa s tým konečne začne niečo robiť, než nás nagelovaný panáci s nablýskanými notebookmi dostanú do nevratného volného pádu.
Autor: byFOdesláno: 11:10, 20.11.2008ID: 703390Nahlásit Vaultmasterům
Nick: Věc sama je Fallout 3. Správně tam podotýká, že příčinou oněch "oslavných ód" je zkrátka fakt, že dneska se zrovna na komplexitu her a storyplay moc nehraje. Kdyby zrovna v téhle době vyšel (za předpokladů super-duper mart-grafiky :) Deus Ex, Planescape Torment a Fallout 3, FO3 by rozhodně nedostal taková hodnocení.

Já třeba nesouhlasím s tvrzením o úchylárně v Tenpenny tower... To byla náhodou výborná záležitost, masakr jsem si náležitě užil :)

Když si všimnete, tak legendy se mění na skvěle-prodávající-se-masové-hry postupem zvyšující se akčnost, zvyšující se linearita a snižující se složitost/komplexnost.... to se nám potvrzuje i v případě FO3.
Autor: NickOdesláno: 11:29, 20.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
byF: Fallout 3 nekam pokrocil podle myho stejne jako Bioshock od System Shocku. Hry se meni a pokud mas pokracovani z 1sth person, nektere veci nemuzes zkratka prevest a nektere veci silene stoji... Nevadi mi kdyz to rekne fanousek. Ale Vavra by mel tyhle veci jako vyvojar znat a snad je priblizit fanouskum nez nadavat jako patnactileta lama a logicky se snazit veci, kde normalni hrac pouziva fantazii... Budes se divit, ale ja se nikdy nezasekl a orientuji se dobre. Zatacky metra sem nikdy neresil, protoze pochybuji jak ten tunel mohou 200 let po valce posuvy pudy pretvorit. Stejne tak u spousty dalsich veci... Rikat ze cely svet jsou blazni jen ja jsem letadlo je pro mne vic trapny a jeho komentar slaby (a ze momentalne pouzivam jen jeho slova), nez produkt bethesdy. Nezastavam se bethesdy, ale od herniho vyvojare, ktery ma byt tak dobry, bych cekal vic nez kupu nelogicky "logickych" vet...
Autor: NickOdesláno: 11:48, 20.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Take mam sve predstavy. Nejsou spatne ani nejak extra dobry. Jsou proste me a ma je kazdy... Ale take rad se necham unaset fantazii druhych. Premyslim nad nimi a castecne me obohacuji - privadi na myslenky a fantazie, ke ktery normalne netihnu. Rozhodne bych nikdy neodsoudil hru, protoze neni podle me predstavy. Ohledne kopiraku: co byl Half 1? Obycejny kopirak zdokonaleny podle prani hracu.

Nemyslim to spatne, ale nepochopim lidi, kteri se uzaviraji pred celym svetem, protoze se jim neco nelibi. A napsat ze je neco blby a trapny do papirovyho casaku je fakt moc.

Nebudu se v tom dal pitvat. ;-) Rozhodne to take nemyslim spatne a neodsuzuji jej. :-) Ale komentar profesionala to rozhodne nebyl.
Autor: RockStarOdesláno: 11:58, 20.11.2008ID: 70cf70Nahlásit Vaultmasterům
2: Dan Vávra
Pokud jsi (jste, tak ale můžeme si tykat ne? přeci jenom jsme všichni hráči:) ) to opravdu ty, tak by jsi nám mohl říct nějakou horkou novinku o Mafii 2 co myslíš?:) Aspoň maličkou. Ale myslím, že neřekneš. Nebo by jsi nám mohl říct, jaký dobrý (podle tebe) nápad ti zatrhli co jsi měl buď pro M1 nebo 2. Aby jsi nám dal konkrétní příklad toho ovliňování ze strany vydavatelů, investorů atd.

(P.S. Jen tak pro mě, jak se dostanu k tokovýmu fleku jako máš ty?:) Vždycky jsem si chtěl zkusit tvorby nějaký hry, bohužel jsem strašně moc líný na to být programátor. díky moc)
Autor: smejki - to RockStarOdesláno: 12:10, 20.11.2008ID: 70a85cNahlásit Vaultmasterům
neškemré :-)
Autor: Dan VavraOdesláno: 12:25, 20.11.2008ID: 5189f6Nahlásit Vaultmasterům
Vsem lidem co nedokazi ustat kritiku a tak sami kritizuji (a dost casto jeste horsim zpusobem nez ten co se jim nelibi). Neustale mi podsouvate neco, co neni pravda a vubec jsem to nenapsal. Nejsnazsi zpusob, jak ocernit nekoho je hledat jeho motivy a vyrabet nejaky jeho obskurni psychologicky profil. Takze ja jsem zrejme zakomplexovany, exhibicionisticky blbecek, kdyz jsem si dovolil napsat co si myslim a navic si to vubec nemyslim, napsal jsem naschavl neco uplne jineho abych se zviditelnil :) Vyborna dedukce :) Co nma asi tak clovek ze zviditelneni, kdyz ho po nem pulka lidi nesnasi?

A k tomu falloutu. Fallout 3 me bavil, protoze je to Fallout. Bethesda prevzala principy na kterych staly predchozi dily a ty principy a svet proste skvele funguji porad. To co ale Bethesda dodala z vlastni hlavy uz je o dost slabsi. Neco se da prekousnout, neco ne.

Pravdou je, ze je to opravdu nejlepsi RPG 2008, bohiuzel, mohlo byt jeste asi tak o 300% lepsi, kdyby ho delal Tim Cain a spol. Jenze nedelal...
Autor: JeštěrOdesláno: 13:04, 20.11.2008ID: 7f27b0Nahlásit Vaultmasterům
Tim Cain dal FO1 hodně, ale je to taky pěkný mudrlant. Nezaslouží si být až tak vypichován na úkor lidí, kteří se pro značku více i lépe obětovali (Ch. Avelloneho práce na Vault City, New Reno a plotline Van Burenu, př. za všechny... nebo J. E. Sawyer).

Asi budu muset počeštit více informací o Van Burenu, aby spojení "Fallout 3" a "prosraný potenciál" některým trochu více dokáplo.
Autor: JJOdesláno: 13:09, 20.11.2008ID: 41f6daNahlásit Vaultmasterům
Naprosto souhlasím s názorem DV,jak začnou lidi z marketingu a managmentu do věcí který by měli nechat spíš na těch co opravdu věci rozumí je to cesta do pekel.Asi jako kdyby to bylo naopak.
Jinak z F3 mám smíšený pocity,je dost smutný kolik potenciálu bylo projebáno vniveč.
Autor: ToxarOdesláno: 13:28, 20.11.2008ID: 5161bcNahlásit Vaultmasterům
"Hra je krátká"(uvidíme jestli 50 hodin čistého času Mafia II překoná). "questy trapné a blbé"(WTF???--zrovna složení questů je jedna z mála věcí, ve kterém F3 asi překonal i F2)

Podle popisu questu v Arefu se mi zdá, že mistr se rozhovory proklikal aniž by je četl.

S tím designem metra s ním nerad,ale souhlasím.

Jsem velice zvědav jaká bude Mafia II. Podle jeho komentáře k F3 to bude hra roku
Autor: Dan VávraOdesláno: 13:29, 20.11.2008ID: 5189f6Nahlásit Vaultmasterům
Mozna ze diky tomu, ze Tim Cain je takovy mudrlant vznikla tak uzasna hra. Fallout 2 a 3 vychazi jen a pouze z toho co rozjel Fallout 1 a tam rozhodoval Tim Cain o vsem (podle toho co jsem cetlo rozhovory se zbytkem tvurcu). Tohle mi pripada, jako byste obvinovali Tolkiena, ze se mu nelibi, ze Hobbit 3, ktereho napsal Viewegh pro prachy a je to sracka :) Cain je proste tvurce serie a diky nemu je takova jaka je.
Autor: anuub1sOdesláno: 13:47, 20.11.2008ID: 511462Nahlásit Vaultmasterům
necital so vsetky kommenty takze sa namna nehnevajte ked to uz niekto pisal,
ale dan tvrdi ze pri dobrom konci tej tenpenny tower zabiju gulovia ludi co vobec neni pravda, najlepsi (moralne) a najkompikovanejsi koniec je ze presvedcite ludi a ghulov ze mozu spolu zit a tak sa aj stane do veze sa na nastahuju ghulovia a ziju tam aj spolu z ludmi...
nabuduce hrajte ten fallout poriadne pan vavra..
diki za pozornost
Autor: NickOdesláno: 14:16, 20.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Dan Vavra: Muzes vypichnout co jsi nepsal?

Nenapsal jsi snad, ze maji lacinou a trapnou zaverecnou animaci?
Ze Fallout: Brotherhood of stell je vyblitek?
Ze questy jsou trapne a blbe?
Pokud ne, zaloval bych level, ze pouziva tvuj pseudonym.

Nepsal jsi snad zde v diskuzi, ze je 99% recenzi neobjektivne pozitivnich, neni asi spatne aby jeden nazor vyzvedl ty opomijene negativni veci?

Dalsi veci je: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kritika
Kritiku rad ustojim a rad se o ni pobavim. Nepsal jsi kritiku. ;-) Zopakuj si to.
Autor: moonfearOdesláno: 14:18, 20.11.2008ID: 51fe60Nahlásit Vaultmasterům
ano, když zvládneš přemluvit obyvatele aby přijali ghouly tak se vrať po nějaké době, zjistíš, že došlo k rozepři a ghoulové vymlátili lidskou osádku ;) to jen tak mimochodem.
Autor: MoonfearOdesláno: 14:21, 20.11.2008ID: 51fe60Nahlásit Vaultmasterům
omlouvám se za doublepost, ale závěračná animačka (a závěr všeobecně) je u F3 opravdu trapný a nepovedený, FO:Brotherhood JE vyblitek a na tom se shodli v té době skoro všichni (přece jenom to byla čistě konzolová hra, něco jako baldury pro konzole)
Když si vzpomenu na questy F1/F2 a porovnám je s F3 chce se mi brečet, je jich málo (cca 20 co se dá považovat za quest když nepočítám hlavní linii a úkoly na průvodce pustinou), nemají hloubku a některé mi přijdou jako vycucané z prstu (a věci jako "deaktivuj atomovku" ani za quest nejde považovat)
Autor: Dan VavraOdesláno: 14:35, 20.11.2008ID: 5189f6Nahlásit Vaultmasterům
Annubis: A zkousel jsi se tam po case vratit? Ja tento konec nedohral, ale z nekolika zdroju a navodu na questy vypliva, ze se tam nastehuji a pri dalsi navsteve zjistis, ze lide jsou mrtvi a ghoulove reknou, ze se stalo nejake nedorozumeni...

Nick: Ano to sjem napsal a co? neni snad animace lacina a trapna? Podivej se na Youtube jake zavery meli F1 a F2 a co vsechno se tam clovek dozvedel.
Questy jsou blbe. Je to druha liga, nemaji dobry pribeh ani logiku a jsou to podle me pokusy udelat to zajimave za kazdou cenu. V kazdem questu je nejaka bizarnost. Kdyby tam tyto questy byli pro zpestreni a byli lepe napsane a krome nich tam bylo neco na stejne urovni jako predchozi hry, tak mluvim jinak, ale ty abdurdity jsou hlavni naplni hry.
A jestli nepovazujes Brotherhood of Steel na PS2 za vyblitek, pak uz se nedivim tvym prispevkum a nemame siu dal co rict.
Ano a 99% (no vlastne spis 100% oficialnich) recenzi pouze opevuje hru do nebes a jakakoli kritika se v nich nenachazi.
Za tim clankem si stojim, nenapsal jsem tam zadne subjektivni blaboly, ale fakta. Vcetne toho, ze pocitac ve vode je hovadina, nebo ze design interieru a metra je priserny, protoze proste je. Pokud chces videt design dobry, zahraj si treba DEAD SPACE, nebo Zaklinace, kdyz uz mam jmenovat neco noveho. S tim se nemuze Bethesda srovnavat ani ve snu.
Autor: ToxarOdesláno: 14:44, 20.11.2008ID: 5161bcNahlásit Vaultmasterům
To Moonfear: A questy jako...."Zmapuj okolí Gecka", "zabij radškorpiony pro Thorra", "přines Becky ztracenou knihu" "najdi Cornelliovy cibule", "přidej dříví do destilačky","dones 10piv a pálenek do barmance ve Valut city" atd. ti přijdou jako hluboké,promyšlené. Sorry, ale to co jsi napsal je k smíchu. To snad musí uznat i Kein:-)
Autor: Dan VavraOdesláno: 14:52, 20.11.2008ID: 5189f6Nahlásit Vaultmasterům
Jen tak mimochodem, Bethesda ma sidlo kousek od Washingtonu a ve hre je budova Capitolu. Tady je odkaz jak to v budove vypada ve skutecnosti http://www.aoc.gov/cc/architecture/index.cfm. Jak to vypada ve Falloutu? Stejne jako vsude jinde - sede zdi, stoly, skrinky, toolboxy a pocitace. Tolik ke kreativite grafiku a designeru Bethesdy. Pritom stacilo vzit fotak, zajet tam a dat si trochu vic prace pri modelovani. No a kdyz uz by si dali tu praci, mohli tam i vymyslet nejaky lepsi quest a ne tam jen nastrkat supermutanty a TOOL BOXy.
Autor: ToxarOdesláno: 14:55, 20.11.2008ID: 5161bcNahlásit Vaultmasterům
To Dan Vavra:

Pane Vávra, musím vám říct, že jsem měl v úmyslu Mafii 2 původně stáhnout (můžete číst ukradnout) a v případě že bude dosahovat slušné kvality (nemusí být ani tak skvělá jako jednička) si jí následně koupit. Po přečtení vašich příspěvků jsem si to rozmyslel a koupím si jí rovnou, protože jsem z vás nabyl dojem, že přes vás neprojde hra, která by nebyla naprosto dokonalá. Už se těším na vytváření objektivní kritiky M2
Autor: moonfearOdesláno: 14:57, 20.11.2008ID: 51fe60Nahlásit Vaultmasterům
toxare, ale ty questy co jsi vyjmenoval aspoň dávají nějaký smysl, a byly to questy na dokreslení sitace

prosťáček torr který NEVÍ co mu zabíjí brahmíny, a nemusím ti připomínat, že v tom měli prsty bratři dantonové, kteří potažmo byli mafií klamathu ;)

zmapuj okolí gecka - si děláš srandu ne ? Lynnete jako despotická vládkyně vault city, a její stráže, mi příjde celkem logické, že chtějí zmapovat prostor okolo jaderné elektrárny navíc obývané ghouly, kterážto pro ně představuje potencionální nebezpečí, víš o tom, že i armády používají před bojem průzkum ?

kniha pro becky - a to nemůže někdo chcít svou oblíbenou knihu ? pořád je ten quest smysluplnější než zneškodnění ATOMOVÉ BOMBY JEN SE SKILLEM VÝBUŠNIN NA 25, a rozhodně jsem za takto jednoduchý quest nedostal vlastní bydlení a nehynoucí slávu megatonu

přidej dříví do destilačky - četl jsi vůbec texty rozhovorů ? hrál jsi vůbec fallout 2?

alkohol barmance - a víš o tom, že ve vault city vládne prohibice? mi to příjde celkem logické a normální, že barman shání i nějaký skutečný alkohol pro svůj podpultový prodej, navíc jako barman(ka) vyrůstající ve vault city pravděpodobně nemá schopnosti přežít v divočině natož najít jiná obydlená místa a ten alkohol si sehnat. Pořád je to logičtější než když jde malej capart od megatonu až do rivet city sám a bez úhony když na hráče každou chvíli útočí supermutanti a kdo ví co ještě (nevím jak se jmenoval, je to quest kousek od super duper martu, ten s těmi mravenci)

Možná jsi se snažil vypíchnout trapné questy, ale pleteš si pojem a průjem, to co jsi vypsal byly JEDNODUCHÉ questy, ale logické a zapadající do daného prostředí, což se o questech F3 nedá říct.

Kdybych si nenainstaloval F1 a F2 na sprvení chutí, možná bych se dokopal i dalšímu zahrání F3 abych vypíchl questy které jsou "mimo mísu"
Autor: ToxarOdesláno: 15:12, 20.11.2008ID: 5161bcNahlásit Vaultmasterům
Dobrá, logiku si z toho teoreticky vycucat můžeš, ale to nic nemění na tom, že takový questy byly úplně o ničem...."dones Smithymu jídlo"...

S tou destilačkou jako narážíš na co? Pokud to chceš opravdu hnát do extrému, tak ti prozradím, že Bob si tam přes ty geckony pro pálenku asi těžko půjde.

Netvrdím, že jsem hrál Fallout 2 víckrát než ty, ale cca 15x dohraný ho mám a hodně toho co se ve F2 dalo udělat jsem udělal.
Autor: MoonfearOdesláno: 15:20, 20.11.2008ID: 51fe60Nahlásit Vaultmasterům
to netvrdím ani já, ty jsi tady začal s tím, že F3 má propracované questy.

Na každý "dobrý" quest z F3 ti jsem schopen najít tři jiné questy s F2 které jsou mnohem lépe zpracované.

Už jsem to tady někde psal ale:

Hlavní linie F3 - méně než 10 sekcí /questů, když vynechám nelogičnost jako je vběhnutí v powerarmoru, nadopovaný rad-x a stejně chcípnu oproti bezproblémovému životu s 999 rady v těle během hraní když jsme u té logiky, tak hlavní linie je příběhově slabá v porovnání s předchozími díly.

1 quest od morie - 9 samostatných celků, asi jediná zajímavá věc na F3

vedlejší questy - cca 10 vedlejších questů, mezi něž patří vtipy jako deaktivace atomovky s výbušninama na 25 hotový během 30s s naprosto neadekvátní odměnou, nebo big trouble in big town a jeho závěr - zabij 4 mutanty. Nebo mám připomenout haroldův quest ? prostřílej se k srdci a vyber si jednu z tří možností ?

Freeform questy - do teď jsem nepochopil co je tím myšleno, možná jsem na ně narazil možná ne (doufám že tím není myšleno sbírání scrapu, knih a jiných věcí za účelem následného odevzdání výměnou za peníze), kterých je taky cca 10

Za domácí úkol mi tady sepiš questy z F1 (deset let stará hra, vývoj je dnes někde úplně jinde, takže dnešní questy jsou lepší, propracovanější a je jich aspoń o pár více), F2 po tobě žádat nemůžu, oba víme že je jich tam mnohonásobně více.
Autor: DrogOdesláno: 15:21, 20.11.2008ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Pěkně řečeno.
Autor: smejki - to Dan VávraOdesláno: 15:31, 20.11.2008ID: 70a85cNahlásit Vaultmasterům
S tim Capitolem jste se dokonale naladil na můj příjem. Po vstupu do Capitolu jsem taky nestačil čumět. Alespoň ty pamětihodnosti mohla Bethesda vyšperkovat, obyčejné domy ať si jsou fádní a továrny rezavé a šedivé...
Autor: ToxarOdesláno: 15:47, 20.11.2008ID: 5161bcNahlásit Vaultmasterům
popravdě řečeno v jedničce byly úkoly výborný a ne tak triviální jako ve dvojce. Bylo to taky dáno tím, že jich tam bylo mnohem méně.

Máš pravdu v tom že OBECNĚ byly questy ve F1 a 2 lepší. to ano. Taky mě sere závěr F3,atomovka atd. Pokud se ale nedívám zarputile jen na předchůdce, tak si stojím za tím, že na dnešní hry JSOU questy ve F3 propracované velmi dobře.
Autor: NickOdesláno: 15:57, 20.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Dan Vavra:
Chapes, ze designove a graficky srovnavas stylizovane izometricke rpg, realitu a 1sth person rpg? Myslis ze stalker mel zkopirovanou realitu? Myslis ze ulice v gta je stejne siroka jako ve skutecnosti?

Nevim o tom, ze je dead space sandbox takovych rozmeru.

Ano Pocitac na vode je hovadina. Sice nevis jak se tam ta voda dostala, nevis nic o pocitacis 200 let v budoucnosti, ale mas recht.

Hele. Myslim ze uz si fakt nemame co rict...
Autor: byFOdesláno: 16:09, 20.11.2008ID: 703390Nahlásit Vaultmasterům
Hech, no ty počítače jsou nejnověji z roku 2077 a zaručeně nefungují na páru ;)
Autor: NickOdesláno: 16:32, 20.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Dan Vavra: Krom toho mi muzes rict, co dela dobrou hru. Ja si dodnes blahove myslel, ze to je ohlas hracu... A ber to prosim celosvetove...

byF: Pokud bych pokracoval, tak ano. Ten kompl jede na elektrinu. Ze existuji uz dnes nejake normy pro elektro rozvody je take fakt.
Autor: BerryOdesláno: 16:37, 20.11.2008ID: 6f968eNahlásit Vaultmasterům
Alespon ze s tim textovym prujmem nechodite na forum
Autor: Dan VavraOdesláno: 17:02, 20.11.2008ID: 5189f6Nahlásit Vaultmasterům
Tak zrovna Stalkerovi a jeho prostredi nesaha F3 ani po kolena. A Stalker je vicemene FPS a ne RPG, takze nejake supermega questy jsem od nej ani necekal. Radeji bych srovnaval se Zaklinacem, kde je velice podobne rozhodovani v dialozich atd a F3 mu opet nesaha ani po kolena. V Zaklinaci jsem opravdu musel resit moralni dilemata a nemel jsem pocit, ze je to cele saskarna. Navic to davalo smysl a bylo to docela dobre napsane. Pravda je, ze Zaklinac taktez skoncil dost divne, ale cela hra byla tak luxusni, ze jsem mu to klidne odpustil.

No a ke srovnani Dead Space a F3 - samozrejme nesrovnavam HRU, ale design PROSTREDI. Zdravotnicka cast Dead Space vypada opravdu jako zdravotnicka cas kosmicke lode a ne jako shluk chodbicek vyplnenych skrinkami.

O M2 se bohuzel nemuzu rozepisovat, ale myslim, ze nema cenu ji sem vubec tahat. Takze to prosim nepouzivej jako berlicku a prostredek k urazkam. Na kvalitu F3 to nema zadny vliv. Vyjadruji se tady jako Dan Vavra a ne jako designer 6 let stare a zastarale Mafie.

A znova opakuji, nepripadam si nikterak zaujaty, pokud se potkam s nekym z tvurcu F3, nebudu mu plivat do tvare, rad mu podam ruku a pokecam o tom proc je to tak jak je. Mozna bych zjistil, ze jinak to neslo, protoze na to meli rozpocet pouze XX milionu a potrebovali by XXX. Mozna bych zjistil, ze oni samotni nejsou uplne spokojeni... Vzhledem k tomu ze vim jak takova hra vznika a jake problemy se musi v prubehu resit, tak to vsechno jsem schopen pochopit. Proto taky nerikam, ze to Zpackal hlavni designer, ale Bethesda, coz zahrnuje i marketing, producenty atd.

Pravdou ale zustava, ze Fallout 3, proste ani zdaleka neni tim, cim mohl byt a jsem z toho VELICE smutny. To ze je i pres to obcas docela zabavny, je vec druha. V clanku je to ostatne taky.
Autor: billOdesláno: 17:29, 20.11.2008ID: 7f035cNahlásit Vaultmasterům
2Toxar: Aký je rozdiel medzi questom dones knihu z F2 a questami vo Falloute 3? Podľa mňa je trápne a zybtočné vysvetlovať niečo človeku, ktorý si myslí že q. vo falloute 3 sú dobré. Prečítaj si návod na F2 aby si videl koľko je tam možností a nadväzností http://kdp.wz.cz/fallout/fallout2_svk.html#sad

Pravda je taká že aj primitívny q. vo Falloute 2 mal trošku inú úroveň vdaka tahovým subojom, tým skôr sa mali pri prechode na fps viac snažiť. Ja som si tiež predstavoval pri hraní F2 aké by to bolo super keby som to mohol hrať v 3D, si zober napr. Sierra Army depot koľko tam bolo možností (hackovanie, oprava, otváranie zámkov, Skynet, boj, vypnutie elektriny) alebo questy okolo Gecka (vyhodenie do vzduchu, oprava, viac možností ako to urobiť, nadväznosť na Lynette, alebo to spraviť poza jej chrbát pre toho senátora atd)

Pamat hodne vecí skresluje a zrejme si to hral dávno a preto si nepamatas ake tam boli q.

Prosim napis mi jeden jediny prepracovany quest z Falloutu 3 (mozno tam bude este som to nedohral cele, len som zvedavy aky bude)
Autor: DrogOdesláno: 17:38, 20.11.2008ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Ano, red studio (tvůrci Zaklínače) je dle mého názoru momentálně jedinou firmou, která má na to vrátit RPG jeji ztracený lesk.
Autor: bilOdesláno: 17:46, 20.11.2008ID: 7f035cNahlásit Vaultmasterům
Tak mna osobne Zaklinac nebavil ani som ho nedohral. A akcne to bolo teda hodne. O niečom svedčí už to že ste tam nemali ani nejaké rečnícke skilly alebo inteligenciu alebo dačo také, proste čistá bojovka. Ak sa tam aj riešili nejaké questy tak tie mali skôr bližšie k adnetúre lebo na ich riešenie nemali vplyv schopnosti vašej postavy, ako by to malo byť v rpg. Ale nechcem to zhadzovať, len to bolo opäť raz jedno akčné rpg-čko (aj ked tam to bolo opodstatnené lebo Zaklínač je zabijak príšer, tak čo iné by mal robiť že?)
Autor: DrogOdesláno: 18:07, 20.11.2008ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Tak byl si tam limitován tím, že hraješ za Zaklínače, ale ten Zaklínačský roleplay sis tam, pakliže znáš knížní předlohu, mohl užít v plné parádě. Vidíš to a autoři tvrdí, že rpg hra by neměla být tolik o statech, schopnostech a číslech, jako spíš v možnosti tu postavu hrát, a v Zaklínači toho Zaklínače hrát sakra můžeš, a v rozhodnutích a jejich následcích je to dokonce dotáhnuto tak jako v žádné jiné hře. Hraješ za předurčeného Zaklínače, o kterých málokdo smýšlí pozitivně, nějaké testy charizmatu by byly v tom případě naprosto zbytečné, a na sedláka, ktery proklína vše co je odlišné, a nebo na rytíře, který na tebe kouká z patra bys šajnu zapůsobit neměl, i kdyby tvé charizma bylo na sto procentech.
Autor: DrogOdesláno: 18:31, 20.11.2008ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Mimochodem, jestli chce Mafie 2 trumfnout opět jak před lety serii GTA, tak by nebylo na škodu kdyby ve hře bylo občas taky na výběr jak se zachovat - hráč by se tak dokázal lépe sžít se svoji postavou, a už by to pro něj nebylo sledování genialního filmu jako před lety, ale hráni genialní hry, ve které mám já hráč to hlavní slovo. Hra by tak ukázala nejen to, že je lepší než GTAčko, ale že tenhle prvek dokáže akční hru jenom obohatit.
Autor: JeštěrOdesláno: 18:59, 20.11.2008ID: 7f27b0Nahlásit Vaultmasterům
Vážění a milí puberťáci (však oni se poznají), než do Dana, to už raději kopejte do mě, jak je mimo toto specifické období milým zvykem - a) to pustím jedním uchem tam a druhým ven a b) uděláte sobě i nám o něco menší ostudu. ;) Odkdy se vlastně v ČR nesmí kritizovat? Že by opět přicházel z Kremlu mráz?

Dan: pokud seš to opravdu ty, tak děkujeme za zajímavou návštěvu + (jak vidím značně nepopulární) břitký názor. :)

Drog: žvanění o Mafia 2 na VŠB? are you serious? ;)
Autor: DrogOdesláno: 19:09, 20.11.2008ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Mno... Já s ňu nezačal. Někdo to načal a nedalo mi nezavzpomínat, ale dobře už mlčím. I'm so sorry. :)
Autor: ToxarOdesláno: 19:40, 20.11.2008ID: 5161bcNahlásit Vaultmasterům
Hele Ještěre, kritizovat se smí, ale není zrovna korektní překrucovat informace a nalhávat cokoli čtenářům... mířím na popis questu Arefu a Rodiny.
"A nakonec ještě obyvatelé vesničky klidně přijmou jednoho z nich zpět do svých řad, přestože brutálně vyvraždil svoji rodinu. Nikomu to nevadí. Co to sakra je za hovadiny?"

3 možnosti.
1) buď to panu Vávrovi někdo diktoval a ten to jen psal...
3) nebo nedával při hraní pozor
2) a nebo prostě lže

P.S.Obyvatelé Arefu NEVĚDĚLI kdo ty rodiče zabil. Připisovali to "rodině", která podle nich následně i unesla jejich syna.
Autor: byFOdesláno: 20:14, 20.11.2008ID: 703390Nahlásit Vaultmasterům
Toxar: A následně nechali "Rodinu", aby je hlídala :)

Ještěr: Whyy sso sserious?! :)
Autor: OndřejOdesláno: 21:02, 20.11.2008ID: 6167acNahlásit Vaultmasterům
"Odpůrci, nebo kritici F3 hledají chyby F3.
Zastánci a obhájci F3 hledají chyby kritiků F3.

Ale možná se mi to jenom zdá...."

Tohle jsem napsal včera a jak tak zjišťuji skutečně se mi to nezdálo. Nevím co se to rozmohlo za modu, ale nejlepší odpovědí na kritiku bývala obhajoba. To už dneska asi neplatí. Odpovídat na kritiku čehokoliv, kritikou autora kritiky, to je skutečně novátorský postup. Milovníci Falloutu 3, pokud se pan Vávra skutečně tak strašně mílí zkuste mu to vyvrátit.

- řekněte, že F3 není nevyužitím potenciálu licence F. a proč
- řekněte, že F3 nepostrádá logiku a kde
- řekněte, že F3 má geniální questy a kdy
- řekněte, že F3 dělá sérii čest a jak
- řekněte, že má geniální konec.......

Obhajte svou pravdu, ukažte například MĚ ty skvělé klady, které já nevidím a pomozte mi si tu hru víc užít. Ukažte panu Vávrovi, člověku který se již léta pohybuje v herním průmyslu a získal díky tomu nadhled o kterém se nám může jenom zdát, že tentokrát nemá pravdu, že něco přehlédl, nebo že něco nevzal v potaz. Pokud to dokážete, určitě tím svedete víc, než urážkami a vulgarizmy.......

Autor: bilboOdesláno: 21:44, 20.11.2008ID: 7f035cNahlásit Vaultmasterům
Blablablablabla. A ted me muzete citovat.
Autor: RockStarOdesláno: 21:54, 20.11.2008ID: 518ac2Nahlásit Vaultmasterům
2: Ondřej

Teď jsi bouchnul kladivem na hlavičku. Nebo jak se to říká. Oni ti tkz. milovníci Fallout3, nemají žádný takový argument, aby si chránili svoje veledílo. Protože prostě prostě F3 je zpackaný. Nejhorší ale na tom je, že i kdyby se všichni na světě shodli na tom, že F3 je bída a děs. Tak se stím nic neudělá, Bethesda má krásné recenze, spoustu prodejů. Tak proč to měnit? Uděláme F4 uplně stejně, oni si to ti remcálkové stejně zahrajou. Co jim taky jiného zbývá? Nic... Bohužel
Autor: NexikOdesláno: 22:04, 20.11.2008ID: 33a27aNahlásit Vaultmasterům
F3 je spatne rpg a VELMI spatna strilecka. Nevyuzity potencial a sklamani.

O Fallout universe se neda ani hovorit, trapna snaha betshedy navodit atmosferu fallouta pouze tim ze na me vsude kouka kresleny panacek z pipboye je velmi ucelova a nedostatecna.

Vse se odviji od penez nekde jsem videl statistiky prodeje od nejakeho distrubutora a tento mesic se kopii na konzoli prodalo 350k a na pc 70k.

Betsheda zprznila skvelou hru morrowind vyblitkem jmenem Oblivion. Neni divu ze kvuli $$$ udelali z Fallouta crap pro male americka decka co maj konzoli s ctyrma tlacitkama.

Od toho se odviji naprosto nedostatecny UI pro hrace PC verze.
_______________________________________________________

Vezmu to z druheho konce a budu soudit "silne stranky" Fallout3 tak jak byl zamysleny a neporovnavat ho se starou serii.

- Grafika je na dnesni dobu slaba, casto narazime na opravdu hnusne textury. Animace jsou zastarale tak 10let. Interiery jsou velmi podprumerne exteriery se mi libi a nepripadaji mi jako kamenolom.

- Optimalizovany engine? Neprijde mi, v exterierech nespadnu pod 60fpsna velmi vysokou grafiku a kurzor je krasne plynuli zato casto v interierech jako metro vault atp mam fps 40+ ale !!! i prez dobre fps se kurzor seka a divne dojizdi jak kdybych tech fps nemel dost. Je to cele nejake pochybne.

------------------
System Information
------------------

Operating System: Windows XP Professional (5.1, Build 2600) Service Pack 3 (2600.xpsp_sp3_gdr.080814-1236)
System Model: D946GZIS
Processor: Intel(R) Core(TM)2 CPU 6400 @ 2.13GHz (2 CPUs)
Memory: 2046MB RAM
Page File: 441MB used, 3496MB available
DirectX Version: DirectX 9.0c (4.09.0000.0904)

---------------
Display Devices
---------------
Card name: NVIDIA GeForce 8600 GT
Chip type: GeForce 8600 GT
Display Memory: 512.0 MB

Dodam ze mam velmi cisty system.

===========================


- Souboje: Kazdy kdo hral vi ze jsou o nicem a preneseny autoaim z konzole do PC mi opravdu vadi. A i kdyby nebyl tak je to tak slaba strilecka ktera si nezada s halflife 1 nebo duke nukem 3d.

Nekde jsem se docetl ze kritici FO3 pristupuji rovnou ke hre s zlucovitou nenavisti, ale to neni pravda. Velmi jsem se tesil ale hra mi opravdu hnula zluci tak ze ve me vyvolala agresivni choutky :-)

Je toho opravdu strasne moc ale nejak mi neni do psani a predevsim do podrobne analizi a sepsani vseho co se me nelibi. Mozna by se dal muj prispevek zaradit do kategorie: Neni dulezite vyhrat ale zucastnit se.

Kdybych byl donucen k hodnoceni tak 3/10 mozna 4/10 :-)

Autor: majkelOdesláno: 23:00, 20.11.2008ID: 42e394Nahlásit Vaultmasterům
F3 sa nechyta na F1 a F2 ani zdaleka po zhruba 7hod ma prestal bavit...kdezto Dvojku uz mam nainstalovanu v kompe par rokov a davam si ho podla nalady...tak asi na tom fakt cosi bude ked to spominaju viaceri...F3 zahras a vymazes..a..a..NIC
Autor: 2NEXIK:Odesláno: 23:40, 20.11.2008ID: 33c73aNahlásit Vaultmasterům
2NEXIK: Ako si to myslel s tym Half Life 1? akoze je na hovno? Nemas horucku alebo nieco podobne?
Autor: JaWOdesláno: 00:39, 21.11.2008ID: 7eb4d8Nahlásit Vaultmasterům
Ondřej: Ja porad cekam v komentarich k ankete, ze se nekdo rozpovida i z druhe strany barikady a to nad klady Fo3, kdyz tolik lidi hlasuje, ze je Fo3 kvalitni nastupce puvodnich dilu.

Zatim se vyjadril jen Toxar a to az na moji vyzvu, hlasoval ANO a skoncil svoji obhajobu vetou "Rozhodně to mohlo dopadnout MNOHEM hůř."

Tve otazky zustaly zatim nezodpovezeny. Najde se nekdo kdo je zodpovi?
Autor: nexikOdesláno: 00:39, 21.11.2008ID: 33a27aNahlásit Vaultmasterům
Ahoj Autor: 2NEXIK:

mysleno to bylo tak ze hra jako fps strilecka (jde jen o strileni do protivniku o zadny content okolo) je na nizsi urovni nez staricky hl1 nebo duke 3d :-) HL1 je paradni hra btw, ale vazne toto je offtopic vazeny Autor: 2NEXIK:
Autor: Dan VávraOdesláno: 02:06, 21.11.2008ID: 6141ceNahlásit Vaultmasterům
Ondreji diky :) Lepe si to vystihnout nemohl...

Toxar: Po trech nedelich si nepamatuju zadne velke detaily, ale co se tyce te "ukrutne" lzi o navratu upira domu, mam dokonce pocit, ze se ho slo na zaver zeptat jak ho prijali zpet a on odpovedel, ze kupodivu dobre. Naopak si nepamatuju,z e bych nekomu z vesnice rikal, ze on to nebyl. Mozna o bude tim, ze je na vyber vic odpovedi a kazdy z nas mluvil jinak se stejnym vysledkem. V kazdem pripade je o jedno, je to debilni tak jako tak, ten clovek vyvrazdil rodinu a ja mu umoznil vratit se zpatky, protoze se zazracne napravil, kdyz jsem mu promluvil do duse. Ha ha ha :) Tomu rikam story.
Autor: NickOdesláno: 10:36, 21.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Dan Vavra: nic netaham jako berlicku. Jen jsem myslel, ze clovek se zkusenostmi v tomhle byznysu chape proc se nektery veci delaji tak jak delaji... Mafii 2 sem taham, protoze ne vse tam mate dle realu a ne vse je uveritelny - viz napr. ten screen s viaduktem. Mel bys vedet ze ne vse jde udelat a na vse nejsou penize.

Dal nemuzes srovnavat koridorovku - a ze deadspace zrovna na me neudelal dojem. Po nekolika hodinach jsem jej vypl a nehodlam se vracet - od ovladani az po klisovite lekacky.. Ale neni to spatna hra a narozdil od vas chapu, ze nejsem zrejme cilova skupina.

Pokud srovnavas graficky design prostredi - zrovna u mne, fallout 3 vitezi na plne care.

S falloutem 3 jsem naplno spokojen a vim ze ma spoustu chyb. Zapomeli jste zhodnotit jednu uzasnou vec a tou je atmosfera, kterou u izometrickeho rpg nemas oznost udelat. Pokud se nekdo z vas lekl, kdyz na nej vyskocil v jednicce nebo dvojce zpoza rohu ghoul, tak bych o nem rad vedel.

Neurazel jsem te. Pouzil jsem max. tva slova. Pokud te urazeji, jak jsi sam rek - zrejme neustojis kritiku... Podle toho co jsi napsal, nemel by ses citit urazen.... Pokud nejsi cilova skupina a cilove skupine se to libi, mozna by bylo lepsi zkusit si vedle zaporu postavit klady.



Ondrej:

- řekněte, že F3 není nevyužitím potenciálu licence F. a proč

Je vyuzitim potencialu urcitym smerem. Pokud budes chtit udelat 2d

adventuru z prostredi falloutu a bude dobra, tak take vyuzije potencial.

A ne kazdy ma penize na multimilionovy projekt jak tu hlasaji jini...

Kdyz delas hru mas omezeny rozpocet a cas. Profesional ti udela dobrou

hru i za cenu ustupku a necisti kraviny z capture ktery sotva

postrehnes.Pokud je tohle prvni ze tri novych falloutu, budou dalsi

uzasny. Jako samotna hra - udelil bych ji 8/10. Prikovan k monitoru jsem

byl a neodlezl dokud jsem jej nedohral. Hratelnost, atmosfera, graficky

design a vzhled je uzasny.






- řekněte, že F3 nepostrádá logiku a kde

Logika? Co je logika? Pokud jde o falloutovou logiku, da se vysvetlit

vse. Vcetne pocitacu vault tecu, ktery mohou byt klidne z vyr. linky. Ve

strojirenstvi uz normalne funguji komply odolne nejen proti oleji, ale i

emulzi. Jenze zlo je hrac bez fantazie. Stejne jako u diabla tvrdit, ze

kouzelnik nemuze metat fire baly, protoze se spali...

Pokud jde o zivou logiku z realneho sveta jaky zname, tak ne.





- řekněte, že F3 má geniální questy a kdy

Genialni bych nerekl. Velmi dobre ano. Pribehova linie s otcem neni

vubec spatna - stale lepsi nez cas na vodni cip, jenz mne spis stval.

Izometrickemu rpg, ktere je jen o pribehu a textu Ktere jsou skvele

zalezi na hraci. Budes se divit, ale libili se mi i ti upiri. Sice kdyz

neuspejes, nektere dialogy se ti zamknou navzdy, ale banda lidojedu

ktery vudce drzi v pravidlech jen kvuli ochrane lidi, tak jich samotnych

neni spatna. Kdyz s nim pokecas na dobrym levelu, zjistis ze ne vse je

tak jak nekdy optimisticky vyplyva.
Samozrejme na puvodni fallout nema, jenze tenhle fallout neni jen o

questech. Nepletl bych si to s mass effectem.



- řekněte, že F3 dělá sérii čest a jak

Ano. Posunuje serii smerem ke 3d. Ma uzasnou atmosferu a hratelnost.

Herni napln je pritazliva.Vic se mohu ponorit do sveta falloutu nez kdy

pred tim.Liam Neeson nezklamal a dabing je uzasny. Postava otce - nikdy

nikde mi nebyla postava ze hry tak sympaticka.


- řekněte, že má geniální konec.......

Nema genialni konec. To rozhodne ne. Uplne spatny ovsem take neni. Spokojen s nim nejsem, ale byl intenzivnejsi nez u ostatnich falloutu. Dvojku jsem hral petkrat a nepamatuji si je dodnes. Trojku si zapamatuji delsi dobu, jelikoz zanechal vetsi otisk a ponury byl mnohem vic.



Jen plivat umi kazdy... Nakonec je to nejjednodussi vec na svete, ke ktere nepotrebujes skill a je volne dostupna. :-P
Autor: kain + issabelOdesláno: 10:36, 21.11.2008ID: 7f77c4Nahlásit Vaultmasterům
To Vávra: S mafií se budeš spojovat zřejmě dlouho, takže to hold tak ber - nutně musí přijít na propírku s Tebou - ale šlo by nám povrchním hráčům nabídnout po 7 letech vývoje víc než jen jeden teaser ??? Třeba nějakou ukázku ze super questu - nebo alespoň subquestu - rádi bychom mlsali, ale krom negativismu se nic neděje !!!
Autor: patrikOdesláno: 10:53, 21.11.2008ID: 6fe82eNahlásit Vaultmasterům
to jaw
ludi, ktori tu hajili fallout 3 ako dobru hru, tu predsa v prispevkoch bolo niekolko. dockali sa iba urazok(napriklad kalimero), takze presne naopak, ako pise ondrej:)
clovek casom zisti, ze postovat sem nieco ine okrem toho, aky je fallout 3 shit, nema zmysel. tak sa doma v klude hra, pracuje a obcas skoci na madbrahmin, ci nie su nejake nove zaujimave mody.
fallout 3 urcite nie je dokonaly. vavra ma v podstate vo vsetkom pravdu. ale stale je to dobra hra, ktora stoji za (dlhodobe) zahranie. inac, suhlas s nickom hore.
Autor: NickOdesláno: 11:01, 21.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Ondrej: A ano. Fallout3 mel genialni konec. Ale v cem? Pribehovy? Zapomen. Fallout byl genialni v tom, ze mel nekolik dulezitych lokaci a tem generoval konec na zaklade prepinacu/vysledneho snazeni questu. Popravde si nepamatuji, jaky pribehovy konec mel Fallout/2. Jen to ze se odehraval na ropne plosine.
Autor: moonfearOdesláno: 11:33, 21.11.2008ID: 51fe60Nahlásit Vaultmasterům
zajímavé, že já si do teď pamatuju i po těch letech většinu falloutu 2, ale z F3 po skoro 40-ti hodinách hraní si pamatuju jen, že konec hry a jeho řešení se lišily jedním obrázkem, jinak už si z něj nepamatuju nic, čím to je ? asi tou super duper uber extra gamedesignerskou orgií kterou předvedla bethesda.
Autor: Dan VavraOdesláno: 11:53, 21.11.2008ID: 5189f6Nahlásit Vaultmasterům
Nikdo nechce, aby Fallout mel super mega animace, nebo beco podobneho. Staci lepe napsat texty a vymyslet lepsi napln questu. To stoji velice malo. Predevsim nalezeni cloveka, ktery ma na neco takoveho talent. Todd Howard hned po zakoupeni rekl (pokud se pamatuju), ze nepocitaji s tim, ze by nejak navazovali na predchozi hry, nebo oslovovali nektere z minulych tvurcu. No a nakonec to dal clovekovi, co naskriptoval par questu do Oblivionu. To se legende nedela. na te ma pracovat elita.
Autor: chilloutman to nickOdesláno: 12:18, 21.11.2008ID: 42969cNahlásit Vaultmasterům
Mas pravdu v F2 sem se nikdy ghoula co vybafl, teda vlastne vybelhal s pozarohu nelekl, protoze sem nemel duvod. Oni totiz byli pomalý jak šnecy protože se pomalu rozpadají, což ti, co jsou F3 sou spis proste jenom zombíci na zaplnění prstoru kam se nehodí zmutovaný zvířata aby si mel aspon co strilet a nevychladl. A pokud si nepamatujes Franka Horrigena tak asi nema cenu aby si tu dál diskutoval. Co se týče atmosféry. Tysi snad upadl na hlavu? že F2 nemělo atmosféru? Jenom atmosféra navozená hudbou, úvodní animací a obroskýma vratama vaultu za zádama v jeskyni hned na začátku překoná atmosféru celýho F3
Autor: NickOdesláno: 12:25, 21.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Dan Vavra: Napsani, zapojeni a otestovani vetveni dialogu a questu stoji malo? Hmmm... Krom toho ja se u F3 bavil. ;-) Pokud neco udelali legende, priblizili ji vice hracum. Stale nevim proc by par hard core rpg fanousku melo byt dulezitejsich, nez kvanta spokojenych vikendovych hracu? (bez urazky)

chilloutman:
Ale mel. Jenze v provnani s trojkou hodne malou.
A jo. Pokud nekdo pokracovani obhajuje a pres rok to nehral, nema cenu aby tu dal diskutoval. Pokud na to nekdo plive, je tu vitan. Super fansite. A ze sem puvodne myslel jak se tu dozvim neco noveho...
Autor: chlloutman to nickOdesláno: 13:22, 21.11.2008ID: 42969cNahlásit Vaultmasterům
protoze pro vikendovy hrace je tu her plna prdel. A nejde o to ze si to rok nehral. Jde o to ze porovnavas neco co si nepamatujes s necim co zrovna hrajes, takze je to dost zkresleny. A co noveho by sise chtel dozvedet?
Autor: NickOdesláno: 13:26, 21.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
chlloutman: Problem je v tom, ze vikendovym hracum hru prodas a pobavis je vic nez jen hardcore fandum kteri to hteji mit jen podle sebe.

Na co by mi bylo pamatovat si svy jmeno z jednicky kriste? Tu jsem nehral hodne dlouho - pada silene. Krom toho hraji i jiny hry nez jen fallout... ;-)
Autor: DrobekOdesláno: 13:58, 21.11.2008ID: 616686Nahlásit Vaultmasterům
Nick:

Proč podle mě připadá Fallout 3 jako skvělá hra tolika lidem?
Spousty lidí nejsou RPG hráči, jsou "cílová skupina marketingu" tak se jim to sakra bude líbit, dělají to pro ně.

Proč Fallout 3 připadá jako naprostý hnus několika hráčům (kteří jsou an zdejší komunitě v naprosté převaze)?
Fallout 3 není dobré RPG - (původně RPG= Rules and Paper game, později v herním průmyslu Role-Play-Game neboli hraní postavy) jde o sžití s hlavním hrdinou, uvěčitelnost a živost postav, logiku světa - to vše f3 postrádá.
navíc F3 má atmosféru, ale je prostě jiná než u původních Falloutů.

Pokud by f3 byšel pod jiným názvem za jiných okolností, RPG příznivci by se o něm pravděpodobně ani nedozvěděli (tedy nejspíše ano ale jen jako onepovedeném rádobyklonu Falloutů vzhledem k SPECIALu), spousty spokojených hráčů by byly stále spokojené a RPG hráči by dál čekali na nějaké dobré RPG, kterého se již pravděpodobně jen tak nedočkají (proto bůh žehnej modery)

Chyba tedy je tvrdit o nečem, co se tváří, že je to RPG, že to RPG opravdu je. RPG hráči jsou totiž jedni z nejnamlsanějších a nejnáročnějších.

Dřív jsem ejště přemýšlel nad tím, že 3D není vhodné pro RPG, ale pak sjem si vzpomněl na KOTOR a KOTOR2 a uvědomil sjem si, že přechodem do 3D RPG vůbec nemusí ztratit (zajímavé, hra o tolik starší a opět když ji srovnám, vyhrává nad novým falloutem na všech frontách)

Asi pobouření některých a nadšení druhých připíšu své oblíbené teorii o konstatní sumě lidské inteligence a konstatování, že programátoři i odběratelé hloupnou

Dále pak nápad - co takhle sestrojit (případně vyhledat pokud již existuje) jakési prohlášení herních komunit o chybách F3 a nějakým rozumným zůsobem ji předat Bethesdě (muselo by to však být konstruktivní a zcela konkrétní, nejlépe pak doplněno ještě kontranázory) osobně nemyslím, že Bethesda je patná a třeba by se tak mohli poučit pro příště (jsem naivní idealista a doufám, že příště bude a bude lepší)
Autor: AbandonOdesláno: 14:53, 21.11.2008ID: 607daeNahlásit Vaultmasterům
Najhorsie na tom je ze "deti" tejto generacie budu F3 ospevovat, ako jednu z naj hier aku hrali a pritom nemaju ponatia o F1 a F2, a ked im niekto ukaze F1,F2 ich reakcia bude - Ako moze byt toto ta akoze legenda?, a to vacsinou usudia z obrazkou. Doba sa meni, svet smeruje niekam.... a ja si opat sadam za PC a po niekolky krat sa pustam do hrania Falloutu.. 1 alebo 2? To je jedno, obidve su totiz hry ku ktorym sa uz ziadna ina nedokaze a ani nemoze priblizit. R.I.P BIS :((
Autor: JezevecOdesláno: 15:12, 21.11.2008ID: 332afaNahlásit Vaultmasterům
To Drobek: Jak píšeš o tom prohlášení něco podobného mě taky napadlo. Na prvním místě by byly krysy. V předešlích dílech protivníci na začátek ale v F3 nevyužitý potenciál. Opravdu mi ve F3 neskutečně chybí. Přeci jen když vylezete z metra a před vámi se válí před tejdnem sejmutej hajzlík tak by bylo "krásný" kdyby ho ohlodávali krysy. Nemluvě o podzemí kdy by na vás klidně zaútočilo hejno. K tomu třebas malej script aby se báli ohně. Nějak si nemůžu pomoct když tam vidím ty mrtvoly a nikdo je neuhlodává. Sic to vyzní až perverzně ale já to považuju za jednu z nejhorších věcí :D pár dalších chyb a i nějaké řešení mě taky napadly ale nevim proč ty krysy mě nedaj spát :D jinak si hru užívám a baví mě
Autor: bilOdesláno: 16:50, 21.11.2008ID: 80127aNahlásit Vaultmasterům
Ja som spočiatku nadával ale Fallout 3 je vynikajúca hra. Síce to nie je klasické rpg ale ak k tomu začnete pristupovať ako k akčnému rpg, budete sa kráľovsky baviť. Už len strieľať supermutantov v D.C. a počúvať pritom Elvisa je zážitok. Vývoj postavy ma tiež baví lebo pri max. lvl 20 treba o vývoji uvažovať a nedajú sa perky rozhadzovať len tak bez rozmyslu.

Autor: bilOdesláno: 17:14, 21.11.2008ID: 80127aNahlásit Vaultmasterům
"Samozrejme na puvodni fallout nema, jenze tenhle fallout neni jen o questech"

"Pokud budes chtit udelat 2d adventuru z prostredi falloutu a bude dobra, tak take vyuzije potencial."

řekněte, že F3 dělá sérii čest a jak "Ano. Posunuje serii smerem ke 3d."

"Pokud je tohle prvni ze tri novych falloutu, budou dalsi
uzasny"

"Prikovan k monitoru jsem byl a neodlezl dokud jsem jej nedohral. (tak toto je skutocne objektivny argument) Hratelnost, atmosfera, graficky design a vzhled je uzasny" (k tomu len tolko ze aj Fifa ma dobru hratelnost ale nie je to Fallout)

"Postava otce - nikdy nikde mi nebyla postava ze hry tak sympaticka"

"dabing je uzasny"

Proste čo slovo to perla, tolko dristov pokope som uz dlho nevidel
Autor: FreemanOdesláno: 18:19, 21.11.2008ID: 616622Nahlásit Vaultmasterům
Vávra je fajn člověk a v tomhle má naprostou pravdu!
Autor: KeinOdesláno: 19:46, 21.11.2008ID: 51634cNahlásit Vaultmasterům
Ti co obhajujou Fallout 3 a hlavně si dovolí říci že má lepši questy než F2 si snad nevidí do huby, například upíři v Arefu, toho malýho kanibala jste nijak nevyléčil i přesto se nelogicky vrátil do Arefu a žil tam to pak nakonec sežere celou vsnici? apropo jeho ségre v dělala že o ničm neví přitom sám tvrdil že ho hlídala aby lidi nežral - je to nedodělané stejně tak jako lokace Vault 106 kde byl ve ventilaci psychotropní plyn...absolutně nedodělaná lokace s ponořeným potenciálem nebyl tam ani jediný dialog a odkud se ten plyn vzal prostě nic, stejně tak je nedodělaný celý fallout 9, já odobně sérii F3 považuju za klenot RPG a F3 to úspěšně potopil, ale nemá cenu tu dál debatovat ...

Já jsem člověk co si každou hru nejdříve stáhne a dohraje a až pak se rozhoduje zdali si hru koupi nebo ne, a Fallout 3 mi do domu nesmí, už jsem na ikonu F3 nekliknul týden a vůbec mi ta hra nechybí, když to srovnám s předchozími díly tak je to totální krystalický čisté hovno a to jsem se na tu hru opravdu těšil, teď jsem zvědavý na GTA4 a Mafii 2, ale při dnešních nárocích na hry bych se nedivil kdyby i Mafie 2 byla ten samý prd, oproti jedničce, která měla duši.
Autor: bbOdesláno: 21:01, 21.11.2008ID: 80127aNahlásit Vaultmasterům
Ked tomu tak pán Vávra rozumie, tak nech sa vykasle na Mafiu 2 a urobí nejaké rpg (napr. nech začne robiť na Mafii 3 ale nech je to žánrovo rpg-čko). Myslím to úprimne nie ako útok. Je fajn vediet ze si nejaký vývojár takéto veci uvedomuje.
Autor: FlaškavodpivaOdesláno: 21:34, 21.11.2008ID: 70a85cNahlásit Vaultmasterům
Jediné co se mi z F3 opravdu líbí jsou screenshoty, který jsem si během hraní udělal. Škoda, že se za nimi skrývá tak hloupoučká hra.
Autor: DJOdesláno: 21:41, 21.11.2008ID: 429446Nahlásit Vaultmasterům
Uff....................................... Teda precitat tieto komentare to stalo hodne sil, ale som na konci, neda mi to a pridam sa aj ja ;-)
Stare Fallouty (1,2) neboli rozhodne mainstream a hlavne ani producenti ani vyvojari k nim tak nepristupovali. Od sameho zaciatku sa jednalo o vedlajsi projekt, ktory mal pod palcom tym vedlajsich ludi, cize tych ktory zmyslaju, programuju, pisu a kreslia inak ako vacsina ich "bohatsich" a "zarabajucich" konkurentov. Tato situacia dala vzniknut obzvlast kvalitnej hre, ktora vsak (vo svojej dobe vzniku) neutrzila ziadne extra komercne uspechy. Stala sa vsak legendou pre urcitu skupinu ludi (ku ktorym sa mozem hlasit aj ja). Tato legenda dala nasledne dokopy mnozsvo fanklubov, a jednym z nich je aj madbrahmin.cz ktory uz od svojho vzniku povazujem za to najlepsie na ceskoslovenskej scene. To by bolo na uvod. nasleduje pointa, zaver a rozuzlenie :-)

Dovod preco sa tu zrazu vyskytuje tolko komentarov od ludi co nevedia pochopit F1 a F1 je samozrejme komercna uspesnost F3. A tiez to ze tato stranka sa vo vyhladavacoch objavi medzi prvymi kazdemu, kto v nasich koncinach zada keyword Fallout. Na tycho strankach sa budu (DUFAM) vzdy vyskytovat ludia co svet Falloutu (f1,f2) poznaju ako svoje gate, ziju s nim poslednych 10 rokov a marne dufaju (po zrusenom naozajstnom f3-VanBuren) ze este nejake pokracovanie serie sa objavi.
Preto by som chcel vsetkym fanusikom F3 odkazat ze toto asi nebude ta spravna sajta, kde najdu na svoju hru ospevne ody a nech sa poberu hladat inde. Toto (opat DUFAM) bude aj nadalej vyborna stranka priaznivcov Fallout univerza, do ktoreho jednoducho F3 nezapada. Mozno ho z neho MODkomunita casom vytvori ale to uz nie je predmetom tejto debaty. Rovnako tu asi nebude nikto z adminov (fanusikov F1,2) ochotnych vytvorit navod alebo prirucku na toto tretie "pokracovanie" takze by sa mali odkliknut na fallout.wikia.com.

Bethesda urobila z F3 komercny trhak, tak aby vyhovoval co najsirsiemu publiku, na nic ine sa pri vyvoji nehladelo. To ze kupili za "babku" licenciu na svet Fallout pre fanusikov nic neznamena, dovod "investovat a zarobit" je v tomto pripade funkcny, ekonomicky a spravny. Skoda. Cakal som aj napriek Toddovym hlaskam z predsalen niekoho z povodnych hier do vyvoja zapoja, ale to bolo fakt iba zbozne prianie.
Pre fanusikov zaroven dodam ze lepsie uz to asi nebude, Bethesda nie je firma co bude hladiet na mensiny, resp. co nebude hladiet na zisk a vytvori "nieco pre fanusikov serie", takze sa mozeme tesit na dalsie epizody z radoby zmutovaneho falloutoblivion sveta.

Na zaver dodam len tolko ze F3 nie je zla hra sama o sebe ako taka. V hodnoteni s RPG v sucasnosti (Witcher, Mass Efect...) u mna dopadne iba o malo horsie - 7/10. Ma krasne exteriery s uzasnou volnostou charakteristicke pre svet Fallout. Takto by som si predstavoval remake F1, F2 kde by sa dalo volne pohybovat medzi jednotlivymi bodmi na mape. No nic, necham vizie vyprchat...

Vo vacsine suhlasim s recenziou pana D.Vavru avsak chyba mi tam (zvlast ku koncu) akesi zhodnotenie kladov F3, pripadne ich konfrontacia s minusmi.
Autor: to DJOdesláno: 22:12, 21.11.2008ID: 607daeNahlásit Vaultmasterům
...amen.
Autor: FreemanOdesláno: 00:25, 22.11.2008ID: 616622Nahlásit Vaultmasterům
2 Dan Vávra - určitě si stůj za svými názory, protože podle mě jsou geniální. A kritizovat téměř vše je v dnešní době bohužel nutnost, pokud se nebojíme říci pravdu, protože v dnešní době vychází neuvěřitelné množství sračka her a jediná záchrana je u point and click adventur, kterých je bohužel také velmi málo :( Já se zabývám designem (rád bych) a naprosto rozumím všem tvým kritikám, rád poslouchám tvé názory na Game Developers Session či v podcastu Hrej a musím říct, že máš naprostou pravdu..
Autor: Dan VavraOdesláno: 00:47, 22.11.2008ID: 6141ceNahlásit Vaultmasterům
Nejsmutnejsi vec je, ze dnes i obycejni lide neustale resi "komercni" aspekt veci: kolik to hralo lidi, kolik se toho prodalo, jak je to pristupne mainstreamovemu hraci atd. Proc by to proboha melo nejake hrace vubec zajimat? To je vec kravataku co na nas rejzuji penize a ne hracu a tvurcu. Uplne vzdycky omdlivam, kdyz ctu rozhovor o nejake hre a misto toho abych se dozvedel jaka bude a proc, tak ctu, ze bude idealni pro mainstreamove hrace a ze se ji tvurci snazili priblizit mainstreamovyym hracum a podobne nesmysly. Koho to proboha zajima? Jedina vec na ktere zalezi je, jestli je ta hra dobra.

Dalsi vec je, ze me je vcelku uplne buřt, jestli je Fallout 3D, RPG, LARP, nebo cokoli jineho. Pokud by to nekdo udelal bez jakychkoli statistik a udelal to dobre, tak mi je vsechno jedno. Proc by RPG nemohlo byt 3D a FPS, na tom prece vubec nezalezi. Fallout prece nehrajete kvuli nejakym statistikam, ale kvuli tomu, ze je to uzasny zazitek z uzasneho sveta, kde mate neuveritelne mnozstvi moznosti jak se realizovat. Jakym zpusobem to bude zpracovane je uplne jedno, pokud to bude dobre.

A Nicku, naprogramova nelinearni hru je tezke, to mas pravdu. Jenze naprogramovat stejnou nelinearni hru s jinym (lepsim) pribehem, je uplne stejne tezke. Jen nekdo musi vymyslet ten dobry pribeh. Coz se bohuzel nestalo. Bethesda se podle me zachovala dost ignorantsky svym pristupem...

A znovu rikam, zas tak priserne to neni, vcera jsem se zase torchu toulal napul nasrany a napul zvedavy co jeste najdu, tenhle motivacni princip proste funguje :)
Autor: XspyOdesláno: 05:06, 22.11.2008ID: 611b1cNahlásit Vaultmasterům
Tak dnes jsem opět okusil trochu Falloutu a řešil Tempenny Tower - Nikdo se nepozabíjel a nikoho jsem nemusel ani já střílet . Šlo jen o to mít dostatečný kecací skill a ... přesvědčit vybrané obyvatele Věže , že ghůlové nejsou špatní . Někdo se k vám přiklonil dobrovolně a někoho jste museli přemluvit k tomu ,aby věž dobrovolně opustil ( a museli jste uspět na 100% - takže save load a 68 procent v přesvědčování k úspěchu vedlo ) . . Odměnou vám je Ghůlí maska- na oklamání divokých ghůlů a 500 zátek od samotného Tempenyho :D

http://img412.imageshack.us/img412/6363/screenshot34wp2.png

Fallout 3 mne začíná bavit čím dál víc .
Autor: KeinOdesláno: 11:30, 22.11.2008ID: 51634cNahlásit Vaultmasterům
Xspy: Po čase zjistíš, že ten ghoulí kápo, zabije tempennyho a pak vsechny - stejný výsledek.

Jinak tvůrci si neuvědomují, to že není potřeba vymýšlet něco nového, například serie Need for Speed - opravdu drtivá většina komunit, si přeje NFS III v novém kabátku (grafika, hratelná fyzika) na tohle EA, ale nikdy nepříjde a bude se snažit vymýšlet různé fičury. Undercoverem totálně pohnojili co mohli , přitom je nenapadne vzít 10 let starý, úspěšný titul, hodit ho do nového kabátku, stejně tak i mapy a mají hru, s kterou mají minimum práce - nápad mají, tratě taky vše ostatní chce jen pár změn - komunita by byla šťastná a pokud se to bude jmenovat NFS tak si to koupí i 10leté americké dítě. Už si ani nepamatuju, kdy jsem mohl hrát za policajta v NFS , to je asi důvod, proč mám v PC pořád NFS 4 a baví mě více, než všechny díly NFS od Undergroundu do teď.

Podobné je to i s RPG, kolik stojí animace a grafika typu Fallout Tactics? Proč nějaký vývojářský tým neudělá nízkorozpočtové RPG s enginem alá Tactics s pořádnou dávkou textu lokalizace, pouze v angličtině?? Myslím, že je o mnoho jednodušší psát texty, než ztrácet čas fyzikou a animacemi. Bude to originální, za málo peněz a pokud bude hra vnitřně opravdu propracovaná tak i velice ůspěšná. Já nepotřebuju RPG kde jdu do kolen, jak to má ůžasnou grafiku, když to nemá ani základní věci co RPF mít má. Co od postapokalyptického RPG čekám je volnost, rozlehlý svět, kupa textů a úkolů, černý humor - a poté ikdyby se ta hra jmenovala třeba "Helena Vondráčková" tak já ji budu považovat za fallout. a Kdyby tam byl ještě editor na tvorbu lokací a questů tak máme další nesmrtelnou hru.
Autor: KeinOdesláno: 11:39, 22.11.2008ID: 51634cNahlásit Vaultmasterům
Jinak opravdu se těším na Fallout 1.5: Resurrection a BGE, dle mého, předčí všechny RPG na trhu, co teď jsou..smutné....?
Autor: surge0nOdesláno: 18:28, 22.11.2008ID: 513c3aNahlásit Vaultmasterům
Xspy >> presne takto som sa vtedy tesil aj ja, ze waa konecne nejaky fajn quest ktory sa da vykecat a nemusim ist na miesto A zabit XY priser doniest vec a prist na miesto B...ani nevies aky som bol nasraty ked som dosiel spat do Tempenny tower a stretol tam len ghoulov..WTF?? hned ako som prehodil par slov s Roym vsetkych som postrielal...vlastne skoro vsetkych, dosiel som spat o nejaky cas a ghoul co usiel ked som ho vo vats obstreloval mi dakoval este za minuly quest.....WTF na druhu
Autor: DrobekOdesláno: 08:00, 23.11.2008ID: 616686Nahlásit Vaultmasterům
Kein: nojo, asi budou lepší než všechyn ty hovna co vychází.
Autor: NickOdesláno: 14:19, 24.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
Dan Vavra: http://forums.cgsociety.org/showthread.php?f=39&t=700237 - ta hra vypada prekrasne. Sutry v okoli... co bys jinyho cekal? Plochou pisecnou dunu?

Add scenar: Ano. To mas pravdu Jenze na upirech pribeh nestal a linie s otcem byla skvela. Vis co je na tom nejlepsi? Furt mluvis o textu, jenze na nem hra nestoji...

Add kazdou ceny byt mimo mainstream - uvedom si co je mainstream. Mainstrem je priblizit produk co nejvice spokojenym hracum.

Samozrejme muzes napsat bethesde co maji zlepsit. Mysli ze tve pripominky jako cloveka z branze uvitaji. ;-)
Autor: surge0nOdesláno: 19:15, 24.11.2008ID: 513c3aNahlásit Vaultmasterům
nick uz sa dobojovalo....
Autor: NickOdesláno: 11:35, 25.11.2008ID: 4308b0Nahlásit Vaultmasterům
surge0n: nebojuji. diskutuji...
Autor: Dan VávraOdesláno: 13:03, 25.11.2008ID: 5189f6Nahlásit Vaultmasterům
http://www.opacity.us/locations/

Tady je ukazka, jak vypadaji opustene soucasne budovy ve skutecnosti a jak by mohla vypadat grafika hry, kde by vsechno nebylo hnede a podivne robustni jako ve F3.

A ano, nektere lokace (hlavne ty venkovni) ve F3 vypadaji docela dobre. Jenze jakmile je to v pohybu a clovek vidi i to s cim si tvurci tolik prace nedali, nebo vleze dovnitr, tak uz to neni zadna slava. Postavy nekdy taky vypadaji obzvlast hrozne. A ja osobne jen tezko prekousavam fakt, ze ani po dvou letech nema Bethesda ve svem enginu ani naznak opravdoveho stinovani.
Autor: smejkiOdesláno: 17:34, 25.11.2008ID: 70a85cNahlásit Vaultmasterům
njn....bethesda staví jen z železobetonu a rezavýho plechu
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.